جلوگیری از جعل اسناد و مدارک

هولوگرام و جلوگیری از جعل

اسناد دارای کاربرد متفاوتی هستند. با توجه به نحوه مصرفی آن، طول عمر متفاوتی دارند. هر سند طبق اعتباری که دارد، دارای استاندارد های سازمانی، کشوری یا بین المللی می باشد که از لحاظ امنیتی و اطلاعاتی باید آن ها را رعایت کنند تا اصالت سند طبق آن استاندارد ها، قابل تشخیص و پیگیری باشد و حفاظت از اسناد و مدارک و جلوگیری از جعل اسناد امکان پذیر باشد.

مواد مصرفی برای تولید اسناد نیز با توجه به عمر کاربرد سند انتخاب می شود. مثلا متریال و ویژگی های امنیتی یک پاسپورت که اعتبار جهانی دارد با اسکناسی که هر روز در دست مردم یک کشور در گردش است و یک بلیط که اعتبار چند ساعتی دارد کاملا متفاوت است.

اسناد امنیتی را می توان در شاخه های زیر طبقه بندی کرد:

 • اسکناس
 • اوراق بهادار و بورس
 • گواهی نامه ها و لیسانس های تحصیلی و فنی
 • تمبر های پستی و غیر پستی
 • کارت های شناسایی
 • گذرنامه ها ( پاسپورت ها)
 • ویزا (روادید)
 • کارت های مالی و اعتباری

جعل اسناد یکی از نگرانی های مهم و اصلی بیشتر سازمان ها همچون دانشگاه ها، کسب وکارها و بیمارستان هاست. تکثیر گواهینامه یکی از مسائل و مشکلات روبه رشدی است که می تواند مشکلات جدی در جامعه ایجاد کند. به عنوان مثال، ممکن است افرادی در شرکت استخدام گردند که هیچ گونه صلاحیتی برای گرفتن شغل مورد نظر و ورود به آن را ندارند. در این مقاله قصد داریم نحوه کار هولوگرام و جلوگیری از جعل اسنادرا با هم مرور کنیم.

با استفاده از قابلیت های امنیتی متعدد می توان جلوی چنین سوء استفاده هایی را گرفت. برای کمک به حفظ شهرت و اعتبار موجود در میان مشتریان، می توان از تکنیک های مختلفی برای اثبات هویت کارمندان و مدارک آن ها استفاده کرد. رویکرد انعطاف پذیر بدین معنی است که مشتریان شرکت می توانند یک گواهینامه معتبر دریافت کنند و همین امر باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود.

جلوگیری از جعل اسناد


حفاظت از اسناد و مدارک با هولوگرام

چاپ اسکناس

همان طور که پیش تر در مطالب گذشته به انواع تکنیک های چاپ امنیتی اشاره شد، در چاپ اسکناس نیز فرایند چاپ با ایجاد یک داده الکترونیکی توسط طراح(فایل طراحی و گرافیک کار) شروع می شود و کلیشه آن با توجه به تکنیک مربوط به هر قسمت، تولید می شود. این تکنیک ها شامل چاپ افست برای زمینه کار در دو طرف اسکناس چاپ می شود. پس از آن با تکنیک اینتالیو، برجستگی های طرح ایجاد می شود که هم با دست قابل لمس است و هم در زوایای مختلف، سایه روشن ایجاد می کند که همین ویژگی زیرساخت یکی از جلوه های امنیتی (Hidden Image) می باشد.

برای چاپ برخی از مرکب های خاص مثل مرکب ترموکرومیک (حساس به دما) به حجم بالایی مرکب احتیاج دارد که باید از تکنیک سیلک اسکرین استفاده شود تا ضخامت لازم صورت گیرد. پس از چاپ اطلاعات متغیر با ماشین های شماره زن یا لترپرس، سطح ورنی را ورنی (varnish) پوشش می دهند و در نهایت در واحد برش، فرم های بزرگ چاپ شده به قطعات استاندارد اسکناس برش می خورد. به کمک یک ابزار کامپیوتری و دیجیتال، کیفیت چاپ چک می شود و تشخیص هرگونه خطا اسکناس را از رده خارج می کند. پس از آن نیز به صورت چشمی توسط تکنسین انسانی، کنترل کیفیت و تایید نهایی انجام می شود.

