سیستم عامل جاوا کارت

جاوا كارت

ویژگی های سیستم عامل جاوا كارت

رویکرد دیگر سیستم عامل های کارت های هوشمند ، پلت فرم باز جاوا كارت است. اپلیکیشن های (اپلت ها) جاوا كارت زیر مجموعه زبان برنامه نویسی جاوا هستند و برای استفاده واجرا در کارت های هوشمند نوشته شده است. این تکنولوژی به وسیله Sun Microsystem  و JavaCard Froum  استاندارد شده است.

جاوا كارت پلت فرمی امن، قابل تفسر و ترجمه و چند کاریردی (multi-application) را برای کارت های هوشمند فراهم می سازد و تا به امروز کوچک ترین پلت فرم محاسباتی است(همین ویژگی مهم ترین چالش جاوا کارت را هنگام افزایش اپلیکیشن ها و به تبع آن کند شدن سیستم را ایجاد می کند.) استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا با هدف اصلی ایجاد منبعی امن و مستقل از سخت افزار صورت گرفت که از مزایا و برتری های زبان جاوا نیز بهره مند است.

جاوا كارت

زبان برنامه نویسی جاوا

زبان برنامه نویسی جاوا یادگیری آسان تری نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی مثل Cو C++ دارد و کامل تر و پیشرفته تر است که به همین منظور دارای باگ (اشکال) کمتری است. سطوح دسترسی متعدد برای متد ها و متغیر ها با قابلیت تفسیر در این زبان تعریف می شود. در هنگام اجرا می توان عملکرد را مشاهده کرد و در صورت لزوم فرایند را متوقف کرد. هم چنین دارای سیستم اعلام پیام خطا نیز می باشد. قابلیت خوانش هم زمانی عملکرد ها را دارد. تفسیر و ترجمه داده توسط پروسسور صورت نمی گیرد و می تواند از پردازش چندگانه برنامه ها پشتیبانی کند. زبان جاوا، زبانی Object-Oriented (شئ/هدف گرا) است.

بنابراین ساخت پلت فرم جاوا  ترکیبی از زیر مجموعه های سفارشی و زبان برنامه نویسی جاوا است که در محیط اجرایی برای گسترش ایده ی پرتابل ساختن کارت هوشمند  در پلت فرم های مختلف به صورت امنیتی و مستقل از سخت افزار  ایجاد شد. این پلت فرم روی کارت های هوشمند و ابزار های مرجع محدود قابل اجرا است.

در بخش بعدی به مزایای جاوا كارت می پردازیم.

 ویژگی های جاوا كارت

 ویژگی های جاوا كارت

  •   مستقل از سخت افزار

برنامه هایی که در جاوا نوشته می شوند روی تمام کارت های هوشمند قابل اجرا و کاربردی هستند و دارای Portablity بسیار بالا است. به عبارتی دیگر جاوا كارت ها مستقل از پلت فرم هستند و ساختاری غیروابسته به برنامه نویسان ارائه می دهد که می توان در کاربردهای مختلف استفاده شود.

  •   پشتیبانی از چند اپلیکیشن

جاوا كارت می تواند چند عملکرد و اپلیکیشن را به صورت هم زمان و در عین حال مستقل اجرا کند. امنیت بین اپلت ها توسط فایروال برقرار است ولی می توان با مدیریت و امنیت مورد نظر بین چند اپلت در بسته های متفاوت ارتباط برقرار کرد.

  • بهره مندی از قدرت زبان جاوا

تکنولوژی جاوا كارت بسیاری از مزایای زبان جاوا که در بالا ذکر شد را به ارث برده است که مهم ترین آن شئ/هدف گرا بودن و امنیت آن است.

  • قابلیت گسترش

اپلت های جاوا را می توان با ابزار های توسعه و گسترش بهبود داد و عملکرد آن ها را در مقاصد مختلف بالاتر برد ولی با بالا رفتن حجم اپلیکیشن ها ممکن است قابلیت پرتابل کارت کاهش پیدا کند. هم چنین دارای ویژگی post-issuance (پس از صدور) می باشد. به این معنا که پس از تولید و صدور کارت، اپلیکیشن های روی کارت های هوشمند قابلیت به روزرسانی (update & upgrade) دارند.

  • برنامه ریزی آسان

زبان جاوا سطح بالاتری نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی دارد بنابراین برنامه های نوشته شده در این زبان کوچک تر از سایرین است و متعاقبا اشکال کمتری را ایجاد می کنند.

 

 


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1