هولوگرام و ذخیره سازی اطلاعات

هولوگرام و ذخیره سازی اطلاعات

آنچه در مقاله “هولوگرام و ذخیره سازی اطلاعات” می خوانید:

موضوع هولوگرام و ذخیره سازی اطلاعات اهمیت بالایی برخوردار است . شرکت جنرال الکتریک از دیسکی رونمایی کرده است که می تواند ۵۰۰ گیگابایت اطلاعات (معادل ۱۰۰ دی وی دی) را بر روی خود نگه دارد. این دیسک مایکرو هولوگرافیک که ابعادی معادل دی وی دی های موجود در بازار دارد، برای استفاده در صنعت بایگانی اطلاعات طراحی شده است. با این حال شرکت جنرال الکتریک معتقد است که با گذشت زمان امکان استفاده از این نوع دیسک در پخش کننده های صوتی و تصویری خانگی و بازار مصرف فراهم می شود.

دیسک های مایکروهولوگرافیک

دیسک های بلو-ری که در حال حاضر از آنها برای ذخیره سازی فیلم ها با کیفیت بالا و بازی استفاده می شود می توانند حجمی بین ۲۵ تا ۵۰ گیگابایت اطلاعات را بر روی خود نگه دارند. از آنجا که دیسک های مایکروهولوگرافیک اطلاعات را بصورت تصاویر سه بعدی بر روی دیسک ها ذخیره می کنند، ظرفیت ذخیره اطلاعات در آنها از دی وی دی های عادی یا دیسک های بلو-ری که اطلاعات را در شکاف های بسیار باریک ذخیره می کنند، بالاتر است.

 ذخیره اطلاعات در هولوگرام

فناوری هولوگرام و ذخیره سازی اطلاعات

چالش بزرگ در بکارگیری این نوع فن آوری، افزایش بازتاب پذیری در هولوگرام هایی بوده که بر روی دیسک ذخیره می شوند، تا دستگاه ها بتوانند هم از روی این دیسک ها بخوانند و هم بر روی آن بنویسند. برایان لارنس که ریاست بخش ذخیره سازی هولوگرافیک در شرکت جنرال الکتریک را بعهده دارد، اخیرا در وبلاگ امور تحقیقاتی شرکت جنرال الکتریک خبر از پیشرفتی عمده در دستیابی به موادی داده بود که به میزانی قابل توجه حجم نور ساطع از هولوگرام ها را افزایش می دهند. هر چه میزان بازتاب پذیری بیشتر باشد، اطلاعات بیشتری می توان بر روی یک دیسک ذخیره کرد.

بیشتر بدانید: سفارش چاپ هولوگرام

آقای لارنس در بیانیه ای نوشته است: “روزی که بتوانید کل مجموعه فیلم های با کیفیت بالای خود را بر روی یک دیسک ضبط کنید و یا امکان پخش تصاویری تلویزیون سه بعدی که به ظرفیت بالایی برای ذخیره سازی نیاز دارند را به دست آورید نزدیک تر از آنی است که فکر می کنید. فناوری مایکرو-هولوگرافیک دهه هاست که یکی از مهمترین شاخه های تحقیقاتی برای کارشناسان ذخیره سازی اطلاعات به شمار می رود و دیسک، شکل قابل اتکا و کارآمدی از فن آوری ذخیره سازی قلمداد می شود که مصرف کنندگان از آن استقبال کرده اند.

هرچند فن آوری جنرال الکتریک هنوز یک دستاورد آزمایشگاهی محسوب می شود اما جنرال الکتریک معتقد است امکان رایج شدن این نوع دیسک وجود دارد زیرا می توان دستگاه های پخش دیسک را به گونه ای ساخت که با ساختارهای موجود دی وی دی و بلو-ری سازگار باشند و بتوانند آنها را پخش کنند. با این وجود اگر جنرال الکتریک مایل است این فن آوری را برای مصرف عموم به بازار ارائه کند، باید با تولید کنندگان دستگاه های صوتی-تصویری همکاری نماید.

ذخیره سازی اطلاعات

دیسک های بلو-ری

نرخ اقبال عمومی به دیسک های بلو-ری و سرعت افزایش محبوبیت آن پایین بوده است و برخی شرکت ها معتقدند در دراز مدت عرضه غیرفیزیکی اطلاعات و بهره گیری از امکاناتی همچون ساختارهای غیرمتمرکز اجرای برنامه های کامپیوتری (Cloud Computing) از طریق اینترنت، چالش های ذخیره سازی و ارائه اطلاعات ذخیره شده به متقاضیان را تغییر خواهد داد.

بیشتر بدانید: برچسب امنیتی

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.