چگونگی ساخت هولوگرام در خانه

آموزش ساخت هولوگرام

آموزش ساخت هولوگرام در خانه بسیار آسانتر از چیزی است که حتی فکرش را می کنید. با استفاده از یک گوشی هوشمند و چند قطعه پلاستیک، شما می توانید یک تصویر دو بعدی را به تصویری سه بعدی تبدیل کنید. تمام چیزی که شما نیاز دارید موادی خانگی و ۳۰ دقیقه زمان است.


 ایجاد قالب برای ساخت هولوگرام 

1. مواد مورد نیاز خود را جمع آوری کنید

بیشتر آیتم‌ هایی که شما برای ساخت هولوگرام در خانه نیاز دارید، در سراسر منزل پیدا می شود. به عنوان مثال، شما تنها به یک قاب قدیمی سی دی نیاز دارید که معمولا در همه جای خانه پیدا می شود. همچنین شما به چسب نواری، یک خودکار، یک خط کش و یک گوشی هوشمند نیاز دارید.

آموزش ساخت هولوگرام

2. ابعاد قالب را بر روی کاغذ گراف مشخص کنید

قالبی که قرار است ایجاد کنید به عنوان پروژکتور هولوگرام به کار خواهد رفت. این قالب دارای اجزای لوزی شکلی است که هنگام قرار گرفتن در کنار یکدیگر به شکل مربع خواهد بود. شما قرار است قالب خود را از گوشه های حاصل از این شکل دوبعدی ایجاد کنید و برای صفحه نمایش هولوگرام خود مورد استفاده قرار دهید. شکل نهایی پروژکتور شبیه یک هرم خواهد بود.

پروژکتور هولوگرام

3. از یک کاغذ و یک خودکار برای رسم خطوط استفاده کنید

خوب حالا خط کش و خودکار خود را بردارید و بر روی کاغذ خطوط را ترسیم کنید. ابعاد شکل شما ۱ سانتی متر در بالا، ۳٫۵ سانتی متر در گوشه ها و ۶ سانتی متر در پایین خواهد بود. سپس خطوط را رسم کنید. تمامی خطوط را به هم متصل کنید تا شکل نهایی حاصل گردد.

 • شکل نهایی شبیه یک ذوزنقه ی متساوی الساقین خواهد بود. به عبارت دیگر، قالب شبیه یک هرم مسطح است
 • اگر می خواهید قالب بزرگتری داشته باشید می توانید هر کدام از گوشه ها را دو یا سه برابر کنید. به عنوان مثال، ابعاد شما باید به ترتیب ۲، ۷ و ۱۲ سانتی متر باشد. البته هر چقدر قالب شما کوچک‌تر باشد، کیفیت هولوگرام نیز بهتر خواهد بود ولی در نهایت انتخاب به خود شما بستگی دارد .
رسم هولوگرام

4. حالا شکل را با یک قیچی ببرید

با استفاده ار یک قیچی، شکل حاصل را درست از روی خطوط ببرید. اگر می خواهید نتیجه ی بهتری داشته باشید، می توانید از تیغه های تیزی مانند تیغه ی برش جعبه و یا ابزار استفاده کنید.

ساخت هولوگرام در خانه

ایجاد صفحه نمایش پروژکتور برای ساخت هولوگرام

1. قاب سی دی خود را با حذف مواد اضافی آماده کنید

گوشه های قاب را با یک تیغه ی تیز ببرید. شما تنها به پلاستیک جلویی آن نیاز دارید زیرا این قسمت منبع اصلی شما برای ایجاد پروژکتور خواهد بود. هرچقدر پلاستیک تمیزتر و شفاف تر باشد، هولوگرام حاصل بهتر خواهد بود. اگر پلاستیک شما دارای کمی خراش است اصلا نگران نباشید. اصلا مهم نیست اما اگر یک قاب سی دی با خراش کمتر در اختیار داشتید می توانید از آن استفاده کنید.

آموزش ساخت هولوگرام

2. حالا قالب خود را بر روی قاب پیدا کنید

حالا با استفاده از یک خودکار، نقش قالب را بر روی قاب خود پیاده کنید. شما به چهار قطعه از پلاستیک نیاز خواهید داشت. اگر شما اندازه ی قالب خود را افزایش داده باشید نمی توانید از یک قاب سی دی برای برش استفاده کنید. شما حتما به قابهای بیشتری نیاز خواهید داشت.

قالب هولوگرام

3. حالا پلاستیک را برش دهید

با استفاده از یک قیچی و یا تیغه ی تیز می توانید پلاستیک را بر اساس شکل قالب خود برش دهید. بهتر است با خطوط قرمز حدود یک الی دو سانتی متر حاشیه ی اضافی برای هر طرف قرار دهید و سپس برش خود را آغاز نمایید. اگر شما گوشه های قاب خود را حذف کرده باشید، بریدن قالب بسیار آسانتر خواهد بود زیرا شما قادرید به راحتی آن را به سمت پایین فشار دهید.

