هولوگرافی سه بعدی در آموزش

تکنولوژی هولوگرافی

فناوری هولوگرافی مجموعه ای از الگوهای موج نوری است که با تقسیم پرتو از لیزر ، تصویری را تشکیل می دهد. الگوهای تداخل شکسته می شوند تا نور در جهات مختلف منعکس شود. با رفتن نیمی از الگو به پرتو جسم و نیمه دیگر به پرتو مرجع (صفحه عکاسی) ، نور منعکس می شود تا الگوی تداخلی منحصر به فرد ایجاد شود. وقتی تصویر پردازش می شود ، به نظر می رسد یک جسم 3 بعدی است.

پیشرفت های حاصل شده در تکنولوژی روی آموزش نیز تأثیرات فراوانی گذاشته است. امروزه تخته سیاه های مدرسه های دوران بچگی ما جایشان را با پرده های پروجکشن و وایت بردهایی که میتوان با آنها تعامل داشت عوض کرده اند. در برخی کلاس درس ها میتوان برای دانش آموزان معلمان و یا افرادی که میخواهند به عنوان مهمان در کلاس شرکت داشته باشند حضور مجازی داشته باشند. از طرفی استفاده دیگری که میتوان از این تکنولوژی کرد، ظاهر کردن لوکیشن های دور از دسترس به صورت مجازی و به صورت سه بعدی است.


کاربرد هولوگرام در آموزش

با این که به کار بردن هولوگرافی سه بعدی در آموزش امروزه ممکن است هزینه بالایی داشته باشد، اما در آینده ای نزدیک مانند بسیاری از تکنولوژی های پیشرفته دیگر هزینه استفاده از این تکنولوژی پایین تر خواهد بود.

مشارکت و ایجاد انگیزه در کلاس های آموزشی از عوامل وجود کادر آموزشی در عرصه ی تعلیم است. تکنولوژی در آستانه ی ظهور که به سرعت راه خویش را در کلاس های آموزشی باز کرد، تکنولوژی آموزشی هولوگرام است.
با توجه به اطلاعاتی که در کلاس فیزیک و یا فیلم های تخیلی به یاد آورید، هولوگرام ها تصاویر سه بعدی هستند که از اشعه های لیزری و منابع نوری تشکیل می شوند. تصاویر چند بعدی از تداخل چند اشعه بر روی یک شی حاصل می شوند.

امروزه از استفاده از فناوری هولوگرافیک در کالج ها و دانشگاه ها رایج است و تلاش بر این است تا برای آموزش کودکان در مهد کودک ها و مدارس نیز از HoloLens و محصولات مشابه آن استفاده شود. مایکروسافت می گوید تصاویر هولوگرافیک به دانشجویان اجازه می دهد تا در مقیاس 3 بعدی بزرگتر چیزها را ببینند. یک قدم بالاتر از تصاویر استاندارد در کتاب های متنی.

تکنولوژی هولوگرافی

آموزش آسان با هولوگرافی سه بعدی

شرکت های تکنولوژی و استادان در جستجوی راهی هستند تا با استفاده از این تکنولوژی تصویر بسیاری از مفاهیم را در جهان واقعی یاد بگیرند. شرکت مایکروسافت برنامه ای (پنجره ی تصویری) را معرفی کرد که هنگامی که با لنزهای تصویری ادغام می شوند، صدای واقعی را تشدید می کنند و باعث می شود کاربران تصاویر و صداهای سه بعدی را به آسانی درک کنند.

تکنولوژی شگفت انگیز و کاربرد هولوگرافی سه بعدی در دانشگاه های غربی با هدف مشارکت دانش آموزان در فرآیندهای آموزشی چند جانبه پایه ریزی شده است. هولوگرام تصویر سه بعدی مجزا است که به وسیله ی پروژکتورهای فوتوگرافی ساخته و با ابزار خاصی مانند عینک ها و هدست های تخصصی نمایش داده می شود.

گرچه تاریخ انتشار این محصول مشخص نمی باشد، اما مسئله ی جالب درباره ی لنز های تصویری این است که زندگی واقعی را به شکل تآثیرگذاری نمایش می دهد. در عرصه ی تکنولوژی آموزشی هولوگرام سبب ایجاد شوق و شور در فرآیند آموزشی می شود و دانش آموزان را برای یادگیری بهتر ترغیب می کند.

