هولوگرام های سه بعدی

هولوگرام های سه بعدی

نوآوری و فن آوری هایی وجود دارند که زندگی ما را آسانتر ساخته اند. از بهترین استفاده ها از فناوری ها ساخت هولوگرام های سه بعدی توسط سازندگان برچسب های هولوگرام می باشد، که به دلایل مختلف امنیتی، برای بسته بندی محصول استفاده می شوند. هولوگرام های سه بعدی نمونه ای از تصویر اصلی هستند که چاپ می شود، و باید عنوان کنیم، با فن آوری پیشرفته ایجاد شده، و این فن آوری هولوگرافی نامیده می شود. کلمه هولوگرام از کلمات یونانی، ʾهولوʿ وʾگرامʿ سرچشمه می گیرد که به ترتیب معنی ʾنمای کلʿ و ʾنوشته شدهʿ را می دهد.

بر اساس یک گزارش ، با جعل کردن حدود ۳۰۰ میلیارد دلار از گردش های قانونی کسب و کار، در تمام جهان دزدی میشود. و دراین زمان بود که استفاده از فن آوری هولوگرافی رواج پیدا کرد. مفهوم واقعی این فن آوری برای پدیدار شدن احتیاج به علامت معتبر دارد، که به اندازه کافی ساده باشد حتی شخص عامی نیز آن را تشخیص دهد. علاوه بر این، باید به اندازه کافی پیچیده باشد تا کپی کردن آن را غیرممکن بسازد. روند کامل ساخت آن چندین مرحله فیزیکی، شیمیایی، و مهمترینش هنری را شامل می شود.

هولوگرام های سه بعدی

روند تولید هولوگرام های سه بعدی

روند تولید این هولوگرام های سه بعدی خیلی پیچیده، محرمانه، و محفوظ است که ساخت کپی دقیق از یک هولوگرام ممکن نیست.استفاده از هولوگرام های سه بعدی تنها به دلایل محرمانه و امنیتی مشهور نشد بلکه در حال حاضر به عنوان راهی برای حفظ تصویر یک برند در بازار نیز دیده می شود.

با استفاده از هولوگرام و فن آوری هولوگرافی، شرکت ها می توانند تصویر برند و محصولاتشان را افزایش دهند. آنها می توانند این امکان را به مشتریانشان بدهند تا هولوگرام منحصر به فردشان را بشناسند ، به طوری که مشتریان دائم بتوانند محصولات خود را از میان برند رقبای دیگر شناسایی کنند. جدای از آن، این فن آوری هولوگرافی برای بسته بندی جذاب محصول، امنیت، سنجش سوابق پزشکی وغیره استفاده می شود.

بیشتر بدانید: سفارش چاپ هولوگرام

ساخت هولوگرام های سه بعدی با رنگ واقعی

دانشمندان و فیزیکدانان فوتونیک دانشگاه اوساکا برای ساخت هولوگرام سه بعدی توانسته‌اند با استفاده از پلاسمون یا همان نوسانات پلاسمایی ذرات کوانتومی که در زمان فرو رفتن مواد با روکش نقره در نور سفید ساده بوجود می‌آیند، راهی برای ثبت رنگ طبیعی اجسام در صفحات هولوگرامی پیدا کنند.این اکتشاف دستاوردی بزرگ در ایجاد هولوگرام‌ سه بعدی رنگی محسوب می‌شود. محققان در مقاله تحقیقاتی خود که در مجله ساینس منتشر شده، به ارائه تصویر سه بعدی از یک سیب با رنگ طبیعی قرمز و سبز آن پرداخته‌اند.

ساخت تصاویر اولیه هولوگرام سه بعدی

اولین تصاویر هولوگرام‌ها در دهه ۱۹۶۰ ساخته شدند. شیوه آن زمان، انداختن لیزر بر روی جسم و سپس ثبت الگوهای تداخلی در امواج نوری بر روی مواد حساس به نور بود. چندی بعد هولوگرام‌های رنگین‌کمانی مانند آنهایی که در کارتهای اعتباری وجود دارند، مورد استفاده قرار گرفته و هنوز هم از آنها استفاده می‌شود. این هولوگرام‌ها برای مشاهده در معرض نور سفید طراحی شده‌اند.

