آشنایی با انواع هولوگرام

انواع هولوگرام

هولوگرام همان برچسب های امنیتی و فوق امنیتی، یک نشانه تصویری سه بعدی است که با تکنولوژی لیزر به صورت برچسب تولید می‌ شود و دارای جلوه‌ های بصری منحصر به فرد از نام یا آرم گرافیکی در لایه‌ های مختلف می باشد. انواع هولوگرام ها موجود هستند و کاربرد های فراوانی دارند.

امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث شده سیستم های کامپیوتری مدرن با استفاده از نرم افزار و سخت افزار و ابزار میکرولیتوگرافیک هولوگرام هایی با دقت، ظرافت و پیچیدگی بسیار بالا ایجاد نمایند که همین امر کپی برداری و تکثیر غیر مجاز از آن را در هر کجا غیرممکن ساخته است لذا وجود هولوگرام بر روی کالا بهترین ضامن برای اصالت محصول بوده و مصرف کننده با دیدن هولوگرام شرکت تولید کننده بر روی کالا، با خیال آسوده اقدام به خرید می‌ نماید. گذشته بر ایجاد امنیت، هولوگرام دارای جلوه زیبایی می باشد. در این مقاله انواع هولوگرام ها معرفی شده اند.

هولوگرام دوبعدی/سه بعدی

این نوع هولوگرام که به 2D و 3D معروف است با طراحی تصاویر دو بعدی ایجاد گشته و معمولاً در سه لایه یا بیشتر اجرا می گردد و قادر است عمق مجازی و رنگهای بسیار شفاف را به نمایش بگذارد.

هولوگرام سه بعدی واقعی

هولوگرام سه بعدی واقعی یا True 3D در واقع پیچیده ترین و مشکل ترین نوع هولوگرام به لحاظ طراحی و ساخت می باشد و افراد بسیار معدودی در سطح جهان قادر به ساخت چنین هولوگرامی می باشند. این هولوگرام از روی ماکت و یا مدل مورد نظر و با تصویر برداری های لیزری متعدد و تنظیم زوایای بسیار پیچیده تهیه می گردد که در آن علاوه بر مشاهده عمق و بعد، می توان تصویر را از طرفین، بالا و پائین و به صورت کاملاً سه بعدی مشاهده نمود.

هولوگرام فلیپ – فلاپ

از دیگر انواع هولوگرام هولوگرام فلیپ – فلاپ می باشد .در این حالت چند طرح دو بعدی را می توان با تغییر زاویه هولوگرام بصورت افقی ( تغییر به چپ و راست) و یا عمودی ( تغییر از بالا به پائین و بالعکس) بطور مجزا مشاهده نمود به صورتی که در هر زاویه یک تصویر به نمایش درآمده و تصویر دیگر حذف می گردد.

انواع هولوگرام

هولوگرام دات ماتریکس

در این نوع هولوگرام تصاویر از نقاط بسیار ریز و با وضوح بسیار بالا تشکیل گردیده که توسط کامپیوتر ایجاد می گردد و هر نقطه به تنهایی حاوی تمامی اطلاعات رنگی بوده و تصاویر بسیار روشن و شفافی را به نمایش می گذارد.

هولوگرام برجسته

ممکن است در زمان مشاهده ی هولوگرام برجسته پرزرق و برق بسیار شگفت زده شوید. اما این هولوگرام ها علاوه بر ظاهرزیبا کاربردهای ایمنی بی شمار نیز به همراه دارند.امکان شکستگی، جعل و یا کپی برداری از هولوگرام های امنیتی به سبب وجود فویل های هولوگرافی منشوری وجود ندارد. این هولوگرام ها درصد امنیت اسناد ،مدارک و محصولات بی شمار را بالا می برد.

هولوگرام رنگ واقعی

از انواع هولوگرام می توان هولوگرام رنگ واقعی را نام برد . ساخت این مدل با استفاده از طراحی هنری برروی عکس انجام گرفته و قادر است رنگ واقعی پوست و البسه فرد و یا رنگ واقعی اشیا را به نمایش بگذارد و یکی از انواع موثر در مبارزه با تقلب می باشد.

