انواع قطع کتاب و سایزهای مختلف کاغذ

انواع قطع کتاب

اندازه طول و عرض کتاب‌ها را، سایز یا قطع می‌گویند. هدف آن را می‌توان رواج اندازه‌های متفاوت کتاب‌ها در جهت استفاده آسان‌تر و مناسب با نوع کاربری کتاب‌ها معرفی نمود. پیش تر قطع و یا سایز کتاب‌ها مانند نسخه‌های خطی بود. اما در اثر گذر زمان، چاپ کنندگان کتاب پی بردند که بهره گرفتن از اندازه‌های مختلف کتاب‌ها در پیشرفت و بهبود عملکرد آنها تاثیر گذار می‌باشد. در ادامه به بررسی انواع قطع کتاب و اندازه‌های استاندارد آنها می‌پردازیم.

اندازه های استاندارد انواع قطع کتاب

قطع وزیری یکی از انواع قطع کتاب

انواع قطع کتاب های متداولی که در بازار مشاهده می‌کنید، نظیر کتاب‌های مرتبط با دانشگاه و مدارس قطع وزیری می‌باشند. صفحه آرایی به روش قطع وزیری بر اساس اندازه متن، حاشیه‌های موجود در چهار طرف صفحه، میزان فررفتگی متن و فاصله خطوط از یکدیگر صورت می‌گیرد.

قطع وزیری یکی از انواع قطع کتاب
اندازه قطع وزیری کتاب

این عوامل سبب می‌شوند تا زیبایی و خوانایی کتاب‌ها حفظ شود و از اسراف و استفاده‌های بیهوده جلوگیری شود. صفحه بندی و صفحه آرایی کتاب‌ها به قطع وزیری به طور معمول توسط ویراستاران و صفحه‌آراهای وابسته به انتشارات انجام می‌شود. زیرا این دسته از افراد از تمامی استانداردهای لازم و تعریف شده برای چاپ کتاب‌ها آگاهی‌های کافی را دارند. سایز و قطع وزیری حدود 17*24 سانتی متر تعیین شده است.

بیشتر بدانید: برچسب امنیتی

قطع رقعی کتاب

یکی دیگر از انواع قطع کتاب قطع رقعی می باشد. صفحه بندی کتاب‌ها به قطع رقعی برای آن دسته از کتاب‌هایی که از میزان اندازه معمولی کتاب‌ها مقداری کوچکتر هستند، انجام خواهد شد و در مواقعی که متن کتاب و تعداد صفحات کتاب‌ها پایین است، از این قطع برای هر چه بهتر دیده شدن، استفاده می‌شود. صفحه بندی کتاب‌ها به قطع رقعی نقش پر اهمیتی در جذب مخاطبان خواهد داشت. چرا که قطع رقعی اغلب برای چاپ داستان و رمان و کلا برای کتاب‌های محتوامحور مورد استفاده قرار می‌گیرد که از تصاویر به میزان کمتری در آنها استفاده شده است.

قطع رقعی کتاب

اندازه قلم، فواصل مناسب میان خطوط و حواشی متن از صفحات از جمله عواملی هستند که رعایت آنها ضروری و لازم می‌باشد. اگر صفحه بندی کتب به قطع رقعی به درستی و با میزان دقت لازم انجام نشود، خستگی چشم مخاطبان و دل زدگی آنها را به دنبال خواهد داشت. قطع یا سایز رقعی حدودا ۱۴.۸*۲۱ سانتی متر محاسبه شده است که بیشتر دارای جنبه عمومی است.

قطع رحلی کتاب

از دیگر انواع قطع کتاب، قطع رحلی است. صفحه بندی کتب به قطع رحلی بیشتر برای آن دسته از کتاب‌هایی به کار برده می‌شود که تعداد صفحات زیادی را داشته باشند و قطور باشند. نظیر قرآن‌های بزرگ، انواع کتاب‌های رفرنس خارجی و یا حافظ. این نوع کتاب‌ها کمی از اندازه و ابعاد کتاب‌های معمولی بزرگ‌تر می‌باشند.