حفاظت از کپی برداری های غیر مجاز از اسناد مدارک

نمونه هایی از موارد مورد استفاده برای جلوگیری از کپی برداری های غیر مجاز :

 • کاغذ ضد کپی
 • گزارش های مالی
 • درخواست فروش
 • برآورد هزینه ها
 • لیست قیمت
 • قراردادها
 • نسخه های علمی
 • اسناد قانونی
 • اسناد محرمانه
 • گزارش های مالی
 • سهام و اوراق قرضه
 • گواهینامه های اعطایی
 • بلیط و گذرنامه های مهم
 • اعطانامه های حقیقی
 • سند مالکیت
 • کارت های عضویت
 • شان های امنیت
 • گواهینامه
 • وصیت نامه
 • امتیاز چاپ مطالب
 • موسیقی های اصیل
 • نقشه های استراتژیک
 • راهنما
 • گواهینامه ها
 • فرایند چاپ هولوگرام

راه های جلوگیری از جعل اسناد

۱.فویل های فلزی

فویل های فلزی و هولوگرام ها نه تنها باعث می شوند گواهینامه موجود ظاهر بصری زیبا و جذابی داشته باشد، بلکه باعث می شوند سند مورد نظر از امنیت بالایی برخوردار گردد. این روش مقرون به صرفه می تواند رویکرد امنیتی عمومی باشد. باید به خاطر داشته باشید که هولوگرام ها معمولا از روی یک هولوگرام مستر ایجاد می شوند که امکان تکثیر و جعل در آن ها بسیار دشوار خواهد بود.

۲.برچسب های کاغذی با واتر مارک کنترل شده

پیگیری برچسب های کاغذی که در برگیرنده واتر مارک منحصر به فرد هستند، سازمان ها را قادر می سازد نحوه به کار گیری گواهینامه و امنیت آن را مورد بررسی قرار دهند. اینکار مانع ازجعل اسناد می شود.

۳.جوهرهای امنیتی و خلاقانه

جوهرهای امنیتی به محافظت از مواد چاپی کمک می کند. همانطور که می دانید جوهرهای متعددی همچون جوهرهای نامرئی در بازار وجود دارد که با چشم غیر مسلح نمی توان آن را مشاهده کرد و تنها زیر نور ماوراء بنفش قابل مشاهده است. جوهرهای حرارتی که به دما حساس هستند نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

۴.شماره های قابل تایید پیچیده

گواهینامه ها اغلب دربرگیرنده سریال هایی هستند که می توان از طریق آن موارد موجود را شناسایی کرد. برای تایید یک گواهینامه تنها کاری که سازمان باید انجام دهد تماس برقرار کردن با فردی است که نام آن در گواهینامه ذکر شده است. در چنین شرایطی می توان شماره سریال را مورد بررسی قرار داد.

۵.مدیریت چاپ داده های اضافی در جلوگیری از جعل اسناد

این سرویس به شما اجازه می دهد از داده های رمزگذاری شده برای تولید اسناد امن استفاده کنید.

هولوگرام و جلوگیری از جعل

جلوگیری از کپی برداری های غیر مجاز اسناد و مدارک

حفاظت از اسناد و مدارک و جلوگیری از جعل اسناد ارزان نیست. هزینه ی برگه ی چاپ شده بسته به محتویات درونی اسناد و مدارک می باشد. هر چه امنیت مورد نظر بیش تر باشد در نتیجه هزینه ی آن بیش تر خواهد بود. به هر حال ارزش اسناد و مدارک خود را درنظر بگیرید. اگر سند مورد نظرتان همانند نسخه ی اصلی رونوشت شده باشد چه مقدار ضرر مالی متحمل شما، شرکت و مشتریان خواهد شد ؟

برای جلوگیری از کپی برداری غیر مجاز و جعل اسناد تیم پذیرش وطراحی امنیتی اسناد نیازهایتان را برآورده خواهد کرد. بنابراین با استفاده از کاغذ های ضد کپی و تجهیزات طراحی هنری یک سند امنیتی مقرون به صرفه با استفاده از دستگاه های چاپ پر سرعت خواهیم داشت. اسناد امنیتی درجه ی امنیتی بیش تری نسبت به افزودن تعدادی پیام نهفته دارند.