در تلاش های گسترده به منظور احیای مجدد آینده ی آموزش های درمانی، دانشگاه متخصص غرب و کلینیک کلیولند با همکاری مایکروسافت و به کارگیری تکنولوژی هولولنز متدهای یادگیری علوم درمانی، دندانپزشکی وپرستاری که دانش آموزان از طریق آن اطلاعاتی درباره ی بدن انسان را به می آورد را انتقال دادند.

البته این آموزش گاهی ملزم لابراتوارهای فیزیکی وکالبد شکافی است اما دانش آموزان از طریق آموزش های سه بعدی مجازی پیچیدگی ها وارتباط سیستم ها بدن ارگان ها و سیستم های عصبی و خونی را بهتر در می یابند. از تمامی جهات این نوع آموزش مزیت های فراوانی را برای دانش آموزان دانشگاه های غربی به همراه داشت.

بیشتر بدانید: هولوگرام چیست؟

ابزارهای تصویری تکنولوژی آموزشی هولوگرام

آموزش از راه دور

دانش آموزان با یکدیگر، استادان و کارشناسان در محیط واقعی و چهره به چهره در ارتباط با یکدیگرند. تکنولوژی تصویری ویدیو های کنفرانسی را به مرحله ی فیزیکی می رساند.

دانش تجربی

تصاویر به دانش آموزان امکان انجام آزمایش های دشوار، خطرناک و گران قیمت را در جهان واقعی می دهد.

تجربه ی تاریخ

دانش آموزان برای یافتن پاسخ سوال های خویش می توانند به بخش های تاریخی هولوگرام مراجعه کنند. سفرهای مجازی به دانش آموزان این امکان را می دهد که تصاویر را درک کنند و حقایق را بشنوند.

مانور آموزشی

مانور آموزشی به دانش آموزان این امکان را می دهد که با جهان ساختگی خویش ارتباط برقرار کنند.

تکنولوژی آموزشی هولوگرام

طراحی سه بعدی تکنولوژی آموزشی هولوگرام

دانش آموزان در کلاس و فضاهای ساختگی با استفاده از هولوگرام طرح های سه بعدی ایجاد می کنند و آن را چاپ می کنند.

توسعه ی آموزش استادان

استادان می توانند مقاله ها و درس ها را به طور همزمان در جهان انتشار دهند.

توسعه ی مهارت ها

بعد از آزمودن مهارت ها با تکنولوژی تصویری، دانشمندان قادر خواهند بود با آنالیز کردن نتیجه ی داده ها به ایجاد نرم افزار و بهبود مهارت آموزشی بپردازند.

مهارت های آموزشی در تکنولوژی آموزشی هولوگرام

با گستراندن تکنولوژی آموزشی هولوگرام در قرن بیست ویکم، دانش آموران مهارت های لازم برای مدیریت شغل مورد نظرشان را کسب می کنند.

بیشتر بدانید: هولوگرام سه بعدی

تاثیر تکنولوژی هولوگرافی سه بعدی در آموزش

تصویر کردن پروسه ها به صورت زنده و سه بعدی:

فرض کنید جراحی میخواهد شخصا بدون این که در آن محل حضور داشته باشد پروسه جراحی را برای دانش آموزانش شرح دهد. بدین طریق او میتواند حتی از اجسامی که در آن اتاق وجود ندارد استفاده کند. امکاناتی که حضور از راه دور به کمک هولوگرافیک در اختیار می‌گذارد بی نهایت است.

ارتباط کلاس ها از جغرافیای مختلف:

فرض کنید یک کلاسی پر از دانش آموزان اسپانیایی زبان با یک کلاس دانش آموزان انگلیس زبان بتوانند در یک نمایش سه بعدی با یکدیگر بتوانند مکالمه داشته باشند و بتوانند با زبان یکدیگر با هم صحبت کنند، بدون این که لازم باشد برای چنین کاری از بالای اقیانوس پرواز کنند. گرد هم آوردن دانش آموزان از ملیت ها و زبان های مختلف به لطف اینترنت و پیشرفت تکنولوژی امروزه خیلی مرسوم شده و این تکنولوژی ارتباط از راه دور از طریق هولوگرافی بعد جدید به این ارتباط می بخشد.

