آشنایی با برچسب امنیتی

شرکت ایران هولوگرام

برچسب امنیتی چیست؟

برچسب امنیتی و فوق امنیتی، یک نشانه تصویری سه بعدی است که با تکنولوژی لیزر به صورت برچسب تولید می‌شود و دارای جلوه‌های بصری منحصر به فرد از نام یا آرم گرافیکی در لایه‌های مختلف است. امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث شده سیستم های کامپیوتری مدرن با استفاده از نرم افزار و سخت افزار و ابزار میکرولیتوگرافیک هولوگرام هایی با دقت، ظرافت و پیچیدگی بسیار بالا ایجاد نمایند که همین امر کپی برداری و تکثیر غیر مجاز از آن را در هر کجا غیرممکن ساخته است.

لذا وجود این برچسب بر روی کالا بهترین ضامن برای اصالت محصول بوده و مصرف کننده است. با دیدن هولوگرام شرکت تولید کننده بر روی کالا، با خیال آسوده میتوان اقدام به خرید کرد. گذشته بر ایجاد امنیت، استفاده از هولوگرام جلوه ی زیبایی به محصول می بخشد.

این موضوع به فراهم کنندگان برچسب و مشتریان کمک می کند همه چیز را تحت کنترل خود داشته باشند. محصولات تقلبی که وارد بازار می شوند یکی از بزرگترین نگرانی های موجود برای صاحبان کسب وکارها هستند.این نوع محصولات می توانند اثر مخرب بر روی برند اصلی داشته باشند. محققان بر این باورند که مشتریان به هنگام جستجو برای محصولات با کیفیت به دنبال برچسب هولوگرامی می روند. این گزینه می تواند اصل بودن یک محصول را تضمین کند.

معمولا امکان جعل در برچسب های هولوگرامی وجود ندارد. این نوع برچسب ها به طور گسترده در  نوشته های بانکی، پاسپورت ها و کارت های اعتباری مورد استفاده قرار می گیرند.برندهای با کیفیت لباس نیز در حال حاضر از این برچسب ها استفاده می کنند زیرا یک روش موثر و سریع برای شناسایی هویت برند محسوب می شود.

هدف اصلی شرکت های تولید کننده هولوگرام، تولید و چاپ برچسب امنیتی هولوگرام کاهش دغدغه های تولید کنندگان یا وارد کنندگان محصولات از جعل شدن کالاهایشان می باشد. برچسب امنیتی روش هایی مطمئن جهت گارانتی محصول و جلوگیری از جعل آن می باشد.
ایجاد سیستمی جهت ذخیره و حفاطت از اطلاعات بدین صورت است که با ارائه ی کدی منحصر به فرد برای هر محصول کلیه ی اطلاعات آن اعم از نام، شرکت وارد کننده و شرکت تولید کننده به صورت الکترونیکی ثبت می شود تا در مواقع مورد نیاز بتوان از آن استفاده کرد.

یکی از مهم ترین چالش هایی که وارد کنندگان و تولید کنندگان کالا ها با آن مواجه هستند سودجویانی هستند که با جعل کالا ها، خسارت های مالی فراوانی را به تولید کنندگان و مصرف کنندگان وارد می کنند. یکی از راه کار های جلوگیری از این سو استفاده ها، استفاده از برچسب امنیتی می باشد. شرکت بعد نگار ایرانیان به منظور پاسخ به این نیاز بازار تولید برچسب امنیتی را انجام می دهد .

برچسب امنیتی

انواع برچسب هولوگرام های امنیتی

اسکرچ

این نوع بیشتر برای افزایش ضریب امنیتی استفاده می شود. در این نوع اطلاعات متغیر مانند بارکد  یا شماره سریال قرار دارد که بر روی آن یک پوشش اسکرچ کشیده شده است. مصرف کننده این پوشش را مخدوش می کند و برای اطمینان از اصالت و گرفتن گارانتی کالا شماره سریال را به سامانه پیامکی ارسال می کند.

تلفیقی

این نوع یک برچسب است که یک نوار هولوگرامی با تکنیک چاپ گرم بر روی آن است. به غیر از آن نیز لیبل بارکد و شماره سریال هم در یک قسمت دیگر آن قرار دارد.

چاپ گرم

برچسب هایی به نام هولوگرام به گونه ای ساخته می شود که بر روی کالا الصاق می شود و به هیچ نحوه نمی توان آن را از روی محصول جدا نمود. برای الصاق این نوع از حرارت و فشار مخصوص بر روی سطح استفاده می شود.

