انتخاب بارکد مناسب

انتخاب بارکد مناسب

هنگامی که نوع مناسب بارکد را برای محصول انتخاب می کنید، گزینه های بسیاری را پیش رو دارید. حال شما را در انتخاب بارکد مناسب مورد نظرتان در میان انواع یک بعدی و دو بعدی کمک خواهیم کرد.کاربرد عمومی هر یک از این گزینه ها را به گونه ای که شما را در انتخاب صحیح یاری کند را بیان خواهیم کرد .ممکن است محصولتان کمتر از یک اینچ مربع فضای چاپ داشته باشد و یا اینکه لازم باشد بارکد بر روی لبه های محکم مقوایی چاپ شود و یا اینکه بارکدموردنظرتان فوق سری باشد. بسته به نیازتان اطلاعاتی در زمینه ی بارکد به شرح زیر آمده است .

انواع بارکد مناسب یک بعدی

معمولا بارکدهای یک بعدی داده را با تغییر پهنا و فضای خطوط عمودی نشان می دهد ویک بعدی و خطی نامیده می شوند .برخی از بارکدهای سنتی وشناخته ترین نوع این بارکدها همانند upc,EAN شامل این دسته می شوند .

1. بارکد های UPC

بارکدهای UPC برای برچسب گذاری وبررسی اجناس مشتریان درسراسر جهان خصوصا در ایالات متحده ی آمریکا ،بریتانیا ،استرالیا،نیوزیلندو سایر کشورها مورد استفاده قرار می گیرد . بارکد UPC-A دوازده رقم را رمزگشایی می کند در حالی که UPC-E تنها شش رقم را رمز گشایی می کند.
صنعت:خرده فروشی
متغیرها :UPC-A,UPC-E

بارکد مناسب

2. بارکدهای EAN

بارکدهای EAN برای برچسب گذاری اجناس مشتریان در سراسر جهان خصوصا در اروپا مورد استفاده قرار می گیرد .این بارکدها بسیار شبیه به بارکدهای UPC است و تنها تفاوتشان در حیطه ی کاربردی جغرافیایی شان است .درحالی که این بارکد سیزده رقم را شامل می شود آن را در فضاهای کوچک (همانند شکلات های کوچک)با هشت رقم پیدا خواهید کرد.
صنعت:خرده فروشی
متغیرها:EAN-13,EAN-8,JAN-13,ISBN,ISSN

بارکدهای EAN

3. بارکدهای ۳۹

بارکد ۳۹ برای برچسب گذاری محصولات در میان صنایع که معمولا درصنعت اتوماسیون سازی و وزارت دفاع آمریکا یافت می شود ،به کار برده می شود .در این نوع بارکد از حروف و رقم استفاده می شود و از نام آن این مطلب استنباط می شود که ۳۹کاراکتر در آن پیدا می شود –در حالی که در نمونه های سابق این بارکد تعداد کاراکترها به ۴۳رسیده است .
صنعت:اتوماسیون سازی و وزارت دفاع

انتخاب بارکد مناسب

4. بارکدهای ۱۲۸

بارکدهای ۱۲۸ بسیار کوچک و فشرده هستند و در ریاضیات و صنایع حمل و نقل برای ترتیب و توزیع مورد استفاده قرار می گیرند .این بارکدها بر روی محصولات زنجیره ای با محموله های سری شماره گذاری شده ی ترابری چسبانده می شوند.این بارکد بسیار مستحکم هستند و اطلاعات گوناگونی را در خود ذخیره می کنند .
صنعت:زنجیره ی ملزومات

بارکدهای ۱۲۸

5. بارکدهایITF

بارکدهای ITF برای برچسب گذاری مواد بسته بندی شده در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.این بارکدها در برابر چاپ های قوی استحکام بالایی دارند برای چاپ لبه های مقوایی مناسب هستند .بارکدهای ITFتا چهارده شماره را رمز گشایی می کنند واز تمامی مجموعه های ASCLLبهره می گیرند .
صنعت:بسته بندی

بارکدهایITF

6. بارکد ۹۳

بارکد ۹۳در حساب برای تعیین فهرست خرده فروشی، برچسب گذاری اجزای الکترونیکی وتهیه ی اطلاعات تکمیلی توزیع در پست های کانادایی مورد استفاده قرار می گیرد.بارکد۹۳همانند بارکد۳۹از پشتیبانی ASCLLهمراه است اما با بارکد ۳۹تکمیل می شود .این بارکد امنیت بالایی دارد و به دلیل فشردگی و کوچکی آن برچسب های کوتاهتر از ۲۵درصد در بارکد ۳۹ تولید می شود .
صنعت:خرده فروشی

بارکد ۹۳

7. بارکد کداباررا

بارکد کداباررا ریاضیدانان ،متخصصان سلامتی ،لابراتوار عکس و کتابداران استفاده می کنند .مزیت اصلی این بارکد چاپ آسان وچاپ فشرده با هر گونه چاپگر است.بنابراین کاربران می توانند بارکدهای بسیاری را با استفاده از ارقام متوالی و بدون نیاز به کامپیوتر بسازند .این بارکدها به گونه ای برای اشکال چند قسمتی طراحی می شوند که در حین چاپ ماتریس نقطه ای خوانا باشند .کدابار یک نماد مجزا و خود کنترل است و بیش از شانزده کاراکتر با چهار کاراکتر را رمز گشایی می کند .
متغیرها :کدابار،آمی بار،مونارک و…
صنعت : ریاضیات،بهداشت و آموزش پرورش

بارکد کداباررا

8. بارکد های GS1

بارکدهای GS1 را خرده فروشان بازاری برای معین نمودم کوپن های مشتریان ،تولید و اجناس ارزشمند در صنایع بهداشتی مورد استفاده قرار می دهند .این بارکد ها بسیار فشرده تر از بارکدهای معمولی هستند.این بارداده در سال ۲۰۰۱ معرفی گردیده است و تحت امتیاز خرده فروشان آمریکایی درآمده است .