استفاده از فناوری لیزر و نور سفید

دانشمندان دانشگاه اوساکا به ترکیب دو فناوری لیزر و نور سفید پرداخته‌اند. آنها ابتدا بر روی جسم لیزر انداخته تا الگوی تداخلی بسازند، اما بجای یک رنگ لیزر از سه رنگ آبی، سبز و قرمز استفاده کردند. این الگوی تداخلی سپس بر روی یک ماده حساس به نور که با نقره و دی‌اکسید سیلیکون پوشش داده شده، ثبت می‌شود.

در حال حاضر فرآیند ساخت هولوگرام سه بعدی تنها بر روی تصاویر ثابت بیشتر از پیش مورد استفاده قرار گرفته و نتایج بدست آمده بر روی سطوح کوچک مانند کارت های بازی قابل مشاهده است، اما نتایج این تحقیقات گامی بزرگ در هولوگرام های سه بعدی طبیعی و همچنین فناوری انیمیشن سه بعدی محسوب می‌شود.

آشنایی با  فن آوری های هولوگرافیک

فن آوری تولید طرح های هولوگرام های سه بعدی

  1. تکنولوژی برتر لیزر: تصویر سه بعدی از پرتو لیزری با استفاده از اکسیژن و نیتروژن ساخته می شود که در یک ماده شربت مانند سوخته و پراکنده می شود و در هوا تصویر سه بعدی شکل می گیرد.
  2. فن آوری تعاملی: تصویر برنامه ریزی شده با ویژگیهای تعاملی می تواند در دیواره جریان گاز شکل گیرد.
  3. خط کامل ۳۶۰ را نشان می دهد: این فن آوری تصویری به منظور دست یابی به تصویر سه بعدی برنامه ریزی شده در آینه دوار با سرعت بالا می باشد.

ساخت هولوگرام سه بعدی در جهان

یک تیم تحقیقاتی در کره جنوبی برای اولین بار در جهان واقعی موفق به ساخت هولوگرام رنگی ۳۶۰ درجه در قالب یک مکعب روبیک شدند.این پروژه توسط کنسرسیومی متشکل از ۱۶ شرکت با نام ETRI انجام گرفته، که در صدر آنها کمپانی ال جی به چشم میخورد.

این دستگاه، یک صفحه نمایش هولوگرافی تبلت مانند است که به کاربرانش اجازه می دهد از زوایای مختلف آن را مشاهده کنند. این هولوگرام یک هولوگرام حقیقی در جهان واقعی است زیرا هولوگرام هایی که پیش از این ساخته شده استفاده از جلوه های بصری سه بعدی به نظر می رسند اما در اصل دو بعدی بودند.

ساخت هولوگرام سه بعدی در جهان

تاریخچه شروع پروژه

این پروژه حاصل تلاش دو ساله محققان کره ای است که از سال ۲۰۱۳ میلادی و با هدف توسعه فناوری هولوگرام آغاز شده بود. محققان کره ای برای ساخت هولوگرام از لیزر قدرتمندی که قادر به استفاده از پراش برای ایجاد اشیاء سه بعدی باشد، بهره برده و تداخل رنگی بین لیزر متفاوتی تولید کردند.

محدودیت های این فناوری

محدودیت هایی نیز در این فناوری وجود داشت. برای مثال، ابعاد این هولوگرام حدودا ۳ اینچ بوده و فناوری هایی که در آن استفاده شده اند بسیار پیچیده هستند. بدین معنا که احتمالا محصول نهایی این فناوری جدید را نهایتا تا چند سال آینده در منازل خود شاهد خواهیم بود. با این وجود تیم فناوری ETRI امیدوارند تا سال ۲۰۲۵ میلادی بتوانند یک تلویزیون هولوگرامی ۱۰ اینچی را به مرحله تجاری سازی برسانند.

بیشتر بدانید: برچسب امنیتی

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.