نوار هولوگرامی

از این نوع برای بسته بندی و پلمپ پاکت ها و یا جعبه ها استفاده می شود. اگر این نوع از روی بسته کنده شود خراب شده و غیر قابل مصرف می شود.

طرح مخفی

در این نوع کد یا رمز در یک طرح مخفی قرار دارد. فقط در صورتی این کد و رمز را می توان مشاهده کرد که از نور یو وی استفاده شود.

دات ماتریکس

برچسب هایی به نام هولوگرام از نقطه های بسیار ریزی تشکیل شده است. این نقاط در صورت کنار هم قرار گرفتن افکت خاصی درست می کنند. اگر زاویه تابش نور نیز تغییر کند، طیف منظمی از خطوط ایجاد می شود.

فلیپ فلاپ هولوگرام

این نوع از چند تصویر دو بعدی تشکیل شده است. هر تصویر با زاویه تابش مشخصی قابل مشاهده است. در صورت تغییر زاویه نیز تصویر قبل حذف و تصویر جدید قابل مشاهده است.

لیتوگرافی تابش الکترون

در این نوع از یک سیستم پیچیده و گران قیمت برای تولید استفاده می شود. در این نوع قابلیت های زیادی مانند افکت سه بعدی، پنهان کرده تصاویر، خوانده شدن با لیزر و تصویرهای رنگی واقعی وجود دارد.

جنبشی در برچسب های هولوگرام

این نوع نیز از امنیت بالایی برخوردار است. برای تهیه آن نیز از نوع دو بعدی و سه بعدی با هم استفاده می شود. اگر از زاویه های مختلف به صورت مداوم نورپردازی شود، هولوگرام جنبشی ساخته می شود.

بیشتر بدانید: هولوگرام چیست؟

ویژگی های برچسب های امنیتی

 • قابل تولید مجدد نیستند
 • با جعل و تقلب مقابله می کنند
 • دارا بودن ظاهری بسیار زیبا و شکیل
 • قابلیت استفاده و نصب بر روی انواع کالاها
 • قابلیت تولید در اندازه‌ها و طرحهای گوناگون
 • اعتبار سنجی برچسب امنیتی سریع و اسان است
 • می توان آن را برای برند یا لوگو سفارشی سازی کرد
 • امنیت چندلایه با استفاده از تکنولوژی آشکار و نهان
 • ساخته شده از مواد منحصر به فرد و فرآیندی دقیق
 • غیر قابل کپی برداری و تکثیر مجدد توسط سایر تولید کنندگان
 • مقاومت در برابر حرارت برای کالاهایی که در معرض حرارت می‌باشند
 • ظاهر بسته بندی را بهبود می بخشند و باعث افزایش آگاهی از برند می شوند
 • حساسیت بالا و مخدوش شدن در صورت دستکاری خصوصیات برچسب امنیتی هولوگرام
 • غیر قابل انتقال از روی کالایی به کالای دیگر حتی با استفاده از روشهایی همچون حرارت، بخار و…

 سایر برچسب امنیتی که در بازار وجود دارد شامل برچسب های فویل داغ، برچسب های تخریب پذیر، برچسب های حرارتی و یو وی و برچسب های ضد سرقت است. برچسب های فویل داغ، یکی از جایگزین های مقرون به صرفه برچسب امنیتی یا برچسب هولوگرامی است و هنوز هم  می تواند حس امنیت و کیفیت را در اختیار مشتری قرار دهد.

برچسب های فویل داغ کمتر از سایر موارد برای ضد جعل و تقلب مورد استفاده قرار می گیرند و بیشتر  ظاهر زیبایی به محصول می بخشند. برچسب های فویل داغ  در بیشتر صنایع کارکرد خوبی دارند و در رنگ ها و الگوهای متفاوت در اختیار مشتری قرار می گیرند.

