آشنایی با هولوگرام های طرح مخفی

هولوگرام طرح مخفی

هولوگرام های طرح مخفی یکی از ابزار های قدرتمند در مقابله با گسترش فرایند جعل و تقلب است که توسط تولید کنندگان مورد استفاده قرار می گیرد.

آنچه در مقاله “آشنایی با هولوگرام های طرح مخفی” می خوانید:

هولوگرام چیست؟

هولوگرام در واقع نوعی برچسب امنیتی است که بر روی انواع کالا ها چسبانده می شود و به دلیل ویژگی خاصی که دارد می تواند خود دلیلی بر اصالت آن کالا باشد.
بر اساس نیاز مشتری و با توجه به میزان امنیت مورد نظر تولید کننده، انواع هولوگرام ها طراحی و تولید می شوند و در این میان، هولوگرام طرح مخفی، یکی از طرح های بسیار پر کاربرد است.
از آن جا که در فرایند تولید هولوگرام ها از دستگاه های پیشرفته لیزری و نرم افزار های خاص استفاده می شود، امکان تقلب در آن ها به حداقل خواهد رسید.

به همین دلیل تولید کنندگان کالاهای ویژه و حساس، به منظور پیشگیری از هر گونه سوء استفاده از کالای تولیدی خود، از این برچسب ها برای ایجاد اطمینان در خریداران استفاده می کنند.
انواع طرح های هولوگرامی، که در واقع طرح هایی سه بعدی با رنگبندی های ویژه هستند، برای کالاهای مختلف تولید می شوند که یکی از آن ها انواع هولوگرام های طرح مخفی هستند.
در این مطلب قصد داریم تا بیشتر در مورد این نوع هولوگرام صحبت کرده و با انواع آن نیز آشنا شویم.

هولوگرام های طرح مخفی

هولوگرام طرح مخفی چیست؟

مطمئنا تا کنون نمونه های زیادی از هولوگرام ها را دیده اید اما شاید با نام آن ها و نوع آن ها آشنا نبوده اید. یکی از امن ترین و مطمئن ترین هولوگرام ها، هولوگرام طرح مخفی است که به دلیل طراحی خاص خود این نام را به آن اختصاص داده اند. در هولوگرام های طرح مخفی، در نگاه اول به هیچ عنوان نخواهید توانست، طرح و آرم اصلی را بر روی برچسب مشاهده کنید.

طراحی و بازی رنگ ها در این نوع هولوگرام، به گونه ای صورت گرفته است که تنها با استفاده از اشعه فرابنفش و یا نور لیزر مخصوص، کد امنیتی درج شده بر روی برچسب ظاهر شده و قابل رویت خواهد بود.
بنابراین می توان گفت با استفاده از این نوع هولوگرام در بسته بندی محصولات، احتمال بروز تقلب در کالای مورد نظر به حداقل ترین میزان ممکن خواهد رسید.

اما جالب است بدانید که خود هولوگرام مخفی، به چند نوع تقسیم می شود که استفاده از هر یک از آن ها به سلیقه تولید کننده و حتی نوع کالا بستگی دارد.

هولوگرام های طرح مخفی

اگر بخواهیم وارد دنیای هولوگرام ها و انواع آن شویم، باید خود را برای پیچیدگی های بسیار زیاد و در عین حال جالب این نوع برچسب های ضد تقلب نیز آماده کنیم.
در ادامه با انواع طرح ها و مدل های مختلف هولوگرام های طرح مخفی آشنا خواهیم شد.

هولوگرام های نقش برگردان

یکی از انواع هولوگرام ها با ضریب امنیت بالا، انواع نقش برگردان آن است؛ به این معنا که در این نوع هولوگرام، شما با یک طرح روبرو نیستید.
در واقع بهتر است این نوع هولوگرام را چنین توصیف کنیم: زمانی که با یک هولوگرام نقش برگردان بر روی یک کالا مواجه می شوید، شاید در نگاه اول یک برچسب ساده به نظر بیاید.
اما نکته مهم در تولید این نوع برچسب این است که با کندن آن از محل اولیه، نقش یا جمله ای در آن قسمت بر جای خواهد ماند که نشان دهنده باز شدن و یا جابه جایی برچسب هولوگرام خواهد بود.