هولوگرام هات استمپ

این هولوگرام که ابتدا بصورت فویل مخصوص هات استمپ تولید می گردد، توسط دستگاه مخصوص با حرارت و فشار بر روی سطوح مختلفی از جمله پارچه‏، فلزات، پلاستیک، چرم، کاغذ و ….. منتقل و چاپ شده و با ماشین هات استامپ مورد استفاده قرار می گیرد و ضمن حفظ مشخصات هولوگرافیک، بخشی از سطح مورد نظر گردیده و غیر قابل تفکیک می باشد. این نوع هولوگرام نیز به واسطه پرهزینه بودن و فرایند متفاوت تولید از ایمنی بالایی برخوردار است.

در کلیه مدل های فوق امکان چاپ شماره سریال و درج اطلاعات محرمانه بصورت میکروتکست و طرح مخفی وجود دارد که با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست و فقط با نور لیزر و یا اشعه ماوراء بنفش قابل بازبینی و رویت می باشد.

ضمناً به منظور ارتقاء هرچه بیشتر سطح ایمنی هولوگرام می توان چند نوع هولوگرام مانند دوبعدی/ سه بعدی و دات ماتریکس و یا فلیپ/فلاپ را با یکدیگر ترکیب کرد و همچنین از سایر مشخصات ایمنی مانند حرکات اضافی سینتیک استفاده کرد. این حرکات دینامیک که به صورت های مختلفی می باشند با تغییر زاویه قابل بازبینی هستند و جلوه های بصری زیبایی مانند پرنده ای در حال پرواز را به نمایش می گذارند.

از آنجایی که برای ایجاد برچسب های هولوگرام عوامل متعدد با پیچیدگی های منحصر به فردی شامل طراحی امنیتی با بکار گیری نرم افزارهای ویژه و بسیار گران قیمت با استفاده از نیروهای متخصص، شرایط ویژه محیطی در آزمایشگاه های مجهز و همچنین تجهیزات پیشرفته، بکار رفته پس این محصول بسیار گران قیمت می باشد.

هولوگرام هات استمپ

هولوگرام کوانتومی

از جدید ترین انواع هولوگرام ، هولوگرام کوانتومی است که اثر کوانتومی را مهار نموده و با استفاده از نور معمولی،تصاویر سه بعدی می سازد. آینده ی این تکنولوژی به گونه ای است که نیازی به عینک سه بعدی یا صفحه نمایش مخصوص ندارد.روش کار بر اساس رفتار الکترون های ازاد در سطح فلز بوده و توسط موسسه ای در ژاپن صورت گرفته است.

هولوگرام معمولی اساسا یک الگوی موجی نور است که با قوی کردن لیزر بر جسم و بر روی صفحه ی عکاسی ساخته شده است.درخشش نور بر روی الگو،تصویر را دوباره ایجاد دمی کند اما بیشتر هولوگرام ها مانند انهایی که روی کارت های اعتباری وجود دارند،یا تصویر سه بعدی تک رنگ هستند و یا تغییر رنگ بسته به زاویه ای که شما انها را مشاهده میکنید دارند.

روش جدید تولید هولوگرام کوانتومی

روش جدید با استفاده از پراش الکترون های مازاد موجود در سطح فلز و انتشار انها صورت می گیرد.فیلم های فازی نازک حاوی الکترون های ازاد که به هیچ اتمی محدود نبوده و با دریافت فوتون برانگیخته میشوند. این الکترون های نوسانی به نام پلاسمن ،طول موج خاصی از نور رنگی را منتشر می کنند.بسته به زاویه ی دریافت فوتون انها رنگ های مختلف نور را از خود ساطع می کنند و هولوگرامی به وجود می اورند که بدون توجه به زاویه ی دریافتی تمام رنگ ها را درست مانند شکل اصلی نشان میدهد.

تلویزیون ها و سیستم های جدید بازی عمق را با روی هم انداختن تصاویر دو بعدی ایجاد می کنند و ما در داخل مغز تصویر را سه بعدی بازسازی می کنیم پس این یک وهم و خیال است د رصورتی که تصاویر هولوگرامی توهم نیست.این یک تصویر مجازی سه بعدی و تمام رنگی است.روش نسبتا ساده است و به کمک علم امکان پذیر به نظر میرسد که تصاویر ثابت ومتحرک بدون نیاز به عینک سه بعدی مشاهده شوند.