ارائه کنفرانس به چندین کلاس، در چند جای مختلف و در زمان واحد:

تکنولوژی هولوگرافی سه بعدی در آموزش این اجازه را میدهد که بتوان در آن واحد به چندین جای مختلف کنفرانس ارائه نمود. متخصصان و آموزش‌دهندگان حرفه ای از این طریق میتوانند تجربیاتشان را در اختیار دایره وسیعتری از افراد قرار دهند و محدودیت های زمان و مکان را زیر پا بگذارند.

بعد نگار ایرانیان به عنوان بزرگترین شرکت در زمینه تولید انواع برچسب امنیتی و برچسب ضد سرقت و لیبل های هولوگرامی آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.


کاربرد هولوگرافی سه بعدی در مدارس و دانشگاه

دانشگاه های تخصصی غربی در حال گسترش برنامه های تکنولوژی به سایر موارد تحقیقاتی همانند کلاس های مهندسی پروفسور مارک بوچنر به منظور مشاهده ی مدل های ملکولی و…اند.هولولنزها به دانش آموزان قابلیت درک تمامی مفاهیم از طریق دنیای مجازی وسه بعدی را می دهد. هولولنزها با ایجاد تجارب دیداری و لامسه دنیای مجازی و حقیقی را در هم می آمیزند. هولوگرافی به دانش آموزان تاریخ امکان بازسازی مجسمه ها در موزه ی هنری کلیولند را می دهد.

هولوگرافی سه بعدی در آموزش

برنامه های آموزشی اجراشده از طریق هولوگرافی در مدارس، دانشگاه ها

لابراتوار برون افکنی جت ناسا نرم افزاری را طراحی کرد که به دانشمندان زمین شناسی امکان بررسی مریخ با ابزار های سیار خاص را می دهد. دانش آموزان باستان شناسی از طریق این تکنولوژی تمامی حفره های جهان را بررسی می کنند. دانشجویان ستاره شناسی در بحبوبه ی کهکشان های برخوردی تمامی بی نظمی های به وجود آمده را مشاهده می کنند.

پروفسوران تاریخی شاهکارهای قدیمی به جا مانده از قلعه های پیشین ویا کلیسای سیس تین را در شکل واقعی شان مشاهده و لمس می کنند. امید است در آینده تمامی محدودیت ها به منظور گسترش حقایق هولوگرافی و حقیقی از میان برداشته شود.

تکنولوژی هولوگرافی سه بعدی در آموزش و محیط زیست

این تکنولوژی قابل پوشش دانش آموزان و استادان را در تجربه ی دنیای مجازی سه بعدی پر از مفهوم یاری می سازد. برای مثال تجارب دانش آموزان گریس وود با بررسی هولوگرافی عملکرد قلب تغییر می کند. یکی از دانش آموزان گریس وود برای درک بیش تر حقایق قلب از متد کالبد شکافی استفاده می کرد. وی از طریق هولوگرافی قلب جایگاه و عملکرد دریچه ی آئورت را به درستی درک کرد. همه چیز از طریق هولوگرافی عینی و مشهود است حتی پمپاژخون در کل سیستم بدن را به آسانی می توان درک کرد.

کلینیک کلیولند در حال بازسازی محوطه ی آموزشی درمانی به اندازه ی ۴۸۵۰۰۰ متر مربع و هم چنین تکمیل یک دوره آموزشی تمام دیجیتال آناتومی بدن است دانشگاه های تخصصی غرب وکلینیک کلیولند از شمار اولین سازمان هایی هستند که برنامه ی مرتبط به مایکروسافت هولولنز را انتشار داده اند. با توجه به شاخه ی آناتومی بدن اولین مرحله ی آموزشی هولوآناتومی موجود است.

