نحوه انتخاب رنگ مناسب برای لیبل های چاپی

انتخاب رنگ مناسب برای لیبل چاپی

نقش مهمی که انتخاب رنگ مناسب برای لیبل های چاپی و طراحی و بسته‌بندی لیبل‌ها دارد، بسیار برجسته است و قابل انکار نیست. به همین جهت است که شناخت و درک آن می‌تواند فرآیند جذب مشتری توسط کسب و کار‌ها را بسیار آسان‌تر نماید. در این مقاله سعی داریم تا شما با موضوع طراحی مناسب‌ترین لیبل و بسته بندی با کمک مباحث روانشناسی رنگ‌ها و تاثیر رنگ‌ها و انرژی که هر کدام انتقال می‌دهند، آشنا کنیم.

مبنای انتخاب رنگ مناسب برای لیبل های چاپی

به کار گیری علم روانشناسی رنگ‌ها در طراحی لیبل‌ها فرایندی ساده است که جهت برجسته‌سازی و بزرگ‌نمایی نام تجاری شرکت و محصولات شما مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این میان، ترکیب مناسب رنگ‌ها با یکدیگر نکته‌ای است که می‌بایست به آن توجه کافی را داشت.

شما نمی‌توانید تنها بر مبنای روانشناسی رنگ‌ها که با عواطف و احساسات کاربران ارتباط دارند، آن رنگ را جهت لیبل برند خود گزینش نمایید. البته که این عامل در تصمیم‌گیری شما برای انتخاب رنگ‌ها جهت طراحی لیبل‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، اما فاکتور‌های دیگری را نیز می‌بایست در نظر داشته باشید. شما باید رنگی را گزینش کنید که به آن علاقه دارید و یا آن که به طریقی با خدمات و یا محصولاتی که ارائه می‌دهید، ارتباط نزدیکی داشته باشد.

علاوه بر این موضوع، صاحبان کسب و کارها باید در نظر داشته باشید که زمانی که رنگ‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شوند، چه تاثیری می‌تواند بر تصمیم‌گیری مخاطب جهت خرید محصولات و خدمات داشته باشد. بدیهی است که برخی از رنگ‌ها هنگامی که با یکدیگر ترکیب می‌شوند، عملکرد بهتری را خواهند داشت. برای نمونه، ترکیب دو رنگ قرمز و سفید و یا آبی و نقره‌ای و یا حتی مشکی و نارنجی می‌تواند جلوه بسیار خوبی را برای مخاطبان داشته باشد.

رنگ مناسب برای لیبل های چاپی

تاثیر انتخاب رنگ برای لیبل اختصاصی مناسب کسب و کار شما

با وجود آنکه ترکیب رنگ‌های به کار رفته در تهیه لیبل‌ها در برند سازی و جذب کاربران پر اهمیت می‌باشد، اما خوانا بودن و وضوح نوشته‌ها و اطلاعاتی که روی لیبل‌ها به چاپ می‌رسد، مهم‌تر از انتخاب رنگ مناسب است. چنانچه خوانش و مطالعه اطلاعات درج شده بر روی لیبل‌ها برای مشتریان دشوار باشد، لیبل محصولات و خدمات شما را به راحتی کنار می‌گذارند و همین موضوع سبب می‌شود تا فروش شما به حداقل ممکن خود برسد. به همین جهت پیشنهاد می‌کنیم که در پس زمینه لیبل خود از یک رنگ روشن نظیر سفید، کرم و یا زرد روشن استفاده نمایید و نوشته‌های خود را با رنگ‌های تیره طراحی نمایید.

انتخاب رنگ مناسب برای لیبل چاپی
نقش انتخاب رنگ مناسب برای لیبل چاپی برای کسب و کارهای شما

چگونگی استفاده از رنگ‌ها در تهیه لیبل‌ها

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، چگونگی قرار گیری رنگ‌ها در کنار هم در ساخت و طراحی لیبل‌ها جهت جذب کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه به برخی از نکات مربوط به این موضوع می‌پردازیم.
استفاده از رنگ‌هایی که مکمل یکدیگر هستند، در ظاهر می‌تواند بیشترین کنتراست را تشکیل دهد.

