هولوگرام چیست؟

کاربرد برچسب شناسایی

هولوگرام چیست؟

هولوگرام همان برچسب های امنیتی و فوق امنیتی، یک نشانه تصویری سه بعدی است که با تکنولوژی لیزر به صورت برچسب تولید می‌شود و دارای جلوه‌های بصری منحصر به فرد از نام یا آرم گرافیکی در لایه‌های مختلف می باشد. امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث شده سیستم های کامپیوتری مدرن با استفاده از نرم افزار و سخت افزار و ابزار میکرولیتوگرافیک هولوگرام هایی با دقت ، ظرافت و پیچیدگی بسیار بالا ایجاد نمایند که همین امر کپی برداری و تکثیر غیر مجاز از آن را در هر کجا غیرممکن ساخته است لذا وجود این برچسب بر روی کالا بهترین ضامن برای اصالت محصول بوده و مصرف کننده با دیدن هولوگرام شرکت تولید کننده بر روی کالا، با خیال آسوده اقدام به خرید می‌نماید. گذشته بر ایجاد امنیت، دارای جلوه زیبایی می باشد.

مهم ترین ویژگی هولوگرام

مهم ترین ویژگی که باعث شده است این برچسب به مطمئن ترین برچسب روی کالاها تبدیل شود آن است که این برچسب بعد از تولید به هیچ وجه در هیچ جای دنیا قابل کپی برداری و تکثیر مجدد نمی باشد.

به طور کلی هولوگرام را می‌توان بر روی کلیه کالاهای مصرفی، قطعات و لوازم یدکی، چک ها و اوراق بهادار، بلیط های همایش و کنسرت ها، کارت بیمه، کارت ضمانت، اظهارنامه گمرکی، پاسپورت، معاینه فنی برچسب یا اوراق گارانتی، کارت شناسایی، کارت های اعتباری و اینترنت، انواع گواهینامه‌ها و مدارک پایان دوره، ضمانت نامه‌های بانکی، بر روی بسته‌بندی و همچنین استفاده از هولوگرام‌ به جای مهر بر روی کاغذ برای جلوگیری از کپی‌سازی از مهر آن سازمان یا نهاد و … بکار برد.

هولوگرام چیست؟

برچسب هولوگرامی چیست؟

برچسب های هولوگرام محصولاتی اپتیکی هستند که با تکنولوژی لیزر و با استفاده از تجهیزات و تکنیکهای پیشرفته تولید می‌شوند. زمانیکه به این برچسبها در زیر نور نگاه می‌کنیم تصاویری رنگی دیده می‌شوند که با تغییر زاویه دید، طیفی از رنگهای مختلف را در آن مشاهده می‌کنیم. یکی از خصوصیات جالب هولوگرام، نمایش تصاویر سه بعدی می‌باشد که غیرقابل کپی برداری بوده و با روشهای دیگر قابل تولید نیستند.

بعد نگار ایرانیان بزرگترین شرکت فعال در زمینه تولید و چاپ هولوگرام می باشد این شرکت خدمات گسترده ای ارائه می نماید که میتواند در حوزه های امنیتی مورد استفاده قرار گیرد نظیر برچسب های امنیتی، اوراق و استاد امنیتی و برچسب های ضد سرقت

معرفی انواع هولوگرام‌

هولوگرام ها دسته بندی های متفاوتی دارند و از لایه های مختلفی تشکیل می شوند . به برخی از دسته بندی های انواع آن هادر زیر اشاره می شود .
یک هولوگرام از دو لایه ی اصلی به نام های لایه ی فوقانی و لایه ی زیرین ساخته می شود .این لایه ها بسته به انواع آن میتواند بیشتر شود .

هولوگرام استریوگرام

یک هولوگرام دارای حرکت است و نحوه ی تشکیل آن بدین صورت است که از تصاویر متحرک در فریم های مختلف به صورت جداگانه بر روی سطوحی که به نور حساس هستند ثبت می شود . نورپردازی به هر یک از فریم ها با توجه به توانایی و حساسیت سطح می تواند افزایش یابد .

هولوگرام پالسی

برای تشکیل آن عملیات میانی که شامل تهیه ی هولوگرام اصلی و به دست آوردن فرم نیکلی می باشد حذف شده و لیزر را به صورت مستقیم به فتوپلیمر می تاباند . به خاطر اینکه لیزری که برای این عملیات استفاده می شود پالس نام دارند به آن هولوگرام پالسی می گویند .
مزیت این لیزر نسبت به سایر لیزر ها این است که می تواند در میلی ثانیه نور پردازی بیشتری کند .از این نوع برای عکاسی چهره بسیار استفاده می شود .