برچسب های تخریب پذیر نیز در با دزدی مقابله می کنند.  برچسب هایی که در برگیرنده تغییر رنگ ، فلورسنس یا جوهر های یو وی نا مرئی هستند به شناسایی اصل بودن محصول کمک می کنند. برچسب های ضد سرقت نیز به طور گسترده در بسته بندی ها  و صنایع برچسب گذاری مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی های برچسب های امنیتی

تاثیر برچسب های امنیتی بر محصولات

تاثیر برچسب ها برروی محصولات برکسی پوشیده نیست و کالاهای بسیاری وجود دارند که به برچسب ها و هولوگرام نیاز دارند و تعداد کاربردهایی که این برچسب ها دارند بی پایان است. برچسب ها تنها برای اطلاع‌رسانی و آگاه کردن خریدار درباره آیتم‌ها، مواد یا عناصر مختلف به کار نمی روند. برچسب ها و استیکرها و حتی هولوگرام به عنوان یک روش موثر برای تبلیغ، ترویج، آشناکردن، هشدار، آگاهی دادن، امنیت و اعتبار بخشیدن و موارد دیگر به کار می روند.  برچسب ها  برای تبلیغ و اطلاع‌رسانی درباره مواد و فروش محصولات مورد استفاده قرار می گیرند. برچسب های ضد سرقت و بسته بندی محصولات دو فاکتور اساسی متمایزکننده در محصولات است.

برای مثال هنگامی که خودتان به فروشگاه یا مغازه ای به قصد خرید می‌روید، چه چیزی باعث می‌شود محصولی را از قفسه فروشگاه بردارید و یا کالای دیگری را انتخاب کنید؟ اغلب اوقات، برچسب روی محصول بر روی قضاوت و تصمیم گیری شما برای انتخاب و خرید کالا تأثیرگذار است.  امروزه برچسب ها و هولوگرام ها به روش های مختلفی ساخته و تولید می شوند و ظاهر متفاوتی دارند.  انتخاب‌های فراوانی برای برچسب ها وجود دارد.  هر چیزی از متن ساده و سفید تا رنگ های درخشان هولوگرامی، برای جذب مشتریان و افراد بر روی برچسب ها مورد استفاده قرار می گیرد.

برچسب های ضد سرقت

کاربرد های برچسب امنیتی

در بیشتر برچسب هامی توانید قابلیت های بیشتری همچون پوشش آبی، جوهرهای ماوراءبنفش،برچسب های مقاوم در برابر جعل و تقلب،چسب های دائمی/ نیمه دائمی و حذف شدنی و سایر موارد  را به کار ببرید. برچسب ها در کسب وکارها و عناصر شخصی  به صورت روزانه  مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد اصلی برچسب ها، ارسال بسته بندی، نامه  یا سایر موارد به مشتریان، دوستان و اعضای خانواده است. حتی چنین کاربردهای ساده ای نیز ده ها گزینه مختلف دارد. برچسب های ساده یا پیچیده ای  ممکن است در چنین شرایطی مورد استفاده قرار گیرد . 

شاید از خودتان پرسیده باشید واقعا برچسب ها برای چه چیزی مورد استفاده قرار می گیرد؟ اینگونه برچسب ها برای کوتاه کردن مسیر و هر کاربرد قابل تصوری به کار می روند.  شما می توانید از برچسب های امنیتی را در خانه و کسب وکار خود مورد استفاده قرار دهید. برچسب ها به کسب وکارها کمک می کند دارایی های خود را پیگیری کنند، محصول خود را ترویج نمایند، قابلیت های جدیدی معرفی کنند و کارگران خود را از خطرهای محیطی در امان نگه دارند.

در زندگی های شخصی، برچسب های امنیتی به ما کمک می کند غذایی که می خوریم را انتخاب کنیم؛محصول خود را بفروشیم؛شیوه مدیریت محصولات و ایتم ها را شناسایی کنیم و نحوه به کارگیری این محصولات در منزل را یاد بگیریم.

عموما برچسب های امنیتی با اهداف زیر بر روی کالا ها قرار می گیرند:

 • حصول اطمینان مشتری از نو یا دست دوم بودن کالا
 • جهت آگاهی دادن به مشتری از اصالت و تقلبی نبودن کالا
 • برای پلمپ کردن دو سطح یا دو لبه
  • در صورتی که کالایی از دو سطح پلمپ شده باشد، نباید هیچ گونه آسیب خوردگی یا خرابی داشته باشد در غیر این صورت دست کاری شده است. برای پلمپ کردن پاکت ها، انواع جعبه ها و ورودی های سالن های برگزاری امتحانات از تولید برچسب امنیتی استفاده می کنند.
 • تولید برچسب های اصالت و گارانتی محصول و …
کاربردهای برچسب امنیتی

