آشنایی با انواع کارت پی وی سی

کارت پی وی سی

شرکت بعد نگار ایرانیان (ایران هولوگرام)، به منظور پاسخگوئی به نیاز مشتریان بازار داخلی اقدام به تولید هولوگرام مخصوص کارت PVC نموده است. این نوع هولوگرام با ایجاد پوششی بسیار نازک امکان دسترسی مستقیم به متون و اطلاعات روی کارت را غیر ممکن نموده و امکان برداشتن این لایه جهت دسترسی به کارت به دلیل ساختاری خاص امکان پذیر نیست. از قابلیت های انواع کارت پی وی سی می توان به جلوگیری از دست بردن در متن کارت و بالا رفتن امنیت در کارت اشاره کرد. لازم به ذکر است تولید انواع هولوگرام کارت پی وی سی با هر تیراژی امکان پذیر می باشد.

موارد استفاده کارت پی وی سی

همانطور که دیدید استفاده از انواع کارت پی وی سی بخش گسترده ای از زندگی روزمره ما را تشکیل میدهد و هر یک از ما ممکن است به مراتب در طول روز از این نوع کارتها استفاده کنیم.
کاربردهای معمول این کارتها عبارتند از :

  • کارت پارکینگ
  • کارت هدیه
  • کارت عضویت
  • کارت تخفیف
  • کارت گارانتی
  • کارت دانشجویی یا دانش آموزی
  • کارت پرسنلی
  • عابر بانک
  • VIP Card
کاربردهای هولوگرام

انواع کارت پی وی سی

کارت خام Pvc

انواع کارت پی وی سی (مشکی , طلایی, نقره ای) کارت خام جهت چاپ کارت های شناسایی و مواردی که به چیپ شناسایی الکترونیکی نیازی نباشد. این کارت ها در ابعاد و ضخامت استاندارد ۷۶۰ میکرون ارائه می شوند.دو طرف کارت سفید رنگ می باشد و آماده چاپ به وسیله چاپگرهای مخصوص کارت می باشند.

کارت های خام قیمت نسبتا پائینی دارند و در تیراژ دلخواه و با برندها و کیفیت های مختلف ارائه میشوند. بر روی این کارتها می توان به صورت تمام رنگی ، تک رنگ ، هولوگرام ، چاپ افست ، اسکرچ ، Embossing و دیگر خدمات چاپ را انجام داد. ضخامت ۷۶۰ میکرون.استفاده جهت انواع کارت شناسایی ، پرسنلی ، گارانتی و…

انواع کارت پی وی سی

کارت مایفر (Mifer)

دارای چیپ و آنتن داخلی همراه با حافظه داخلی در ۲ نوع ۱kb , 4kb جهت شناسایی توسط RFID‚ ذخیره اطلاعات درکارت. از خانواده کارتهای RFID و بدون تماس می باشد که دارای چیپ با قابلیت خواندن و نوشتن و ذخیره اطلاعات می باشد. حافظه داخلی کارت های Mifare متنوع می باشد و متداولترین آنها حافظه ۱K (کیلوبایت) و ۴K ( کیلوبایت )می باشد و مناسب جهت ذخیره اطلاعات مورد نیاز در کارت می باشد. برخی از موارد استفاده کارت های مایفر می توان به موارد زیر اشاره کرد: دستگاه حضور و غیاب ، بلیط الکترونیکی ، Access contorol ، پارکینگ ، باشگاه ، سلف سرویس و….

کارت مگنت (Magnet)

کارت مغناطیسی در ۲ نوع Lo-Co , Hi-Co همانند کارتهای ATM

کارت بدون تماس (contactless)

دارای چیپ و آنتن داخلی با فرکانس ۱۲۵khz در ۲ نوع R/W و R/O. استفاده جهت شناسایی توسط RFID ( دستگاه های حضور و غیاب ‚بلیط الکترونیکی ‚ کنترل دسترسی و ….)

کارت های SMART

از دسته کارت های تماسی (Contact) میباشند که در دونوع Smart card و Memory card موجود می باشند و دارای یک چیپ حافظه بر روی خود میباشند.تفاوت کارت smart و Memory card در نوع چیپ آنها می باشد.کارت های اسمارت علاوه بر حافظه ، دارای Cpu نیز مب باشند ولی Memory card ها فقط دارای حافظه می باشند. حافظه چیپ کارت های اسمارت متنوع می باشد و دارای استانداردهای مختلفی میباشد که با توجه به نوع کاربرد آن قابل ارائه میباشد.