تاثیرهولوگرام در تبدیل سند عادی به رسمی

احمدعلی سیروس، نایب رییس کانون سردفترداران و دفتریاران درخصوص تاثیر هولوگرام در تبدیل سند و نصب هولوگرام بر قراردادهای عادی تنظیمی در بنگاه‌های مشاورین املاک گفت: پرینتی شدن و هولوگرام بعدها به کدرهگیری اضافه شد و در واقع قصد داشتند به قولنامه‌ها اعتبار بیشتری بدهند و نوعی تبلیغ غلط و خلاف مصلحت مردم برای اعتبار دادن سند عادی در مقابل سند رسمی است. حتی دولت لایحه دو فوریتی را تنظیم کرد که به مجلس ارایه شود تا براساس آن قولنامه عادی، اعتبار سند رسمی داشته باشد که اصلا در مجلس مطرح نشد.

وی ادامه داد: طبق قانون مدنی، اسناد یا سند رسمی است و یا سند عادی. عادی بودن سند ممکن است به هر شکلی باشد و اساسا هولوگرام یا پرینتی شدن یا کدرهگیری در تبدیل یک سند عادی به رسمی تاثیری ندارد و اعتبار آن طبق قانون کماکان سند عادی است.

نایب رییس کانون سردفتران و دفتریاران با بیان این‌که علی رغم ادعای برخی از افراد کاهش میزان اجاره ارتباطی به همکاری و تعامل مشاوران املاک و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ندارد، گفت: افزایش یا کاهش قیمت اجاره بها به عرضه و تقاضا ارتباط دارد و در اصل بیشتر بنگاه‌های املاک در این رابطه تاثیرگذار هستند.

بیشتر بدانید: برچسب امنیتی

جلوگیری از کپی برداری های غیر مجاز با هولوگرام امنیتی

نشان های امنیتی صرفا به منظور جلوگیری از هرگونه کپی برداری غیر مجاز از هرگونه اسناد صورت می گیرد . این عمل به وسیله ی قرار دادن شماری از متن های امنیتی در درون برگه های چاپی صورت می گیرد. در نظر گرفتن این نکته ضروری است که برای حفاظت از اسناد ویژگی های امنیتی متعددی می بایست در نظر گرفته شود.

در برخی از اسناد که تنها از یک مشخصه استفاده می شود امکان رونوشت آن سند در برخی از دستگاه های کپی برداری بدون نمایش آن کلمه voidوجود دارد. یکی از دلایل اساسی که ایالات متحده ی آمریکا از تکنولوژی متن های پنهان در واحد پول استفاده نمی کند عدم کارایی صد در صد آن در یک زمان می باشد.

هولوگرام و جلوگیری از جعل اسناد و مدرک تحصیلی

ابراهیم سحرخیز، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: هم اکنون مدرک دیپلم یا ریز نمرات روی برگه معمولی چاپ می شود که معتقدیم باید روی کاغذهای مخصوص چاپ شود. وی تأکید کرد: باید قوانین بازنگری شود تا جلوی سوء استفاده کسانی که به جعل مدارک تحصیلی اقدام می کنند، گرفته شود. سحرخیز اضافه کرد: مدارک تحصیلی باید دارای هولوگرام خاص و رمز باشد و مهر و امضای زنده نیز بر روی هر مدرک درج شود.

چاپ هولوگرام ایران ارایه دهنده انواع خدمات طراحی ، تولید و چاپ انواع برچسب هولوگرام با ضریب امنیت های مختلف میباشد . علم هولوگرافی در قالب برچسب های امنیتی برای تولید کنندگان این امکان را فراهم مینماید که کالاهای خود را با برچسب های ضد تقلب و ضد جعل امن ساخته و کاربران از خرید کالای اصلی رضایت کامل را داشته باشند. امنیت به معنای واقعی یعنی با استفاده از یک سری فرآیند ها و محصولات از دسترسی غیر مجاز به محصولات و خدمات و نیز اعمال تغییرات یا حذف کردن آنها جلوگیری کنیم .این عمل را می توان به نحوی حفاظت از منابع موجود ، در موقعیت های مختلف در نظر گرفت .

راهکار های جلوگیری از جعل اسناد

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.