تکنولوژی هولوگرافی و مزایای آن

تکنولوژی هولوگرافی

اعضای سابق تیم سینمای لیترو یک شرکت جدید به نام Light fight lab (آزمایشگاه نوری) تاسیس کرند که هدف آن تجاری سازی صفحه نمایش تکنولوژی هولوگرافی است (دقیقا یک نسخه تلوزیون سه بعدی بدون شیشه است که اشیا را به بینندگان نمایش می دهد و اشیا بسیار شبیه به ابعاد واقعیشان در پشت صفحه دیده می شوند).

در سال گذشته برخی از اندیشمندان سینمای لیترو نسبت به استفاده ی NAB از تصویر برداری نور میدان دید شگفت زده شدند. نوعی جذب تصویر که اطلاعاتی پیرامون جهت نور و همچنین رنگ و شدت آن را جمع آوری می کند تا امکان دستکاری فیلم را داشته باشد که گویی آن یک تصویر سه بعدی است تا بتواند امکان تنظیم خواص تصویری اولیه ی مانند تمرکز و عمق میدان در تولید و پس از تولید را داشته باشد.


تصاویر هولوگرافی بر صفحه نمایش ها

هم اکنون بنیان گذاران آزمایشگاه light field جان کرافین، مدیر عامل، برندون بونسی، CTO ،ED Ibe و سرپرست مهندسان می گویند که در حال توسعه ی راه هایی برای نمایش تصاویر نور زمینه به عنوان تصاویری کاملا هولوگرافی هستند. اولین  کاربرد این برنامه ها ممکن است نمایشگر های مصرفی برای استفاده در اتاق نشیمن باشد اما این شرکت برنامه های کاربردی برای مکان های زنده، پزشکی و آموزش، پارک ها و در نهایت حتی برنامه های کاربردی مانند تلفن همراه با صفحه های  هولوگرافی را در نظر دارد.

کرافین آن را “راس صفحه نمایش همه جانبه” می خواند. این به این معنی است که اگر تکنولوژی هولوگرافی به گونه ی صورت حساب به کاربرده شود، تصاویر هولوگرافی روی چهره های انسان دقیقا به همان شیوه ای که واقعی است در تکنولوژی هولوگرافی ثبت می شوند. گفته ی کرافین به استودیو دیلی: وقتی به سراسر اکوسیستم نگاه می کنم هولوگرافی چیز هایی را می بینم که طراحی و ساخته شده است ( در دامنه ی صفحه نمایش) که شما را وادار به انجام کاری می کنند. بنابراین هنوز از دیدگاه فیزیولوژیکی کار نمی کند.


مشکل هولوگرافی برای چشم انسان

چشم شما چیزی دقیق در فضا مشاهده نمی کند. شما بیشتر به دو قسمت عکس نگاه می کنید. ما گمان می کنیم کلیدی برای باز کردن یک تجربه هولوگرافی کاملا عمیق، توانایی یک تجربه ی بدون عینک است که کاملا منفعل و اجتماعی است. شما لازم نیست که به یک هدست تکیه کرده تا حرکت را تحریک و دوبارع آن را در فضا قرار دهید. این جنبش فیزیکی بیننده است که قادر به حرکت در اطراف بدون هیچ نهفتگی است.

مشکل فنی اصلی این است که برای اینکه نمایش نور به درستی کار کند، آن بایستی چشم انسان را به وسیله ی لیزر درمان کند. برای اینکار آن نیاز به گرفتن داده ها از ضبط اولیه نور میدان و دستکاری آن برای ارائه ی نور می باشد، طوری که آن از درون صفحه اصلی آغاز میشود. حضور یک هنرمند، پیرامون اینکه چگونه یک نمایشگر نور زمینه پرتو های نور را به سمت چشم انسان متمرکز می کند به طوری که ازسمت یک جسم در یک مکان خاص در فضا پرتاب شود.


سخنان کرافین در مورد تکنولوژی هولوگرافی

کرافین در مورد هولوگرافی توضیح داد: شما این اشعه های نور را به همان هواپیما تبدیل می کنید که در دنیای واقعی همگرا هستند، بنابراین شما ایجاد انعکاسی مخالف از این شی را خواهید داشت ( این به عنوان عملکرد چهار بعدی شناخته شده است). شما بازتاب اصلی را می گیرید ( نور را از یک شی) چشم آن را می بیند و این اشعه ها را به یک صفحه 4 بعدی ردیابی می کند. اگر این کار را با اپتیک صحیح و با وضوح کافی انجام دهید، ابتدا اشعه های اولیه را بازسازی کرده اید.

کرافین گفت که سه حوزه ی کلیدی وجود دارد که کیفیت یک تصویر میدان نور را تعریف می کند. ریزش در درجه به تراکم اشعه ی تولید شده توسط صفحه نمایش اشاره دارد. برای آنکه شئ واقعی به نظر برسد. حجم نمایش فضای جلوی صفحه را نشان می دهد که بینندگان می توانند آن را اشغال کرده و همچنان اثر جهان نما را تجربه کنند (برخلاف نمایشگرهای جهان نمای بدون عینک، نمایشگرهای نور میدان نیاز به این ندارند که تماشاچیانشان  برای دیدن اثرات استریو در نقاط خاصی در مقابل نمایشگر بنشینند ) در آخر رزولوشن معادل دو بعد برای تراکم پرتو در یک قطعه ی فضای داخل است.


مزیت نمایشگرهای هولوگرافی

مهم ترین مزیتی که در اینجا وجود دارد این است که این آزمایشگاه کم کم کوچک خواهد شد و در طی یک یا دو سال آینده با هدف تضمین سری تامین مالی یک نمونه ی اولیه ی کوچکتری را در مقیاس بزرگتر آغاز می کند. کرافین میگوید که داستان سینمای لیترو حرکتی خطرناک بود اما اصرار دارد که بنیانگذاران این شرکت اعتماد به نفس داشته باشند که بتوانند تجربه ی تکنولوژی هولوگرافی قانع کننده ای را ارائه دهند.

کرافین گفت: ما دارای یک سیستم روشنایی جدید و مجموعه ی بسیار پیچیده از اپیک هستیم که این اجازه را به ما می دهد تا یک صفحه نمایشگر هولوگرافی کاملا تخت را ایجاد کنیم. شما به راحتی میتوانید آنرا بر روی دیوار آویزان کنید. به این نظر میرسد که یک صفحه نمایش تخت باشد، نه به مسطح بودن یک پانل دیواری نازک. این نشان دهنده ی تغییر در روند اجراهای خاص ماست.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.