آشنایی با لیبل ها و کاربرد های آن

آشنایی با انواع لیبل

آنچه در آشنایی با انواع لیبل خواهید خواند :

لیبل یک تکه کاغذ، پلیمر، پارچه یا فلز می باشد که می توان اطلاعاتی را در رابطه با محصول،آدرس،اسم و مشخصات فنی بر روی آن چاپ کرد. در لیبل ها موارد مصرف متنوعی دارند که عبارتند از شناسایی محصول، تگ های اسم، تبلیغات، هشدار و… می باشد. لیبل های هولوگرام انواع و کاربردهای مختلفی دارند مانند لیبل حرارتی ، لیبل کاغذی و … که در ذیل به تقضیل به آشنایی با لیبل ها پرداخته شده است.

آشنایی با انواع لیبل

انواع لیبل های هولوگرامی کدامند؟

لیبل متال

جنسی شبیه به فلز دارد و برای سطوح فلزی بسیار مناسب می باشد. لیبل های متال نیز دارای تنوع زیادی می باشند که باید متناسب با شرایط از آنها استفاده کرد. این لیبلها در برابر گرما و رطوبت و تابش نور خورشید و محیط های شیمیایی و همچین در برابر سایش مقاومت بسیار بالایی دارد.

لیبل متال از آلومیینوم یا فولاد ضد زنگ ساخته شده است.لیبل متال در محیط های خاص و شرایط ویژه بسیار پرکاربرد هستند.لیبل متال در برابر کشش بسیار مقاوم بوده و به هیچ وجه پاره نمی شوند.برای چاپ روی لیبل متال از ریبون رزین استفاده می شود که استفاده از این ریبون سبب می شود که تصویر یا بارکد چاپ شده به هیچ عنوان پاک نشده و حتی این لیبل قابل شستشو هم می باشد.

لیبل کاغذی

برچسب های کاغذی (لیبل) در انواع مختلف از نظر جنس کاغذ ، چسبندگی و سایز می باشند لیبل کاغذی برای سطوح تقریبا صاف مناسب می باشد و در برابر گرما مقاومت خوبی از خود نشان می دهد استفاده از این برچسب ها برای مناطق مرطوب و همچنین محل هایی که دارای تابش مستقیم و طولانی مدت نورخورشید می باشند توصیه نمی گردد و دلیل آن مرطوب شدن لیبل و از بین رفتن چسبندگی آن می باشد. لیبل کاغذی از پر مصرف ترین لیبل ها می باشد که در در بسته بندی، انبار محصولات، بارگیری محصولات و … به کار می رود.

لیبل کاغذی ( Paper Label ) انواع مختلفی دارند از قبیل ( گلاسه ، نیمه گلاسه ، مات ) و از نظر رنگ هم تنوع بسیار دارند( آبی ، بنفش ، قرمز و…. ) در حقیقت لیبلهای کاغذی را میتوان به هر رنگی در آورد. این برچسبها از نظر مارک هم متنوع هستند ( فنلاند ، جک و فاسون آلمان ، رول کاور ایتالیا و…. ) و از نظر خاصیت چسبندگی به صورت پرچسب و معمولی میباشند.

عمده مصارف لیبل های کاغذی

عمده مصارف این نوع لیبل ها در صنعت نساجی میباشد که از این برچسبها برروی محصولات خود جهت ردیابی محصول خود استفاده میکنند. البته لیبل های کاغذی در صنایع دیگری به خصوص بر روی بسته بندی کالا کاربرد زیادی دارند. این گونه برچسب ها را میتوان بر روی بسته بندی هرگونه از کالاها استفاده کرد اگر در مقابل عوامل محیطی شدید مثل باران و یا آفتاب شدید قرار نگیرند . همچنین اینگونه لیبل ها بسیار مناسب برای چاپ ایران کد بر روی بسته بندی محصولات هستند و بسیار کم هزینه تر از سایر برچسب ها هستند.

