آشنایی با طراحی امنیتی

طراحی امنیتی

گرافیک یک سند، چه از لحاظ بصری و چه از نظر امنیتی، در مرحله طراحی امنیتی ایجاد می شود. طراحی ها به گونه ای هستند که بازتولید غیرممکن و پیچیده ای دارند و یا این که در صورت کپی یا اسکن، نسخه فرعی و تکرار شده را آشکار می سازند.

برای تولید این ویژگی ها در اسناد و مدارک امنیتی، باید از نرم افزار های خاص تولید شده برای این منظور استفاده شود. طراح با استفاده از امکانات و ابزار های نرم افزار و به کارگیری مهارت و خلاقیت خود جلوه هایی خاص با ویژگی های منحصر به فرد تولید می کند. بعضی از این طرح ها برای مخاطب عام نامحسوس هستند و هنگام جعل یا تحریف سند، این سوءاستفاده را آشکار می سازد.

طراحی امنیتی باید در عین دارا بودن عناصر امنیتی لازم که مقیاس بندی شده و دقیق هستند، یک پارچگی لازم را داشته باشد و اجزای آن تفکیک شده به نظر نرسد. یک نرم افزار قوی با تسریع عملیات طراحی و تسهیل تولیدهر عنصر امنیتی به این هماهنگی و یک پارچگی کمک بسیاری می کند.

نرم افزارهای طراحی امنیتی

شرکت های AGFA ،JURA و AMGRAF برجسته ترین نرم افزار های طراحی امنیتی را به بازار ارائه کرده اند که هرکدام ابزار قوی و پیش رفته ای را برای طراحان فراهم کرده اند که می توان با استفاده از آن ها، گرافیک خاص و ظریف مورد نظر خود را طراحی کنند. این طرح ها می توانند در زمینه کار قرار گیرد و یا این که به عنوان یک گرافیک اصلی در سطح سند استفاده شود. در حاشیه ها و اطراف مدارک نیز منحنی های فرموله هندسی و نقوش خاص به کار گرفته می شود که هر کدام به نحوی نقش خود را در امنیت سند ایفا می کنند.

ویژگی های طراحی امنیتی

طراحی سند باید در عین دارا بودن عناصر امنیتی لازم که مقیاس بندی شده و دقیق هستند، یک پارچگی لازم را داشته باشد و اجزای آن تفکیک شده به نظر نرسد. یک نرم افزار قوی با تسریع عملیات طراحی و تسهیل تولیدهر عنصر امنیتی به این هماهنگی و یک پارچگی کمک بسیاری می کند.

هر چه طراحی ها و تدابیر در نظر گرفته شده بیش تر و پیچیده تر باشد، تولید و چاپ آن نیز دشوار تر خواهد بود ولی سند در برابر جعل و تحریف، ضمانت بیشتری را ارائه می دهد. این آیتم ها دارای مراتب مختلفی است که با چاپ امنیتی که مرحله ی ادغام طراحی، کاغذ امنیتی و مرکب امنیتی است اجرا می شوند.

طراحی امنیتی

ویژگی های امنیتی آشکار

ویژگی های امنیتی آشکار یا Overt Security Features، اولین و ابتدایی ترین سطح امنیتی هر سند می باشد که کاملا برای عموم مردم قابل درک است . این ویژگی از طریق لمس کردن و دیدن تشخیص داده می شوند. علت استفاده از این سطح امنیتی، ارزیابی عمومی و ساده یک سند برای مردم می باشد. برای مثال اسکناس که هر روز در دست تمام اقشار جامعه درگردش است، باید تعدادی ویژگی قابل فهم و درک برای عموم مردم نیز داشته باشد. یا مثلا یک هولوگرام هایی در سطح تجاری در این رده از امنیت برخوردارند.

در برخی از اسناد و هولوگرام هایی که از اهمیت کم تری برخوردار هستند نیز می توان از این سطح امنیتی، با توجه به کاربرد آن استفاده کرد. ویژگی های آشکار امنیتی، کم ترین هزینه ممکن را برای حفظ اصالت سند مورد نظر در بر خواهد داشت. ولی باید توجه داشت که جعل و تحریف آن نیز به همان نسبت آسان تر و در دسترس تر می باشد. از نمونه ویژگیهای امنیتی آشکار در اسناد می توان به برجسته سازی ، واترمارک کاغذ و کارت های پلاستیکی، هولوگرام ها، تصاویر See-throgh، امضای دیجیتال و … اشاره کرد.