بهره گیری از رنگ‌های ملایم در پس زمینه لیبل‌ها و استفاده از رنگ‌های پررنگ‌تر در متن و نوشته و طرح اصلی لیبل شما می‌تواند لیبل شما را بسیار از دیگر لیبل‌ها متمایز سازد.‌بهره گیری از رنگ‌های پاستلی به مخاطبان احساس سبکی و آرامش ویژه‌ای را منتقل می‌کند.رعایت این نکات می‌تواند صاحبان کسب و کارها را به هدف نهایی خود که فروش بیشتر و سودآوری بالا می‌باشد، برساند.

رنگ‌های متالیک

بهره گیری از لیبل‌های براق می‌تواند نظر کاربران را به خود جذب نماید. بدین منظور از لیبل‌های فلزی طلایی و نقره‌ای استفاده می‌شود. از این نوع لیبل‌ها اغلب برای نمایش ظرافت و زیبایی و زرق و برق محصولات بهره گرفته می‌شود. رنگ نقره‌ای جهت کاهش میزان اضطراب و همچنین ایجاد هماهنگی جسمی، عاطفی و روحی به کار گرفته می‌شود. رنگ طلایی جهت نمایش لوکس بودن، خاص بودن و گران قیمت بودن محصولات شما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رنگ‌های نئونی

رنگ‌های فلورسنت که به طور معمول رنگ‌های نئونی تعریف می‌شوند، جهت جلب نظر کاربران کاربرد دارند. این رنگ‌ها بسیار شیک هستند و به مخاطبان احساس نشاط و سرزندگی را انتقال می‌دهند.

انتخاب رنگ مناسب برای لیبل چاپی
انواع لیبل ای رنگی چاپ شده

بسته‌بندی با کاغذ کرافت

استفاده از بسته بندی به کمک کاغذ کرافت و یا برچسب‌های کرافت به رنگ قهوه‌ای جهت نمایش محصولات و کالا‌های نوستالژی و همچنین دست ساز کاربرد دارند. علاوه بر آن، رنگ قهوه‌ای می‌تواند احساس خوبی و همراه با آرامشی را به مخاطبان القا نماید.

لیبل‌های شیشه‌ای

انواع لیبل‌های شفاف و نیمه شفاف می‌توانند گزینه مناسبی جهت استفاده در لیبل محصولات آرایشی و مواد غذایی نیز باشند. چرا که در طراحی لیبل‌های این دسته از مواد، کسب و کار‌ها بیشتر بر روی آنکه محصولات به خوبی مشخص باشند، مانور می‌دهند.

آن دسته از کسب و کارهایی که به طراحی لیبل‌های خود اهمیت می‌دهند و تلاش می‌کنند که قوانین استفاده از رنگ‌ها و ترکیب آنها را رعایت نمایند، می‌توانند یک طراحی ویژه و منحصر به فردی در لیبل‌های خود داشته باشند که همین موضوع سبب می‌شود تا در رقابت با رقبای خود موفق شوند که در نهایت فروش بیشتر و سود بالاتری را خواهد داشت. توجه داشته باشید که همواره توجه به جزئیات می‌تواند فرصت مناسبی جهت دریافت بازخوردهای مثبت از مشتریان محسوب شود.

بیشتر بدانید: هولوگرام چیست؟

شرکت‌های مختلفی هستند که می‌توانند مسائل مربوط به طراحی لیبل برای خدمات و محصولات شما را بر عهده بگیرند. از آنجایی که این شرکت‌ها با مبانی استفاده از رنگ‌ها و ترکیب آنها آشنایی دارند، پیشنهاد می‌کنیم که جهت طراحی لیبل‌های خود از این موسسات مشورت بگیرید. توجه به جزئیات و وسواس در انجام آنها، می‌تواند محصولات شما را متمایز نماید که در نتیجه آن محصولات شما بیشتر مورد توجه مشتریان قرار می‌گیرد و فروش بالاتری را کسب می‌کنید.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.