هولوگرام های شناسایی

از این نوع بیشتر بر روی کارت های شناسایی استفاده می شود و شفاف هستند .این هولوگرام جنبه ی امنیتی و محافظتی دارد ، باعث افزایش طول عمر کارت می شود و از جعل کردن کارت ها جلوگیری می کند . به دو صورت می توان این هولوگرام را بر روی کارت های شماسایی نصب کرد یکی به صورت هات استمپ و یا چسباندن به شیوه ی معمولی .مزیتی که روش هات استمپ دارد امنیت بیشتر آن است .

هولوگرام های نوار چسبی

این نوع برای مواردی که نیاز به امنیت بسیار بالا دارند استفاده می شود . موارد استفاده ی آن در پاکت نامه ها ، کارتن ها و جعبه ها است . وجود این نوار چسب به منزله ی اصل بودن ، آکبند بودن است .
بر روی این هولوگرام ها نوشته های بسیار ریزی وجود دارد که فقط با دستگاه های لیزر قابل خواندن است .این نوار چسب ها قابلیت این را دارند که از حالت نواری خارج شده و به برچسب تبدیل شوند . این کار به کمک دستگاه دایکات قابل انجام است .

هولوگرام دارای متن پنهان

برای ساختن این نوع هولوگرام قسمت هایی که دارای متن هستند به صورت شفاف بر روی یک شیشه ی مشکی قرار می گیرند و سپس آنها را در معرض لیزر قرار می دهند . این متن ها به دو صورت هستند یا قابل بازخوانی هستند . یک سری از متن ها فقط در زیر نور لیزر قابل خواندن هستند و نوع دوم که باید به کمک فیلم های decodefilm خوانده شوند.

هولوگرام رنگین کمانی

هولوگرام رنگین‌کمانی یا بنتون (به انگلیسی: Benton hologram) در سال ۱۹۶۸ توسط دکتر استفان ا. بنتون در شرکت پلاروید (بعد ام‌آی‌تی) ساخته شده‌است. هولوگرام رنگین کمان که طراحی شده‌اند به جای نور لیزر که پیش از این لازم بود با روشن سازی توسط نور سفید مشاهده می‌شوند. در فرایند ضبط هولوگرام رنگین کمان برای از بین بردن اختلاف منظر عمودی در تصویر خروجی و تا حد زیادی کاهش تاری طیفی از شکاف افقی استفاده می‌شود در حالی که خاصیت سه بعدی برای اکثر ناظران حفظ می‌شود.

ناظری که در مقابل یک تمام نگار رنگین کمان به بالا و پایین جا به جا می‌شود تغییر در طیف رنگ می‌بیند و نه منظرهای مختلف در حالت عمودی. استریوپسیس (از στερεο- یونانی stereo- به معنی «جامد»، و ὄψις opsis، «ظاهر، دید») یک اصطلاح است که اغلب برای اشاره به درک عمق و ساختار ۳ بعدی به دست آمده بر اساس بصری است اطلاعات حاصل از دو چشم توسط افراد با دید دو چشمی به طور معمول توسعه یافته‌است.) و اختلاف منظر حرکت افقی، دو نشانه نسبتا قدرتمندند که عمق را سبب می‌شوند، حفظ می‌شوند.

Benton hologram

هولوگرام دو بعدی و سه بعدی

هولوگرام ساخته شده به این شیوه عمق بسیاری دارد چرا که این ها دو لایه هستند ، در یک لایه هولوگرام دوبعدی که معمولا در لایه ی تحتانی قرار میگیرد و هولوگرام سه بعدی که در لایه ی فوقانی قرار می گیرد . برای افزایش امنیت انواع دیگر مانند متن پنهان ، میکرونی و … می توانند قرار بگیرند.

هولوگرام جنبشی

بیشتر جنبه ی امنیتی دارد و برای تهیه ی آن از هولوگرام دو بعدی ، سه بعدی استفاده می شود . اگر به این هولوگرام ها از زاویه های مختلف و به صورت پیوسته نورپردازی شود هولوگرام جنبشی ساخته می شود.

هولوگرام انتقالی

بعد از اختراع لیزر انواع هولوگرام‌ ها می‌توانست ساخته شود. هولوگرام‌ها یی که با نور لیزر قابل رویت بود، هولوگرامهای انتقالی نام داشتند.