برچسب کاغذی رنگی

برچسب های کاغذی به هر رنگی قابل تولید میباشند . همیشه چندین سایز مختلف از این لیبل ها در انبار موجود می باشد . تحویل این گونه لیبل ها در کوتاه ترین زمان ممکن صورت خواهد گرفت . (برچسب کاغذی آبی – برچسب کاغذی قرمز – برچسب کاغذی زرد – برچسب کاغذی سبز – برچسب کاغذی صورتی – برچسب کاغذی نارنجی – فسفری – و ….)

لیبل های پی وی سی

جنسی شبیه به پلاستیک دارد و از نظر جنس دارای انواع مختلفی مانند صدفی ، P مات و … می باشد.این لیبلها در برابر رطوبت و محیط های اسیدی و بازی و همچنین تابش مستقیم آفتاب بسیار مقاوم هستند. استفاده از این لیبل ها برای محیط های بسیار گرم توصیه نمی شد چون در برابر گرما تغییر شکل ظاهری پیدا می کنند. لیبل پی وی سی به دلیل جنس پلاستیکی خود در برابر کشش مقاوم بوده و پاره نمی شود.

لیبل کاغذی

لیبل های حرارتی

لیبل حرارتی در ظاهر بسیار شبیه لیبل های کاغذی می باشند ولی تفاوت های بین آنها وجود دارد .لیبل حرارتی دو نوع دارد که عبارتند از لیبل حرارتی مستقیم (Direct thermal label) یا DT label و لیبل انتقال حرارتی (Thermal transfer label) یا TT label. لیبل حرارتی مستقیم یا لیبل DT از پلاستیک و فویل ساخته شده است و فرآیند چاپ روی آن ها توسط المنت های گرمایی صورت می گیرد . اینگونه برچسب ها بصورت حرارتی بوده و نیازی به ریبون برای چاپ ندارند و بیشتر در بخش پوشاک به کار می روند که در مکانیزه کردن سیستمهای فروشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع از لیبل های حرارتی دارای یک مشکل هستند و آن این است که تصویر چاپ شده روی این لیبل در برابر گرما و نور مستقیم خورشید آسیب پذیراست و خوانایی خود را از دست می دهد و به عبارت دیگر اگر لیبل حرارتی مستقیم در معرض گرما قرار بگیرد سیاه می شود اما لیبل های انتقال حرارتی یا لیبل TT که برای چاپ روی آن ها از ریبون بهره برده می شود،در برابر گرما و نور خورشید مقاوم بوده و استحکام بالایی دارند.برای چاپ روی لیبل های انتقال حرارتی باید از ریبون و پرینتر حرارتی استفاده کرد ولی هزینه کلی ریبون و پرینتر مصرفی روی هم رفته از هزینه جداگانه لیبل حرارتی مستقیم کمتر است.

لیبل هولوگرام ترکیبی

هولوگرام ها می توانند در قالب ها و برش های مختلف، با سایر لیبل ها ترکیب شوند تا علاوه بر حفظ امنیت و حراست از اصالت کالا، بتوانند اطلاعات دیگر لازم را درمراحل بعدی روی آن چاپ کنند. این گونه لیبل ها از چاپ سریال (لیزری یا ترمال ترنسفر) فراتر رفته و با فضای سفیدی که در نظر گرفته است، قابلیت چاپ های گوناگون و پیشرفته، با تکنیک های دیگر چاپی را فراهم می سازد. در این فضا امکان قرار دادن هر چیزی وجود دارد. مثل اسکرچ، سریال، بارکد، تاریخ انقضا،لوگو و نام سازمان یا سازنده و یا هر اطلاعات دیگری که سفارش دهنده احتیاج دارد.

لیبل حرارتی

برش انواع لیبل های هولوگرام

قبل از آشنایی با انواع روش برش لیبل هولوگرام به بررسی و شناخت انواع لیبل ها می پردازیم، تنوع نا محدود لیبل ها و برچسب ها همه جا قابل مشاهده است: غذا ها، نوشیدنی ها، محصولات مراقبتی و بهداشتی، شخصی، لوازم خانگی، دارویی، صنایع شیمی و مهندسی و … این تنوع و گوناگونی وسیع، نتیجه ی ساختار چندلایه مواد لیبل ها می باشد.

