معرفی مدل های مختلف مهر

انواع مهر

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که روی نامه ها، چک های بانکی و یا فاکتورها مهرهای چاپ شده با طرح ها و لوگوهای مختلف را دیده باشید. مهر و موم یکی از موضوعاتی است که ممکن است به آن نیاز داشته باشید با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا به بررسی معرفی مدل های مختلف مهر بپردازیم.

آشنایی با معنی لغوی مهر

وقتی افراد مختلف مهر شما را می بینند نام شما در ذهنشان می ماند. توصیه می کنیم با انواع مهر آشنا باشید تا بتوانید مهر خوبی طراحی کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

شرکت ها می توانند با توجه به سلیقه کاری و شخصی خود تمبرهای مختلفی را سفارش دهند. یکی از مواردی که می تواند شما را از رقبایتان متمایز کند استفاده از مهر شخصی است. یک تمبر شخصی نشان دهنده کار و برند شخصی شماست و می تواند به گونه ای طراحی شود که ویژگی ها و ویژگی های شما را در یک نگاه به افراد دیگر نشان دهد

انواع مهر
آشنایی با انواع مهر

انواع مهر

مهر در فارسی ایرانی به معنی تپه و در فارسی دری افغانستانی وسیله ای است که با انتقال مرکب یا برجسته کردن کاغذ، با هدف شناسایی هویت یک سند، اثری بر روی کاغذ می گذارد. در دوره های مختلف تاریخی، دستگاه ها و ابزار ساخت مهر یا نقش برجسته متفاوت است. اصولاً این نوع قالب ها و ابزارها مانند تصویری در آینه هستند پس مهر وسیله ای است با نقش، علامت یا نوشته برجسته یا حکاکی شده، وارونه است.

مهرها از نظر نوع به مهرهای :

  • برجسته
  • مهرهای برنجی
  • مهرهای لیزری
  • مهرهای ژلاتینی تقسیم می شوند.

مهر برجسته

مهر برجسته ارزان قیمت همان مهرهایی است که در دفترخانه و سند ازدواج به کار می رود و به آن مهر فلزی، مهر پرسی و مهر نامرئی نیز می گویند.

بیشتر بدانید: هولوگرام چیست؟

مهر برنجی

یکی از قدیمی ترین روش های ساخت مهر ارزان در ایران است که با حکاکی با مته مخصوص روی برنج یا فلز دیگر ساخته می شود. مهرهای برنجی معمولاً در اندازه های کوچک استفاده می شود که فقط حاوی نام و نام خانوادگی شخص یا نام اداره و پرسنل آن باشد.

مهر لیزری

مهر و موم لیزری که به آن سیل فوری نیز می گویند در کمتر از چند ثانیه و به راحتی ساخته می شود. برای ساخت مهر لیزری بر خلاف تمبرهای ژلاتینی و مهرهای برجسته نیازی به تاریکخانه، نوردهی و شستشو نیست.

مهر ژلاتینی

روش دیگر برای ساخت مهر و موم ارزان، روش لیزر نامیده می شود. مهر لیزری کیفیت بالایی در قابلیت چاپ نقاط ریز دارد. در مهر لیزری می توان همزمان از چند رنگ استفاده کرد و نیازی به حمل مهر نیست اما پس از گذشت مدت زمان مشخصی باید جوهر شارژ شود در ادامه بیشتر به معرفی مدل های مختلف مهر خواهیم پرداخت .

ساخت مهر لیزری به طور طبیعی هزینه بیشتری نسبت به مدل استمپ ژلاتینی دارد. یکی از مزایای مهرهای لیزری سخت بودن و تقریبا غیرممکن بودن جعل آن است. زیرا نیاز به حکاکی دستی و بدون طرح و قالب از پیش آماده شده دارد و حتی ساخت مهر و موم ارزان قیمت کاملاً یکسان توسط مهرساز غیرممکن به نظر می رسد.

