کاربرد هولوگرام در شرکت پست جمهوری اسلامی ایران

هولوگرام و پست جمهوری اسلامی

مصرف‌کنندگان برچسب‌های امنیتی هولوگرام به دو دسته تجاری و غیر تجاری تقسیم می‌شوند که همیشه گروه تجاری غالب است اما در بازار مصرف ایران بهتر است این تقسیم‌بندی به دو شکل دولتی و غیر دولتی باشد و در این صورت گروه دولتی سردمدار استفاده از هولوگرام خواهد بود. در اینجا به سه مورد پرمصرف در ایران اشاره می‌شود و در ادامه به کاربرد هولوگرام در شرکت پست جمهوری اسلامی بیشتر می پردازیم:

شرکت پست جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۷۸ شروع به استفاده از برچسب‌های هولوگرام بر روی پاکت‌های پستی کرده است. این هولوگرام‌ها ابتدا در سال ۱۳۷۸ به صورت محدود در پاکت‌های پستی پیشتاز مورد استفاده قرار گرفت و سپس در سال ۱۳۸۵ به صورت گسترده جایگزین تمبرهای موجود شد.

با توجه به اینکه تمبرهای پستی هر کشور همانند سفیران فرهنگی آن کشور در سایر ممالک محسوب می‌شود، عرضه تمبرهای پستی ایران با جلوه‌های بسیار متفاوت با تمبرهای چندین دهه گذشته و با ارزش تکنولوژیکی بالا و پیشگام در منطقه که توان رقابت با تمبر کشورهای صاحب سبک در این زمینه را داشته باشد، می‌توانست از دو جهت باعث افتخار شرکت پست جمهوری اسلامی و کشورمان شود.

اول از این جهت که این تمبرها باعث بالا بردن درجه امنیتی تمبرهای پستی که جزو اوراق بهادار و از علایم و نشانه‌های حاکمیت ملی کشور محسوب می‌شوند، شده و از طرف دیگر مسوولان تمبر شرکت پست را بر آن داشت تا از هولوگرام‌ های امنیتی-لیزری استفاده کنند. در ادامه کاربرد هولوگرام در شرکت پست را بررسی میکنیم.

هولوگرام و پست جمهوری اسلامی

مزایا و معایب استفاده از هولوگرام ها

این هولوگرام‌ها در قطعات متفاوت و به مقادیر مورد نیاز از واحد هولوگرام سازمان انرژی اتمی خریداری و به کلیه واحدهای پستی کشور ارسال شده تا به مصارف پستی برسد. برچسب‌های ضدسرقت هولوگرام همانند سایر خدمات نوین، مزایا و معایبی را به همراه دارند.

استفاده از تکنولوژی روز در تمبرهای پستی، شفافیت و زیبایی آنها با توجه به خلق تصاویر سه بعدی، ضد جعل و ضد اسکن بودن این برچسب‌ها، داشتن ویژگی‌های امنیتی که با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست، عدم تهیه کپی رنگی از آنها حتی با پیشرفته‌ترین دستگاه‌های کپی رنگی، ایجاد تنوع و نوآوری در تمبرهای پستی و… از جمله مزیت‌های استفاده از هولوگرام است.

این مزایا به طور قطع معایبی هم به همراه دارد که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: عدم ابطال آنها توسط مهرهای پستی به خاطر داشتن لایه شفاف پلیمری روی آنها که در این صورت احتمال استفاده مجدد را افزایش می‌دهد و استفاده از شیوه‌های ابطال به غیر از مهرهای پستی باعث تخریب شکل ظاهری هولوگرام‌ ها شده و عملیات پستی را با مشکلات عدیده رو به رو می‌سازد.

علاوه بر این موارد، گرانی برچسب‌ هولوگرامی در مقایسه با تمبرهای پستی و در یک جمله مقرون به صرفه نبودن آنها از معایب این برچسب‌ها برشمرده می‌شود.هر چند استفاده از برچسب‌ ضد سرقت هولوگرام برای پست صرفه اقتصادی ندارد و در مواردی هم نیز عملیات پستی را با مشکلات عدیده‌ای رو به رو ساخته، با وجود این گزینه مناسبی برای جایگزینی تمبرهای جاری که جهت پرداخت کرایه پستی مورد استفاده قرار می‌گیرد، محسوب می‌شود.