قابلیت ذخیره سازی عکس ، اثر انگشت ، پرونده الکترونیکی،مشخصات پرسنلی و… در حافظه کارت

مزایا : امنیت بالا در Encoding ، تاثیر پذیری کم در میدان های مغناطیسی ، Reader ارزان قیمت

معایب: اصطحلاک کارت و چیپ با Reader

کارت های SMART

کارت های Contactless

کارت پی وی سی بدون تماس در دو نوع Read only و Read/Write ارائه می شوند که در فرکانس رایویی ۱۲۵Khz فعال می شوند. کارت های Read only دارای کد چند رقمی ثابت منحصر به فرد می باشند و کارت های R/W قابلیت خواندن و نوشتن کد را دارا می باشند.
مزایا: قیمت مناسب ، عدم تماس با Reader ، آسیب پذیری کم در مقابل میدان های مغناطیسی
معایب: محدودیت جهت ذخیره اطلاعات در کارت

لمینت کارت PVC

لمینت شفاف نوعی پوشش شفاف و بی‌رنگ است که روی کارت PVC چاپ می‌شود و باعث شفافیت رنگ‌ها، افزایش مقاومت کارت و کاهش امکان جعل کارت پی وی سی می‌گردد. این لایه‌، از کارت محافظت می‌کند تا تحت سایش یا حتی امواج یو وی آسیب نبیند.

چاپ لمینیت روی انواع کارت پی وی سی به دمای بسیار زیادی نیاز دارد که پرینت هد های معمولی قادر به تامین آن نیستند، به همین دلیل برای چاپ لمینیت روی کارت پی وی سی با کارت پرینتر باید از ماژول مجزا استفاده کرد.برای چاپ لمینت ابتدا کارت چاپ می‌شود و در مرحله‌ی بعدی عملیات لمینت روی آن انجام می‌شود. دمای بسیار بالای لمینیتور ( ۱۴۰-۱۹۰ درجه) سبب می‌شود تا لمینت کاملا روی کارت پی وی سی بچسبد.

لمینت کارت PVC

هولوگرام لمینت ها انواع بسیار متنوعی دارند، جنس های گوناگون لمینیت عمر و دوام کارت را به ۲ تا ۱۰ سال افزایش می‌دهند. کارت شناسایی و کارت پرسنلی سازمان ها و ادارات معمولا به لمینت نیازمندند تا استفاده از آن ها در طولانی مدت ممکن باشد.با اضافه کردن ماژول لمینت به دستگاه کارت پرینتر می‌توانید خودتان روی کارت پی وی سی لمینت چاپ کنید. لمینیت نوعی ریبون بی رنگ و شفاف است که می‌تواند هولوگرام دار یا شفاف باشد.

چاپ کارت PVC

دو روش اصلی برای چاپ کارت PVC  وجود دارد که هر روش به منظور خاصی به وجود آمده و مزایای خاص خود را دارد.

چاپ چهار رنگ افست :

در چاپ افست ما از ورق های بزرگ PVC سایز A0 استفاده میکنیم که در آخرین مرحله چاپ این ورق ها برش خورده وبه کارت هایی با اندازه استاندارد خود تبدیل میشوند.
در این نوع چاپ کیفیت و شفافیت رنگها کمی بهتر بوده واز ماندگاری بیشتری برخوردار هستند. بر عکس چاپ گرمایی در این روش فقط یک طرح ثابت در تمام کارت ها تکرار میشود وامکان چاپ بخش های متغییر وجود ندارد. لازم به ذکر است در چاپ افست حداقل تیراژ ۱۰۰۰ عدد کارت میباشد.

چاپ چهار رنگ گرمایی :

در این روش چاپ مستقیما روی کارت برش خورده انجام میشود.در این نوع چاپ میتوانیم روی هر کارت اطلاعات متفاوت داشته باشیم، به عنوان مثال در چاپ کارت پرسنلی، هر کارت حاوی متن، عکس و بار کد متفاوت میباشد که در انواع دیگر چاپ این کار ممکن نمیباشد.
حداقل تیراژ در این نوع چاپ ۱ عدد میباشد.

در انتها باید به این نکته اشاره کرد که در بعضی از موارد از تلفیق دو روش فوق استفاده میشود.
به این صورت که در ابتدا کارتها به روش افست چاپ میشوند سپس قسمت های متغییر آن مانند: نام، نام خانوادگی، شماره سریال یا بارکد و … به روش چاپ گرمایی چاپ انجام میشود.به عنوان مثال کارت های گارانتی را میتوان عنوان کرد که کارتها در تیراژ زیاد چاپ میشوند سپس شماره سریال و تاریخ شروع و پایان گارانتی در مرحله ای مجزا به روش چاپ گرمایی روی کارت چاپ میگردد.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.