هولوگرام انعکاسی

در سال ۱۹۶۸ هولوگرام Rainbow یا انعکاسی(Reflection ) به وجود آمد. ساختار این نوع هولوگرام‌ها به گونه‌ای است که زیر نور سفید قابل دیدن هستند. اگر بیننده حالت خود را نسبت به یک هولوگرام انعکاسی تغییر دهد، می‌تواند طیف‌های مختلف رنگ را ببیند. این‌که ما می‌توانیم یک هولوگرام را به صورت سه بعدی، برجسته و رنگارنگ ببینیم ناشی از خطای دید است.

بهترین روش فهمیدن آن ، مقایسه با عکاسی است. در عکاسی، نقطه به نقطه یک عکس سیاه و سفید توسط شدت اشعه نور ساخته می‌شود که هر نقطه روی عکس بسته به شدت موج نور، تنها یک یا چند چیز را ضبط و آشکار می‌سازد. اما باید توجه داشت نوری که یک منظره واقعی را می‌سازد فقط توسط دامنه و طول موج نور تعیین نمی‌شود بلکه فاز نقش عمده‌ای را نیز ایفا می‌کند. در عکاسی، فاز نوری از منظره اصلی منحرف می‌شود بنابراین در عکاسی، تصاویر سه بعدی نخواهیم داشت. اما در هولوگرافی علاوه بر شدت نور (دامنه و طول موج )، فاز نیز روی صفحه حساس به نور ثبت می‌شود.

چگونگی ساخت هولوگرام انعکاسی

برای این‌که از هولوگرام عبوری یک هولوگرام انعکاسی ساخته شود، نور لیزر را با عبور از مسیر اولیه به نام H1 (که خاصیت عبوری داشته و تنها با نور لیزر قابل باز خوانی است) به سطح حساس دیگری می‌تابانند. این سطح حساس پس از ظهور و ثبوت تبدیل به هولوگرام انعکاسی می‌شود کهH2 نامیده می‌شود که قابل دیدن زیر نور سفید است.
اگر سوژه‌ای که می‌خواهیم از آن هولوگرام تهیه شود به صورت فایل دیجیتال باشد، در این صورت بهتر است تصاویر در برنامه‌هایVector مانندIllustrator وCorel آماده شود. پس از این‌که تفکیک رنگی انجام گرفت، توسط ایمیج ستر از فایل، خروجی می‌گیرند که این فیلم‌ها به صورت شفاف است و به جای سوژه سه بعدی استفاده می‌شود.

بسته به اینکه هر کدام از این فیلم‌ها باید چه عمقی داشته باشند، به ترتیب و در فاصله‌های متفاوت در معرض نوردهی قرار می‌گیرند. زاویه نوردهی این فیلم‌ها برای ایجاد رنگ‌های متفاوت فرق می‌کند. در اینجا هم اشعه مرجع و اشعه سوژه با هم تداخل پیدا کرده و طرح مورد نظر روی سطح حساس به نور، شکل می‌گیرد.
ممکن است تصویر دارای برجستگی یا فرورفتگی‌هایی باشد که در این موارد به صورت معکوس روی هولوگرام ثبت می‌شود. یعنی اگر تصویر دارای برجستگی باشد، در هولوگرام به صورت فرورفته منتقل می‌شود. برای حل این مشکل از آینه‌ها و عدسی‌های Optical Phase Conjugation استفاده می‌شود.

هولوگرافی به چه معناست؟

هولوگرافی فرآیندی است که در آن اطلاعات سه بعدی بصری ضبط ،ذخیره و مجددا بازبینی می شود. برخی از برچسب های هولوگرافی در ماشین های بارکد خوان برای اثبات اصل بودن محصول در زمان بازخرید و یا تایید تصادفی محصولات در بازار مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه و برچسب های هولوگرامی در کل مجموعه ای ایمن را به وجود می آورند.

ویژگی های منحصر به فرد برچسب های هولوگرامی

یکی از ویژگی های منحصر به فرد برچسب های هولوگرامی قابلیت تشخیص و مشاهده صحنه ها و رنگ ها در زوایا و عمق های متعدد است .این جلوه های رنگی از ریز ساختارهای موجود در برچسب های هولوگرامی نشات می گیرد که به نوبه ی خود باعث انکسار نور می شود.

