انواع بسته بندی و استاندارد های آن

انواع بسته بندی

انواع بسته بندی شامل فن آوری محافظت از محصول برای نگهداری ، انبارش ، انتقال و توزیع، ذخیره، فروش و استفاده از آن است. بسته بندی شامل مراحل طراحی، ارزیابی، و تو لید بسته‌ها می شود. بسته بندی بطور بسیار جامعی بر زندگی ما سایه افکنده‌است، بطوری که ما در تمام اطراف خود آن را مشاهده می‌کنیم. سازمان جهانی استاندارد (ISO) و سازمان های معتبر و ملی استاندارد کشورهای پیشرفته گام های مهمی در تدوین استانداردهای بسته بندی و هولوگرام امنیتی و مشخصات فنی آن برداشته اند.

از اقلام مواد غذایی و دارویی گرفته تا کالاهای مصرفی و لوازم خانگی و کالاهای صنعتی و استراتژیک مانند محصولات پتروشیمیایی همه با بسته بندی مرتبط هستند. وظیفه اصلی بسته بندی محافظت از محصول است. بسته بندی با برچسب های استاندارد این امکان را به ما می‌دهد تا متوجه شویم چه نوع محصولی داخل بسته قرار دارد و شرایط حفظ و نگهداری آن چگونه است.

آنچه در مقاله “انواع بسته بندی و استاندارد های آن” می خوانید :


انواع بسته بندی

انواع بسته بندی وجود دارد که برای مثال یک بسته انتقالی یا بسته توزیعی نوعی از بسته بندی است که برای حمل در کشتی و جا به جایی در فروشگاه استفاده می‌شود. بعضی مواقع بسته‌ها را بر اساس لایه موجود و عملکرد به دسته‌های اولیه، ثانویه و… تقسیم می کنند.

 • بسته بندی اولیه : معمولاً کوچکترین واحد توزیع یا بکارگیری است و اولین لایه در بر گیرنده محصول است که در تماس مستقیم با محصول می‌باشد و آنرا در بر می‌گیرد
 • بسته بندی ثانویه : بیرون از بسته بندی اولیه ‌است – می‌تواند برای گروه بندی کردن بسته‌های اولیه باشد.
 • بسته بندی سوم : برای حمل در کشتی و توزیع عمده بکار گرفته می‌شود.

این سه نوع بسته بندی به عنوان راهنمای کلی ارائه شد، رده بندی‌های زیر می‌تواند مثالی از بسته بندی و ساختارهای آن باشد.

انواع متفاوت بسته بندی

مهم ترین وظایف بسته بندی

بسته بندی به‌ طور کلی باید دارای عملکرد و وظایف زیر باشد. البته امروزه علاوه‌ بر امور کلی زیر، بسیاری انتظارات دیگر هم از یک بسته بندی خوب وجود دارد. این وظایف را به‌ طور کلی می‌توان در ۴ مورد زیر خلاصه کرد:

عملکرد اطلاع‌رسانی

اطلاعات لازم و دستورالعمل طریقه مصرف محصول (در صورتی که آگاهی از دستورات لازم باشد) باید روی بسته درج شود. در صورتی که جنس جدید باشد و شرایط به‌کارگیری و یا نحوه کارکرد و استفاده از آن با اجناس مشابه متفاوت باشد، بسته باید مصرف‌کننده را با این امور آشنا کند.

عملکرد اقتصادی

این مورد، بیشتر از لحاظ گرفتن جای کم، ترتیب، نظم، انبار کردن کالا و سهولت حمل و نقل، مورد توجه قرار می‌گیرد. هر چند که عملکرد حفاظتی خود در صرفه‌جویی اقتصادی هزینه‌ها نقش بسزایی دارد .

انواع ساختار بسته بندی

عملکرد تکنیکی و حفاظتی

بسته باید از کالا نگهداری کرده و آن را از ضایعات احتمالی حفظ کند. از فساد کالاهای فساد پذیر جلوگیری و در مورد کالاهای خاصی در مقابل سرما، گرما، ضربه و… محافظت کند.

