هولوگرام رنگهای واقعی یا تروکالر

هولوگرام رنگهای واقعی

هولوگرام برچسب ویژه ای است که معمولا در رنگ قالب نقره ای در بازار وجود دارد و روی محصولات و بر روی بسته بندی و برای اصالت دادن به کالاهای اصل، چسبانده میشود. هولوگرام رنگهای واقعی یا تروکالر نوعی از این هولوگرامها هستند که بر روی آنها میتوان تصاویر و یا برندشرکت و یا هر تصویر دیگری را در رنگهای واقعی چاپ کرد.

این نوع از هولوگرام ها کاربرد ویژه ای در صنایع تولیدی و نیز اسناد و همچنین کالاها و برگه هایی که ارزش بالایی دارند، دارا است. این نوع از هولوگرام به محصول اصالت و ارزش میدهد و از کپی آن جلوگیری میکند. در این مقاله قصد داریم تا کمی با هولوگرام آشنا شویم و ببینیم که هولوگرام رنگهای واقعی چیست و چه کاربردی در صنایع و تولید محصولات دارد.

برچسب هولوگرامی چیست؟

برچسبهای هولوگرامی، برچسبهایی با طراحی خاص هستند که با یک تصویر دو یا سه بعدی ترکیب شده اند. این برچسبها که گاهی «استیکر هولوگرام» نامیده میشوند، دارای یک لایه چسب در بخش پشتی هستند تا بتوان آنها را در بر روی محصول مورد نظر چسباند. در بیشتر موارد، برچسب های هولوگرامی برای اهداف امنیتی و تأیید اصالت کالا و یا محصول، استفاده میشوند.

برچسب هولوگرامی چیست؟
برچسب های هولوگرام تروکالر

هولوگرام رنگهای واقعی یا تروکالر چیست؟

هولوگرام تروکالر یکی از انواع گوناگون هولوگرام محسوب میشود که برای الصاق بر روی انواع محصولات و کالاها کاربرد دارد. این نوع از هولوگرام با استفاده از رنگهای طبیعی، چاپ و برای چسباندن بر روی کالا آماده میشود. در فرایند چاپ و ساخت این نوع از هولوگرام ها از فناوریهای بسیار پیشرفته ای استفاده میشود که به تولیدکننده اجازه میدهد تا از عکسهایی با کیفیت بالا و رنگهای طبیعی استفاده کند.

در هولوگرام رنگهای واقعی، از یک تصویر با رنگهای حقیقی برای چاپ استفاده میشود که رنگهای حاصل، تطابق کاملی با رنگهای عکس اصلی دارد. همچنین با استفاده از ترفندهای چاپ میتوان حالت سه بعدی در تصویر به وجود آورد که دارای عمق است. با این روش چاپ هولوگرام، عکس اولیه به صورت زنده و حقیقی به نظر میرسد. ان نوع از هولوگرام به دلیل این که از تکنولوژی و کیفیت بسیار بالا در چاپ استفاده میکند، تا حد بسیار زیادی غیرقابل کپی و نمونه برداری است.

هولوگرام تروکالر چگونه ساخته میشود؟

ساخت برچسب هولوگرام رنگهای واقعی یا هولوگرام تروکالر یک فرآیند بسیار فنی و دقیق است. به طور کلی، یک تصویر خاص برای این منظور کپی شده و با استفاده از پرتو لیزر بر روی یک سطح خاص، حک میشود. برای ساخت این مدل از برچسب های هولوگرامی، آن سطح مورد نظر که تصوبر بر روی آن چاپ میشود، معمولاً نوعی فویل یا کاغذ از جنسهای گوناگون از جمله آلومینیوم است. متن، اعداد یا طرح های دیگر، مانند نقاشی یا عکس، همگی میتوانند به تصاویر هولوگرافیک تروکالر تبدیل شوند.

همچنین در این روش چاپ، میتوان تصویر را لایه بندی کرد تا جلوه های مختلف دو بعدی و سه بعدی را بر روی برچسب هولوگرامی از نوع تروکالر ایجاد کند. این موضوع در چاپ این نوع از هولگرامها هم به زیبایی محصول نهایی کمک میکند و هم با توجه به پیچیدگی های خاص که در نوع کار استفاده میشود، کار کپی برداری و تقلب از این نوع هولوگرامها را دشوارتر نیز میکند.

