هولوگرام و پست جمهوری اسلامی‌

هولوگرام و پست جمهوری اسلامی

مصرف‌کنندگان برچسب‌های امنیتی هولوگرام به دو دسته تجاری و غیر تجاری تقسیم می‌شوند که همیشه گروه تجاری غالب است اما در بازار مصرف ایران بهتر است این تقسیم‌بندی به دو شکل دولتی و غیر دولتی باشد و در این صورت گروه دولتی سردمدار استفاده از هولوگرام خواهد بود. در اینجا به سه مورد پرمصرف در ایران اشاره می‌شود و در ادامه به کاربرد هولوگرام و پست جمهوری اسلامی بیشتر می پردازیم:

شرکت پست جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۷۸ شروع به استفاده از برچسب‌های هولوگرام بر روی پاکت‌های پستی کرده است. این هولوگرام‌ها ابتدا در سال ۱۳۷۸ به صورت محدود در پاکت‌های پستی پیشتاز مورد استفاده قرار گرفت و سپس در سال ۱۳۸۵ به صورت گسترده جایگزین تمبرهای موجود شد.

با توجه به اینکه تمبرهای پستی هر کشور همانند سفیران فرهنگی آن کشور در سایر ممالک محسوب می‌شود، عرضه تمبرهای پستی ایران با جلوه‌های بسیار متفاوت با تمبرهای چندین دهه گذشته و با ارزش تکنولوژیکی بالا و پیشگام در منطقه که توان رقابت با تمبر کشورهای صاحب سبک در این زمینه را داشته باشد، می‌توانست از دو جهت باعث افتخار شرکت پست جمهوری اسلامی و کشورمان شود، اول از این جهت که این تمبرها باعث بالا بردن درجه امنیتی تمبرهای پستی که جزو اوراق بهادار و از علایم و نشانه‌های حاکمیت ملی کشور محسوب می‌شوند، شده و از طرف دیگر مسوولان تمبر شرکت پست را بر آن داشت تا از هولوگرام‌ های امنیتی-لیزری استفاده کنند در ادامه کاربرد هولوگرام در شرکت پست را بررسی میکنیم.

هولوگرام و پست جمهوری اسلامی

مزایا و معایب استفاده از هولوگرام ها

این هولوگرام‌ها در قطعات متفاوت و به مقادیر مورد نیاز از واحد هولوگرام سازمان انرژی اتمی خریداری و به کلیه واحدهای پستی کشور ارسال شده تا به مصارف پستی برسد. برچسب‌های ضدسرقت هولوگرام همانند سایر خدمات نوین، مزایا و معایبی را به همراه دارند. استفاده از تکنولوژی روز در تمبرهای پستی، شفافیت و زیبایی آنها با توجه به خلق تصاویر سه بعدی، ضد جعل و ضد اسکن بودن این برچسب‌ها، داشتن ویژگی‌های امنیتی که با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست، عدم تهیه کپی رنگی از آنها حتی با پیشرفته‌ترین دستگاه‌های کپی رنگی، ایجاد تنوع و نوآوری در تمبرهای پستی و…

هولوگرام و پست جمهوری اسلامی

نحوه استفاده و کاربرد هولوگرام در شرکت پست

نحوه استفاده و کاربرد هولوگرام در شرکت پست با سایر مصارف عمومی هولوگرام که معمولا به عنوان نشان یا علامت شرکت تولیدکننده کالا، جهت پلمپ نمودن درب تولیدات بسته‌بندی شده و جهت اطمینان مصرف‌کننده به کار می‌رود، متفاوت است. هولوگرام‌ های مورد استفاده در پست به منظور پرداخت هزینه‌های پستی به صورت جایگزین با تمبرهای پستی در دو نرخ ۴۴۰۰ و ۵۵۰۰ ریالی جهت سرویس پیشتاز و امانات پستی به طور آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته است.

از جمله مزیت‌های استفاده از هولوگرام است که در کار، این مزایا به طور قطع معایبی هم به همراه دارد که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: عدم ابطال آنها توسط مهرهای پستی به خاطر داشتن لایه شفاف پلیمری روی آنها که در این صورت احتمال استفاده مجدد را افزایش می‌دهد و استفاده از شیوه‌های ابطال به غیر از مهرهای پستی باعث تخریب شکل ظاهری هولوگرام‌ ها شده و عملیات پستی را با مشکلات عدیده رو به رو می‌سازد.

علاوه بر این موارد، گرانی برچسب‌ هولوگرامی در مقایسه با تمبرهای پستی و در یک جمله مقرون به صرفه نبودن آنها از معایب این برچسب‌ها برشمرده می‌شود.هر چند استفاده از برچسب‌ ضد سرقت هولوگرام برای پست صرفه اقتصادی ندارد و در مواردی هم نیز عملیات پستی را با مشکلات عدیده‌ای رو به رو ساخته، با وجود این گزینه مناسبی برای جایگزینی تمبرهای جاری که جهت پرداخت کرایه پستی مورد استفاده قرار می‌گیرد، محسوب می‌شود.

با این وجود امیدواریم با رشد صنعت تولید هولوگرام در داخل کشور و برطرف شدن معایب مورد نظر جهت استفاده در سرویس‌های پستی کشور، شرکت پست بتواند سری جدید تمبرهای یادبود و جاری را با استفاده از تکنولوژی هولوگرام به صورت مجزا و ترکیبی تجربه کند.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.