از دیگر ویژگی های برچسب های هولوگرامی می توان به ساختارهای نوری پیچیده ی آن اشاره کرد. این الگوها اطلاعات مرتبط به عمق و ظاهر فوتوگرافی تصویر را بازگشایی می کنند. برای ساخت برچسب های هولوگرامی اصلی به ابزار نوری دقیق، لیزر و مواد خاصی نیاز است. برخی از تصاویر هولوگرامی “مخفی” تنها در شرایط نوری خاصی قابل مشاهده هستند. بعد از ساخت هولوگرام اصلی تولید انبوه تصاویر در فرمت های متعدد امکان پذیر خواهد بود.
اگر در جستجوی راهی برای محافظت شرکتتان از جعل و دادن اطمینان کافی به مشتریان از لحاظ ایمنی محصول هستید می توانید با مشاوران ما تماس حاصل نمایید.

استفاده از برچسب های هولوگرامی

بسیاری از تولید کنندگان محلی، منطقه ای و بین المللی از هولوگرام ها و برچسب های آن در محصولات خود بهره برده اند. نصب هولوگرام ها بر روی محصولات بسیار آسان و امکان جعل آن بسیار دشوار است . فرآیند ساخت این هولوگرام ها منحصر به فرد است و امکان بازتولید آن به نظر پیچیده و سخت می رسد. برچسب های هولوگرامی با بازتاب نور از اشیای متفاوت تولید می شوند و ازجهات متفاوت به چشم بیننده می رسد. برچسب های هولوگرامی در صفحات بزرگ سیلیکونی تولید می شوند.

برچسب های هولوگرافی منحصر به فرد، اطلاعات گسترده ای در اشکال، سایز و در پهنای گسترده ای از محصولات را انتقال می دهند. برچسب های هولوگرافی اصلی ترین راه برای جلوگیری از جعل و کلاهبرداری به شمارمی آیند. هم چنین نمونه های متفاوتی از برچسب هولوگرافی سفارشی برای ایجاد جلوه ی بصری زیباتر به محصولات در اختیار مشتریان قرار داده می شود. تقاضای محلی هولوگرام ها ما را در رتبه ی نخست در منطقه قرار داده است. هم چنین شرکت ما یکی از برترین تولید کننده هولوگرام های تبلیغاتی در ایران به شمار می آید.

چگونگی به دست آوردن فاز در هولوگرافی

برای به‌دست آوردن فاز در هولوگرافی ، از یک اشعه مرجع استفاده می‌شود. به این صورت که اشعه مرجع با اشعه شی که هر دو هم فاز هستند ترکیب شده و اشعه جدید با موج و دامنه بیشتر می‌سازند. این اشعه شامل یک سری از خطوط باریک و روشنی است که می‌تواند روی سطح حساس نگاشته شود.

اشعه مرجع و اشعه شی جایی در نزدیکی سطح حساس به نور با هم تداخل پیدا می‌کنند. اشعه‌های هم فاز روشنی‌ها وغیر هم فاز خطوط تیره را ایجاد می‌کنند که در نتیجه این خطوط باریک و روشن شبکه پراش (Diffraction grating )تولید می‌شود. این توری‌پرانی مجموعه‌ای از خطوط موازی است که خطای دید ایجاد شده را روی فیلم شکل می‌دهد و به این ترتیب هولوگرام به وجود می‌آید.

این خطوط باریک و روشن روی هولوگرام به طور مستقیم معرف نقاط به هم پیوسته در فضای یک منظره نیستند (قادر به نشان دادن تمام جزئیات منظره اصلی نیستند) بلکه تنها چیزی که هولوگرام نمایانگر آن می‌باشد پرسپکتیو نقاط است.
هولوگرام به‌دست آمده به صورت عبوری است و برای بازسازی موج‌های آن به یک نور هم فاز احتیاج داریم که این نور باید کاملا شبیه به نوری باشد که هولوگرام توسط آن به وجود آمده تا بتواند شرایط هنگام عکسبرداری را برای ما بازسازی کند. بهترین نور هم فازی که می‌تواند در هولوگرافی  چه در مرحله عکسبرداری و چه در هنگام بازسازی- مورد استفاده قرار گیرد، نور لیزر است.

