آشنایی با انواع هولوگرام های پراکنشی

هولوگرام های پراکنشی

آنچه درباره هولوگرام های پراکنشی خواهید خواند :


هولوگرام پراکنشی به چهار دسته هولوگرام های بدون آینه، هولوگرام های با آینه، هولوگرام های پراکنشی چند شکافه و هولوگرام پراکنشی دو شی تقسیم می شود. در ادامه به معرفی و بررسی هر کدام از این دسته ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

هولوگرام های بدون آینه

در شکل 19-10 سیستم ترتیب وضع نمایش داده شده است. لیزر الکترودی پنج سانتی متر بالاتر از میز نوری با یک اشعه که به صورت افقی تابانده می شود قرار گرفته شده است. یک قسمت از اشعه شی و یا اشیا را روشن می کند وقسمت دیگر به صورت اشعه ی مرجع عمل می کند.

 • اشعه را با یک دریچه مسدود کنید و نور اتاق را خاموش کنید و در قسمت نگهدارنده ی سطح تک ایستا یک هولوپلیت به صورت عمودی بر خلاف پیچ های سیاه در صورتی که قسمت چسبان شی به سمت شی است را قرار دهید. در حدود ده ثانیه صبر کنید.
 • دریچه را بردارید و در حدود سی ثانیه آن را در معرض نور قرار دهید. اگر هوا در سیستم تان وجود دارد در حدود سی ثانیه نیاز دارید تا یک جعبه ی بزرگ در کل سیستم در طول زمان نور دهی قرار دهید.
 • قبل از انجام هر گونه کاری آن را خشک و ظاهر کنید.
 • این هولوگرام را می بایست با یک لیزر نوری مشاهده کنید. برای انجام این کار بعد از تکمیل هولوگرام آن را بر روی سطح مشکی قرار دهید. شی را بپوشانید یا بردارید و از میان هولوگرام به شی نگاهی بیندازید. در صورت وجود شی تصویر مجازی آن مشاهده می شود.

ملزومات نام برده شده آ نیز برای هولوگرام پراکنشی نیز به کار برده می شود. علاوه بر این به یک سطح نگه دارنده ی تک ایستا نیز نیاز داریم . روش های توصیف شده در قسمت قبل را نیز در این نوع هولوگرام به کار ببرید. به جای یک شی دو پیچ بلند در قسمت بالا با فاصله ی کمتر از پهنای هولوپلیت نصب کنید .پیچ ها را رنگ مشکی کنید


برای مشاهده ی تصویر واقعی :

 • هولوگرام تکمیل شده را در موقعیتی که قبلا قرار داشت، بگذارید.
 • شی را بردارید و به جای آن یک صفحه ی سفید عمودی که در روبروی هولوگرام است قراردهید.
 • اتاق را تاریک کنید و یک اشعه ی لیزر موازی در مرکز هولوگرام که در حدود 180 درجه ی اشعه ی مرجع اصلی می باشد که در جهت پشتی الکترودهای لیزری که برای ساخت هولوگرام مورد استفاده قرار می گیرد، بتابانید .
 • تمام راه های نوری تعویض می گردند و یک تصویردو بعدی از شی ظاهر می گردد. اشعه ی لیزر را به مکانی دورتر از هولوگرام انتقال دهید و نمای متغیر تصویر را مشاهده کنید.
بیشتر بدانید: کاغذ ضد کپی

هولوگرام های پراکنشی با یک آینه

به یاد داشته باشید تمامی اجسام در هولوگرام ذکر شده از پهلو روشن می گردند. برای روشن کردن از قسمت جلو باید یک سطح آینه ای به آن بیفزاییم .

ملزومات: یک آینه ی تخت از ملزومات این هولوگرام می باشد. این آینه را در قسمت عمودی که پشت آن بایک چسب داغ به شبکه ی از فلز یا چوب چسبانده شده است، قرار دهید. هم چنین قسمت تحتانی آینه را به میزان ارتفاع شی و یا نگهدارنده ی سطح بالا ببرید.

عملکرد این هولوگرام نیز مانند سایر نمونه های قبلی است. اما از ترتیب شرح داده شده در شکل 20-10 استفاده کنید. توجه کنید که موج به شکل مقوای مشکی نیاز به مسدود کردن نور لیزر از در معرض قرار گیری از سمت پشتی دارد. برای نمایش تصویر واقعی بر روی صفحه ی نمایش قسمت پشتی هولوگرام را در سمت پشت نگهدارنده ی سطح قرار دهید و نور لیزر از قسمت پشت باز درون هولوگرام به درون آینه به گونه ای بتابانید که اشعه به الکترود لیزری برخورد کند. بر روی صفحه ی قرار گرفته شده در موقعیت شی تصویر واقعی تشکیل می شود.