هولوگرام سرد نیز از این حیث نوعی برچسب یا لیبل محسوب می شود. معمولا سطح قابل چاپ لیبل یا فویل هولوگرام روی سطح سیلیکونایز شده (Siliconise) شده و یا لاینر به وسیله چسب (Adhesive layer) روی ماده پشتیبان(Backing Layer) قرار می گیرد.


تکنولوژی برش انواع لیبل های هولوگرام

در فرایند دای کات، سطح روی ماده ای که چاپ شده است با لبه ابزار برش تماس برقرار می کند و تیغ آن را برش می دهد. ولی لایه سیلیکونی و پشتیبان (Backing) نباید اسیب ببیند. این برش راkiss-cutting می گویند و عمده ترین کاربرد برای لیبل های خودچسب (Self-adhesive) را دارند.

همچنین ممکن است برش کامل صورت گیرد (تا لایه لاینر) برای مثال، کاربرد پرفراژ دارد، استفاده می شود که به آن برش Metal-to-Metal نیز گفته می شود. نوع متریال مصرفی دارای تاثیر قابل ملاحظه ای روی طراحی ابزار برش (تیغ) می باشد. در دای کات روتاری ضخامت متریال در خصوصیات ماده لاینر با اندازه Gap (فاصله) و ارتفاع خطوط برش (تیغ ها) کاملا مرتبط هستند.

زاویه برش و شکل هندسی تیغ با توجه به سختی و فشار ماده باید تنظیم و انتخاب شوند. طبیعتا زاویه تیغ برای پلی استر با برش کاغذ کاملا متفاوت است. برخی از مواد زبر و ساینده هستند و به سرعت تیغ را کند و ضعیف می کنند. در این موارد باید تیغ را با یک لایه مخصوص Coat کرد و یا توسط لیزر آن را سخت کرد. برای چسب هات ملت (Hot-melt) تیغ را پوشش ضد چسب می زنند تا به متریال نچسبد و مشکل ایجاد نکند.

تکنولوژی برش لیبل های هولوگرام

انواع برش لیبل هولوگرام

ایجاد برش انواع لیبل هولوگرام انواع مختلفی دارد که به شرح زیر می باشد:

برش امنیتی لیبل هولوگرام

ایجاد برش بر روی انواع لیبل و برچسب امنیتی هولوگرام در بخش عملیات تکمیلی انجام می شود. ایجاد امنیت در این تکنیک می تواند در دو سطح تولید شود.


برش لیبل هولوگرام خاص

ایجاد شکل ظاهری و کلی هولوگرام با استفاده از قالب های مخصوص و سفارشی در اشکال نامتعارف در این بخش صورت می گیرد.البته معمولا تعدادی قالب آماده و پیش فرض نیز به صورت کنگره ای، ستاره ای، مثلت و … توسط تولید کننده ارائه می شود.

بیشتر بدانید: برچسب ضد سرقت

برش نیم تیغ امنیتی لیبل هولوگرام

می توان چند نیم تیغ، با توجه به ابعاد و شکل لیبل روی برچسب اعمال کرد که در هنگام جدا سازی هولوگرام، برچسب پاره می شود و هولوگرام از بین می رود. این نوع هولوگرام ها برای پلمپ پاکت نامه ها توصیه می شود.


لیبل زنی در صنعت نوشیدنی

شرکت KHS ادعا می کند که دستگاه پرینت جدیدش می تواند به طور مستقیم بر روی بطری چاپ بزند و در عوض لیبل را در چاپ حذف کند. با دستگاه چاپ دیجیتال جدید شرکت KHS برچسب و لیبل زنی در صنعت نوشیدنی حذف شد. تولید کننده ها می توانند تصویر مورد نظر خود را به طور مستقیم روی بدنه بطری PET با همان سرعت و زمان برچسب زنی، چاپ کنند که بسیار در صنعت نوشیدنی کاربرد دارد.

این ظروف با جوهر UV چاپ می خورند که وضوح عکس های رنگی برابر ۱۰۸۰ ×۱۰۸۰ پیکسل می باشد و دارای کیفیت وضوح بالایی می باشد واین دستگاه برای انواع بطری ها در محدوده ۰/۳۳ الی ۱/۵ لیتری طراحی شده است. قطر ظروف استفاده شده در این دستگاه ۴۰ تا ۱۲۰ میلی متر می باشد و این دستگاه برای ظرفیت ۳۶۰۰۰ بطری PET در ساعت طراحی شده است.

