هولوگرام تقلبی شبنم و گوشی قاچاق

طرح شبنم

نصب طرح شبنم و هولوگرام برای اصالت گوشی

رئیس کارگروه تلفن همراه مجمع عالی واردات کشور در خصوص تشخیص اصالت گوشی‌های اصل از قاچاق در بازار گفت: واردکنندگان قانونی گوشی ملزم به نصب طرح شبنم و هولوگرام شرکت واردکننده روی گوشی‌های خود هستند. مهدی عبقری در خصوص تشخیص اصالت گوشی‌های اصل از قاچاق در بازار، اظهار داشت‌: در حال حاضر ۱۲ واردکننده رسمی گوشی تلفن‌همراه در کشور، واردات قانونی این کالا را انجام می‌دهند. و بقیه وارد کنندگان از هولوگرام تقلبی شبنم استفاده می کنند .

وی تصریح کرد: گوشی‌هایی که از طریق این واردکنندگان رسمی وارد می‌شود باید با طرح شبنم روانه بازار شود که طرح شبنم در برگیرنده مدل گوشی و شرکت واردکننده است. رئیس کارگروه تلفن همراه مجمع عالی واردات کشور یادآور شد: در سال ۹۲، دوازده شرکت مه‌تل، آرمان همراه آرین، پرشین سلوکام، مدیا پردازش، یاس جهان، ماناتل، پارس مایکروتل،‌ سامتل، اسمارت فون، کمال الکترونیک، ‌الوطنی و ارکان ارتباطات، تنها واردکنندگان قانونی گوشی تلفن همراه در کشور هستند.

عبقری ادامه داد: علاوه بر این واردکنندگان رسمی، باید برچسب امنیتی هولوگرام شرکت واردکننده را نیز روی گوشی‌های وارداتی خود نصب کنند.

هولوگرام تقلبی شبنم

گوشی های قاچاق با هولوگرام تقلبی شبنم

نوسانات نرخ ارز در سال های اخیر و کاهش چشمگیر قیمت‌ها در بازار تلفن‌ همراه هم نتوانسته است بازار را به حالت عادی بازگرداند. در این بازار گوشی‌های چینی ۸۰‌درصد بازار را در دست دارند و آنگونه که فعالان این بازار می‌گویند، ۸۰‌ درصد این گوشی‌ها از مرزهای جنوبی با هولوگرام تقلبی شبنم، به کشور قاچاق می‌شوند و مانند اغلب جنس‌ها ردپای دوبی در این قاچاق دیده می‌شود.

جالب‌ترین نکته این است که این گوشی‌های قاچاق تنها با هولوگرام تقلبی شبنم و صرف هزینه‌ای به مبلغ صد تا تک‌تومن، از ننگ قاچاق رهایی پیدا می‌کنند. چرخی در بازار«پایتخت» واقع در خیابان میرداماد ابعاد دیگری از این ماجراها را روشن می‌کند. مرتضی اولین مغازه‌داری است که پای سخنش می‌نشینم. می‌گوید: «گوشی‌ها با قیمت‌های بالا و بدون هیچ گارانتی معتبری به مشتری فروخته می‌شود.» البته این نکته زمانی جالب‌تر می‌شود که به گفته فعالان این بازار برای قانونی نشان‌دادن واردات آن از هولوگرام‌ های تقلبی شبنم استفاده می‌شود.

یکی از فروشندگان : «وقتی بیش از ۸۰‌درصد گوشی‌ها به صورت قاچاق با هولوگرام تقلبی شبنم، وارد ایران می‌شوند باید خودتان جواب این سوال را بدانید. وجود این حجم وسیع از محصولات در بازار که ۹۰‌درصد آنها که دارای هولوگرام هستند، خود گویای وجود این فعالیت غیرقانونی است.» طرح بالابردن تعرفه واردات تلفن‌همراه تا شش‌درصد برای حمایت از تولیدات داخلی بیشتر موجب افزایش واردات غیرقانونی و پایین‌آمدن کیفیت محصولات شده است.

واردکننده‌ها برای اینکه با مشکل مواجه نشوند، هولوگرام تقلبی شبنم را برگی صدتومان می‌خرند و بر جعبه گوشی‌ها می‌چسبانند، مشتری هم که متوجه تقلبی یا اصل‌بودن آن نمی‌شود. این در حالی است که تقاضای کاهش تعرفه تلفن‌ همراه تا چهار‌درصد به وزارت صنعت و معدن فرستاده شده و هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است. بازار موبایل پایتخت این روزها شاهد کاهش چشمگیر مشتریان است، به گفته فعالان این بازار، کاهش ۵۰‌درصدی خریداران شاید به این خاطر است که خریداران منتظر کاهش قیمت بیشتر هستند.

هولوگرام تقلبی شبنم

الزام عرضه موبایل‌ با هولوگرام

به گفته رییس شبکه بازرسی و نظارت مردمی کارگروه تلفن همراه در کنار طرح شبنم که نشان دهنده اصالت گوشی است، شرکت‌های رسمی محصولات خود را باید با هولوگرام‌ عرضه کنند. “مهدی عبقری” در گفت وگو با خبرنگار موبنا با اشاره به تاثیر شبنم در افزایش سهم گوشی‌های اصلی و رسمی اظهار داشت‌: شرکت‌های قانونی واردکننده موبایلی علاوه بر عرضه محصولاتشان با طرح شبنمی که حاوی مدل گوشی و همچنین شرکت واردکننده است باید به نصب برچسب هولوگرامی نیز بپردازند.

وی افزود: در حال حاضر شرکت‌های واردکننده رسمی در کشور که مشغول به فعالیت هستند محصولات خود را باید با هولوگرام عرضه کنند تا با استمرار این شرایط زمینه قاچاق این کالای ارتباطی به طور چشمگیری کاهش یابد.

بیشتر بدانید: سفارش چاپ هولوگرام

وی تصریح کرد:‌ در حال حاضر تنها راه کاهش قاچاق در کشور اجرای طرح شبنم نیست چرا که در کنار این طرح باید ۱۴ شرکت واردکننده رسمی نیز برای کاهش قاچاق این کالا به عرضه محصولات با برچسب ضد سرقت  بپردازند تا زمینه سواستفاده را برای متقلبان این حوزه کاهش د‌هند. عبقری دراین باره گفت: هم زمان با استمرار اجرای طرح جمع آوری گوشی‌های قاچاق و فاقد طرح شبنم که از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از بهمن ماه سال گذشته در بازار تلفن همراه کشور اجرا شده، جایی برای سودجویان موبایل باقی نخواهند ماند.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.