هولوگرام های چند شکافه

از نمادهای زیر در منحنی مرتبط به آزمایشات باقی مانده آمده است :

توجه: لنزهایی که با یک سوراخچه همراه باشند فیلتر فضایی نامیده می شوند.

شکل 22-10 نمایه ای برای ساخت هولوگرام  پراکنشی با کیفیت است. عملکرد آن معمولی است و برای سایر آزمایش های باقی مانده نیز صدق می کند.

 • اجزای نشان داده شده در شکل 22-10 را جز برای فیلتر فرانمایی L1 ,S و L2 ,S را طرح نمایید.
 • راه های نوری را با استفاده از یک سیم متوازن کنید. آن را ازموچج شکاف دهنده ی bs آغاز کنید ومسافت کلی از bs تا m2 تا h را اندازه گیری کنید. با به حرکت درآوردن آینه ی m2 به اندازه ی 2 الی 3 سانتی متر راه را متوازن سازید.
 • دو اشعه از امواج را با قرار دادن فیلترهای فضایی گسترش دهید. اشعه ی مرجع می بایست هولوپلیت را بپوشاند. اشعه ی امواج باید شی را روشن نگه دارد.
 • ایجاد مانع: از هولوپلیت نور منتشر شده از هر جای دیگر به جز شی را مشاهده کنید. تمامی نورها را با استفاده از یک کاغذ مقوایی ببندید.
 • میزان شدت دو موج ناگهانی بر روی هولوپلیت با قدرت سنج و با قرار دادن مقیاس سنج بر سر راه هولوپلیت ببندید. نور انتشار یافته از اشعه ی جسم را ببندید میزان شدت اشعه ی مرجع به اشعه ی شی را با دو به کار گیری دو روش تنظیم کنید.
  • از یک شکاف دهنده ی متغیر استفاده کنید.
  • لنزهای گسترش دهنده ی امواج را به طور مناسب در امتداد مسیر امواج به حرکت در آورید.
 • زمان در معرض قرار دهی نور را تعیین کنید.
 • اکنون هولوگرام را ظاهر کنید.

اگر نوردهی مطلوب از شی مورد نظر است یک شیشه تخت می بایست در میان شی و آینه ی m3 قرار گیرد. از برخورد هر گونه نور مستقیم به منبع h جلوگیری کنید.


هولوگرام های پراکنشی دو شی

در شکل 23-10 نمایه ای برای روشن کردن شی با دو اشعه را نشان می دهد. این مسئل سبب نوردهی هنرمندانه در میان شکاف دهنده ی اشعه، فیلتر فضایی و آینه می گردد. نوردهی مطلوب با شیشه ی مسطح نیز امکان پذیر است. راه اشعه از اشعه ی افزوده شده می بایست با آغاز از اشعه ی شکاف دهنده ی BS1 متعادل سازی شود.

ویژگی های هولوگرام های پراکنشی و بازتابی در یک کلاس درس تاریک توضیح داده شد :

یک منبع نور گرم شونده همانند نور افکن های موجود در فروشگاه های سخت افزاری را بیابید و سپس هولوگرام های بازتابی سفید رنگ را روشن نمایید. تمام زاویه ی دید تصویر مجازی را با نگاه کردن به بالا، پایین، چپ و راست آن را به دانش آمزان نشان دهید. حالا لایه ی حساس هولوگرام را بالای یک فنجان آب داغ (قهوه، چای ) بگیرید و اجازه دهید بخار آب ژلاتین هولوگرام را برجسته کند.

بار دیگر با مشاهده ی تصویر در می یابید که رنگ هولوگرام به سمت رنگ قرمز متمایل می گردد. گرچه هولوگرام های بازتابی بر روی لایه ی حساس عکاسی سیاه و سفید ثبت می گردند ولی قابلیت بازسازی تصاویر سه بعدی را در رنگ های متفاوت را دارند.

از یک هولوگرام پراکنشی دو کاناله استفاده کنید. تصویر واقعی را با استفاده از اشعه ی نور یک لیزر بر روی یک صفحه نمایش دهید. با چرخاندن اشعه ی لیزر را در حول هولوگرام در می یابیم که هر نقطه یک نمای کاملا متمایز از شی را نشان می دهد. بنابراین اگر هولوگرام به تکه های کوچکتر تقسیم شود هنوز در هر قطعه یک تصویر کامل از هولوگرام را داریم.

اکنون با تغییر زاویه ی برتابشی از همان هولوگرام با یک نمای کاملا متفاوت ولی با همان مشخصات اولیه روبرو می شویم. با استفاده از لیزر الکترودی بدون استفاده از هم راستاگر از نور منشعب شده برای تصویر مجازی از دوکانال موجود در هولوگرام استفاده می شود. دانش آمزان باید به تنهایی تغییرات موجود در هولوگرام را مشاهده کنند. به یاد داشته باشید هولوگرام قابلیت ذخیره ی بی شمار اطلاعات را دارند.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.