هولوگرام انتقالی

هولوگرام انتقالی  نوعی دیگر از دو دسته ی اصلی هولوگرام ها می باشند (دسته ی دیگر هولوگرام های انعکاسی است). تمام هولوگرام ها ( هولوگرام های رنگین کمانی rainbow holograms، هولوگرام با مولد کامپیوتری computer generated holograms، هولوگرام های چند کاناله multi-channel hologramsو غیره ) در واقع زیر مجموعه ای از این دو دسته ی اصلی می باشند.

هولوگرام انتقالی معمولا با همان نوع نور لیزری مشاهده می شود که از آن برای ضبط هولوگرام استفاده شده است. این نور از پشت هولوگرام هدایت شده و تصویر به سمت مشاهده کننده انتقال می یابد. تصویر مجازی می تواند بسیار تیز و عمیق باشد. برای مثال، با یک هولوگرام کوچک می توان اتاق بزرگی را که مردم در آن هستند را مشاهده کرد طوری که هولوگرام نقش پنجره را ایفا کند. البته لازم به ذکر است که ساختن هولوگرام از انسان ها به لیزر قوی تر و احتیاط های امنیتی نیاز دارد. هولوگرام انتقالی مانند پنجره ای به دنیای دیگر می باشند.

هولوگرام های رنگین کمانی

هولوگرام رنگین کمانی  از انواع هولوگرام های  انتقالی می باشد که با نور سفید به آن تابیده می شود و  تصویری روشن، دقیق بازسازی می کند.نور سفید دارای طیف کامل نورهای رنگین کمان است. به همین دلیل در هنگام بازسازی، این هولوگرام به صورت رنگ های رنگین کمان مشاهده می شود.

شکل زیر به صورت شماتیک گویای این نوع ثبت وجلوه ی تصویری هولوگرام می باشد. این هولوگرام در هر زاویه رنگ طیف مورد نظر را منعکس می کند.

هولوگرام های رنگین کمانی

هولوگرام شماره سریال دار

هولوگرام شماره سریال دار یکی دیگر از انواع هولوگرام می باشد. در این نوع هولوگرام برای ایجاد امنیت بیشتر و همچنین مدیریت و کنترل اجناس و مدارک، شماره سریال هایی بر روی برچسب به کار گرفته می شوند.

هولوگرام نقش برگردان

این نوع هولوگرام ها تصویر یا متن خاصی را در هنگام کنده شدن از خود به جای می گذارند. برخی بصورت طرحی از برچسب جدا شده و بر روی سطح قرار می‌گیرند و برخی دیگر نیز بصورت چاپی و با رنگهای مختلف بر روی سطح باقی می مانند.

هولوگرام نقش برگردان

هولوگرام مخصوص کارت شناسائی

هولوگرام های شفافی هستند که دارای کاغذ ضد کپی بوده و بر روی کارت های شناسائی و یا سایر مدارک حاوی نشانه، امضاء و… قرار می‌گیرند که علاوه بر افزایش طول عمر کارت، از تقلب و کپی‌کردن کارت جلوگیری می‌نماید.

هولوگرام دارای طرح مخفی

هولوگرام دارای طرح مخفی به منظور محافظت از جعبه کارتن و یا هر بسته دیگری که نیاز به محافظت در سطح بالایی داشته باشند مورد استفاده قرار می گیرند که در کنده شدن کلماتی مانند void ، Canceled و …. نشانی از خود بر جای می گذارد که نشان می دهد بسته باز شده است. در این نوع هولوگرام همانند سایر هولوگرام ها می توان از جلوه های گرافیکی ویا مکانیسم های امنیتی هولوگرام استفاده کرد.

در هولوگرام های با طرح مخفی، متن یا تصویر خاصی درون هولوگرام قرار می‌گیرد که در حالت عادی غیر قابل رؤیت است و فقط با استفاده از دستگاه های لیزرخوان مخصوص قابل رؤیت خواهد بود. از این نوع هولوگرام در مواردی که امنیت بالایی مدنظر باشد، استفاده می شود.