عملکرد تبلیغاتی

در این نوع بسته بندی، بسته باید دارای نام تجاری و علامت تجاری مختص به خود (آرم لوگو تایپ یا آرم نوشتاری) و جملات و شعارهای تبلیغاتی باشد که کالا را معرفی می‌کنند. همچنین، عکس‌ها و طراحی زیبا، انتخاب رنگ بجا و فرم مناسب بسته را از میان دیگر بسته‌ها متمایز می‌گرداند و آن را دارای شخصیت مخصوص بخود می‌کند.

در این زمینه، هر چه انتخاب رنگ مناسب‌تر، فرم بسته عقلانی‌تر، آرم قابل دیدتر و نام زیباتر و خواناتر باشد، جذابیت بیشتری برای مصرف کننده ایجاد می‌شود.

بیشتر بدانید: برچسب امنیتی

انواع ساختار بسته بندی

 • روکش دار
 • کانتینر
 • بطری ها
 • محافظ‌های بادکنکی
 • قوطی ها
 • پاکت
 • جعبه ها
 • کیف‌های پلاستیکی
 • حمل کننده‌های چرخ دار
 • بسته پوست
 • پیچیدنی ها
 • بسته‌های کوچک مقوایی
 • کانتینر حجیم میانی
 • کارتن ها و کارتن پلاست ها
 • بشکه
بیشتر بدانید: برچسب ضد سرقت

جوهر هوشمند در انواع بسته بندی

آمارنشان می دهد هر ساله از هر ۶ نفر شهروند آمریکایی، ۱ نفر به مسمومیت غذایی دچار می شود که زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری های مزمن و افراد مسن بیشتر در معرض خطر هستند. شرکت فناوری و تکنولوژی رنگ CTI با هدف کاهش مسمومیت های ناشی از فاسد بودن غذاها اعلام کرده است که جوهر هوشمندی را اختراع کرده است که با تغییر رنگ، نامناسب بودن غذا را هشدار میدهد. یکی دیگر از مزایای این جوهر این است که به مصرف کننده اعلام می کند تا غذا را در جای مناسب قرار دهد تا موجب فساد نشود.


پاتریک ادسون رئیس بازاریابی CTI می گوید: شرکت های تولید کننده مواد غذایی هنوز نسبت به قرار گرفتن و چاپ این جوهر بر روی بسته بندی تردید دارند که آیا با قرار گرفتن این برچسب ها مسمومیت هنوز وجود دارد یا نه؟

محصول ما فقط به مصرف کننده اعلام می کند بسته بندی در جای نامناسب قرار گرفته و با تغییر رنگ اعلام می کند بسته بندی باید سریع به یخچال منتقل شود تا دچار فساد نشود.هنگامی که درجه حرارت مناسب است این جوهر به اصطلاح خاموش است و تغییر رنگ نمی دهد.

جوهر هوشمند

نتیجه گیری

بسته بندی هر کالا باید ویژگی ها و خصوصیات کالا را به صورت نوشتاری بر روی بسته درج کند تا هر مشتری در هنگام خرید نیازی به باز کردن و دیدن کالا نداشته باشد و با خواندن اطلاعات ویژگی های محصول برایش مشخص شود تا در صورت نیاز آن را خریداری کند.در واقع می توان گفت که نوعی تابلوی راهنما برای محصولات است.بنابراین یکی از منافعی که بسته بندی دارد اطلاع رسانی دقیق درباره محتوی بسته است.


سوالات متداول

 1. وظیفه اصلی بسته بندی چیست ؟

  وظیفه اصلی بسته بندی محافظت از محصول است. بسته بندی با برچسب های استاندارد این امکان را به ما می‌دهد تا متوجه شویم چه نوع محصولی داخل بسته قرار دارد و شرایط حفظ و نگهداری آن چگونه است.

 2. بسته بندی چه انواع مختلفی دارد ؟

  بسته بندی اولیه : معمولاً کوچکترین واحد توزیع یا بکارگیری است و اولین لایه در بر گیرنده محصول است که در تماس مستقیم با محصول می‌باشد و آنرا در بر می‌گیرد
  بسته بندی ثانویه : بیرون از بسته بندی اولیه ‌است – می‌تواند برای گروه بندی کردن بسته‌های اولیه باشد.
  بسته بندی سوم : برای حمل در کشتی و توزیع عمده بکار گرفته می‌شود.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.