پیامد های پیشرفت در فناوری هولوگرافی

فناوری هولوگرافی

در دهه های گذشته فناوری هولوگرافی به طور گسترده ای بر روی صفحه ی نمایش دیده شده اند. بر روی فیلم های علمی تخیلی و تلوزیونی نیز همینطور: جنگ ستارگان، پیشتازان ستاره. هولودک معروف در پیشتازان ستاره از انواع ستاره های فدراسیون استفاده شد و زمانی که کسی مجبور به بازدید از بیمار به عنوان بخشی از برنامه هولوگرام اورژانس پزشکی بودند بیشتر دیده شد. یک تصویر سه بعدی با وضوح بالا از کسی که ناگهان ظاهر می شد اما آن نیز چیزی بود که شما می توانید با آن تعامل داشته و سوال کنید.

در فیلم جنگ ستارگان نوع مشابهی از فناوری هولوگرافی وجود داشت (معمولا از نوع خاصی از دستگاه دستی پیش بینی شده) از نمونه های محبوب در این زمینه R2D2 است که تصویر سه بعدی از شاهزاده لایحه را برای کمک از اوبی وان کنونی پردازش کرد. هالیوود این نوع فناوری را آسان می کند. اما در دنیای واقعی فناوری هولوگرافی معمولا به طرح های نسبتا ابتدایی منجر می شود. در این زمینه ما روش های مختلفی را تجربه نمودیم که برخی موفق و برخی ناموفق بودند.

در ماه جولای یک تیم در دانشگاه توکیو از اولین گروه هایی بودند که موفق به ایجاد یک سیستم هولوگرافی قابل لمس شدند. برای مثال اگر هولوگرامی از یک توپ قرمزکوچک داشته باشید می توانید اساسا با آن ارتباط برقرار کنید. یعنی آن توپ نزدیک شدن و دور شدن از دست شما را حس می کند. هنگامی این فناوری برای اولین بار سروصدا کرد، با نسخه ی اولیه از رابطه ی دسک تاپ رایانه فناوری هولوگرافی تحت (گزارش اقلیت) مقایسه شد.

اما در حال حاضر یکی دیگر از پیشرفت های عمده در فناوری هولوگرافی، سرفصل هاست. دستگاه جدیدی ایجاد شده است که می تواند تصاویر سه بعدی را در زمانی اندک منتقل کند. این می تواند پیشرفت های عمده ای را درفناوری های تلوزیون هولوگرافی ایجاد کند. به عنوان مثال من میتوانستم به راحتی سخنرانی در توکیو را در خانه ی خودم انجام دهم.


سیر تکامل فناوری هولوگرافی و وضوح تصاویر سه بعدی هولوگرافی

یک تصویر سه بعدی در فناوری هولوگرافی با وضوح بالا به اندازه ی کامل بدن من می تواند بر روی صحنه، روبه روی مخاطبان به طور زنده با بیش از 6000 مایل فاصله قرار بگیرد. اگر شما با کار همکار من ری کورزویل آشنایی دارید، ممکن است متوجه شده باشید که او گاهی اوقات سخنرانی های مجازی ای را ارائه می دهد که در آن یک تصویر سه بعدی از او به یک پدیده ی ویژه تبدیل می شود. این سیستم حضورو غیاب تلوزیونی که توسط teleportec طراحی شده است باید دارای دو سیستم در حال اجرا باشد. یکی در دفتر ری (همکارم) و دیگری در جایگاه مخصوص که تصویر را نمایش می دهد تا در زمان واقعی سخنرانی کند و با دیگر مخاطبین ارتباط بر قرار کند. او حتی می تواند با دانش آموزان ارتباط چشمی برقرار کند.

اما اکنون یک گروه کوچک از محققان دانشگاه آریزونا سریع ترین هولوگرام حرکتی سه بعدی را به نمایش گذاشتند. چیزی که آن را نسبت به آواتار در تئاتر سه بعدی متمایز می کند عینک است. این گروه از محققان موفق به نمایش یک صفحه نمایش هستند که تصاویری را ارائه می دهد که بدون استفاده از عینک سه بعدی از همه طرف قابل نمایش است. آنان این کار را با استفاده از یک دوربین 16 مگاپیکسلی انجام دادند که قادر است یک تصویر 45 درجه ای سه بعدی ایجاد کند. هر دوربین مشغول به گرفتن عکس فوری از تمام زوایاست ( 360 درجه ).هرچه دوربین های بیشتری مورد استفاده  قرارگیرند، تصویر وضوح بیشتری خواهد داشت.


تاریخچه تحقیقات محققان دانشگاه آریزونا

در گذشته همیشه با مسائل مربوط به میزان بازخوانی تصویر مواجه بودیم. نسخه ی قبلی این گروه تنها توانست در هر چهار دقیقه یک تصویر ارائه دهد. به لطف نوع خاصی از مواد فتوای فانتزی بر روی صحنه نمایش که به طورشیمیایی به لیزرهای موجود که برای ایحاد تصویر هولوگرافی واکنش نشان می دهند؛ این سیستم جدید حدود دو ثانیه تجدید می کند.

تمامی تصاویری که از هر یک از دوربین ها ضبط می شود با استفاده از پرتو های لیزری سریع به مشاهده کننده فرستاده می شود و پس از آن پیکسل های فناوری هولوگرافی ایجاد میشود (hogels) که بر روی پلیمر انعکاسی عکس مشخص می شود. همانند هر پیشرفت دیگری در فن آوری پیش از اینکه بخواهد به بازار عرضه شود، زمان زیادی صرف پیشبرد آن می شود. اما به نظر می رسد که ما نباید بیش از حد صبر کنیم. سیستم کنونی تنها در یک رنگ نمایش داده می شود. اما در دانشگاه ها گفته می شود که شاید در دهه ی دیگر صفحه نمایش تلوزیون های هولوگرافی قابل فروش تجاری بتواند به بازار عرضه شود.


