آشنایی با تکنولوژی هولوگرام

تکنولوژی هولوگرام

واژه ی هولوگرام از دوترکیب هولو به معنای کامل و گرام به معنای پیام می باشد. از این روش برای تابش و انکسار نور بر روی تصویر منظور استفاده می گردد. در مقایسه سیستم های ویدیویی اچ دی به کار برده شده در اجراهای توپاک از اصول شناخته شده pepper ghost بهره می برد. با به کار گیری این روش که به قرن شانزدهم باز می گرد میوزن از هولوگرافی را در چهار چوب امروزی در اختیار حضار قرار می دهد. اما فناوری هولوگرامی و برنامه های مشابه ی آن فقط برای فیلم و اجراهای زنده به کار گرفته می شوند.

تصویربرداری پیشرفته با تکنولوژی هولوگرام

فرآیند تصویربرداری پیشرفته که الگاریتم نام دارد و خرابی های ناشی از ثبت بصری ناشی از اختلاف در زاویه ی دید را برطرف و جبران می کند. این تصاویر به صورت افقی و از بالا نمایش داده می شوند و در ابزارهایی به کار برده می شوند که ظرافت های خاص فضایی نیازمندند. مانند:

  • مدل های مربوط به مناطق لرزه خیز
  • تجسم فکری داده های انتزاعی
  • ملاحظات پزشکی
  • و مدل های معماری
  • هنرهای هولوگرامی

این عکس که در هجدهم آپریل سال ۲۰۱۷ گرفته شده است هولوگرام انتخابات کاندیدای ریاست جمهوری فرانسه ائتلاف چپ گرا لا فرنس بر روی صحنه طی برگزاری جلسه را نشان می دهد .درحالی که ملنچون جاسه را برگزار می کند هولوگرام هایش به طور همزمان در تمامی شهرها ظاهر می گردد . این عمل کابرد تکنولوژی هولوگرام را در زندگی به صورت ملموس نشان می دهد.

گرچه جن لوک ملنچون کاندیدای ریاست جمهوری فرانسه در انتخابات پیروز نشده بود ،اما به دلیل استفاده ی اخیرش از تکنولوژی هولوگرام در برگزاری همزمان هفت گردهمایی در فرانسه شناخته شده بود .وی در گردهمایی شهر دیژان فرانسه حضور داشت ولی تصویر وی با ماهواره در شش شهر دیگرکه جزیره ی La Reunionنیز شامل آن می شد .به راستی وظایف بی شماری داشت .به هرحال چنین نمایی تعجب همگان را بر انگیخته است .

تکنولوژی هولوگرام

نمونه های اولیه و کنونی فناوری هولوگرامی

نمونه های اولیه و کنونی هولوگرافی ها توسط هنرمندان هولوگرافی انجام شده اند. کارشناسانی مانند جان پری متخصص در هولوگرافی های رنگین کمان و آگوست مات که صفحات رنگی کار کرد از همکاری اصلی این حرفه به شمار می آیند. امروزه همکاری های میان رشته ای برای پیشرفت در فناوری هولوگرامی صورت می گیرد. این همکاری که پروژه ی کشف هولوشاپ نام دارد اکنون من (توپاک) مآمور تحقیقاتی اصلی آن هستم. در دانشگاه هنرهای زیبا هدف از این پروژه ساخت ابزارهای مجازی (معابد سه بعدی آهنربایی ) برای ایجاد تصاویر سه بعدی آمیخته با تکنیک های به کار برده شده در دانشگاه است.

این آثار در تلویزیون های هولوگرافی و سایر سیستم های سه بعدی به نمایش گذاشته می شوند. نقاشی ها با استفاده از نرم افزار هولوشاپ طراحی می شوند که برای استفاده از طرح از بساوشی به کار برده می شوند. نقاشی های سه بعدی ساخته شده در هولوشاپ پس از طراحی به سوی دستگاه های دیجیتال ترکیبی و کامپیوترهای تولید کننده ی هولوگرام صادر می شوند.

فناوری هولوگرامی تلویزیون های هولوگرافی

یکی از شگفت انگیزترین پیشرفت ها در زمینه ی هولوگرام تلویزیون های هولوگرافی است. بی درنگ هولوگرام های در حال پیشرفت در حال جستجو توسط گروه تصویر برداری در MIT است. این گروه روش های ارائه شده برای ایجاد الگوهای شکست نور از مناظر سه بعدی با هدف گسترش تلویزیون های هولوگرافی برای مصرف کنندگان در طی سال های جاری را به کار می گیرند. این گروه طی این تحقیقات پیشرفت هایی نیز داشته اند.

آن ها موفق شدند یک ویدیو ی هولوگرافی از دوربین های با سنسور های متحرک را به نمایش های هولوویدیویشان انتقال دهند. اجرای توپاک درس های آموزنده ی در باره ی هولوگرام و هولوگرافی را به همگان آموخت. محققان تمامی این تحقیقات حیرت برانگیز را انجام داده اند.

