تفاوت لیبل های چاپی و برچسبی

تفاوت لیبل های چاپی و برچسب ها

با توجه به اینکه صنایع مختلف در حال گسترش هستند، هر کسب و کاری برای افزایش فروش خود با شرکت‌های مرتبط با خود رقابت‌هایی را دارد. صاحبان کسب و کارها باید تلاش کنند تا تمامی اطلاعات مربوط به خدمات و محصولات خود را برای معرفی و شناختن به مخاطبان در مدت زمان محدودی در اختیار آنها قرار دهند. به همین جهت لیبل‌هاو برچسب‌ها می‌توانند بهترین گزینه برای این مورد به شمار بیایند.

شما می‌توانید معرفی محصولات خود را از طریق برچسب و یا لیبل‌های چاپی انجام دهید و کاربران را به خرید از خود ترغیب نمایید. در حقیقت این دو مورد مانند یک شناسنامه برای محصولات کاربرد دارند که می‌بایست به لحاظ ظاهری، جذاب و چشمگیر باشند. با اشاره به اینکه برچسب‌ها و لیبل‌ها دارای نقش برجسته‌ای در فروش و ارائه محصولات هستند، هزینه کردن برای آنها مسئله‌ای معقول است.‌

لیبل‌های چاپی و برچسب‌ها دارای تفاوت‌های مهم و برجسته‌ای هستند. به طوری که شباهت‌های آنها کمتر به چشم دیده می‌شود. در این مقاله سعی داریم تا به تفاوت‌های میان لیبل‌های چاپی و برچسب‌ها بپردازیم.

لیبل چیست؟

لیبل‌ها، یک تکه کوچک از کاغذ، پلاستیک، پلیمر، پارچه و مواد مشابه می‌باشند که آن‌ها را به یک بخش از محصول متصل می‌کنند. روی آنها اطلاعات مشخصی از محصولات درج شده است که برای خریداران می‌تواند مفید باشد. این اطلاعات شامل نام محصولات، مشخصات فنی و آدرس نیز می‌باشند که روی لیبل‌ها چاپ شده‌اند.

لیبل های چاپی
انواع لیبل های چاپی

برچسب ها چیست؟

از طرفی برچسب‌ها نیز تکه‌هایی از کاغذ و یا پلاستیک می‌باشند که روی یک سمت از آن، تصویر و یا نوشته‌ای قرار گرفته است و آن طرف دیگر چسب درج شده است که حاوی اطلاعات مختصری از محصولات هستند. تمامی اشیا و وسایل پیرامون ما نظیر مواد غذایی در قوطی‌ها، شیشه، جعبه‌ها و پاکت‌ها از جمله وسایلی هستند که به صورت روزانه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

به همین جهت نیاز است تا در انبار‌های کوچک و بزرگ بتوان به آسانی ورود و خروج آنها را مدیریت نمود و ‌کالا را با سرعت بیشتری از انبار ها خارج کرد و با نام و برند تجاری فروشندگان به مخاطبان ارائه نمود. این موضوع افراد را به استفاده از چاپ برچسب‌های رنگی روی محصولات متمایل نموده است.

برچسب های چسبی
انواع برچسب های چسبی

کاربرد لیبل های چاپی و برچسپ ها

لیبل‌های چاپی و برچسب‌ها هنگامی جهت شناسایی و پیگیری سریع‌تر محصولات کاربرد دارند که اطلاعات ضروری بر روی آنها چاپ شود. نام برند، توضیحات مربوط به خدمات یا کالاها و گرید لیبل از جمله مواردی هستند که روی این دو محصول چاپ خواهند شد. در ادامه به بررسی مختصری از هر کدام می‌پردازیم.

1.نام برند

نام برند از خصوصیاتی است که حتما باید روی لیبل و برچسب‌ها درج شود. این موضوع سبب می‌شود تا جذابیت ظاهری، هویت برند و همچنین شرکت تهیه‌کننده به صورت واضح مشخص باشد. به همین جهت لیبل و برچسب‌ها بدون نام برند هیچ ارزش و اعتباری نخواهند داشت.

3.توضیحات

توضیحاتی که روی لیبل و برچسب‌ها درج می‌شود، نوع محصولات و خدمات ارائه شده است که دارای تفاوت‌هایی نیز هستند. اما می‌تواند عامل تعیین کننده‌ای محسوب شود که درج آن از ضروریات می‌باشد. این توضیحات برای محصولاتی که در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند، می‌توانند کمک بسیاری را به کاربران جهت خریدشان داشته باشند. به همین دلیل آن دسته از کالاهایی که لیبل آنها دارای توضیحات مربوطه نمی‌باشد، فروش کمتری را خواهند داشت.