بیشتر بدانید: هولوگرام تخریب شونده

استفاده از هولوگرام در آموزش دانشجویان دانشگاه کیس وسترن

در دانشگاه کیس وسترن (کلیولند ، اوهایو) ، از فناوری هولوگرافی برای آموزش دانشجویان در مورد فیزیک و الکترومغناطیس استفاده می شود. این دانشکده همچنین از هولوگرام برای آموزش تشریحی در دانشکده پزشکی خود استفاده می کند. (علاوه بر مطالعات آزمایشگاهی استاندارد جسد)

از نظر تئوریک ، فناوری هولوگرافی روشی برای آموزش ایده به جوانان است. به عنوان مثال ، هنگام یادگیری در مورد تاریخ یا علم ، تصاویر “در زندگی واقعی” پخش می شوند و نه فقط از صفحات کتاب. تصور کنید که نبردهای جنگ داخلی ، عناصر علمی جدول تناوبی ، اولین المپیایی ها یا تاجگذاری ملکه الیزابت را ببینید! فناوری هولوگرافیک تصاویر را به صورت 3 بعدی در می آورد که می تواند تأثیر ماندگاری بر روی همه دانش آموزان بگذارد.

استفاده از هولوگرام در آموزش کودکان استرالیایی

کودکان استرالیایی در مدرسه ی کانبرا برای نخستین بار در یک اقدام انقلابی از طریق هولوگرام آموزش داده شدند. تکنولوژی راه اندازی شده ی جدید این امکان را به وجود آورد تا دانش آموزان تاریخ بتوانند در ساختمان قدیمی مربوط به دو هزار سال قدم بزنند و یا اینکه دانشجویان پزشکی بتوانند ساختار مولکول و یا قسمتن های داخلی بدن انسان را از نزدیک مشاهده و بررسی کنند.

این برنامه ی آزمایشی را مرکز آموزشی جهانی pearson را با استفاده از نرم افزار هولولنز که نخستین کامپیوتر هولوگرافی غیر مهار شده می باشد، طراحی کرده است. این ابزار بر خلاف عینک های سه بعدی رایج هولوگرام سه بعدی را همانند یک خرگوش زنده به جهان واقعی وارد می کند. کاربران در این ابزار قابلیت رویایی با برنامه همانند مشاهده ی داخلی ترین اجزای بدن در کلاس درس و یا راه رفتن درون سیستم خورشیدی را به صورت زنده را دارند.

استفاده از هولوگرام در آموزش کودکان استرالیایی

سازمان جامع پیرسان، اولین مرکز آموزشی با تکنولوژی هولوگرام

سازمان جامع آموزشی پیرسان تنها و اولین مکانی است که این تکنولوژی را بررسی می کند. مدیر جهانی مرکز آموزش پیرسان اعلام کرد تکنولوژی موجود، تمام راه های آموزشی از تاریخ گرفته تا علوم و سلامت را تغییر می دهد. به کمک این تکنولوژی تمامی دست ساخته های مرتبط به سال ها و قرن های گذشته به کلاس های آموزشی آورده می شود.

بنابراین دانش آموزان به جای مطالعه ی تاریخ کهن چین و یا تماشای عکس های مرتبط به سه هزار سال گذشته می توانند به طور واقعی درون خانه مرتبط به آن زمان راه بروند و حقایق را به صورت عینی لمس کنند و برای دانش آموزانی که با ریاضیات سر وکار دارند تکنولوژی با نمایش فیزیکی اعداد و ارقام ادبیات را با جبر برابر می سازد.

آقای کریستن گفت: این تکنولوژی به کمک سایر علوم همانند شیمی، آناتومی، روان شناسی، هنر، طراحی و اقتصاد آمده است. ما راه خود را تازه آغاز کردیم و توان بالایی در این عرصه برای ادامه ی راه داریم . این ابزار به همراه برنامه های آموزشی طراحی شده در روز سه شنبه و چهارشنبه در مدرسه مورد بررسی قرار میگیرد.

وی افزود: برنامه های پیشگامی بسیاری در سرتاسر دانشگاه ها و دانشکده های جهان وجود دارند ولی به هر حال کانبرا اولین مکانی است که از این تکنولوژی در دبیرستان ها بهره گرفته است. این شرکت انتظار دارد آموزش های آنلاین در هر زمینه ای از پرستاری تا مهندسی و ساخت و ساز صورت بگیرد .


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.