4. حالا بخش های مختلف قالب را به هم بچسبانید

تمامی قسمت های پلاستیکی را کنار یکدیگر قرار دهید. سپس با استفاده از نوار چسب و یا چسب معولی مایع قسمت ها را کنار هم قرار داده و به هم بچسبانید. مطمئن شوید که نوار چسب در هر دو طرف وجود دارد. تمامی چهار قطعه باید به هم چسبانده شود. شما می توانید به جای نوار چسب از چسب مایع برای انجام اینکار استفاده کنید. با اینحال، اینکار می تواند زمان بیشتری را بگیرد زیرا باید منتظر خشک شدن قالب بمانید.

hologram

5. به قالب خود شکل بدهید

حالا باید قالب را به شکل هرم در بیاورید. قسمت های به هم چسبیده را کنار یکدیگر قرا دهید و آنها را طوری خم کنید که شکل هرم به خود بگیرند. حالا دو بخش انتهایی را که باز است با نوار به هم بچسبانید. این پروژکتور هولوگرام شماست. همانطور که قبلا هم گفتیم، این شکل باید شبیه یک هرم باشد.

شکل قالب هولوگرام

نمایش هولوگرام

1. یک فیلم ساده را بر روی گوشی هوشمند خود اجرا کنید

حالا بهتر است یک فیلم ساده برروی گوشی اجرا کنید. استفاده از یک تصویر محافظ صفحه نمایش و یا یک ویدیوی ساده بسیار عالی است.

گوشی هوشمند

2. هولوگرام خود را بر روی صفحه نمایش گوشی قرار دهید

در حالیکه فیلم در حال نمایش است، هولوگرام ساخته شده را بر روی گوشی هوشمند خود قرار دهید. قسمت بالایی هولوگرام باید در تماس با گوشی باشد. اگر فیلم شما در حال نمایش باشد، باید شکل سه بعدی آن را بتوانید ببینید.

hologram making

نکات مهم در آموزش ساخت هولوگرام در خانه

• برای اینکه برش تمیزی داشته باشید از چاقوی تیز استفاده کنید .
• هنگام کشیدن خطوط از یک خط کش به عنوان راهنما استفاده کنید .
• بهتر است از تصاویر متحرک ساده استفاده کنید . اگر تصویر زیاد پیچیده باشد ممکن است پروژکتور به درستی کار نکند.
• هنگام بریدن پلاستیک مراقب دست خود باشید .
• اگر سن شما کمتر از ۱۲ سال است بهتر است از یک بزرگسال کمک بگیرید.

ایران هولو به عنوان بزرگترین و مدرن ترین شرکت تولید کننده برچسب های امنیتی و لیبل های هولوگرام آماده ارائه خدمات به شماست.


ویدئو ساخت هولوگرام در خانه

مراحل ساخت هولوگرام سه بعدی با طلق یا بطری نوشابه

 اگر می خواهید یک کار خلاقانه انجام دهید، پیشنهاد ما به شما ساخت هلوگرام سه بعدی یا همان پروژکتور سه بعدی است.

چگونه یک هولوگرام سه بعدی به ساده ترین روش بسازیم؟

وسایل مورد نیاز برای درست کردن هولوگرام سه بعدی

 •  یک تکه مقوا
 • یک عدد چسب نواری
 • یک عدد طلق شفاف یا یک بطری نوشابه
 • یک عدد قیچی
 • یک گوشی هوشمند جهت نمایش تصاویر سه بعدی

روش ساخت هولوگرام سه بعدی

ابتدا یک شکل هندسی شبیه ذوزنقه با ابعاد (ضلع کوچک 1 سانتی متر، ضلع بزرگ ۶ سانتی متر،و ارتفاع آن ۳.۵ سانتی متر ) بکشید، حال این الگو را قیچی کنید، سپس این الگوی مقوایی را روی طلق قرار دهید و مشابه الگو 4 تا شکل  برش دهید. حال این 4 شکل ذوزنقه ای را طوری بهم چسب بزنید که شکل یک هرم شود.

حال با گوشی پدر یا مادر خود یک ویدیو را پلی کنید و هلوگرام سه بعدی را روی گوشی قرار دهید، می بیند که شکل ها بصورت 3 بعدی در هرم شما به نمایش در میاید.به همین راحتی شما یک هولوگرام یا یک نمایشگر سه بعدی برای خود درست کردید.

اگر میخواهید بجای طلق از بدنه بطری نوشابه استفاده کنید، حتما از یک بزرگتر برای برش آن کمک بگیرید، چون ممکن است به دست خود آسیب بزنید.


سوالات متداول

 1. هولوگرام ها به چند روش ساخته می شوند؟

  هولوگرام ها به دو روش دستی و دیجیتال ساخته می شوند

 2. نکات مهم ساخت هولوگرام در منزل

  • برای اینکه برش تمیزی داشته باشید از چاقوی تیز استفاده کنید .
  • هنگام کشیدن خطوط از یک خط کش به عنوان راهنما استفاده کنید .
  • بهتر است از تصاویر متحرک ساده استفاده کنید . اگر تصویر زیاد پیچیده باشد ممکن است پروژکتور به درستی کار نکند.
  • هنگام بریدن پلاستیک مراقب دست خود باشید .


دیدگاه‌ها
 1. فاطمه گفت :

  میتوانیم با در طلق مانند شفافی که روی پنیر ها هستش درست کنیم می‌خوام بدونم میشه با طلق هولوگرام سه بعدی درست کنم

  16 آذر 1399 - 8:25 ق.ظ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.