هولوگرام تروکالر چگونه ساخته میشود؟
رنگهای واقعی هولوگرام

مزایای استفاده از هولوگرام رنگ های واقعی

بسیاری از مشاغل و کسب و کارها، از برچسب های هولوگرامی تروکالر برای اهداف امنیتی و تایید محصول استفاده میکنند. به دلیل تطبیق پذیری بالای این نوع از هولوگرام ها، این مدل از برچسبهای تروکالر میتوانند کد امنیتی یا آرم مخصوص محصول را منعکس کنند و روی بسته بندیهای گوناگون و یا انواع مدرک و کارت یا موارد دیگری که ممکن است در معرض دستکاری یا نقض امنیت قرار گیرند، استفاده شوند.

هدف استفاده از این نوع هولوگرام، ارائه یک لایه امنیتی اضافی برای محصولات، کالاها و یا مدارک باارزش است. به عنوان مثال، برخی از این برچسب های هولوگرامی، به فشار حساس هستند. این مدل از کارکرد طوری است که اگر کسی سعی کند آنها را از روی محصول حذف کرده و یا تغییر دهد، به راحتی و به وضوح آسیب میبینند.

بیشتر بدانید: سفارش هولوگرام

نوع دیگری از این برچسبها و یا هولوگرام رنگهای واقعی به گونه ای طراحی شده اند که در صورت حذف یا آسیب دیدگی، الگو یا کلمه کلیدی خاصی را نشان میدهند تا فرد بتواند به راحتی متوجه شود که آیا این مورد دستکاری شده است یا خیر. به طور خلاصه میتوان مزیت استفاده از این نوع برچسبها را در این موارد خلاصه کرد:

  • ایمنی بالا
  • امکان کپی برداری بسیار کم
  • زیبایی ظاهری
  • کمک به چاپ تصاویر اختصاصی با کیفیت و جزئیات بالا
  • استفاده از تصاویر تمام رنگی با تمام جزئیات بر روی هولوگرام

ویژگی های هولوگرام رنگ های واقعی

تصاویر چاپ شده بر روی این مدل از هولوگرام ها، از جمله عکسها، نمیتوانند کپی شوند، مگر این که فردی تصویر اصلی را برای ایجاد و کپی از آن، در اختیار داشته باشد. بنابراین از این فناوری و یا تکنولوژی ساخت هولوگرام رنگهای واقعی، برای ایمن کردن موارد حساس مانند کارتهای اعتباری و گواهینامه رانندگی نیز استفاده شده است.

به طور کلی، یک برچسب هولوگرامی از این نوع، به شکل یک پوشش برای چسباندن بر روی کالا، محصول و یا اسناد ایجاد میشود. از این مدل هولوگرامها برای افزودن تصویر یک شخص یا سایر تصاویر شناسایی به کارت اعتباری یا مجوزهای کاغذی نیز استفاده میشود. جاعلان در این موارد نمیتوانند تصویر را با موفقیت تغییر دهند یا تصویر خاص استفاده شده را کپی کنند. در نتیجه، جعل و ساخت کپی از این کارتها یا مجوزها، تقریباً غیرممکن است.

ویژگی های هولوگرام رنگهای واقعی
ویژگیهای هولوگرام رنگهای واقعی

کاربردهای هولوگرام تروکالر

با توجه به استفاده از فناوریهای پیشرفته در تولید این مدل از هولوگرام و نیز استفاده از دستگاههای پیشرفته و گران قیمت برای چاپ و الصاق آنها بر روی محصولات، از این نوع هولوگرام بیشتر برای کالاهای با ارزش بالا و نیز اسناد مهم استفاده میشود. از مهمترین موارد استفاده از این هولوگرام ها، اصالت بخشیدن به تولیدات و محصولات با کیفیت و گران قیمت است. حتما شما هم در فروشگاههای مختلف محصولات و کالاهای با این مدل از هولوگرام را دیده اید.

از موارد کاربرد دیگر این برچسبها و هولوگرام رنگهای واقعی، میتوان به کارتهای امنیتی، بلیت های خاص و اسناد مهم دیگر اشاره کرد.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.