شناخت هولوگرام های جعلی

شناخت هولوگرام جعلی از هولوگرام های اصلی

با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه های جعل و کپی برداری بسیار قوی و پیشرفته نیز تولید شده اند که همین مسئله نگرانی هایی در مورد جعل برچسب های هولوگرامی برای افراد و تولید کنندگان به وجود آورده است و برای افرادی زیادی سوال شده است که آیا هولوگرام های جعلی هم وجود دارد؟ چگونه هولوگرام اصلی را از هولوگرام های جعلی تشخیص دهیم؟

اما برای بررسی این مسئله که آیا می توان برچسب های هولوگرامی را کپی یا جعل کرد یا خیر، باید ابتدا با خود هولوگرام و برچسب های آن آشنا شویم.

کاربرد هولوگرام چیست؟

هولوگرام در واقع نوعی برچسب امنیتی است که به دلیل تکنولوژی به کار رفته در چاپ لیزری این برچسب و همچنین استفاده از لایه های تصویری مختلف در آن، می توان اطلاعات مهم در مورد اصالت کالا را بر روی آن چاپ کرد.

تکنولوژی چاپ هولوگرام به گونه ای است که بسیاری از اطلاعات آن با چشم غیر مسلح قابل رویت نبوده و برای مشاهده آن ها باید از دستگاه های مخصوص استفاده نمود.

اطلاعات ثبت شده بر روی انواع برچسب های هولوگرامی، به درخواست تولید کننده و بر حسب نیاز متفاوت بوده و درصد و میزان اطلاعات قابل مشاهده با چشم غیر مسلح نیز بر اساس میزان اهمیت کالا و درجه امنیتی مورد نیاز برای آن تعیین می گردد.
بر همین اساس انواع هولوگرام با درجات امنیتی مختلف طراحی و تولید می شوند و همین مسئله می تواند به صورت مستقیم بر روی قابلیت کپی برداری و جعل آن ها تاثیر گذار باشد.

هولوگرام های جعلی
آیا ساخت هولوگرام جعلی امکان دارد؟

هولوگرام های جعلی

در ادامه به بررسی انواع هولگرام و امکان جعل آن ها خواهیم پرداخت اما به طور کلی باید گفت از آن جا که بر خلاف ظاهر ساده و بسیار باریک برچسب های هولوگرامی، این طرح ها ماهیت عمقی داشته و در نتیجه چاپ و حتی کپی برداری از آن ها به هیچ عنوان با استفاده از ابزار ساده و معمولی امکان پذیر نخواهد بود.
حتی در انواع هولوگرام ساده و معمولی که پایین ترین درجه امنیتی را دارا هستند، باید با استفاده از دستگاه های ویژه، اقدام به چاپ این برچسب ها نمود.

آیا ساخت هولوگرام های جعلی امکان پذیر است؟

از آن جا که میزان امنیت ایجاد شده توسط هولوگرام های مختلف با یکدیگر متفاوت است، بنا براین برای پرداختن به امکان جعل این قفل های امنیتی برچسبی، باید انواع آن را نیز بشناسیم.

هولوگرام های عمومی یا معمولی

بسیاری از محصولات از نظر امنیتی، نیاز به حفاظت کمتری دارند و تولید کننده ترجیح می دهد، برای ایجاد اطمینان خاطر بابت اصل بودن کالا برای مشتری و خریدار، هزینه زیادی را صرف طراحی و چاپ هولوگرام های اختصاصی نکند.

در چنین مواردی، برچسب های هولوگرامی ساده با طرح های آماده و با هزینه های بسیار کمتر، طراحی و چاپ شده و در بازار به فروش می رسند و همه می توانند از این برچسب ها برای محصولات خود تهیه نمایند.

این دسته از برچسب ها، به صورت طرح های آماده در مراکز چاپ هولوگرام وجود دارند و به درخواست تولید کننده یا فرد متقاضی چاپ، می توان نام برند و یا هر نوع اطلاعات دیگر را بر روی آن چاپ کرد.

