آشنایی با نوار مغناطیسی کارت و کاربرد های آن

نوار مغناطیسی

باند تیره مشکی یا قهوه ای رنگ پشت کارت های بانکی ، هدیه، بلیط مترو ها و … است که قابلیت رمزگذاری و ذخیره سازی اطلاعات (Encoding) به صورت دیجیتال دارد. نوار مغناطیسی به وسیله ی کشیدن در طول Head قرائت گر (دستی یا خودکار ) خوانده می شود و اطلاعات خوانده شده توسط Head دستگاه، در سیستم مورد نظر پردازش و استفاده می شود و بدون هیچ گونه دخالت انسانی در این فرایند انجام می گیرد.

بیشتر بدانید: هولوگرام چیست؟

این نوار از ذرات بسیار ریز مغناطیسی در رزین  تشکیل شده است. این اجزا می توانند مستقیما روی کارت اعمال شوند و یا این که روی یک پلاستیک apply و سپس روی کارت لمینیت شوند. هولوگرام های کارت پی وی سی چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

ساخت اجزای نوار مغناطیسی

مواد مصرفی که برای ساخت اجزای نوارهای مغناطیسی استفاده می شود، Coercivity نوار را تعریف می کنند. Coercivity سختی و قدرت رمزنگاری (Encode) اطلاعات روی نوارمغناطیسی است که با مقیاس Oersted سنجیده می شود. Oersted واحد اندازه گیری مقاومت میدان مغناطیسی است که با 79.58 آمپر بر متر برابری می کند.برای مثال  یک نوار LOCO)Low Coercivity) از اکسید آهن استفاده می کند و مقاومت میدان آن 300-650 Oersted  است  و یک نوار HICO )High Coercivity) از فریت باریُم  (Barium Ferrite) ساخته می شود و مقاومتی بین 1250-4000 Oersted دارد.

درباره ی هولوگرام ها بیشتر بدانید.

نوار مغناطیسی

مزیت نوار HICO

مزیتی که نوار HICO دارد این است که به صورت اتفاقی و ناگهانی، در مجاورت آهن ربا، پاک نمی شود (در حالی که این پدیده در نوار های مغناطیسی به شدت رایج است.) ولی برای دستیابی یه این مقصود برای رمزنگاری به Head  احتیاج خاص دارد.استاندارد نوار های مغناطیسی در ISO/IEC 7811 تعریف شده است که مشخصات، روش های کدگذاری و محل قرار گیری نوار را روی کارت را تعیین کرده است.بزرگ ترین ایراد این نوارها، اطلاعات می توانند به راحتی تغییر کنند و یا در مجاورت با آهن ربا پاک می شوند و اثبات این تغییر پس از آن بسیار دشوار است.

نوار مغناطیسی

آشنایی با انواع برچسب های ضد سرقت.

تولید کنندگان برای حل این مسئله تکنیک های مختلفی را برای حفاظت داده ثبت شده استفاده می کنند که اطلاعات را از تحریف و تکرار مصون نگاه دارند. برای مثال شرکت German Eurocheque کد غیرقابل تغییر و نامرئی روی بدنه کارت ایجاد کردند که تحریف و تغییر اطلاعات را غیر ممکن می سازند. ولی در پایانه ی کارت به یک حسگر مخصوص احتیاج دارد که به شکل قابل توجهی هزینه آن را افزایش می دهد.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.