جایگاه کنونی تکنولوژی هولوگرام

هولوگرام ها علاوه بر هنر و سرگرمی رشته ها ی بسیار دیگری همانند تصویر برداری های زیست پزشکی ،تجسم های فکری علمی ،طراحی مهندسی و…وجود دارند که از از هولوگرام ها استفاده می کنند و تکنولوژی دستیابی این رشته ها به هولوگرام ها را آسانتر کرده است .برای مثال نشریه ی تکنولوژی CENT اعلام کرده است که دانشمندان در دانشگاه های فنی مونیخ گونه ای تصویر برداری هولوگرافی را گسترش داده اند که در آن با استفاده از تابش فرستنده های وای فای تصاویر سه بعدی از محیط اطراف را ایجاد می کنند .CENTگمان می برد که این تیکم قادر است هولوگرام ها را درخارج از هوای رقیق نیز تولید کنند .

هولوگرام ها بعد از ساخته شدن بسیار سحر آمیز به نظر می رسند. در واقع یک تیم تحقیقاتی دیگر به سرپرستی یانگ پارک از ساختمان فیزیک موسسه ی علوم و تکنولوژی کره یک تصویر هولوگرافی را اجرا کرد که ۲۶۰۰ مرتبه عملکردی بهتر از اجراهای هولوگرافی کنونی داشتند .هدف از چنین کاری افزایش زاویه ی دید و اندازه ی تصاویر سه بعدی بوده است .

بیشتر بدانید: هولوگرافی

فناوری هولوگرام دیجیتالی

هولوگرام های دیجیتالی در شرکت های مختلف مانند زبرا و جلو آپ گسترده و در دسترس می باشند. نمونه های هولوگرامی geola ترکیبی از عنصرهای هولوگرافی است که در سیستم های سه موجه رنگی ضبط شده اند. شرکت geola تبحر خاصی در استفاده از فیلم و ویدیو دارد و به کاربران این اجازه را می دهد که ویدیو های گوشی های هوشمند را به کار ببرند.

دانش آموزانی به عضویت واحد درسی فناوری هولوگرامی در مقطع کارشناسی در دانشگاه هنرهای زیبا در آمده اند آخرین واحد و کار هنری خود را به عنوان ایلوگرام ارائه کرده اند. بسیاری از عکس ها و هولوگرام های دیجیتال مدرن امروزی ترکیبی از فرآیندهای تصویری بی شماری مانند اسکن لیزری، خوشنویسی، نقاشی و مدل سازی گرافیکی کامپیوتری هستند.


 پیشرفت تکنولوژی هولوگرام

پاریلو مدیر مسئول بخش راه حل های داده ای و محصولات و عضوی از انجمن VR/ARبر این باور است تکنولوژی هولوگرام ظرفیت بالا ولی شدت توزیع ضعیفی دارد .هنوز انجمن بسیار کمی وجود دارند که قادرند به تسریع این سازگاری و مهارت اندک کمک کنند .وی ادامه داد شرکت های غول آسای بزرگی همچون مایکروسافت در حال بررسی این تکنولوژی هستند و همانند سایر متخصصان موانع بسیاری را در این راه گذرانده اند .به منظور پیشبرد این تکنولوژی در این زمینه ی حضور مهندسان کارشناس وخبره ضروری است و شرکت ها در جستجوی متخصصان در انتظار هستند .به هرحال بدون شک در سال های متمادی می بایست در انتظار پیشرفت های روز افزون که خریداران میلیونی در انتظار آن هستند، باشیم.

تکنولوژی هولوگرام

نظرات کارشناسان در مورد پیشرفت و آینده فناوری هولوگرامی

کارشناسان VNTANA عقاید پاریلو را در جشن هزار ساله ی در یک حالت جسورانه و جدید بیان کرد. آشلی گفت : “اکثریت افراد بر احیای انقلاب دیجیتال تایید کرده اند نام آوازه های قدیمی را که نوعی سرگرمی به شمار می آمد را احیا کردند اما این احیای سرگرمی هیچ یک از مسائل تجاری را حل نمی کرد. صنعت نیازی اساسی به افزایش در آمد از طریق استفاده ی هولوگرام که برای تبلیغات ارزش اساسی دارد، را دارد. از یک نظر این گام برای فضاهای عمومی بزرگ مانند استادیوم ها و فروشگاههای بزرگ بسیار مناسب به شمار می آید.

در واقع، برای جذب مخاطب میلیونی جشن هزار ساله هولوگرام ها نقش اساسی دارند.مسأله ای که اکثر افراد به آن دقت نمی کنند این است که استودیو ها از تبلیغات هولوگرامی جشن هزار ساله خودداری می کنند که این دیدگاه شامل تمامی اعضای هشتاد میلیونی نمی شود .

جمعیت به حدی زیاد است که نمی توان به طور کلی از آن استنباط کرد . مساله ی مهمی که در ذهن باید داشت این است که این آمار گیری در زمان کنونی بسیار متنوع است. از این سو افراد جوان بیشتر به سوی یادگیری درباره ی محصولات جدید و تخصص پیدا کردن درباره ی آن مهارت کافی را پیدا می کنند، زیرا خود را از موثران در این جامعه و فرهنگ می دانند. از این سو مبلغان در تلاشند راهی جدید به سوی تکنولوژی های نوین ،هم چنین هولوگرام هایی که که با راهبردهای امروزی هم سو باشند ،هستند.

ناجیان راه تکنولوژی کسانی هستند که تمامی راه ها و استراتژی های نوین در این راه را بیابند .اما زمانی که این تکنولوژی ها جایگزین شوند به نظر می رسد برنامه ی کار جدیدی بر سر کار باشد.دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.