KHS تولید کننده تجهیزات پرکن و بسته بندی درصنعت نوشیدنی، مواد غذایی و مواد غیرغذایی می باشد که در نمایشگاه قالب های پرکن کششی، پرکن و لیبل زنی Drinktec آلمان در شهریورماه حضور پیداخواهد کرد.

ظروف IML

آشنایی با لیبل ظروف IML و معرفی آن

متاسفانه در ایران با وجود اینکه امکانات چاپ برروی این نوع لیبل ها مهیا می باشد، بدلیل فقدان دستگاه دایکات مناسب برای این نوع لیبل ها، شرکت های متقاضی مجبور به تامین آنها از خارج از کشور بوده که متحمل هزینه ای بیشتری می گردیدند. درروش نوین بسته بندی از طریق IML، لیبل های چاپ شده و آماده درون قالب های تزریق قرار گرفته و به وسیله پمپ های وکیوم، در محل دلخواه نگه داشته می شوند تا رزین پلاستیک درون قالب تزریق شده ولیبل را احاطه کند.

سپس قالب کار خود را انجام داده و محصول نهایی تولید می شود. تمایز اصلی این روش با روش های دیگر در این است که در IML لیبل بخشی از بدنه بسته بندی است در حالی که در روش های دیگر، نیاز به چسب برای چسبانیدن لیبل بر روی ظرف می باشد. یکی از فناوری های دیگرکه مشابه ولی ضعیف تر از IML عمل می نماید، فناوری انتقال لیبل به صورت گرمایی (heat transfer) می باشد.

در سیستم IML لیبل به صورت کامل بر روی ظرف پیاده می شود و تمامی سطح ظرف را می پوشاند در حالی که در heat transfer بخش هایی از بالا و پایین ظرف خالی می ماند. از طرف دیگردر سیستم heat transfer بسته بندی دوام کمتری در برابر خراشیدگی داشته وراحت تر چروک می خورد.

labels

تاثیرگذاری چاپ دیجیتال در تولید انواع لیبل

امروزه امکان چاپ کم تیراژ، حتی برای آن دسته از چاپخانه دارانی که مشتریان پرتیراژ دارند، یکی از الزامات هر چاپخانه لیبل شمرده می شود. با این همه ورود فن آوری دیجیتال به یک چاپخانه، چالش هایی را به دنبال دارد که از آن جمله می توان به آموزش پرسنل فروش درباره قابلیت های چاپ دیجیتال اشاره کرد. ایجاد بازارهای جدید برای چاپ دیجیتال مستلزم صرف وقت و به کارگیری نیروهای توانمند است.

برای مثال در آخرین نمایشگاه لیبل اکسپو که در سال ۲۰۰۹ در بروکسل برگزار شد، یک تالار اختصاصی به سیستم های چاپ دیجیتال اختصاص داده شده بود و به مدت ۴ روز پی در پی برپا بود.

فن آوری چاپ دیجیتال ، باعث حذف هزینه و زمان بری تولید پلیت چاپ و مرحله آماده سازی ماشین برای شروع عملیات چاپ شده و چاپخانه دار را قادر می سازد که به چاپ اقلام کم تیراژ و به خصوص با صرفه اقتصادی اقدام کنند.سرمایه گذاری روی سخت افزار مناسب، بسیار اهمیت دارد و برای بهره برداری درست از فرایند تولید، باید از تجهیزات تکمیلی پس از چاپ ، به منظور نهایی کردن پروسه تولید لیبل استفاده کرد.

 تاثیرگذاری چاپ دیجیتال در تولید لیبل ها

البته طراحان لیبل به طور معمول در کارهای خود از ۶ یا ۷ رنگ استفاده می کنند که چاپ آن توسط ماشین های رول کم عرض فلکسو که قابلیت نصب ۸ تا ۱۲ برج را به روی خود دارند بسیار ساده است و این در حالی است که به روش افست کار ساده ای محسوب نمی شود.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.