برنامه های کاربردی در فناوری هولوگرافی

برنامه های کاربردی برای چنین سیستمی می تواند اساسا زندگی روزمره ما را تغییر دهد. ناصر پیغمبری، محقق اصلی این توسعه، می گوید: این می تواند در برخی از صنایع نوعی تغییرات بازی باشد. وی همچنین افزود: اولین چیزی که به ذهن خطور می کند نمایش محصولات است و اینکه به محصولات این توانایی را دهیم که به طور سه بعدی دیده شوند قبل از این که برای اینکار هزینه ای صرف شود. به عنوان مثال، می تواند چشم انداز غوطه وراز افراد در نمای داخلی تزئینات سوییت و یا هتل ها باشد. برخی دیگر از برنامه های کاربردی می تواند شامل درمان از راه دور، فناوری سه بعدی نقشه برداری، سرگرمی، هدایت از راه دو درحین شرایط اضطراری، کنفرانس ویدیویی از راه دور و تولید و دیگر چیزها باشد.


مصاحبه مدیر شرکت وب من

مدیر وب من، مایکل فیلیپ اخیرا مصاحبه ای با استاد دستیار تحقیق و اولین نویسنده در مقاله ای با عنوان طبیعت، الکساندر بلانچ در مورد تحولات اخیر داشته است.

بخش اول مصاحبه

پروفسور بلیچ لطفا به ما بگویید اولین چیزی که شما را برای رسیدن به عرصه  اپتیک تشویق کرد چه بود؟ من به عنوان یک فیزیکدان به عرصه اپتیک به عنوان حد فاصل جدیدی علاقه مند گشتم. ما همچنین قادر به درک جهان هستی شدیم و به لطف آن ما به اکتشافات جدیدی در دانشگاه ها پرداختیم ( به عنوان مثال تلسکوپ). اپتیک بی نهایت بزرگ است و بی نهایت کوچک. اما همچنین فوق العاده سریع با فوتونیک است که سرعت الکترونیک را با چندین عامل افزایش می دهد. همانند رنگین کمان و دیگر نمایشگر های تلسکوپ فضایی هابل، اپتیک ها بسیار زیبا هستند. در آخر اینکه پدیده ی فناوری هولوگرافی به پردازش نور وشکل دادن به آن به عنوان یک مجسمه ساز میپردازد.

بخش دوم مصاحبه

طراحی فعلی شما در حال حاضر تصاویر فناوری هولوگرافی را در یک رنگ ارائه می دهد. شما چه زمانی را برای توسعه و پیاده سازی نسخه های چند رنگی طراحی های خود در نظر میگیرید ؟ قبلا ما برچسب های امنیتی چند رنگی را در مقاله ای مشابه نشان دادیم . ما هنوز این توانایی چند رنگی را در سیستم های تلوزیونی وارد نکردیم . زیرا این تنظیم به طور مداوم برای آزمایش ایده ها و برنامه های جدید بازسازی شده است . اگر به این کار علاقه دارید مطمئنا میتوانید آنرا انجام دهید .

بخش سوم مصاحبه

شما در مصاحبه های قبلی متوجه ی پیشرفت ها قبلی در پلیمر گشته اید. آیا میتوانید در مورد پیشرفت هایی که تیم خود در پنج سال آینده دریافت میکنند توضیحاتی دقیق ارائه دهید ؟ در پنج سال آینده هدف ما نشان دادن قابلیت های مختلف برای فناوری هولوگرافی است .مهم ترینشان  فیلم ها هستند. ما میخواهیم به ضبط هولوگرام همانند تلوزیون بپردازیم تا تماشاگر هیج تاخیری در نوردهی نداشته باشد . ما قبلا راه رسیدن به این طریق را کشف نموده ایم و همچنین به صفحه ای برسیم که قابلیت چرخش 360 درجه برای دیدن اشیاء را داشته باشد .

بخش چهارم مصاحبه

اگر شما میتوانستید گسترش سریع فناوری هولوگرافی را تصور کنید، چگونه میتوان همه چیز را از نظر بازار مصرف در ده الی پانزده سال آینده دید؟ ما شاهد توسعه ی فناوری هولوگرافی در دو مرحله هستیم : ابتدا میخواهیم سیستم هایی را که به برنامه های بسیار تخصصی مانند تصویر برداری پزشکی و تصویر برداری نظامی مربوط میشوند توسعه دهیم . برای  رخ داد این روند پیشرفتی در دسترس نیست . این بیشنر در مورد زمینه ی پالایش است . بعدا در زمینه ی مخاطبان عمومی نیز به فکر راه اندازی آن خواهیم پرداخت . وقتی که سرعت ضبط تصویر به اندازه ی ضبط ویدیو برسد و به لطف فناوری جدید اندازه ی سیستم و عملکرد چهارخونه ها ی نوری تلوزیون کاهش یابد . از دیگر برنامه های کاربردی کنفرانس ها بزرگ میباشد . و اینکه بله در 15 سال آتی ما به فکر تلوزیون های هولوگرافی خواهیم بود .

سخن پایانی

تیم شما مقاله ای از تحقیقاتتان منتشر کرده است . در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ کار های زیادی درآینده انجام خواهیم داد . آنچه در گزارشات خود بیا کردیم از جمله نقاط تحول است اما یقینا پایان راه نیست . ما یافته هایمان را به حقیقت مبدل کردیم و در چندین زمینه پیشرفت هایی را انجام دادیم .


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.