کاربرد لیزر در هولوگرام و هولوگرافی

کاربرد های لیزر در هولوگرام ها

لیزر چیست ؟

لیزر ( Laser ) این نور شگفت انگیز برگرفته ازکلمات (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation ) بوده و معنای آن تقویت نور توسط گسیل القائی تابش می باشد .این نور از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نورعادی ندارد بلکه این خواص فیزیکی نور لیزر است که آنرا از نورهای ایجاد شده از سایر منابع متمایز می سازد بدین ترتیب که به جرات میتوان گفت پیشرفت علوم بدون تکنولوژی لیزر امکان پذیر نمی باشد .

پیشرفته ترین تکنولوژی صنعت چاپ تصویری بوده که بوسیله لیزر انجام می شود. تصــویری که به این شیوه چاپ می گردد، دارای یک افکت ۳ بُعــدی است و به صورت برجسته یا عمق دار به نظر می آید. به این ترتیب بدلیل جزئیـات فراوانی که در چاپ هولوگرام وجود دارد، امکان کپی و جعـل این محصول را به حداقـل میرساند و در حال حاضر استفاده از هولوگرام مطمئن ترین و مقرون به صــرفـه ترین روش در جلوگیری از تقلب در مجامع بین المللی بشمار می رود.

لیزر برچسب ضد سرقت

برای ثبت هولوگرام  و تولید آن در علم هولوگرافی به نوری منسجم و پیوسته احتیاج داریم تا تصویری سه بعدی و با کیفیتی خوب تشکیل شود. در واقع پرتو شئ و پرتو مرجع، انشقاق یافته ی همین نور لیزر هستند که با تداخل روی صفحه ثبت، هولوگرام را ایجاد می کنند. لیزر برچسب ضد سرقت را با توجه به طیفی که ایجاد می کنند و کیفیتی که دارند برای علم تولید هولوگرام و هولوگرافی استفاده می شوند. بدیهی است که هر چه کیفیت نور تولید شده توسط لیزر و سیستم آن بهتر و مرغوب تر باشد، هزینه آن نیز بالا تر خواهد بود.

چرا برای تولید هولوگرام باید از نور لیزر استفاده کرد ؟

یکی از پرسش های متداول هولوگرامی در حوزه کاربرد لیزر در هولوگرام است . منابع نوری که در عکاسی متعارف از آنها استفاده می شود،نور خورشید ویا روشنائی حاصل از چراغهای برق است . فرکانس این نوع منابع نور ، بسیار گسترده است . بدلیل ماهیت نا منظم نورسفید در این نوع نور نمی توان در ثبت اطلاعات مربوط به عمق منظره استفاده کرد . جهت ثبت اطلاعات مربوط به عمق منظره منبع نور مورد استفاده باید تکرنگ و از یک چشمه نور همدوس با امواج همفاز باشد .

چنین منبع نوری را ابزارلیرزی منتشر می کند . جزئیات صحنه ای که چنین نوری برآن می تابد با دقت تمام روی فیلم عکاسی منقتل میشود . موجی که از بخشهای دورتر صحنه به فیلم می تابد نسبت به موج مربوط به بخشهای نزدیکتر صحنه تاخیر خواهد داشت و همین دقیقا” روی فیلم ثبت می شود .

انواع لیزرهای مصرفی در تکنولوژی تولید هولوگرام

  • لیزرهای هلیوم – کادمیوم
  • لیزر یون آرگون
  • لیزر یاقوتی
  • لیزر یون کریپتون
  • لیزر هلیوم نئون (برای ساده ترین مصارف هولوگرافی)
بیشتر بدانید: هولوگرافی

انواع لیزر های مورد نیاز برای برچسب های ضد سرقت

انواع لیزرهای مورد نیاز برای لیزر برچسب ضد سرقت و برچسب ضد جعل وجود دارن که ما در اینجا سعی داریم شما را با برخی از لیزرها آشنا سازیم.

۱. لیزرعادی

برای برچسب ضد سرقت

۲. لیزر های حکاکی شبکه نوری

در برچسب هایی با چرخش ۳۶۰ درجه ای، انتشار شعاعی و دایره ای را مشاهده خواهید کرد. برچسب های ضد سرقت ترکیبی از نقطه نور و انتقال حرکت  وجود  دارد.

۳. لیزر های چند کانالی

می توان برچسب را در موقعیت های یکسان با الگوی مختلف  مشاهده کرد.

۴.فناوری امنیتی رمزنگاری

محتوای رمز نگاری شده برای چشم غیر مسلح نامرئی است . تنها از طریق ابزارهای رمزگشایی بر چسب های ضد سرقت اختصاصی می توان محتوای رمزنگاری شده را مشاهده کرد.

۵.ضدجعل دو لیزری:

شما همچنین می توانید الگوها و کلمات را در لایه دوم لیزر ضد سرقت مشاهده کنید.

۶.همراه با کد تلفن ضد جعل و تقلب:

این گزینه استعلام تلفن، پیام های متنی، اصالت وب سایت محصول را افزایش داده است.

لیزر برچسب های ضد سرقت

همدوسی نور لیزر به چه معناست ؟

پرتو لیزر دارای چهار خاصیت مهم است : شدت زیاد ، استقامت ، تک فامی و همدوسی . برای همدوس بودن موج دو شرط بایستی برقرار باشد :

  • موج حاصل باید با تقریب زیادی تک فرکانس باشد ، یعنی پاشیدگی فرکانس با پهنای خطی کوچک باشد .
  • جبهه موج باید شکل خاصی داشته باشد ،به گونه ای که نسبت به زمان تغییر نکند ، جبهه موج سطحی است که از نقاط با فاز یکسان تشکیل شده است . یک منبع نور نقطه ای موجی تولید می کند که فاز آن در فواصل یکسانی از منبع ثابت است .

همدوسی بر دو نوع میباشد:

  • مکانی
  • زمانی
بیشتر بدانید: برچسب امنیتی

گیت‌ ضدسرقت

در حال حاضر تقاضا برای گیت‌ ضدسرقت رو به افزایش است و بیشتر مالکان فروشگاه‌ها ترجیح می‌دهند تا از برچسب ضد سرقت Shop Gate Alarmبرای پیشگیری از خروج ناخواسته‌ی کالاها و به عبارتی سرقت آن‌ها استفاده کنند. بدون استفاده از گیت دزدگیر، جلوگیری از سرقت اجناس تنها با نظارت نیروی انسانی میسر است و البته مسلماً درصد خطا در تشخیص سرقت کالاها بدین طریق نیز بسیار بالاست.

سیستم گیت دزدگیر

گیت دزدگیر عموماً با دو سیستم RF و AM کار می‌کنند و هر یک از این سیستم‌ها نیازمند اتصال یک تگ ضد سرقت یا لیبل دزدگیر با فرکانس متناسب با سیستم، برای تشخیص به‌موقع خروج کالا از گیت فروشگاهی لیزر برچسب ضد سرقت است. در این نوشته قصد داریم تا بیشتر به قیمت تگ دزدگیر یعنی یکی از اجراء اصلی سیستم دزدگیر فروشگاهی بپردازیم.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.