هولوگرام شفاف – Transparent

یکی دیگر از انواع هولوگرام ها، هولوگرام transparent می باشد. روی فیلم شفاف ایجاد می شود و فویل متال ندارد. بر جاهایی که احتیاج به خوانایی اطلاعات زیر هولوگرام می باشد استفاده می شود. مانند کارتهای شناسایی – پرسنلی- برچسبها عوارضی و ترافیکی و … از این نوع هولوگرام ها برای لمینیت کارت پی وی سی به طور امنیتی استفاده می شود.

هولوگرام Transparent

هولوگرام تخریب شونده – Tamper Evident

هولوگرام های ضدجعل که هنگام کندن لیبل هولوگرام، طرح آن به صورت یک پیام و یا طرح روی سطح الصاق باقی می ماند.نوع دیگری از این نوع هولوگرام که تخریب می شوند وجود دارند که به آن Full Release می گویند. در این نوع برچسب ها، در هنگام کندن هولوگرام تمام فویل حاوی طرح هولوگرام به صورت فوق العاده حساس و مخدوش شونده روی سطح الصاق باقی می ماند و لایه فیلم حامل پلی استری آن جدا می شود.

Tamper Evident

هولوگرام های بازتابی

هولوگرام های بازتابی که در آن ها تصویر کاملا نزدیک به سطح مشاهده می شود از رایج ترین انواع هولوگرام در گالری ها به شمار می آید .این هولوگرام با یک نور سفید گرم شوند روشن می شود و سپس در یک زاویه ی دید متفاوت و دور به سمت دید بیننده قرار می گیرد .بنابراین این تصویر از نور بازتاب شده از هولوگرام حاصل می گردد .

تاریخچه هولوگرام های بازتابی

اخیرا این هولوگرام ها در رنگ ها ی متفاوت ساخته و نمایش داده می شوند و تصویر شان کاملا با شی اصلی متفاوت می باشد .اگر آینه یک شی باشد تصویر هولوگرافی حاصل از آن به صورت یک نور سفید است .اگر الماس یک شی باشد تصویر حاصل از آن درخشنده و به صورت جرقه خواهد بود . گرچه تولید انبوه هولوگرام هایی همانند تصویر یک عقاب بر روی کارت ویزا به وسیله ی یک نور بازتابی مشاهده می گردد در حقیقت این تصاویر یک هولوگرام پراکنشی هستند که با لایه از آلومینیوم در قسمت پشتی شان اندود شده اند .

هولوگرام recombination

با استفاده از تکنیک های پیشرفته می توان دو یا سه نوع هولوگرام را ترکیب نموده تا هولوگرام جدیدی با جلوهای ویژه و نیز خصوصیات امنیتی تشکیل شود.بعنوان مثال ما میتوانیم هولوگرام های دو بعدی و سه بعدی و دات ماتریکس را باز ترکیب نمائیم تا هم حرکات جنبشی دات ماتریکس در آن دیده شود و نیز دارای عمق دو بعدی و سه بعدی باشد.

هولوگرام به عنوان نشانه ای غیرقابل تردید از اصالت کالا موجب اطمینان مصرف کننده از کیفیت و اصلی بودن کالا می گردد.امروزه استفاده از هولوگرام بر روی مدارک و اسناد اجتناب ناپذیر بوده و بی تردید یکی از نشانه های اصالت و صحت مدارک و اسناد وجود برچسب هولوگرام بر روی آنان می باشد.هولوگرام علاوه بر موارد فوق یکی از ابزارهای تبلیغاتی بسیار موثر در افزایش فروش کالا و خدمات می باشد.

مهم ترین ویژگی هولوگرام که باعث شده است به مطمئن ترین برچسب روی کالاها تبدیل شود آن است که این برچسب بعد از تولید به هیچ وجه در هیچ جای دنیا قابل کپی برداری و تکثیر مجدد نمی باشد.به این خاطر که فرایند تفکیک رنگ و لایه‌ها و روش چاپ آن به گونه‌ای است که کپی‌برداری از آن ناممکن است و هولوگرام تقلبی به راحتی لو می‌رود

هولوگرام Kinetic movement

این نوع هولوگرام  با استفاده از تکنولوژی های دیجیتال راه حلی مطمئن برای مدارک با ارزش است.این نوع تصویر از زوایای مختلف قابل رویت می باشند. که با ویژگی های بالای امنیتی پیشرفته قابل تطبیق هستند.

