هولوگرام رنگین کمانی و کاربرد های آن

هولوگرام های رنگین کمانی

هولوگرام رنگین کمانی یا بنتون نوعی از هولوگرام است که در سال ۱۹۶۸ میلادی توسط دکتر استیون بنتون در شرکت سهامی polaroid ( بعد ها با نام MIT) اختراع شده است. این نوع هولوگرام ها طراحی شده اند که تنها تحت نور سفید مشاهده گردند زیرا که قبل از آن برای این کار از پرتو لیزر استفاده می شد.

فرایند هولوگرام رنگین کمانی

فرایند هولوگرام رنگین کمانی از یک شکاف افقی برای ازبین بردن اختلاف منظر عمودی برای ایجاد تصویر بیرونی استفاده می کند که در نتیجه موجب کاهش تاری طیفی و حفظ نمای سه بعدی بیشتر برای ناظران می شود.

فردی که در مقابل این نوع هولوگرام قرار گیرد و به سمت بالا و پایین حرکت کند، به جای اینکه منظره ی عمودی برایش جا به جا شود تنها تغییر رنگ را مشاهده می کند. از آنجا که اثرات این چشم انداز تنها در یک محور تکثیر میشوند، هنگامی که هولوگرام در فاصله ی مطلوب مشاهده نمیشود تصویر ظاهر میشود.

به طوری که کشیده یا تقلیل یافته باشد. این نوع تحریف ممکن است زمانی که عمق و اندازه تصویر کم است به چشم نیاید اما وقتی که فاصله ی موضع تا بالای هولوگرام زیاد باشد، بسیار قابل توجه است. جهان نماها و اختلاف منظر حرکت افقی که از موارد مهم در عمق و ارتفاع تصویر هستند، در این زمینه حفظ میشوند. هولوگرام هایی که در کارت های اعتباری به کار میروند از نوع رنگین کمانی هستند.

هولوگرام رنگین کمانی

طریقه ساخت هولوگرام رنگین کمانی

شئ با نور لیزر روشن میشود و تصویر در صفحه ای از هولوگرام مورد استفاده برای ایجاد هولوگرام شکل میگیرد. یک شکاف افقی باریک بین شئ و لنز قرار دارد. صفحه هولوگرام نیز با یک پرتو مرجع مشتق شده از همان لیزر روشن میشود و الگوی تداخل بین پرتو ها و پرتو های مرجع ثبت میشود.

بیشتر بدانید: سفارش چاپ هولوگرام

هولوگرام توسعه یافته

هولوگرام توسعه یافته توسط یک پرتو شبیه به پرتو مرجع اصلی روشن میشود.تصویری که از تصویر اصلی مجددا ساخته شده است و در سمت راست هولوگرام قرار گرفته میتواند توسط یک ناظر دیده شود. با این حال به نظر می رسد که این تصویر از سمت راست از طریق نوعی شکاف رویت میشود. این به این معنی است که فقط یک بخش افقی کوچک از تصویر را می توان از هر مکانی مشاهده کرد. هر چند که اگر بیننده موقعیت خود را تغییر دهد بخش های مختلفی از شئ مشاهده میشود.

هولوگرام توسعه یافته

پرتو لیزر

اگر هولوگرام توسط یک پرتو لیزر از یک طول موج دیگر روشن شود موقعیت تصویر بازسازی شده تغییر خواهد کرد. هنگامی که هولوگرام با منبع نور سفید هدایت شده از سمت چپ هولوگرام روشن شود، هر رنگ بخش متفاوتی از تصویر را با زاویه کمی ایجاد می کند به طوری که تمام شئ در حال حاضر با تغییر رنگ در جهت عمودی دیده میشود. این هولوگرام یک نوع هولوگرام انتقالی است که در آن هولوگرام در یک طرف روشن میشود. در صورتی که هولوگرام بر روی سطح بازتابنده نصب شود، نور پردازی و تصویر میتواند از همان طرف صورت بگیرد.

تجمع کلی این دسته از هولوگرام ها میتواند در غالب فرایند برجسته سازی صورت گیرد. از آن ها در طیف گسترده ای از برنامه های امنیتی مانند کارت های اعتباری، اسکناس و کالاهای با کیفیت استفاده میشود.

بیشتر بدانید: برچسب امنیتی

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.