به عنوان مثال ممکن است نقش بر جای مانده از این نوع هولوگرام، واژه «باز شده» باشد؛ بدین ترتیب فرد بعدی که با بسته روبرو می شود متوجه خواهد شد که این بسته قبلا باز شده است. برخی بصاین نوع هولوگرام ها تصویر یا متن خاصی را در هنگام کنده شدن از خود به جای می گذارند. برخی بصورت طرحی از برچسب جدا شده و بر روی سطح قرار می‌گیرند و برخی دیگر نیز بصورت چاپی و با رنگهای مختلف بر روی سطح باقی می مانند.

هولوگرام های طرح مخفی نواری

این نوع از هولوگرام های طرح مخفی، در دسته هولوگرام نقش برگردان قرار می گیرند که به جای برچسب های تکی، به صورت نوار چسب هایی با ضخامت های مختلف تولید می شوند.این نوارها بمنظور محافظت از جعبه کارتن ویا هربسته دیگری که نیاز به محافظت در سطح بالایی داشته باشند مورد استفاده قرار میگیرند.

این نوع نوار چسب برای بسته بندی جعبه ها مورد استفاده قرار می گیرند و در صورت کنده شدن آن ها، همانند نمونه قبلی، ردی از تصویر و یا جمله ای مبنی بر باز شدن و کنده شدن برچسب، از خود به جای می گذارند.
به این ترتیب، حتی درصورت استفاده مجدد از نوار چسب های هولوگرامی، رد چسب قبلی به وضوح بر روی بسته قابل مشاهده بوده و نشان دهنده باز شدن جعبه خواهد بود. در این نوع هولوگرام همانند سایر هولوگرام ها می توان از جلوه های گرافیکی ویا مکانیسم های امنیتی هولوگرام استفاده کرد.

نوارهای طرح مخفی

هولوگرام های دارای قابلیت تغییر رنگ (change color)

این دسته از هولوگرام ها، به ظاهر یک برچسب کاملا ساده و معمولی هستند اما کافی است تا کمی به آن ها حرارت دهید تا متوجه تغییر رنگ ایجاد شده در آن شوید. مهم ترین ویژگی هولوگرام که باعث شده است به مطمئن ترین برچسب روی کالاها تبدیل شود آن است که این برچسب بعد از تولید به هیچ وجه در هیچ جای دنیا قابل کپی برداری و تکثیر مجدد نمی باشد.

در تهیه چنین برچسب های امنیتی، با استفاده از رنگ های حساس به گرما، طرح یا متن مورد نظر را بر روی لایه پلی اتیلنی منتقل نموده و سپس آن را به شکل بر چسب تولید می نمایند. چنانچه، با استفاده از یک چوب کبریت یا فندک معمولی، به این نوع هولوگرام کمی حرارت دهید، شاهد تغییر رنگ آن و ظهور نوعی بازی رنگ در آن خواهید بود.

به دلیل تکنولوژی خاص به کار رفته در تولید این نوع هولوگرام ها، این چند رنگی، منحصر به فرد و تنها مختص یک هولوگرام بوده و هیچ نوع برچسب مشابه آن را در هیچ کجای دنیا نمی توان یافت.
به همین دلیل، هولوگرام های دارای ویژگی تغییر رنگ یا هوولگرام های چنج کالر را برچسب های ضد تقلب نیز می نامند؛ زیرا تنها یک نمونه از آن در سراسر دنیا وجود خواهد داشت.

