آشنایی با طراحی امنیتی اسکناس ها

طراحی امنیتی

طراحی امنیتی باید در عین دارا بودن عناصر امنیتی لازم که مقیاس بندی شده و دقیق هستند، یک پارچگی لازم را داشته باشد و اجزای آن تفکیک شده به نظر نرسد. یک نرم افزار قوی با تسریع عملیات طراحی و تسهیل تولیدهر عنصر امنیتی به این هماهنگی و یک پارچگی کمک بسیاری می کند.

نمونه های طراحی امنیتی

 • واتر مارک
 • تصاویر سی- ترو
 • طرح های منحصر به فرد و گیلوش ها
 • انواع المان های میکرونی
 • تصاویر مخفی
 • تصاویر پنهان
 • پانتوگراف ها
 • مرکب مغناطیسی
 • تصاویر امنیتی مقطّع (Scrambling)

 واترمارک چیست؟

واترمارک از طراحی های امنیتی است  که در مرحله تولید کاغذ ایجاد می شوند و قدمت بسیار زیادی دارند. اولین بار شرکت فابریانو در کشور ایتالیا این پدیده را تولید کرد.  معمولا در اکثر اسکناس ها و چک پول ها از واترمارک به عنوان یک ویژگی امنیتی آشکار استفاده می شود. واتر مارک که در فارسی با عنوان نقش-آب نیز شناخته می شود، به دو روش تولید می شود که هرکدام جلوه ای مخصوص به خود را روی کاغذ به جای می گذارد.

روش های تولید واترمارک 

تولید واترمارک با کیفیت بالا امکان پذبر است. طرحی که روی آن نقش می بندد از اختلاف ضخامت کاغذ در نواحی مختلف آن به وجود می آید. واتر مارک در حالت عادی نیز مشاهده می شود ولی هنگامی که در مقابل نور مستقیم قرار می گیرد طرح خود را به شکل بهترو قابل توجهی نشان می دهد.

 • Dandy Roll: در این روش با استفاده از یک نورد (Roller) سبُک که طرح مورد نظر روی آن به صورت خطی برجسته (Emboss) شده است، نقش واتر مارک صورت می گیرد.خطوط کم رنگ و ضعیف را با سیم در جهت موازی با محور نورد قرار می دهند و خطوط قوی تر  و Bold، را با زنجیره ای از سیم موازی با محیط ایجاد می شوند چرا که باعث تاثیرگذاری بیشتری روی خمیر کاغذ می شوند. به همین علی به این تکنیک Wire mark نیز می گویند.در جاهایی که ضخامت کاغذ کاهش می یابد، نور از الیاف کاغذ عبور می کند و نقش آن روی کاغذ ایجاد می شود.
 • Cylinder Mould : در این سیستم امکان ایجاد واترمارک به صورت سایه روشن دار (Tonal) وجود دارد و تصاویر با کیفیت و HighLight دار و مرغوب، همانند تصاویر پرتره روی اسکناس ها و چک پول ها با این تکنیک صورت می گیرد. این سیستم به صورت قالب نر و ماده تغییر ضخامت را در سطح کاغذ ایجاد می کند و تصاویر مورد نظر را روی کاغذ منتقل می کند و ضخامت های متنوع و جزئیات بیشتری را ایجاد می کند.نمونه متعلق به شرکت JURA می باشد.
روش های تولید واترمارک

امنیت تصاویر سی-ترو

تکنیک سی ترو (See-Through) بیشتر در اوراق امنیتی بهادار و اسکناس ها دیده می شود. در طراحی امنیتی تکنیک، بخشی از طرح روی کار  و بخشی دیگر پشت کار چاپ می شود. رجیستر دو روی کار باید به قدری دقیق باشد که هنگامی که اسکناس در مقابل نور مشاهده شود، این دو بخش در دو طرف کاغذ، کاملا مکمل یک دیگر باشند و یک تصویر کامل را تشکیل دهند. انطباق این دو تصویر نیمه ، امری بسیار دشوار است و به همین علت است که این پدیده یک آیتم امنیتی محسوب می شود. نمونه این المان را در اعداد پایین چک پول های ایران نیز قابل مشاهده است.

امنیت تصاویر سی-ترو

مرکب مغناطیسی

مرکب یا تونر های مغناطیسی دارای قابلیت Machine Readable هستند و این قابلیت ویژه آن ها باعث می شود تا در گروه مرکب های امنیتی و خاص قرار گیرد. در ترکیبات مرکب مغناطیسی از ذرات اکسید آهن (یا ذراتی با رفتار مشابه) که توسط قرائت گر (Reader) مخصوص خود قابل خوانش هستند.