برجسته سازی

برجسته سازی یکی از جلوه های امنیتی آشکار است که جلوه ی بصری جذابی دارد. عملیات Embossing انواع مختلفی دارد. میتوان آن را به صورت دستی روی انواع گواهی نامه در هنگام صدور اعمال کرد. در این حالت توسط برجسته ساز های دستی روی سطح کاغذ و یا به همراه فویل رنگی و یا هولوگرام انجام شود.

در سطوح گسترده تر این عملیات با ماشین های بزرگ به صورت اتوماتیک انجام می شود. معمولا برجسته سازی با طرح لوگو، نشانه ، نام آن سازمان مربوطه صورت می گیرد. در مواردی این عمل روی اطلاعاتی مثل امضا صورت می گیرد که امکان تحریف آن را کاهش می دهد. در کارت های هوشمند نیز عملیات برجسته سازی معمولا در قسمت شماره های متغیر مربوط به حساب آن شخص صورت می گیرد.

بیشتر بدانید: برچسب امنیتی

نمونه های طراحی امنیتی

 • واتر مارک
 • تصاویر سی- ترو
 • طرح های منحصر به فرد و گیلوش ها
 • انواع المان های میکرونی
 • تصاویر مخفی
 • تصاویر پنهان
 • پانتوگراف ها
 • مرکب مغناطیسی
 • تصاویر امنیتی مقطّع (Scrambling)

 واترمارک چیست؟

معمولا در طراحی امنیتی اسکناس ها و چک پول ها از واترمارک به عنوان یک ویژگی امنیتی آشکار استفاده می شود. تولید واترمارک روی کاغذ های کیفیت بالا امکان پذیر است. طرحی که روی آن نقش می بندد از اختلاف ضخامت کاغذ در نواحی مختلف آن به وجود می آید. واتر مارک در حالت عادی نیز مشاهده می شود ولی هنگامی که در مقابل نور مستقیم قرار می گیرد طرح خود را به شکل بهتر و قابل توجهی نشان می دهد.

اولین بار شرکت فابریانو در کشور ایتالیا این پدیده را تولید کرد.  معمولا در اکثر اسکناس ها و چک پول ها از واترمارک به عنوان یک ویژگی امنیتی آشکار استفاده می شود. واتر مارک که در فارسی با عنوان نقش-آب نیز شناخته می شود، به دو روش تولید می شود که هرکدام جلوه ای مخصوص به خود را روی کاغذ به جای می گذارد.

روش های تولید واترمارک

روش های تولید واترمارک 

تولید واترمارک با کیفیت بالا امکان پذپر است. طرحی که روی آن نقش می بندد از اختلاف ضخامت کاغذ در نواحی مختلف آن به وجود می آید. واتر مارک در حالت عادی نیز مشاهده می شود ولی هنگامی که در مقابل نور مستقیم قرار می گیرد طرح خود را به شکل بهتر و قابل توجهی نشان می دهد.

 • Dandy Roll: در این روش با استفاده از یک نورد (Roller) سبُک که طرح مورد نظر روی آن به صورت خطی برجسته (Emboss) شده است، نقش واتر مارک صورت می گیرد.خطوط کم رنگ و ضعیف را با سیم در جهت موازی با محور نورد قرار می دهند و خطوط قوی تر و Bold، را با زنجیره ای از سیم موازی با محیط ایجاد می شوند چرا که باعث تاثیرگذاری بیشتری روی خمیر کاغذ می شوند. به همین علی به این تکنیک Wire mark نیز می گویند. در جاهایی که ضخامت کاغذ کاهش می یابد، نور از الیاف کاغذ عبور می کند و نقش آن روی کاغذ ایجاد می شود.
 • Cylinder Mould : در این سیستم امکان ایجاد واترمارک به صورت سایه روشن دار (Tonal) وجود دارد و تصاویر با کیفیت و HighLight دار و مرغوب، همانند تصاویر پرتره روی اسکناس ها و چک پول ها با این تکنیک صورت می گیرد. این سیستم به صورت قالب نر و ماده تغییر ضخامت را در سطح کاغذ ایجاد می کند و تصاویر مورد نظر را روی کاغذ منتقل می کند و ضخامت های متنوع و جزئیات بیشتری را ایجاد می کند.نمونه متعلق به شرکت JURA می باشد.