صفحه بندی کتاب‌ها به قطع رحلی، به دو روش تک ستونی و دو ستونی قابل اجرا می‌باشند که این موضوع به محتوای کتاب بر می‌گردد. برای نمونه، چنانچه کتاب مد نظر ما یک مرجع و یک رفرنس باشد، می‌بایست حجم بالایی از محتوا را در آن جای داد. بدین منظور صفحه بندی به قطع رحلی دو ستونی و با استفاده از قلم ریز تر از حد معمول صورت می‌گیرد.

قطع رحلی کتاب

در نتیجه آن، حجم کتاب کمتر و وزن آن کاهش پیدا می‌کند و در نهایت از میزان هزینه چاپ آن نیز به طور چشمگیری کاسته می‌شود. اما برای آن دسته از کتاب‌هایی نظیر شاهنامه که دارای تصاویر هستند و یا قرآن مجید که به تذهیب و زیبا نویسی ظاهری نیازمند است، روش صفحه بندی کتاب به قطع رحلی برای صفحه بند فرق خواهد داشت و گاها به یک طراح و یا نقاش نیز نیاز می‌باشد. در این روش، هزینه‌های صفحه بندی کتاب به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت. اندازه رحلی کوچک حدودا ۲۱۲۹.۷ محاسبه شده، اندازه رحلی متوسط ۳۰۵۰ و اندازه نسخه بزرگ آن ۳۰*۶۰ اندازه گیری شده است.

سایز پالتویی کتاب

صفحه بندی کتاب به قطع پالتویی با استفاده از قلم ریزتر و با فاصله خطوط کم انجام می‌گیرد. صفحه بندی کتب به قطع پالتویی برای آن دسته از کتاب‌هایی که محتوای کم حجم برای شیک بودن و یا کتاب‌هایی که حمل و نقل آن‌ها به صورت آسان انجام می‌شود و وزن پایینی دارند، نظیر تقویم، سررسید و ادعیه، صورت می‌گیرد. صفحه بندی کتاب به قطع پالتویی مقرون به صرفه می‌باشد. زیرا با توجه به ارتفاع و بلندی آن، میزان اطلاعات بیشتری را می‌توان در آن جای داد. در صفحه بندی کتب به قطع پالتویی می‌بایست به زیبا سازی ظاهری کتاب‌ها و سلیقه مخاطبان توجه زیادی را داشت.

قطع پالتویی کتاب
قطع پالتویی کتاب

از آنجایی که سایز کتب به قطع پالتویی کوچک می‌باشد، نمی‌توان مطالب زیادی را در یک صفحه قرار دهید. چرا که سبب می‌شود نوشته‌های شما حالتی تورفته و در هم رفته به خود بگیرد که در نمایش کلی آن تاثیرات منفی را ایجاد خواهد نمود. در نهایت کیفیت کار شما را در سطح پایینی قرار می‌دهد، خواننده را هنگام مطالعه آزار خواهد داد و فروش نیز تا حد زیادی کاهش می‌یابد. اندازه سایز یا قطع پالتو حدودا ۱۱.۵*۲۱ اندازه گیری شده است.

بیشتر بدانید: برچسب ضد سرقت

سایز خشتی

صفحه بندی کتاب ها به قطع خشتی به زیبایی و ظرافت ویژه ای نیازمند است. این موضوع به دو دلیل وابسته است که در ادامه به آنها به صورت مختصر اشاره می کنیم. مورد اول آن که شکل ظاهری قطع خشتی، عرض و طول مساوی مربع یا خشت را می سازد و مورد دوم آن است که کاربرد قطع خشتی برای کتاب هایی با مضمون شعر و موارد خاص می باشد.

قطع خشتی کتاب
قطع خشتی کتاب

به همین جهت است که صفحه بندی کتب به قطع خشتی باید به صورتی تمیز و با نهایت خوانایی و سادگی برای خوانندگان انجام داد. این مدل صفحه بندی به طور معمول برای کتاب های هنری و کودک که ظاهری مربع شکل دارند، استفاده می نمایند. سایز کتاب های خشتی کوچک حدودا ۱۵۱۵ و سایز کتاب های خشتی بزرگ تقریبا ۲۱۲۱ محاسبه شده است.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.