از این مرکب ها برای چاپ شماره سریال های چک ها و چک پول ها استفاده می شود. که دارای ویژگی نسبتا منحصربه فردی نسبت به سایر کد ها و سریال ها می باشد.  به این مفهوم که معمولا اطلاعات متغیر، که شامل انواع سریال ها، بار کد ها، کد های دو بعدی و … هستند. یا فقط توسط انسان قابل فهم هستند (مثل سریال ها) و یا تنها با توسط قرائت گر می توان اطلاعات آن را بازیابی کرد (انواع کد ها). ولی کدهایی که توسط مرکب های مغناطیسی چاپ می شوند، به گونه هستند که هم توسط انسان و هم توسط قرائت گر قابل خوانش هستند.

به کد هایی که توسط مرکب های مغناطیسی چاپ می شوند، کد MICR می گویند. این کد ها توسط ماشین های الکترومکانیکی و یا الکترومغناطیسی چاپ می شوند.

تصاویر امنیتی مقطّع (Scrambling)

تصاویر اسکرمبل (Scramble) از تقطیع یک تصویر اصلی به بخش های متعدد به وجود می آید که هر کدام متناوبا از نظر فضایی تحریف شده اند و برش خورده اند.این فرایند می تواند به کمک ردیف لنزهای یک بعدی یا دو بعدی اجرا شود و برش ها را طبق آن در تصویر انجام دهند. اسکرین رمز گشای اپتیکی نیز با همان ویژگی هایی که تصویر تقطیع شده است، تصویر را Unscramble می کند و فرایند را به صورت معکوس اجرا می کند و تصویر آشکار می شود.

بدیهی است که باید یک رابطه قطعی و مشخص بین اندازه تصویر، برش های آن و فیلتر خاص آن وجود دارد که این تکنیک به صورت کامل اجرا شود. اگر این عناصر با یک دیگر تنظیم نباشند، کارایی این تکنیک پایین می آید و اطلاعات اصلی پس از قرار گیری فیلتر، خوانایی و وضوح کافی را نخواهند داشت .

برای مثال نمونه ی زیر تصویری اسکرمبل شده است که در اسکناس به کار رفته است:

تصاویر امنیتی مقطّع

میکرو تکست از روش های طراحی امنیتی

یکی از تکنیک هایی که امنیت را در اسناد، اسکناس ها، کارت های هوشمند ، کاغذ های امنیتی ایجاد می کند، استفاده از میکروتکست می باشد. میکروتکست ها نوشته های بسیار ریزی هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی شوند و تنها هنگامی که با لوپ مشاهده می شوند، قابل تشخیص هستند. طراحی میکروتکست ها به گونه ای است که درحالت عادی به شکل یکی از خطوط معمولی طرح دیده می شود و به علت کوچکی و ریزی بیش از حد غیر قابل کپی و اسکن می باشد. میکروتکست ها یکی عناصر امنیتی پنهان محسوب می شوند.

اسکناس های جدید استرالیا

چند سالی است که آوازه سطوح جدید چاپی برای اسکناس ها مطرح شده است. ماده جدید پیشنهادی و جایگزین کاغذ، نوعی پلیمر است که مهم ترین ویژگی آن دوام آن در شرایط محیطی متفاوت و عدم پارگی است. با این که اسکناس های پلیمری هنوز در برخی از مسائل در حال آزمون و خطا هستند، شاید به جرات بتوانیم اسکناس های پلیمری چاپ و عرضه شده در استرالیا را بهترین این نمونه ها از لحاظ ساختاری و ویژگی های امنیتی بخوانیم.

طراحی امنیتی

خود متریال مصرفی را می توان یکی از آیتم های امنیتی دانست، چرا که پتنت ساخت و تولید آن در انحصار تولید کننده است و ضخامت آن را به سختی می توان مشابه اسکناس های اصل در آورد. و در دست کاملا مشهود و قابل تشخیص است..

از سایر آیتم های امنیتی مرسوم نیز در اسکناس ها استفاده شده است. مثل مرکب های امنیتی ،چاپ اینتالیو الگو های خاص و … . نکته قابل ملاحظه در این اسکناس ها، استفاده از پنجره ای شفاف است که بعضا با هولوگرام اشتباه گرفته می شود ولی این آیتم از تکنولوژی دیگری استفاده می کند که در بحثی مجزا به آن پرداخته خواهد شد.

بعد نگار ایرانیان به عنوان بزرگترین شرکت در زمینه تولید انواع برچسب امنیتی و برچسب ضد سرقت و لیبل های هولوگرامی آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.