با توجه به اینکه طراحی خاصی برای این دسته از هولوگرام ها صورت نگرفته است و طبق سفارش شرکت یا برند خاصی طراحی و چاپ نشده است، امکان در خواست تجدید چاپ و جعل آن در مقایسه با سایر انواع هولوگرام بیشتر خواهد بود.

شناخت هولوگرام جعلی از هولوگرام های اصلی
چگونه هولوگرام های جعلی را بشناسیم؟

هولوگرام های اختصاصی

انواع هولوگرام های اختصاصی به صورت هولوگرام های دو بعدی، هولوگرام های سه بعدی، هولوگرام های تخریب شونده و انواع دیگر آن، با توجه به درخواست تولید کننده و با در نظر گرفتن میزان اهمیت محصول یا کالای مد نظر، طراحی و تولید می شوند.

تمام انواع هولوگرام های اختصاصی، درجات امنیتی مختلف و متفاوتی دارند و بر حسب نیاز مشتری تولید می شوند.
تفاوت اصلی این دسته از برچسب ها با انواع عمومی آن ها در این است که در برچسب های اختصاصی شده بر خلاف برچسب های عمومی، نام برند، شماره ی سریال محصول، نام تولید کننده، سال تولید و بسیاری از اطلاعات مورد نیاز برای تایید اصالت کالا، بر روی لایه های مختلف آن چاپ می شوند.

نوع اطلاعات ثبت شده بر روی این دسته از هولوگرام ها، توسط تولید کننده یا فرد سفارش دهنده برچسب تعیین می شود که این مسئله نیز با میزان اهمیت محصول متفاوت خواهد بود.

اما از آن جا که بسیاری از اطلاعات ثبت شده بر روی هولوگرام های اختصاصی، با چشم غیر مسلح قابل مشاهده و قابل خواندن نیستند، می توان به جرات گفت که در این دسته از هولوگرام ها، امکان جعل و کپی برداری از برچسب تقریبا صفر است.حتی در صورت درخواست تجدید چاپ هولوگرام های اختصاصی، این کار تنها با تایید کارفرما و سفارش دهنده اولیه و صاحب برند و گاه حتی پس از طی مراحل قانونی مختلف، امکان پذیر خواهد بود.

آیا جعل هولوگرام به صرفه است؟

با در نظر گرفتن این مسئله که برای طراحی و چاپ برچسب های هولوگرامی، به ویژه در انواع اختصاصی و ایمن تر، از نرم افزار ها و دستگاه های لیزری بسیار پیشرفته استفاده می شود، در نتیجه فرایند تولید این دسته از برچسب ها هزینه بر خواهد بود.
یکی از دلایلی که برخی افراد نسبت به جعل برخی کالا یا اسناد اقدام می کنند، کاهش هزینه های تولید و در نتیجه افزایش میزان سود دریافتی، است.

بر همین اساس می توان به جرات گفت، از آن جا که این افراد به دنبال کاهش هرچه بیشتر هزینه های تهیه و تولید محصولات و بالا بردن درصد سود خود از فروش آن ها هستند، هرگز برای تهیه هولوگرام های پر هزینه و گران قیمت، هزینه صرف نمی کنند.

هولوگرام های جعلی
آیا جعل هولوگرام به صرفه است؟

همان طور که در بخش قبل اشاره شد، تنها موردی که امکان جعل هولوگرام در آن وجود دارد، هولولگرام های عمومی هستند که به دلیل استفاده از طرح های آماده برای چاپ آن ها، هزینه های تهیه بسیار کمتری در مقایسه با سایر انواع هولوگرام دارند.
مطمئنا هزینه های بالای طراحی و چاپ انواع مختلف برچسب هولوگرام امنیتی و اختصاصی، حتی افراد سود جو را نیز از جعل و کپی برداری از آن ها منصرف خواهد نمود.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.