طراحی امنیتی سی-ترو (See-Through)

تکنیک سی ترو (See-Through) بیشتر در اوراق امنیتی بهادار و اسکناس ها دیده می شود. در طراحی امنیتی تکنیک، بخشی از طرح روی کار  و بخشی دیگر پشت کار چاپ می شود. رجیستر دو روی کار باید به قدری دقیق باشد که هنگامی که اسکناس در مقابل نور مشاهده شود، این دو بخش در دو طرف کاغذ، کاملا مکمل یک دیگر باشند و یک تصویر کامل را تشکیل دهند. انطباق این دو تصویر نیمه، امری بسیار دشوار است و به همین علت است که این پدیده یک آیتم امنیتی محسوب می شود. نمونه این المان را در اعداد پایین چک پول های ایران نیز قابل مشاهده است.

امنیت تصاویر سی-ترو

مرکب مغناطیسی

مرکب یا تونر های مغناطیسی دارای قابلیت Machine Readable هستند و این قابلیت ویژه آن ها باعث می شود تا در گروه مرکب های امنیتی و خاص قرار گیرد. در ترکیبات مرکب مغناطیسی از ذرات اکسید آهن (یا ذراتی با رفتار مشابه) که توسط قرائت گر (Reader) مخصوص خود قابل خوانش هستند.

از این مرکب ها برای چاپ شماره سریال های چک ها و چک پول ها استفاده می شود. که دارای ویژگی نسبتا منحصربه فردی نسبت به سایر کد ها و سریال ها می باشد.  به این مفهوم که معمولا اطلاعات متغیر، که شامل انواع سریال ها، بار کد ها، کد های دو بعدی و … هستند. یا فقط توسط انسان قابل فهم هستند (مثل سریال ها) و یا تنها با توسط قرائت گر می توان اطلاعات آن را بازیابی کرد (انواع کد ها). ولی کدهایی که توسط مرکب های مغناطیسی چاپ می شوند، به گونه هستند که هم توسط انسان و هم توسط قرائت گر قابل خوانش هستند.

به کد هایی که توسط مرکب های مغناطیسی چاپ می شوند، کد MICR می گویند. این کد ها توسط ماشین های الکترومکانیکی و یا الکترومغناطیسی چاپ می شوند.

تصاویر امنیتی مقطّع (Scrambling)

تصاویر اسکرمبل (Scramble) از تقطیع یک تصویر اصلی به بخش های متعدد به وجود می آید که هر کدام متناوبا از نظر فضایی تحریف شده اند و برش خورده اند.این فرایند می تواند به کمک ردیف لنزهای یک بعدی یا دو بعدی اجرا شود و برش ها را طبق آن در تصویر انجام دهند. اسکرین رمز گشای اپتیکی نیز با همان ویژگی هایی که تصویر تقطیع شده است، تصویر را Unscramble می کند و فرایند را به صورت معکوس اجرا می کند و تصویر آشکار می شود.

بدیهی است که باید یک رابطه قطعی و مشخص بین اندازه تصویر، برش های آن و فیلتر خاص آن وجود دارد که این تکنیک به صورت کامل اجرا شود. اگر این عناصر با یک دیگر تنظیم نباشند، کارایی این تکنیک پایین می آید و اطلاعات اصلی پس از قرار گیری فیلتر، خوانایی و وضوح کافی را نخواهند داشت .

برای مثال نمونه ی زیر تصویری اسکرمبل شده است که در اسکناس به کار رفته است:

scramble2.jpg

میکرو تکست از روش های طراحی امنیتی

یکی از تکنیک هایی که امنیت را در اسناد، اسکناس ها، کارت های هوشمند ، کاغذ های امنیتی ایجاد می کند، استفاده از میکروتکست می باشد. میکروتکست ها نوشته های بسیار ریزی هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی شوند و تنها هنگامی که با لوپ مشاهده می شوند، قابل تشخیص هستند. طراحی میکروتکست ها به گونه ای است که درحالت عادی به شکل یکی از خطوط معمولی طرح دیده می شود و به علت کوچکی و ریزی بیش از حد غیر قابل کپی و اسکن می باشد. میکروتکست ها یکی عناصر امنیتی پنهان محسوب می شوند.