هولوگرام انعکاسی

کاربرد هولوگرام ها بر روی محصولات

 •   ایجاد اطمینان خاطر در مشتریان به سبب اصل بودن محصول
 •  افزایش و یا حفظ میزان فروش محصولات با کاهش میزان جعل و کلاهبرداری
 •  افزایش جلوه های زیباشناختی در محصولات و بسته بندی آن
 •  جلوگیری از جعل و کلاهبرداری محصول
 •  فراهم سازی اطلاعاتی بر روی هولوگرام برای هر گونه پیگیری از اصل بودن محصول
 •  ایجاد شواهد و مدارکی مستند برای جلوگیری از هر گونه ادعاهای بعدی
 •  در نمونه های چاپی مانند کارت های شناسایی و وجوه نقد ،تنها اطلاعات شخص بر روی هولوگرام ثبت می شود.
 • بهترین هولوگرام های با کیفیت با درجه ی بالایی از ایمنی در محصولات ،بسته بندی و اسناد و مدارک در این شرکت ارائه می شود. این هولوگرام های امنیتی به طورگسترده ای برای محافظت از محصول و جلوگیری از هر گونه کلاهبرداری به کار برده می شوند.

این برچسب امنیتی در محصولات متفاوت و در قیمت های غیر قابل باوری ارائه می شود. این برچسب ها شایع ترین نوع هولوگرام هایی هستند که به صورت صفحه ای و رولی تهیه می شوند. امکان تخریب و یا کندن این هولوگرام ها وجود ندارد.
امکان استفاده ی مجدد از این هولوگرام ها وجود ندارد.
این هولوگرام های امنیتی در اشکال متعدد رولی و ورقه ای تولید می شوند. هم چنین می توان از سری شماره گذاری های لیزری و جوهری در این هولوگرام ها استفاده کرد.
از برچسب های هولوگرامی تنها به منظور ایمنی محصول استفاده نمی شود. رنگ های درخشان الگوهای دلربا این محصولات انگیزه ی بالای تبلیغات را به همراه دارد.

کاربرد های هولوگرام

 • برچسب محصولات
 • نرم افزارها
 • بسته بندی
 •  ایمنی
 •  هشدار
 •  برچسب های اعتباری
 •  داروسازی
 •  برچسب های امنیتی دی وی دی

تولید و چاپ هولوگرام و چاپ انواع برچسب امنیتی هولوگرام، بارکد، پلمپ تخریب شونده

شرکت بعد نگار ایرانیان به عنوان یکی از شرکت های فعال در حوزه تولید و چاپ هولوگرام در منطقه شناخته شده است. این شرکت به پشتوانه توان نیرو های متخصص توانسته است به جایگاه والایی در میان شرکت های فعال در حوزه هولوگرافی دست پیدا کند. این جایگاه با توجه به توان بالای اعضا و کارکنان این مجموعه هدف نهایی مجموعه تلقی نمی شود و از این رو این مجموعه در تلاش است تا به جایگاه قابل قبولی در حوزه خدمات هولوگرافیک در سطح دنیا دست یابد.

خدمات ارائه شده در این مجموعه بسیار گسترده بوده و میتواند در حوزه های امنیتی نیر مورد استفاده قرار گیرد برچسب امنیتی و بارکد های گوناگون ، اوراق و اسناد امنیتی از جمله خدمات قابل ارائه توسط این مجموعه است. که می تواند موارد کاربرد متعددی داشته باشد.

ضرورت چاپ هولوگرام

جعل و کلاهبرداری ضررات بی شماری برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به دنبال دارد. تولید کنندگان با وجود این کلاهبرداری ها با مشکلات بسیاری در بخش سرمایه گذاری رو به رو می شوند و مصرف کنندگان از حق طبیعی شان یعنی کیفیت محصول و ضمانت اجرایی آن محروم می شوند.

جعل و کلاهبرداری همواره از نخستین روزهای معاملات وجود داشته است اما تکنولوژی و کمبود مقیاس های متعدد در بخش های اجرایی، تولید و سود محصولات باعث رشد آن شده است. تولید کنندگان وجوه مالی، پاسپورت ها، گواهینامه های رانندگی و برند های معروف محصولات از آثار تخریب کننده جعل و کلاهبرداری آگاهی کامل دارند.
برچسب های تولیدی شرکت بعد نگار ایرانیان امکان جعل از محصولات و برندهای ناب در بازار خرید و فروش را از بین می برد. جلوگیری از جعل اسناد و محافظت ازآن ها با تولید برچسب های هولوگرامی سه بعدی امکان پذیر شده است. با هولوگرام های سه بعدی مشتریان اطمینان کافی از ایمنی و کیفیت محصولات به دست می آورند.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1