معرفی برچسب های ضد جعل

برچسب های ضد جعل

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران، محققان کره‌ای با استفاده از نانوسیم‌های نقره، برچسب های ضد جعل هولوگرافیگ ارزان قیمت ساخته‌اند. قیمت این برچسب‌ها کمتر از یک دلار بوده و کپی برداری از آنها تقریبا غیرممکن است. یک گروه تحقیقاتی از کره‌جنوبی از الگو‌ها و چیدمان تصادفی نانوسیم‌های نقره برای حل مشکل جعل اسناد استفاده کردند.

این اثرانگشت نانومقیاس از نانوسیم‌های ۲۰ تا ۳۰ نانومتری نقره ساخته شده‌اند که به‌صورت تصادفی روی سطح فیلم پلاستیکی پخش شده‌اند. طول این نانوسیم‌ها می‌تواند بین ۱۰ تا ۵۰ میکرون باشد که به‌عنوان برچسب کالا می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

نویسنده اصلی مقاله “برچسب‌ ضد جعل” هیوتچرای‌ها از موسسه علوم و فناوری پیشرفته کره‌جنوبی می‌گوید: نسخه‌برداری از برچسب های ضد جعل تقریبا غیرممکن است زیرا این الگوهای بسیار کوچک را نمی‌توان دستکاری کرد. هزینه کپی‌برداری از این الگو‌ها به قدری زیاد خواهد شد که احتمالا از قیمت خود کالا نیز فرا‌تر خواهد رفت.


هزینه تولید برچسب های ضد جعل

محققان این پروژه تخمین می‌زنند که هزینه تولید برچسب های ضد جعل کمتر از یک دلار برای هر الگو باشد. برای ساخت این برچسب‌های امنیتی، محققان نانوسیم‌های منفرد را درون محلول غوطه‌ور کرده و سپس روی آن را با سیلیکا پوشش دادند. سپس آنها را با استفاده از یک رنگ فلورسانس ویژه تقویت کرده و در ‌‌نهایت به‌صورت تصادفی آنها را روی یک فیلم از جنس پلی‌اتیلن‌تترافتالات (PET) قرار دادند. وجود رنگ‌های فلورسانس موجب می‌شود تا این الگو‌ها که به چشم غیرمسلح کاملا نامرئی هستند قابل مشاهده توسط میکروسکوپ یا تجهیزات ویژه‌ای شوند.

هزینه تولید برچسب های ضد جعل

کاربرد برچسب های ضد جعل

محققان معتقدند که از برچسب‌های ضد جعل می‌توان به‌عنوان بارکد هولوگرامی برای تشخیص سریع کالا‌ها استفاده کرد. هیوتچرای‌ها می‌گوید: برچسب های ضد جعل روی کالاهای موردنظر نصب می‌شود، این کالا می‌توان اسکناس یا کارت اعتباری باشد، به مجرد اینکه دستگاه شناسایی رنگ فلورسانس موجود روی سطح کالا را رصد کند می‌تواند آن را با اطلاعات بانک اطلاعاتی خود مقایسه کرده و شناسایی کالا انجام شود. بیش از ۶ درصد از کالاهای جهان تقلبی بوده که فناوری‌هایی نظیر این برچسب امنیتی می‌تواند این رقم را کاهش دهد.

بیشتر بدانید: کاغذ ضد کپی

تکنولوژی نوین برای هولوگرام ضد جعل

هولوگرام ها مانند عکس دیجیتالی بخشی از نور اطراف یک عکس را می‌گیرد و آن را بر روی یک تراشه کد می‌کند. اما در عکس تنها شدت نور ضبط می‌شود اما هولوگرام مسیر نور را نیز نشان می‌دهد و به همین علت است که هولوگرام سه بعدی جلوه می‌کند.

محمدرضا خرسندی نژاد، از متخصصان فوق دکترا در آزمایشگاه کاپاسو می‌گوید: “هولوگرام های ما نیز مانند هولوگرام های دیگر هستند اما تصویر تولیدی به قطب تابش نور نیز بستگی دارد. که آزادی عمل زیادی برای طراحی دستگاه های کاربردی و همه کاره می دهد.

با استفاده از نور قطبی شده، میتوانید تصویر منعطف تری ببینید و تصاویر بیشتری را خلق و تکرار کنید. قطبی سازی بعد دیگری به هولوگرام میبخشد که می تواند برای جلوگیری از جعل و تقلب مورد استفاده قرار گیرد. قطبش سطوح مختلفی دارد. در قطبش خطی جهت ارتعاش ثابت می‌ماند در حالی که در قطبش حلقوی به صورت ساعتگرد و یا پادساعتگرد می‌چرخد.

الگوهای نانوساختار سیلیکونی بر روی یک سطح شیشه‌ای ساخته شده است که مثل یک سوپر پیکسل عمل می‌کند. حتی اطلاعات می‌تواند با طراحی و چیدمان نانوفین ها برای واکنش نشن دادن در جهت مخالف قطبش نور توسط هولوگرام کدگذاری شود. از آنجایی که سیستم کاملا فشرده شده است، اپلیکیشن ها در پروجکتورهای قابل حمل، فیلم های سه بعدی و عینک های هوشمند قابل دسترسی است.

برچسب های ضد جعل

درجه امنیت هولوگرام ها

قابلیت مهم هولوگرام که آن را غیر قابل تقلب می سازد این است که میتوان لایه ها و سطوح مختلفی از اطلاعات و تصاویر قابل رؤیت و غیرقابل رؤیت را در آن درج نمود. هولوگرام ها کاملا در برابر کپی برداری مصون بوده و در مقابل روش های رایج کپی برداری با استفاده از پیچیده ترین اسکنرها و یا فتوکپی ها مقاوم است.

هولوگرام دارای حساسیت بالایی است و غیر قابل مخدوش شدن با دستکاری می باشد. هولوگرام غیر قابل انتقال از روی کالایی به کالای دیگر است حتی با استفاده از روشهایی همچون حرارت، بخار و …
برای تهیه فیلم لیزری ( تهیه MASTER ) ادوات اپتیکی در محل‌های خاص چیده می‌شوند که با کوچکترین جابجایی ادوات اپتیکی برای ثبت لیزری، تصویر نهایی هولوگرام دچار تغییرات ظاهری می‌شود.

لذا خلق مجدد یک تصویر بدون هیچگونه تغییر نسبت به تصویر اول حتی برای تولیدکننده اصلی هولوگرام نیز غیرممکن می‌باشد و در نتیجه تهیه تصویر مجدد که بر روی ورقه‌های نیکلی تهیه می‌شود بسیار مشکل می‌باشد و قابل کپی‌کردن نمی‌باشد. تولید کنندگان هولوگرام می‌بایستی عضو اتحادیه بین‌المللی سازندگان هولوگرام IHMA ) International Hologram Manufacturers Association ) در لندن باشند. لذا هولوگرام های تولید شده توسط شرکت‌هایی که عضو این اتحادیه باشند در این اتحادیه ثبت می‌شوند که به این ترتیب جلوی هرگونه تقلب و تکثیر مجدد بدون مجوز صاحب امتیاز هولوگرام گرفته خواهد شد.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.