هولوگرام و مشکلات امنیتی

هولوگرام و مبارزه با مشکلات امنیتی

نگرانی‌های فزایندۀ مربوط به مسائل امنیّتی یا بعبارتی مشکلات امنیتی هولوگرام‌ها را هرچه بیشتر مشهور می‌سازد. برچسب‌های امنیتی هولوگرامی به خاطر جلوگیری از دسترسی به مواد یا اطّلاعات ایمن‌شده اهمیّت زیادی دارند.

هولوگرام و مبارزه با مشکلات امنیتی

استفاده از هولوگرام در سازمانهای با ضریب امنیتی بالا

هم به لحاظ کشوری و هم به لحاظ بین‌المللی، کاربرد برچسب‌های امنیتی هولوگرام طی سال‌های اخیر رشد کرده است. برچسب‌های امنیتی هولوگرام یا بازدارندۀ قوی و یک مکانیزم کنترلی برای جلوگیری از دسترسی به اطّلاعات یا داده‌های مهم است، به‌خصوص در محیط‌های امنیّت بالا.

برچسب‌های امنیتی و امنیّت ملی – مشکلات امنیتی

گاهی برچسب‌های امنیتی در کنترل اطّلاعات مربوط به امنیّت ملی نیز به‌کار می‌روند. از آنجائیکه تطابق برچسب‌های امنیتی و طبقه‌بندی آنها فرآیند آسانی برای فیلترکردن است. این امر، یک سپر قوی برای مبارزه با هر‌گونه خطای امنیّتی است. برای مثال، بودجۀ مربوط به برچسب‌های امنیتی هولوگرامی یا برچسب‌های هولوگرامی که بر کارت‌ کارمندان حک شده است، به‌عنوان یک مقیاس امنیتی موثر برای جلوگیری از ورود یک غاصب است.

مشابه آن، حتی برای شناسۀ کاربری یک بازدید‌کننده، کد‌های مخصوصی بر روی برچسب‌های امنیتی، آنها را از سایرین جدا کند و فیلترسازی و بررسی امنیت را آسان و موثّر می‌سازد. این عمل، توسّط شرکت‌های چند ملیتی، فرودگاه‌ها و سایر سازمان‌های امنیتی به‌کار گرفته می‌شود.

استفاده از برچسب امنیتی در فروشگاه‌های بزرگ – مشکلات امنیتی

هولوگرام منحصربه‌‌فرد حک‌ شده بر روی یک برچسب امنیتی و برچسب‌های استیکری هولوگرام، توسط بازار‌های مواد غذایی یا فروشگاههای بزرگ نیز استفاده می‌شوند.

دزدی های زیاد از مغازه‌ها و جیب بری، فروشگاههای بزرگ و بازارچه‌های زیادی را مجهّز به راه‌حل‌های امنیتیهولوگرامی کرده است. اغلب محصولاتی که در فروشگاه‌های دپارتمانی به نمایش درمی‌آیند، به‌عنوان مثال غذا، پوشاک و اجناس تزئینی و غیره، با کدهای امنیتی مخصوصی برچسب‌گذاری می‌شوند که هرگاه از کنار ردیاب عبور کردند، دزد مغازه را به‌دام بیاندازند. برچسب ضد سرقت مخصوص گاهی به عنوان پیش‌نیاز مشتریان می‌توانند هم هولوگرام و همبارکد داشته باشند.

برچسب‌های امنیتی – مشکلات امنیتی

در حالیکه برچسب‌های امنیتی به یک مورد از نگرانی‌های امنیّتی کمک می‌کنند که آن جلوگیری از دسترسی به کالا یا اطّلاعات است، برچسب‌های استیکری هولوگرام ضابطۀ امنیّتی دیگری را اجرا می‌‌کنند. برچسب‌های استیکری هولوگرامی از حماقت در برابر جعل و تقلّب محافظت می‌کنند.

زمانیکه برچسب‌های استیکری هولوگرامی روی اطّلاعات امنیتی بالای اسناد یا کالاها ثبت شوند، نه تنها راه را برای تقلید دشوار می‌کنند، بلکه به همان میزان در لکّه‌دار کردن صحّت کالا را دشوار می‌کنند.

استفاده از هولوگرام در کالاهای الکترونیکی

صنعت الکترونیک نیز دوران سختی را در مبارزه با مسائل امنیّتی و جعل داشته است. به‌دنبال رشد بالای میزان امنیّت سی دی های صوتی و تصویری، چندین شرکت، سی دی های خود را با هولوگرام های متمایز یا برچسب‌های امنیّتی دارنده هولوگرام‎های دو/ سه بُعدی راه اندازی می‌کنند که این کار، راه را برای جاعلانی که قصد جعل یا فروش کپی‌های منتشر شده دارند، را دشوار می‌کند.

استفاده از برچسب‌های هولوگرام – مشکلات امنیتی

استفاده از برچسب‌های هولوگرام، همچنین در همۀ کالاهای الکترونیکی مانند لپ‌تاپ، آداپترها، گوشی‌های موبایل، آی‌پدها، شارژها  و سایر گجت‌های الکترونیکی گوناگون توصیه می‌شود. از آنجائیکه مکانیزم جعل کردن نیز به عنوان کار پیجیده ای مطرح شده و جلوه داده شده است، سازندگان محصولات الکترونیکی به برچسب‌های امنیّتی و استیکری هولوگرامی مخصوصی متوسّل می‌شوند تا تصویر برند آنها را حفظ کنند و همچنین کل فرآیند جعل را دشوار و پرهزینه سازد.

امنیت صنایع دارویی با هولوگرام

ایجاد امنیت و اطمینان از اصالت در برخی از کالا ها همانند مواد غذایی و صنایع دارویی علاوه بر بحث حفاظت از برند، دارای اهمیت فراوانی هستند چرا که مستقیما بر سلامت افراد جامعه تاثیرگذار هستند. در این بین انواع داروها، از قبیل قرص، کپسول، سرم ها، آمپول و … از اهمیتی خاص برخوردارند و اثرات سوء آن ها ممکن است غیرقابل جبران باشند.

روش های تامین امنیت صنایع داررویی

برای تامین امنیت در صنعت مواد دارویی، می توان به روش های گوناگون عمل کرد. در اولین اقدام می توان از یک لیبل امنیتی تخریب شونده هولوگرام روی جعبه دارو استفاده شود که حداکثر ویژگی های امنیتی را داشته باشد. در مرحله بعد می توان از یک هولوگرام نواری برای پلمپ قوطی برخی از داروها استفاده کرد.این روش معمولا برای قوطی قرص های تقویتی و ویتامین ها استفاده می شود که هزینه بسیار بالایی را نیز متحمل می شوند و مسئله حفاظت از برند خیلی جدی مطرح است.

در مرحله ای بالاتر، می توان از ویژگی های فوق امنیتی و ذرات نانو امنیتی قابل رهگیری یا میکرو هولوگرم ها استفاده شود. این روش در هر سطحی از بسته بندی مواد دارویی قابل اعمال هستند.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1