خصوصیات امنیتی برچسب ها

 • برچسب فرابنفش : این خصوصیات امنیتی برچسب های هولوگرام فعال شده فرابنفش است که تا زمانی که یک منبع فرابنفش روی برچسب عبور داده شود، هنوز نامرئی باقی میماند و سپس شی پنهان را به عنوان یک شی درخشان نشان میدهد.
 • قلم واکنش پذیر : متن و گرافیک پنهان هنگامی قابل رویت میشود که یک قلم مخصوص بر روی سطح برچسب کشیده شود ( به منظور خراشیدن برچسب)
 • سکه واکنش پذیر : متن و گرافیک مخفی هنگامی قابل رویت میشود که یک سکه بر روی سطح هولوگرام قرار بگیرد. این خصوصیات امنیتی برچسب ها نیازی به دستگاه یا تجیزات خاص برای تایید این امنیت ندارد .
 • حرارت دهی برچسب هولوگرام : این ویژگی امنیتی نیازمند اصطحکاک یا گرما برای فعال کردن گرافیک یا متن پنهان است . شی پنهان به سادگی توسط انگشت خود بر روی برچسب یا با استفاده از یک منبع گرما نشان داده میشود. پس از آنکه برچسب به دمای طبیعی برگردد، جسم ناپدید میشود .
 • فلورانس برچسب هولوگرام : فلورانس تصدیق صحت متن و گرافیک را هنگامی که یک نور بر روی برچسب بگذرد مشخص میکند. این امر سبب میشود که اعتبار برچسب و بررسی مواردی که برچسب به آن اضافه شده است، بررسی شود .
 • نوار هولوگرافی : نوار هولوگرافی قابل مشاهده میتواند در مواد مختلفی از قبیل مقاله های کاغذی، پلی استر و مواد ضد انفجار ساخته شود.
 • هولوتمبر : عنصر هولوگرافی مستقیما بر روی هر بخش از مواد برچسب پایه مانند کاغذ، پلی استر و مواد ضد ضربه است .
بیشتر بدانید: هولوگرافی چیست؟

تولید و چاپ برچسب امنیتی

این نوع از برچسب ها معمولا مطابق با خواست مشتری طراحی و تولید می شود و به شکل رول می باشد که به کمک تیغ های مخصوص قابل برش هستند. در هنگام تولید و چاپ برچسب امنیتی هولوگرام می توان اطلاعات را با یک لایه ی محافط به نام اسکرچ پوشاند یا اینکه اطلاعات را به صورت دیتا ماتریکس چاپ کرد.

بعد نگار ایرانیان یکی بزرگترین و فعالترین شرکت در زمینه تولید و چاپ هولوگرام و برچسب امنیتی و ضد سرقت و  همچنین انواع لیبل های هولوگرامی می باشد.این شرکت خدمات گسترده ای در حوزه امنیتی و بر چسب امنیتی و برچسب ضد سرقت  ارائه می نماید.


مراحل تولید برچسب های امنیتی

یکی از بهترین روش های جلوگیری از جعل کالا ها و ارائه ی کالای تقلبی استفاده از برچسب امنیتی و تشکیل سامانه ی اطلاعاتی منحصر به فرد می باشد. مراحلی که در تولید برچسب امنیتی است شامل دو بخش اصلی می باشد :

 • مرحله ۱: ایجاد سامانه تولید و کنترل کردن اطلاعات
  • تولید شماره ی منحصر به فرد و واحد برای هر کالا
  • ذخیره ی اطلاعات شامل نام محصول، شرکت وارد کننده و شرکت تولید کننده محصول در یک شناسنامه ی الکترونیکی
  • درج اطلاعات در بانک اطلاعاتی جهت ارائه ی اطلاعات هنگام دریافت استعلام از مصرف کننده
 • مرحله ۲ : تولید برچسب امنیتی
  • طراحی و چاب برچسب امنیتی بر اساس نیاز و خواسته مشتری
  • چاپ اطلاعات متغیر
  • پنهان کردن برخی از اطلاعات به کمک لایه امنیتی
مراحل تولید برچسب امنیتی

سوالات متداول

 1. مهم ترین ویژگی های برچسب های امنیتی

  قابل تولید مجدد نیستند.
  ظاهر بسته بندی را بهبود می بخشند و باعث افزایش آگاهی از برند می شوند.
  با جعل و تقلب مقابله می کنند.
  اعتبار سنجی برچسب امنیتی سریع و اسان است.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.