هولوگرام Covert features

این هولوگرام شامل خصوصیات امنیتی پیشرفته می باشد که با استفاده از این تکنیک تصاویر و یا حروف بسیار ریز در تصاویر دیگر مخفی می شوند و تنها در شرایط نوری استانداردی قابل رویت هستند و فقط با نشانگر لیزری laser pointel قابل رویت میباشند.

 هولوگرام Covert features

هولوگرام های پراکنشی

هولوگرام های پراکنشی معول با یک لیزر که برای ثبت شان مورد استفاده قرار می گیرد ،مشاهده می شوند.این نور مستقیما از قسمت پشتی هولوگرام تابانده می شود و به چشم بیننده می رسد .تصاویر مجازی حاصل از این هولوگرام بسیار عمیق و تیز خواهد بود .برای مثال از میان یک هولوگرام کوچک که به صورت یک پنجره می باشد ،یک اتاق بزرگ با افراد بی شماری در آن مشاهده می گردد .

اگر این هولوگرام به تکه های کوچکتر تقسیم شود هنوز تصویر کامل درهمان قسمت های کوچک قابل مشاهده است .بسته به موقعیت این تکه ها تصاویر متعدد از زاویه دیدهای متفاوت قابل مشاهده است .علاوه بر این اگر اشعه ی لیزری به قسمت پشتی هولوگرام تابانده شود تصویر اصلی بر روی یک سطح نزدیک به موقعیت اصلی تصویر نمایش داده می شود.

هولوگرام لمسی

از دیگر انواع هولوگرام ها ، هولوگرام های لمسی هستند. امروزه صفحات لمسی بخش جدا نشدنی زندگی روز مره همه ماست و به وفور در همه جا دیده می شود. مانند صفحات موبایل، مانیتور، ال سی دی و … . اما تلاش هایی که اخیرا در این رابطه صورت می گیرد با هدف حذف تماس فیزیکی و ایجاد هولوگرام لمسی انجام می شود. پژوهش های بسیاری در این راستا انجام پذیرفته است و تیمی از دانشگاه توکیو موفق به تولید همچین صفحه ای شدند و آن را HaptoMime نامیدند که در حقیقت نیازی به لمس ندارد.

هولوگرام لمسی

نمایشگرهولوگرام لمسی

این دستگاه تصاویر هولوگرافیک را با کمک صفحه ای بازتابنده در هوا نمایش می دهد. و در واقع تصاویر به صورت معلق و شناور نمایش داده می شوند و جاذبه های زیادی را برای مخاطبان خود ایجاد میکنند. این تصاویر صرفا جلوه ای جذاب سه بعدی و هولوگرام را ایجاد نمی کنند بلکه همان طور که می توان با صفحات لمسی ارتباط برقرار کرد، می توان با اشاره انگشت نیز به آیکون یا تصویر مورد نظر با این سیستم هولوگرافیک تعامل داشت.

تشخیص ورودی هولوگرام لمسی

تشخیص ورودی امری ساده است و شناسایی انگشت کاربر توسط حسگر مادون قرمز صورت می گیرد و آن را با محلی که با تصویر بازتاب شده تلاقی دارد، منطبق می کند. البته این سیستم با سایر ابزار های مشابه متفاوت است چرا که هنگامی که کاربر محل مورد نظر را انتخاب می کند، آن را حس می کند و تصویر هولوگرام نیز با کاربر ارتباط برقرار می کند.

حس فیزیکی این لمس و بازخوردی که سیستم ایجاد می کند، توسط لرزش های اولتراسونیک و تغییر فشار اولتراسونیک حسی متفاوت را برای کاربران ایجاد می کند و با یک ویبره به اشاره کاربر پاسخ می دهد که علاوه بر تایید، حس تاچ اسکرین های مرسوم را القا می کند.