صنعت:خرده فروشی و بهداشت

 بارکد های GS1

9. بارکدهای MSI PLESSY

بارکد MSI PLESSY کنترل موجودی در صنعت خرده فروشی همانند برچسب گذاری قفسه های سوپرمارکت ها مورد استفاده قرار می گیرد.
صنعت:خرده فروشی

بارکدهای MSI PLESSY

انواع بارکد مناسب دو بعدی

بارکدهای دو بعدی نمایانگر داده هایی هستند که شکل و نماد دو بعدی را به همراه دارند .این بارکدها بسیار مشابه به نوع یک بعدی هستند ولی تعداد داده های بیشتری را در هر ناحیه نشان می دهند .در این نوع بارکد انواع جدید تری همانند بارکدهای QR وPDF417 وجود دارد.

1. بارکدQR

این نوع بارکدها از ماتریس های دو نقطه ای هستند و در پیگردی و تجارت هایی همچون تبلیغات ،مجلات و کارت های ویزیت مورد استفاده قرار می گیرند .این بارکدها به راحتی قابل استفاده ،در اندازه های متفاوت و قدرت خوانایی بالایی دارند گرچه این بارکد ها را نمی توان با اسکنرهای لیزری مطالعه کرد .بارکدQR چهار حالت داده ای را در بردارد :شمارشی ،الفبایی،بایت /باینری وکانجی .این بارکد در ژاپن رشد چشمگیری داشت و استفاده از آن امروزه رایج شده است .حق تکثیر این بارکد و استفاده از عموم آزاد است .
صنعت:خرده فروشی ،سرگرمی و تبلیغات

بارکدQR

2. بارکد DATA MATRIX

این بارکدهای کوچک برای برچسب گذاری اقلام کوچک و اسناد به کار گرفته می شوند.جای گیری کوچک این بارکد آن ها را مناسب برای محصولات کوچک در حساب ها و عملیات ها می کند.در حقیقت سازمان صنایع الکترونیکی آمریکا استفاده از این ابزارها را برای برچسب گذاری اجزای الکترونیکی مناسب می دانند .مشابه به بارکدهای QRاین بارکدها استحکام بالایی در برابر هر گونه خرابی دارند و به آسانی خوانده می شوند .
متغیرها : میکرو داده های ماتریسی
صنایع : الکترونیک ،خرده فروشی و دولت

بارکد DATA MATRIX

3. بارکد PDF417

این بارکدهای دو بعدی در ابزارهایی که حجم بالای از داده ها را همانند عکس ها،زیر نویس ها ،امضاها ،محتواها ،ارقام و گرافیک ها در خود ذخیره می کنند به کار گرفته می شوند .این بارکدها بیش از یک کیلوبایت از ماشین های داده خوان را در برمی گیرد و آن را ازسایر بارکدهای دو بعدی مستحکم می سازد .حق تکثیر این بارکد مجاز و استفاده برای عموم آزاد می باشد .
متغیرها : متون مختصر شده ی ۴۱۷
صنایع :حساب و دولت

بارکد PDF417

4. بارکد AZTEC

این بارکد دو بعدی در قسمت صنعت حمل و نقل خصوصا صدور بلیت ها وگذرنامه های خطوط هوایی مورد استفاده قرار می گیرد.در صورت هر گونه مشکل این بارکد ها مجددا رمز گشایی می شوند و در حین چاپ بلیت و نمایش بر تلفن کارآمد می شوند .این بارکد نسبت به ماتریس نقطه ای فضای کمتری می گیرند زیرا به هیچ گونه فضای خالی بر خلاف سایر بارکدها ندارند .
صنعت:حمل و نقل

 بارکد AZTEC

و حال رایج ترین نوع بارکدهای دو بعدی و سه بعدی را شرح داده ایم .می بایست اطلاعات کلی از بارکدها ، نوع و نحوه ی کاربرد بارکد مناسب در قسمت های مختلف به دست آورده باشید.

در حین انتخاب بارکد مورد نظرتان این سوال ها را از خود بپرسید:

  • آیا محصول در فروشگاه ها و یا مغازه های خرده فروشی به فروش می رسد؟
  • کدام مشخصه ی بارکد مدنظرتان است؟
  • مشخصه های الفبایی و یا شمارشی چه میزان فضا در بسته بندی محصول خالی باقی مانده است؟
  • کد۱۲۸و ماتریس نقطه ای به فاکتورهای کوچکتری نیاز دارند .
  • بارکد را بر روی چه موادی چاپ می کنید؟
  • بارکد PDF417برای ذخیره ی حجم زیادی از داده ها مناسب هستند .
  • اطلاعات ارائه شده بسته به انتخاب بارکدهای یک بعدی یا دو بعدی برای شرکت ،اداره و یا مصرف شخصی تان کمک شایانی به شما خواهد کرد.بعد از اینکه نوع بارکد موردنظرتان را انتخاب کردیدبرنامه اسکن بارکد را از گوشی همراهتان دانلود کنید تا تمامی بارکدهای یک بعدی و دو بعدی را با سرعت بی نظیر را دریافت کنید.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.