راهکار تشخیص دارو تقلبی با هولوگرام

هولوگرام و تشخیص دارو تقلبی

هولوگرام یک نشانه تصویری سه بعدی است که با تکنولوژی لیزر به صورت برچسب تولید می‌شود و دارای جلوه‌های بصری منحصر به فرد از نام یا آرم گرافیکی در لایه‌های مختلف می باشد.

امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث شده سیستم های کامپیوتری مدرن با استفاده از نرم افزار و سخت افزار و ابزار میکرولیتوگرافیک هولوگرام هایی با دقت ، ظرافت و پیچیدگی بسیار بالا ایجاد نمایند که همین امر کپی برداری و تکثیر غیر مجاز از آن را در هر کجا غیرممکن ساخته است لذا وجود هولوگرام بر روی کالا بهترین ضامن برای اصالت محصول بوده و مصرف کننده با دیدن هولوگرام شرکت تولید کننده بر روی کالا، با خیال آسوده اقدام به خرید می‌نماید. گذشته بر ایجاد امنیت، هولوگرام دارای جلوه زیبایی می باشد. تشخیص دارو تقلبی با هولوگرام از موارد مهم استفاده ی هولوگرام ها در صنعت می باشد.

آنچه در مقاله “راهکار تشخیص دارو تقلبی با هولوگرام” می خوانید:


تشخیص دارو تقلبی با هولوگرام

داروهای تقلبی به وفور در بازار یافت می شوند و دسترسی به آن ها آسان است اما این داروها بسیار خطرناک هستند و داروهای تقلبی ممکن است جان بسیاری از افراد را به خطر بیاندازند. سازمان بهداشت جهانی (www.who.int) تخمین می زند که درآمد فروش جهانی داروهای تقلبی و غیر استاندارد بیش از 32 میلیارد دلار باشد.

برای حل این مشکل، بسیاری از شرکت های دارویی و پزشکی پیشرو در جهان برای محافظت از محصولات خود تلاش می کنند تا با روش های منحصر به فردی هویت محصولات اصلی خود را مشخص کنند. از پرکاربرد ترین روش های احراز هویت داروها و جلوگیری از فروش داروهای تقلبی استفاده از هولوگرام ها بر روی محصولات دارویی است.

اولین بار در سال ۱۹۸۹ شرکت Glaxo برای بسته بندی محصولات Zantac از هولوگرام استفاده کرد. از آن زمان تا کنون استفاده های وسیعی از هولوگرام در صنعت پزشکی و داروسازی می‌شود. هولوگرام ها می توانند به صورت برچسب، هولوگرام هات استمپ و یا هولوگرام فویل داغ بر روی محصولات دارویی به کار روند.

تشخیص دارو تقلبی با هولوگرام

دلایل موفقیت هولوگرام ها

از دلایل اصلی موفقیت هولوگرام ها در این عرصه، غیر قابل کپی بودن آن هاست. نوآوری ، خلاقیت و تکامل مداوم در تکنیک های هولوگرافی باعث ایجاد برچسب های هولوگرامی پیچیده ای شده است که به راحتی شناخته می شوند اما کپی دقیق آنها دشوار است.

موردی دیگری که هولوگرام ها را به عنوان بخشی از سیستم های تأیید اعتبار مطرح می کند، قابل ردیابی بودن آن هاست. به این ترتیب ، دانستن اینکه محموله دارویی کجا بوده است ، اکنون کجاست و به کجا می رود ، به بخشی اساسی تولید و تدارکات بسیاری از شرکت های دارویی تبدیل شده است. این امر به ویژه در مواردی که توانایی شناسایی منبع و منشأ محصولات یک نیاز اجباری است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بیشتر بدانید: برچسب ضد سرقت

استفاده از هولوگرام با شماره منحصر به فرد

یکی از راهکارهای مطرح شده برای جلوگیری از پخش داروهای تقلبی این است که همه ی داروهای ثبت شده ، داروهای بدون نسخه و داروهای سنتی دارای یک برچسب هولوگرام با شماره منحصر به فرد باشند. سپس یک سیستم که توسط یک مرجع مرکزی نظارت می شود برچسب ها را کنترل کند و بازرسان دارویی را برای بررسی هولوگرام آموزش دهد.