به این خاطر که فرایند تفکیک رنگ و لایه‌ها و روش چاپ آن به گونه‌ای است که کپی‌برداری از آن ناممکن است و هولوگرام تقلبی به راحتی لو می‌رود. هولوگرام در بازار محصولات امروزی، نشان اصل بودن آن است. برچسب کوچکی که معنا و مفهوم آن این است که این بسته یا محصول تقلبی نیست. یکی دیگر از جاذبه های برچسب های هولوگرام, قابلیت پیگیری و ردیابی محصول است.

هولوگرام های طرح مخفی

هولوگرام های متن مخفی

شاید برای شما هم جالب باشد اگر بدانید که بر روی بسیاری از هولوگرام هایی که بر روی کالا ها مشاهده می کنیم، ممکن است جملاتی نیز نوشته شده باشند که تنها با استفاده از ابزار خاص قابل رویت هستند.
به منظور ایجاد امنیت بیشتر در برخی از هولوگرام ها، جملاتی بر روی آن حک می شوند که با قرار دادن یک پوشش محافظ، به طور کامل از دید غیر مسلح پنهان می شوند.
چنین متن هایی تنها با استفاده از تابش نور لیزر و یا با قرار دادن یک نوار فیلم مخصوص، بر روی هولوگرام آشکار شده و قابل خواندن هستند.

برای نگاشت هولوگرام ‌های دارای متن مانند هولوگرام‌های تصویری عمل می‌شود. به این صورت که از متن مورد نظر یک ماسک (شیشه‌ای مشکی است که جای حروف روی آن به صورت شفاف <غیر مشکی> است) برای عبور نور لیزر تهیه می‌شود و در معرض نوردهی توسط لیزر قرار می‌گیرد. اگر سطح حساس به نور خاصیت انعکاسی داشته باشد، متن زیر نورمعمولی قابل باز خوانی است. اگر سطح حساس خاصیت عبوری داشته باشد تنها زیر نور لیزر قابل خواندن است.

این متن‌ها به دو شکل موجود بوده و هر دو به طور مستقیم روی هولوگرام نگاشته می‌شود. نوع اول Laser beam) hidden text) نام دارد. خاصیت عبوری داشته و تنها زیر نور لیزر یا با قلم لیزری قابل باز خوانی است. این نوع متن را بیشتر در نواحی کم هویدا و غیر مشخص هولوگرام قرار داده می‌شود. نوع دیگر به متن های قالبی (Mold hidden text) مشهورند. برای دیدن متن در این هولوگرام‌ها از فیلمی به نام Decodefilm استفاده می‌شود. فیلم را روی هولوگرام قرار داده، متن پنهان آشکار می‌شود.

بیشتر بدانید: برچسب امنیتی

فویل های هات استامپ

در این نوع هولوگرام، بصورت حرارتی برروی سطح مورد نظر مانند پارچه‏‎‏‎، فلزات، پلاستیک، چرم، کاغذ و ….. منتقل میشود و با ماشین هات استامپ مورد استفاده قرار میگیرد. در چند سال اخیر تکنولوژی های ضد تقلب گوناگونی مورد استفاده قرار گرفته است مانند چاپ با استفاده از جوهر فلورسنت، چاپ با استفاده از جوهر توموکالر، کدهای مخفی و غیره. اما بعد از اختراع لیزر و کامپیوتر، هولوگرام (بر چسب ضد تقلب) متداولترین روش برای جلوگیری از تقلب می باشد.

هولوگرام های طرح مخفی با پوشش های پلاستیکی روکش می شود و به عنوان عاملی برای تشخیص اطلاعات به کار می رود. چاپ این هولوگرام با کاربرد امنیتی، پرینترهای عامل، پرینترهای برجسته کار هستند. یک هولوگرام برجسته شده، متشکل از چند لایه فیلم است که شامل یک لایه پلی استر مقاوم و چند لایه محکم دیگر است .

هولوگرام های طرح مخفی

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.