اسکناس های جدید استرالیا

چند سالی است که آوازه سطوح جدید چاپی برای اسکناس ها مطرح شده است. ماده جدید پیشنهادی و جایگزین کاغذ، نوعی پلیمر است که مهم ترین ویژگی آن دوام آن در شرایط محیطی متفاوت و عدم پارگی است. با این که اسکناس های پلیمری هنوز در برخی از مسائل در حال آزمون و خطا هستند، شاید به جرات بتوانیم اسکناس های پلیمری چاپ و عرضه شده در استرالیا را بهترین این نمونه ها از لحاظ ساختاری و ویژگی های امنیتی بخوانیم.

طراحی امنیتی

خود متریال مصرفی را می توان یکی از آیتم های امنیتی دانست، چرا که پتنت ساخت و تولید آن در انحصار تولید کننده است و ضخامت آن را به سختی می توان مشابه اسکناس های اصل در آورد. و در دست کاملا مشهود و قابل تشخیص است..

از سایر آیتم های امنیتی مرسوم نیز در اسکناس ها استفاده شده است. مثل مرکب های امنیتی ،چاپ اینتالیو الگو های خاص و … . نکته قابل ملاحظه در این اسکناس ها، استفاده از پنجره ای شفاف است که بعضا با هولوگرام اشتباه گرفته می شود ولی این آیتم از تکنولوژی دیگری استفاده می کند که در بحثی مجزا به آن پرداخته خواهد شد.


ویژگی های امنیتی پنهان

پس از بررسی ویژگی های امنیتی آشکار به ویژگی های امنیتی پنهان یا Covert Security Features می پردازیم. سطح اول ویژگی های پنهان، در رابطه با ارزیابی اسناد و مدارک است که برای تشخیص آن احتیاح به اندکی دانش دارد و یا کنترل آن ها وابسته به ابزار های ساده و در دسترس است. این ابزار های ساده می توانند لوپ و یا لامپ ماوراءبنفش و مادون قرمز باشد. تولید این ویژگی های امینی احتیاج به فرایند چاپی خاص و دقیق دارد و باید با کیفیت بسیار بالا انجام می گیرد. میکرو تکست، میکرو ایمیج، Latent Image از جمله این ویژگی ها هستند.

امنیتی ترین ویژگی های امنیت پنهان

پیچیده ترین و امنیتی ترین ویژگی های هر سند را در سطحی بالا تر، ویژگی هایی شکل می دهند که فقط با ابزار های خاص و دانش مرتبط با آن احراز هویت می شوند. برخی از این ویژگی ها را فقط اشخاص خاص و کنترل کننده می دانند و توانایی احراز آن را دارند. برخی دیگر دارای ویژگیهای یونیک و منحصر به فرد هستند که جعل آن ها تقریبا غیر ممکن است.

از لحاظ اقتصادی این سطح، پرهزینه ترین رده امنیتی در اسناد محسوب می شود چرا که بازتولید، تحریف و جعل آن نیز به شدت دشوار می باشد. فیبرهای امنیتی کاغذها، نخ های امنیتی فلورسنت، Hidden Imageها، چاپ با مرکب های امنیتی متفاوت خاص از نمونه ویژگیهای Covert می باشد.

شرکت ایران هولوگرام با استفاده از دانش روز دنیا و همسو با پیشرفت صنعت هولوگرام اقدام به تولید انواع برچسب هولوگرام، برچسب امنیتی نموده است. تولید انواع هولوگرام با کاربری های متفاوت جهت رفع نیاز مشتریان و با در نظر گرفتن تنوع در سلایق و نیاز های آنان با تلفیق هوشمندانه و هنرمندانه از فویل، چسب و کاغذ و به وسیله ماشین آلات پیشرفته تولید می شود، این شرکت با به کارگیری تیم متخصص و فنی قادر به طراحی و تولید انواع برچسبها با امکان درج تمامی ویژگی های امنیتی آشکار و پنهان بوده و قادر به رفع نیاز مشتریان می باشد


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.