3.گرید لیبل

گرید، سومین نوع اطلاعاتی محسوب می‌شود که می‌بایست در برچسب‌ها و لیبل‌های چاپی درج شده باشد. گرید شامل اطلاعاتی نظیر مزایا و خاصیت محصولات، انقضا و تاریخ تولید، سریال ساخت و بارکد و همچنین آدرس شرکت و کارخانه تولیدکننده و نکات مهم و احتیاط نیز هستند.

شباهت لیبل ها و برچسب ها

تعاریفی از این دو مورد که پیش تر به آنها اشاره شد، نشان دهنده آن است که وجه اشتراک میان لیبل چاپی و برچسب، به قرار گرفتن چسب در یک سمت آنها برمی‌گردد. این موضوع سبب می‌شود تا به آسانی به انواع سطوح متصل شود. البته این دو محصول، دارای شباهت دیگری نیز هستند. برای نمونه، طراحی آنها در انواع شکل‌ها، طرح‌ها و سایز‌های متفاوت قابل اجراست و هر تعداد از آنها را که تمایل داشته باشید، می‌توانید سفارش بدهید و هیچ گونه محدودیتی در سفارش گیری این محصولات وجود ندارد.

برچسب های چاپی
لیبل ها وبر چسب های چاپی

تفاوت لیبل های چاپی و برچسب ها

تفاوت‌های لیبل‌های چاپی و برچسب‌ها، پررنگ تر و بیشتر می‌باشد. نخستین تفاوت میان آنها را می‌توان نوع مواد و متریال اولیه به کار برده شده در ساختار آنها تعریف نمود. لیبل‌ها اغلب از جنس مواد پلی پروپیلن ساخته می‌شوند. پلی پروپیلن نوعی رزین مصنوعی می‌باشد که دارای ماندگاری و دوام بالایی است، خاصیت ضد آب دارد و به سادگی تحلیل نمی‌رود و پاره نخواهد شد.

همین ویژگی‌ها باعث شده تا پلی پروپیلن، به عنوان یک ماده ایده‌آل جهت ساخت و تهیه لیبل‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. این در صورتی است که برچسب‌ها، از کاغذ و یا وینیل با ضخامت بالا تهیه می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود تا برچسب‌ها مستهلک نشوند و می‌توان به راحتی آنها را از روی سطح برداشت.

ضخامت متریال به کار گرفته شده در تهیه و تولید لیبل‌های چاپی و برچسب‌ها از دیگر تفاوت‌های ‌ثبت‌های این دو به حساب می‌آید. ضخامت لیبل‌ها کمتر است. به طوری که این ضخامت به ۳ الی ۴ میلیمتر می‌رسد. در حالی که ضخامت برچسب‌ها می‌تواند گاها به ۱۵ میلیمتر نیز برسد.

برجسته‌ترین تفاوت میان برچسب و لیبل چاپی در نوع کاربرد و مصرف آنها معرفی می‌شود. لیبل‌ها را روی بسته‌بندی‌های موادی نظیر بطری، انواع جعبه‌های مقوایی و قوطی‌های کنسرو استفاده نمود. بر روی لیبل‌ها اطلاعات پر اهمیتی نظیر تاریخ مصرف و چگونگی استفاده از آنها قرار گرفته است. اما برچسب‌ها، جهت تبلیغات به کار گرفته می‌شوند. به همین جهت به طور معمول آن‌ها را روی کیسه‌ها، کاتالوگ‌ها و گاها بر روی ماشین نیز درج می‌کنند.

لیب های چاپی
تفاوت بین لیبل های بر چسب ها

علاوه بر آن، می‌توان شعار شرکت‌های مربوطه، تصاویر و لوگو و یا حتی ترکیبی از این موارد را روی برچسب‌ها چاپ نمود.

جمع بندی
چنانچه قصد دارید، از لیبل‌های چاپی و یا برچسبها استفاده نمایید، اما در انتخاب این دو دچار شک و یا تردید هستید، باید به خاطر داشته باشید که نوع استفاده برچسب‌ها جنبه سرگرم کننده برای مخاطبان خواهد داشت و لیبل‌ها بیشتر مصارف کاربردی دارند.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.