با این وجود امیدواریم با رشد صنعت تولید هولوگرام در داخل کشور و برطرف شدن معایب مورد نظر جهت استفاده در سرویس‌های پستی کشور، شرکت پست بتواند سری جدید تمبرهای یادبود و جاری را با استفاده از تکنولوژی هولوگرام به صورت مجزا و ترکیبی تجربه کند.

هولوگرام و پست جمهوری اسلامی

نحوه استفاده و کاربرد هولوگرام در شرکت پست

نحوه استفاده و کاربرد هولوگرام در شرکت پست با سایر مصارف عمومی هولوگرام که معمولا به عنوان نشان یا علامت شرکت تولیدکننده کالا، جهت پلمپ نمودن درب تولیدات بسته‌بندی شده و جهت اطمینان مصرف‌کننده به کار می‌رود، متفاوت است. هولوگرام‌ های مورد استفاده در پست به منظور پرداخت هزینه‌های پستی به صورت جایگزین با تمبرهای پستی در دو نرخ ۴۴۰۰ و ۵۵۰۰ ریالی جهت سرویس پیشتاز و امانات پستی به طور آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته است.

بیشتر بدانید: هولوگرافی

امتیازات کاربرد هولوگرام در شرکت پست

هولوگرام یشرفته ترین تکنولوژی صنعت چاپ بوده که بوسیله لیـزر انجام می شود تصــویری که به این شیوه چاپ می گردد ، دارای یک افکت ۳ بُعــدی است و به صورت برجسته یا عمق دار به نظر می آید.

به این ترتیب بدلیل جزئیـات فراوانی که در چاپ هولوگرام وجود دارد، امکان کپی و جعـل این محصول را به حداقـل میرساند و در حال حاضر استفاده از هولوگرام مطمئن ترین و مقرون به صــرفـه ترین روش در جلوگیری از تقلب در مجامع بین المللی بشمار می رود.

 • ضمانت و نشانه اصل بودن کالا
 • قابل تولید در اندازه های متفاوت
 • غیر قابل انتقال بر روی اقلام دیگر و غیر قابل تولید برای افراد دیگر به دلیل انحصاری بودن
 • بدلیل استفاده از تکنیک های نور لیزر با هیچ روشی کپی برداری نمی شود
 • زیبایی و شفافیت در چهار رنگ متنوع ( طلائی – نقره ای – آبی – قرمز )
 • قیمت مناسب و قابل چسباندن برروی کلیه اقلام
کاربرد هولوگرام در شرکت پست

شرایط سفارش هولوگرام

مشتریان حقوقی

 • فتوکپی روزنامه رسمی آگهی تاسیس و آخرین تغییرات جهت معرفی صاحب یا صاحبان امضا و آدرس برای شرکت ها، برای دیگر سازمان ها مجوز پروانه بهره برداری و یا هر گونه مدرکی که مشخص کننده وضعیت سازمان و صاحبان امضا باشد.
 • کد اقتصادی برای مشتریان
 • درخواست کتبی تولید برچسب طی نامه رسمی معتبر به نام شرکت بعد نگار ایرانیان
 • معرفی نماینده جهت تایید طرح و تحویل گیری برچسب مورد درخواست

مشتریان حقیقی

 • کپی کارت ملی
 • درخواست کتبی تولید برچسب به نام شرکت نگار ایرانیان

مراحل سفارش برچسب امنیتی

 • تکمیل مدارک فوق الذکر
 • دریافت پیش پرداخت
 • تایید طرح مورد نظر
 • تاید پیش فاکتور

تا زمان تکمیل کلیه مراحل چهارگانه فوق آغاز به کار تولید میسر نمی باشد.
پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برعهده مشتری می باشد که این مورد در هنگام تحویل فاکتور فروش نیز منظور خواهد شد.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.