انواع هولوگرام

انواع هولوگرام

آشنایی با انواع مختلف طراحی هولوگرام

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع هولوگرام مانند هولوگرام شماره سریال دار، هولوگرام مخصوص کارت شناسائی، هولوگرام نقش برگردان وهمچنین انواع مختلف طراحی هولوگرام مانند دوبعدی ، سه بعدی و ماتریکس آشنا سازیم.

هولوگرام دوبعدی/ سه بعدی

این نوع هولوگرام که به ۲D 3D معروف است با طراحی تصاویر دو بعدی ایجاد گشته و معمولاً در سه لایه یا بیشتر اجرا می گردد و قادر است عمق مجازی و رنگهای بسیار شفاف را به نمایش بگذارد.

هولوگرام سه بعدی واقعی

هولوگرام سه بعدی واقعی یا True 3D در واقع پیچیده ترین و مشکل ترین نوع هولوگرام به لحاظ طراحی و ساخت می باشد و افراد بسیار معدودی در سطح جهان قادر به ساخت چنین هولوگرامی می باشند. این هولوگرام از روی ماکت و یا مدل مورد نظر و با تصویر برداری های لیزری متعدد و تنظیم زوایای بسیار پیچیده تهیه می گردد که در آن علاوه بر مشاهده عمق و بعد، می توان تصویر را از طرفین، بالا و پائین و به صورت کاملاً سه بعدی مشاهده نمود.

هولوگرام فلیپ – فلاپ

در این حالت چند طرح دو بعدی را می توان با تغییر زاویه هولوگرام بصورت افقی ( تغییر به چپ و راست) و یا عمودی ( تغییر از بالا به پائین و بالعکس) بطور مجزا مشاهده نمود به صورتی که در هر زاویه یک تصویر به نمایش درآمده و تصویر دیگر حذف می گردد.

انواع مختلف طراحی هولوگرام

هلوگرام دات ماتریکس

در این نوع هولوگرام تصاویر از نقاط بسیار ریز و با وضوح بسیار بالا تشکیل گردیده که توسط کامپیوتر ایجاد می گردد و هر نقطه به تنهایی حاوی تمامی اطلاعات رنگی بوده و تصاویر بسیار روشن و شفافی را به نمایش می گذارد.

هولوگرام رنگ واقعی

ساخت این مدل با استفاده از طراحی هنری برروی عکس انجام گرفته و قادر است رنگ واقعی پوست و البسه فرد و یا رنگ واقعی اشیا را به نمایش بگذارد و یکی از انواع موثر در مبارزه با تقلب می باشد.

هولوگرام هات استمپ

این هولوگرام که ابتدا بصورت فویل مخصوص هات استمپ تولید می گردد، توسط دستگاه مخصوص با حرارت و فشار بر روی سطوح مختلف چاپ شده و ضمن حفظ مشخصات هولوگرافیک، بخشی از سطح مورد نظر گردیده و غیر قابل تفکیک می باشد. این نوع هولوگرام نیز به واسطه پرهزینه بودن و فرایند متفاوت تولید از ایمنی بالایی برخوردار است.

در کلیه مدل های فوق امکان چاپ شماره سریال و درج اطلاعات محرمانه بصورت میکروتکست و طرح مخفی وجود دارد که با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست و فقط با نور لیزر و یا اشعه ماوراء بنفش قابل بازبینی و رویت می باشد. ضمناً به منظور ارتقاء هرچه بیشتر سطح ایمنی هولوگرام می توان چند نوع هولوگرام مانند دوبعدی/ سه بعدی و دات ماتریکس و یا فلیپ/فلاپ را با یکدیگر ترکیب کرد و همچنین از سایر مشخصات ایمنی مانند حرکات اضافی سینتیک استفاده کرد. این حرکات دینامیک که به صورتهای مختلفی می باشند با تغییر زاویه قابل بازبینی هستند و جلوه های بصری زیبایی مانند پرنده ای در حال پرواز را به نمایش می گذارند.

آشنایی با انواع هولوگرام

هولوگرام شماره سریال دار

در این نوع هولوگرام برای ایجاد امنیت بیشتر و همچنین مدیریت و کنترل اجناس و مدارک، شماره سریالهایی بر روی برچسب به کار گرفته می شوند.

هولوگرام نقش برگردان از انواع هولوگرام

این نوع هولوگرام ها تصویر یا متن خاصی را در هنگام کنده شدن از خود به جای می گذارند. برخی بصاین نوع هولوگرام ها تصویر یا متن خاصی را در هنگام کنده شدن از خود به جای می گذارند. برخی بصاین نوع هولوگرام ها تصویر یا متن خاصی را در هنگام کنده شدن از خود به جای می گذارند. برخی بصورت طرحی از برچسب جدا شده و بر روی سطح قرار می‌گیرند و برخی دیگر نیز بصورت چاپی و با رنگهای مختلف بر روی سطح باقی می مانند.

انواع هولوگرام

هولوگرام مخصوص کارت شناسائی

هولوگرام های شفافی هستند که بر روی کارتهای شناسائی و یا سایر مدارک حاوی نشانه، امضاء و… قرار می‌گیرند که علاوه بر افزایش طول عمر کارت، از تقلب و کپی‌کردن کارت جلوگیری می‌نماید.

فویل های هات استامپ

در این نوع هولوگرام، بصورت حرارتی برروی سطح مورد نظر مانند پارچه‏‎‏‎، فلزات، پلاستیک، چرم، کاغذ و ….. منتقل میشود و با ماشین هات استامپ مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع هولوگرام دارای طرح مخفی

این نوارها بمنظور محافظت از جعبه کارتن ویا هربسته دیگری که نیاز به محافظت در سطح بالایی داشته باشند مورد استفاده قرار میگیرند که در کنده شدن کلماتی مانندvoid، Canceled و …. ازخود برجای میگدارد که نشان میدهد بسته باز شده است. در این نوع هولوگرام همانند سایر هولوگرام ها می توان از جلوه های گرافیکی ویا مکانیسمهای امنینی هولوگرام استفاده کرد.

معرفی انواع هولوگرام

  • هولوگرام معمولی: لیبل های ساده و بدون تخریب و پشت چسب داری که به صورت دستی الصاق می شوند و از لحاظ امنیتی به طرح های گرافیکی خاص اکتفا می کند.
  • هولوگرام تخریب شونده – Tamper Evident: هولوگرام های ضدجعل که هنگام کندن لیبل هولوگرام، طرح آن به صورت یک پیام و یا طرح روی سطح الصاق باقی می ماند.
انواع هولوگرام

نوع دیگری از این نوع هولوگرام که تخریب می شوند وجود دارند که به آن Full Release می گویند. در این نوع برچسب ها، در هنگام کندن هولوگرام تمام فویل حاوی طرح هولوگرام به صورت فوق العاده حساس و مخدوش شونده روی سطح الصاق باقی می ماند و لایه فیلم حامل پلی استری آن جدا می شود.

  • هولوگرام شفاف – Transparent : روی فیلم شفاف ایجاد می شود و فویل متال ندارد. بر جاهایی که احتیاج به خوانایی اطلاعات زیر هولوگرام می باشد استفاده می شود. از این نوع هولوگرام ها برای لمینیت کارت پی وی سی به طور امنیتی استفاده می شود.
  • هولوگرام گرم یا هات استمپ – Hot stamp: امنیتی ترین سطح هولوگرام که توسط ماشین خاص تحت فشار و حرارت بالا روی سطح مورد نظر الصاق می شود.

دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1