این سیستم تا به امروز منجر به افزایش قابل توجه شناسایی داروهای تقلبی و مصادره آن ها از بازار شده و از ورود کالاهای تقلبی به کانال های توزیع جلوگیری می کند. در نتیجه، اعتماد مصرف کننده به یکپارچگی داروها افزایش یافته و باعث افزایش سطح سلامت جامعه می شود. اخیراً ، آژانس ملی اداره و کنترل غذا و دارو در نیجریه نیز اعلام کرده است که قصد دارد برچسب های هولوگرافی با شماره منحصر به فرد را برای استفاده در تمام داروهای مجاز توزیع شده در کشور معرفی کند.

نحوه تشخیص دارو تقلبی با هولوگرام

جعل برچسب های هولوگرام

موفقیت و استفاده همه گیر از هولوگرام در شرکت های بزرگ دارویی ناگزیر منجر به تلاش برای کپی یا تکثیر آنها شده است. اما ویژگی های ذاتی هولوگرام مانند تکنیک ها و جلوه های بصری آن، کپی برداری از هولوگرام را بسیار دشوار می کند. نمونه های بسیاری از موفقیت هولوگرام در استراتژی های ضد جعل دارو وجود دارد و به طور گسترده ای برای دست اندرکاران قابل درک است که بازرسی رسمی از هولوگرام سریعترین راه برای شناسایی یک محصول جعلی را ارائه می دهد ، حتی اگر این مورد نیاز به پشتیبانی از معاینات پزشکی قانونی داشته باشد.

شرکت ها و سازمان های دارویی در تلاشند تا از سو استفاده از محصولات دارویی جلوگیری کنند متوجه اند که تنها این موضوع که مصرف کنندگان محصولات را بررسی کنند تا دارای برچسب هولوگرام باشند کافی نیست.
به جای اعتماد به افراد غیر آموزش دیده برای شناسایی داروهای تقلبی، مسئولیت اصلی تولیدکنندگان و سازمان های اجرای قانون باید توجه به این موضوع باشد که داروهای تقلبی در وهله اول نتوانند وارد زنجیره تأمین قانونی شوند. به همین دلیل است که برنامه های موفقیت آمیز حفاظت از برند اکنون شامل سیستم های رسمی بررسی و بازرسی در مراحل مختلف در شبکه توزیع می شود.

کاربرد هولوگرام در پزشکی

تشخیص دارو تقلبی با هولوگرام در ۱۵ ثانیه 

دکتر احمد شیبانی رئیس سازمان غذا و دارو از شناسایی تشخیص دارو تقلبی با هولوگرام با استفاده از برچسب اصالت ظرف مدت ۱۵ ثانیه خبر داد. دکتر احمد شیبانی با اشاره به اینکه نزدیک به ۹۰ درصد داروها در داخل کشور دارای برچسب اصالت هستند، به مهر گفت: با الصاق این برچسب بر روی داروها به راحتی می توان داروی اصلی و تقلبی را شناسایی کرد.

وی با تاکید بر اینکه تا پایان امسال ۱۰۰ درصد داروها در کشور دارای برچسب اصالت می شوند، افزود: با توجه به هولوگرام روی جعبه دارو به راحتی می توان با ارسال شماره حک شده به پیامک سازمان نسبت به تقلبی یا اصل بودن دارو پی برد. شیبانی با اشاره به تلاش های دست اندرکاران صنعت دارویی کشور، اظهارداشت: حمایت از تولید داخل و شکستن انحصار دارویی در اولویت برنامه های سازمان غذا و دارو قرار دارد.

سوالات متداول

  1. چرا هولوگرام ها در برابر جعل موفق عمل کردند؟

    از دلایل اصلی موفقیت هولوگرام در این عرصه، غیر قابل کپی بودن و قابل ردیابی بودن آن است.

  2. چطور در 15 ثانیه اصالت دارو را تشخیص دهیم؟

    با توجه به هولوگرام روی جعبه دارو به راحتی می توان با ارسال شماره حک شده به پیامک سازمان نسبت به تقلبی یا اصل بودن دارو پی برد.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.