هولوگرام دندانه دار بیضی

هولوگرام دندانه دار یکی از انواع هولوگرام ها است .گاهی این برش ها توسط تولید کننده پیشنهاد می شوند که هزینه و زمان تولید کم تری را در بر خواهد داشت و در برخی موارد برای رساندن مفهوم خاصی در رابطه با بحث تجاری و برندینگ می تواند توسط مشتری تعیین شود.

tvs holograms

هولوگرام چاپ گرم

هولوگرام چاپ گرم یکی از امنیتی ترین انواع هولوگرام ها می باشد که الصاق آن بر روی سطوح مورد نظر تنها با دستگاه های چاپ گرم امکان پذیر خواهد بود و پس از الصاق جداسازی آن امکانپذیر نمی باشد مگر این که به آن سطح خدشه وارد شود و آن را خراشیده و پاره کند.

 کاربرد هولوگرام چاپ گرم

 • مدارک
 • اسناد
 • اوراق
 • انواع گواهینامه های مراکز
 • کارتهای گارانتی
 • اسناد و مدارک مهم دولتی و….

هولوگرام TVS

از دیگر انواع هولوگرام می توان به هولوگرام TVS اشاره کرد. وجود ویژگی های متعدد در این هولوگرام باعث بالا بردن توانایی ضد جعل آن شده است. قابلیت های برچسب ضد تقلب مدل T.V.S به شرح ذیل است:

 • ضخامت این مدل ۵۰ میکرون یعنی دو برابر ضخامت تمامی هولوگرام های معمولی می باشد.
 • وجود برش های امنیتی در این برچسب یکی دیگر از خصوصیات ضد جعل آن است.
 • برای نوشته خود بر روی آن از مرکب معمولی استفاده می شود .
 • چسبندگی بسیار قوی این مدل در کنار ضخامت قابل لمس، همراه با قالب اختصاصی VOID، برش امنیتی و چاپ بر روی آن، مطمئن ترین برچسب برای جلوگیری از تقلب و پلمپ بسته بندی های مختلف را بوجود آورده است.
 • در این برچسب امکان داشتن قابلیت مانند مدل VOID نیز وجود دارد و مزیت آن نسبت به مدل های مشابه این است که می توان قالب اختصاص تعیین نمود.

نوار هولوگرام

این نوارها به منظور محافظت از جعبه کارتن ویا هربسته دیگری که نیاز به محافظت در سطح بالایی داشته باشند مورد استفاده قرار میگیرند که در کنده شدن کلماتی مانند void ،Canceled و …. ازخود برجای میگذارند که نشان میدهد بسته باز شده است. در این نوع هولوگرام همانند سایر هولوگرام ها می توان از جلوه های گرافیکی ویا مکانیسم های امنیتی هولوگرام استفاده کرد.


ویژگی اصلی هولوگرام ها

بعضی از خصوصیات منحصر به فرد هولوگرام ها که باعث افزایش استفاده از این برچسب ها شده است، به شرح زیر می باشد:

ضد سرقت بودن: در هنگام جداسازی برچسب از روی سطح الصاق شده برچسب مخدوش شده و قابل استفاده نمی باشد لذا انتقال و جداسازی برچسب غیر ممکن است.

رمزدار بودن: بر اثر تابش پرتو لیزر بر روی برچسب امنیتی هولوگرام رمز داخل آن مشخص می شود.

دو بعدی بودن: این برچسب دارای دو بعد بوده که بصورت پس زمینه روی هم قرار گفته که با جدیدترین وسایل اسکن و کپی رنگی قابل کپی برداری نمی باشد.

بازی رنگ براثر تابش نور: در اثر تابش نور از زوایای مختلف طیف رنگی متنوعی ایجاد می شود لذا بازی رنگ بصورت رنگین کمان دیده می شود.


خصوصیات برچسب های امنیتی هولوگرام

 • غیر قابل انتقال از روی کالایی به کالای دیگر حتی با استفاده از روش هایی همچون حرارت، بخار و…
 • حساسیت بالا و مخدوش شدن در صورت دستکاری خصوصیات برچسب های امنیتی هولوگرام
 • مقاومت در برابر حرارت برای کالاهایی که در معرض حرارت می‌باشند
 • غیر قابل کپی برداری و تکثیر مجدد توسط سایر تولید کنندگان
 • دارا بودن ظاهری بسیار زیبا و شکیل
 • قابلیت تولید در اندازه‌ها و طرحهای گوناگون
 • قابلیت استفاده و نصب بر روی انواع کالاها

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.