مهر ژلاتینی
مهر ژلاتینی

تمبر لیزری

ساختار جوهر تمبرهای لیزری به گونه ای است که بر روی کاغذ جاری می شود و بنابراین چاپ یکنواخت تری را ارائه می دهد. البته این ویژگی در مدل های ارزان مهر لیزری باعث پخش شدن جوهر روی کاغذ و افت کیفیت کار چاپ شده می شود.

این در مدل های با کیفیت پایین تر اتفاق می افتد. نکته ای که در مورد مهرهای لیزری وجود دارد این است که اگر تعداد زیادی برگه را پشت سر هم بدون مکث مهر می زنید، بهتر است از مهرهای ژلاتینی استفاده کنید. در استمپ های لیزری به دلیل مکانیزم موجود، پس از مهر زدن یکی پس از دیگری بدون مکث، چند صفحه از مهر کمی کمرنگ می شود و باید کمی مکث کرد تا دوباره جوهر روی پلیمر قرار گیرد. در این نوع از مدل های مختلف مهر استفاده از مهرهای ژلاتینی پیشنهاد می شود.

بیشتر بدانید: هولوگرام تخریب شونده

خرید مهر ژلاتین

مهرهای ژلاتینی بیشترین مصرف و کاربرد را در بین مهرها دارند و از نظر هزینه و طول عمر مقرون به صرفه ترین نوع آب بند محسوب می شوند و مهر و موم ژلاتینی به دو صورت استفاده می شود:

تمبر ژلاتین با دسته معمولی

اگر هزینه برای شما مهم است، حتما باید این نوع آب بند را انتخاب کنید، زیرا ارزان ترین نوع مهر در بازار است. مهر و موم ژلاتینی همچنین به عنوان مهر و موم لاستیکی شناخته می شود. ژلاتین انعطاف پذیر است و عمر طولانی دارد به شرطی که از تابش مستقیم نور خورشید دور نگه داشته شود، زیرا نور باعث خشک شدن ژلاتین می شود و مهر شما کارایی خود را از دست می دهد :

مهر ژلاتینی فوری: ژلاتین مرغوب تری دارد و در کمتر از نیم ساعت موجود است و معمولا هزینه ساخت آن دو برابر هزینه ساخت مهر معمولی یا غیر فوری است.

مهر ژلاتینی معمولی (غیر فوری): معمولاً 24 ساعت پس از دریافت سفارش آماده تحویل است و از نظر ظاهری تفاوت چندانی با مهر فوری ندارد و تفاوت قیمت این دو فقط در زمان آماده سازی آنها

مهر ژلاتینی با دسته اتوماتیک

بعد از درست شدن ژلاتین می توان آن را با چسب مخصوص به یکی از دو روش فوری یا معمولی روی دستگاه چسباند. و نیازی به مهر جداگانه ندارید، زیرا یک مهر قابل شارژ در آن تعبیه شده است. علاوه بر عدم نیاز به مهر، طول عمر ژلاتین را نیز چندین برابر می کند.

انواع مهر ژلاتینی
مهر ژلاتینی با دسته اتوماتیک

مراحل ساخت مهر ژلاتینی چگونه است ؟

  • طراحی مهر ارزان قیمت به شکل مرجان
  • چاپ روی کاغذ کالک
  • ژلاتین را با توجه به ابعاد مهر ارزان برش بزنید
  • ژلاتین را در قسمت لباسشویی ماشین قرار می دهیم
  • دوباره ژلاتین را روشن کنید
  • رایج ترین روش ساخت در بازار چاپ تمبر، روش ژلاتینی است.

معرفی مدل های مختلف مهر و ویژگی های ژلاتین سیل اتوماتیک

بر خلاف تمبرهای ژلاتینی ساده، مهر اتوماتیک نیازی به مهر جداگانه ندارد. سرعت کار با آب بند اتوماتیک بالاتر از مهر ژلاتینی ساده است.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.