مزایای چاپ دیجیتال لیبل

مزایای چاپ دیجیتال لیبل نسبت به چاپ فلکسو لیبل

وقتی به قفسه محصولات چیده شده در فروشگاه‌ها نگاه میکنید، هر کدام دارای یک لیبل خاصی برای تبلیغ هستند که روی آن ها چاپ شده است. لیبل محصولات به عنوان یک مولفه‌ اساسی در بسته‌ بندی برندها تفاوت ایجاد میکنند و باعث ترغیب مشتریان به خرید محصول یک برند میشوند. در سال های اخیر شاهد نوآوری در صنعت لیبل هستیم و به طوری که این لیبل ها به دو صورت چاپ فلکسو و چاپ دیجیتال انجام میشود. ما در این مقاله قصد داریم به بیان مزایای چاپ دیجیتال لیبل نسبت به چاپ فلکسو لیبل بپردازیم تا به سادگی بتوانید یکی از روش های چاپ‌ لیبل را برای برند یا محصول مورد نظر خود انتخاب کنید.

مزایای چاپ فلکسو لیبل چیست؟

چاپ فلکسو لیبل سابقه طولانی در صنعت بسته ‌بندی دارد و نخستین دستگاه مربوط به این نوع چاپ در سال ۱۸۹۰ فعالیت خود را آغاز کرد. با گذشت زمان و با پیشرفت های صنعتی از نظر فنی در نوع جوهرها، رنگ ها و تولید پلیت ها شاهد تحولی در فرآیند چاپ شدیم. جالب است بدانید که چاپ فلکسو شباهتی زیادی به یک مهر بزرگ دارد و پیش از تولید لیبل، پلیت های چاپی با قالب پلاستیکی برجسته با طرح مورد نظر تولید میشوند.

سپس بعد از تنظیم آنها روی دستگاه، سطح پلیت به جوهر آغشته شده و روی غلطک با سرعت بالا میچرخد و تصویر روی لیبل یا برچسب حک میشود. لازم به ذکر است برای هر رنگ از جوهرها باید یک پلیت جداگانه تهیه شود که باعث افزایش هزینه بسته بندی میشود.

مزایای چاپ فلکسو لیبل چیست؟
چاپ فلکسو لیبل

مهمترین مزیت چاپ فلکسو، تعداد بالای چاپ و پرسرعت آن است و در مقایسه با روش های دیگر چاپ برای سفارش لیبل مقرون به صرفه است. از طرفی دیگر، از چاپ فلکسو با رنگ و جوهرهای متنوع میتوان روی لایه ‌های مختلفی فلز و حتی سطوح حساس به گرما استفاده کرد. بنابراین اگر حجم کار چاپی شما پایین و کوتاه مدت است فرآیند چاپ فلکسو که نیاز به تولید پلیت های چاپ مختلف، ابزارها و زمان راه‌ اندازی و تنظیم دارد، ممکن است روش مقرون به صرفه ‌ای نباشد.

بیشتر بدانید: چاپ هولوگرام

مزایای چاپ دیجیتال لیبل نسبت به چاپ فلکسو لیبل

قبل از اینکه به بیان مزایای چاپ دیجیتال لیبل نسبت به چاپ فلکسو لیبل بپردازیم، بهتر است که با چاپ دیجیتال بیشتر آشنا شوید. چاپ دیجیتال به عنوان یکی از پیشروترین ابزارها در صنعت بسته‌ بندی فعالیت خود را از سال ۱۹۹۳ در جهان آغاز کرد. با استفاده دستگاه های چاپ دیجیتال میتوان لیبل های مختلفی را تولید و عرضه کرد.

البته دستگاه چاپ دیجیتال شباهت زیادی به چاپ فلکسو دارد؛ اما در این روش چاپ دیگر نیازی به تولید پلیت های چاپ نخواهید داشت. زیرا به جای استفاده از جوهر در پلیت، از جوهر‌های مخصوصی به صورت الکتریکی استفاده میشود. در واقع وقتی پوشش حاوی جوهر در تماس با لیبل قرار میگیرد و تصویر روی برچسب یا سطح مورد نظر منعکس میشود.

با استفاده از چاپ دیجیتال میتوان تصاویر دیجیتال یا محتواهای مختلف از قبیل متن و پی دی اف را به محصولات چاپی حرفه ای تبدیل کرد. تکنولوژی چاپ دیجیتال به گونه‌ ای است که زمان گردش کار سریعتری برای تولید لیبل دارد و در تیراژهای مختلف با بالاترین کیفیت فرآیند چاپ را انجام میدهد.

همین ویژگی ها و قابلیت چاپ متغیر و کاملا رنگی، مقرون به صرفه بودن، عدم نیاز به تولید پلیت چاپ و کاهش زمان راه‌ اندازی باعث شده است که تقاضای بازار برای استفاده از چاپ دیجیتال لیبل محصولات افزایش یابد. در ادامه بیان برخی از مهمترین مزایای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ فلکسو روی لیبل خواهیم پرداخت.

مزایای چاپ دیجیتال لیبل نسبت به چاپ فلکسو لیبل
چاپ دیجیتال لیبل

امکان چاپ دیجیتال در تیراژ پایین

در چاپ دیجیتال لیبل به دلیل حذف تولید پلیت و امکان چاپ مستقیم اطلاعات از کامپیوتر روی سطح چاپی و درجه بندی دستگاه در تیراژ محدود حتی یک نسخه با هزینه پایین وجود دارد. بنابراین در این روش چاپ لیبل میتوان یک پرینت نمونه از طرح اولیه گرفت و بعد از ارزیابی به صورت دیجیتالی آن را چاپ کرد.

کاهش هزینه هاظ

از دیگر مزایای چاپ دیجیتال لیبل نسبت به چاپ فلکسو لیبل مربوط به کاهش هزینه ها میشود. به طوری که هزینه چاپ دیجیتال، در مقایسه با چاپ فلکسو بسیار کم است و باعث شده که بسیاری از برندها حتی در تیراژ پایین نیز از این روش چاپ استفاده کنند. به طوری که هزینه چاپ هر صفحه ثابت و میزان معینی است و با افزایش تعداد تیراژ نیز تغییر نمیکند.

صرفه ‌جویی در زمان

در روش چاپ دیجیتال چون بسیاری از فرآیندهای چاپ مانند تولید پلیت و لیتوگرافی حذف شده است، زمان کمتری برای چاپ لیبل روی سطوح صرف خواهد شد.

افزایش سرعت چاپ در چاپ دیجیتال

یکی دیگر از مزایای چاپ دیجیتال نسبت به دیگر روش‌های سنتی چاپ در استفاده نکردن از پلیتهای چاپ است که باعث افزایش سرعت مراحل آماده‌سازی پیش از چاپ خواهد شد.

افزایش سرعت چاپ در چاپ دیجیتال
مزایای چاپ دیجیتال لیبل

امکان چاپ شخصی و منحصر به ‌فرد

در چاپ دیجیتال با توجه به وجود امکان چاپ در تیراژ پایین اما شما میتوانید هر نسخه از محصول چاپی خود را به صورت متفاوت و منحصر به فردتر از نسخه قبلی چاپ کنید. مثلا شما میتوانید صفحات تقویم را با طرح های مختلف چاپ کنید یا اطلاعات هر نسخه چاپی را تغییر دهید.

بیشتر بدانید: فروش هولوگرام آماده

روش چاپ دیجیتال لیبل بهتر است یا چاپ فلکسو لیبل؟

حال که با مزایای چاپ دیجیتال لیبل نسبت به چاپ فلکسو لیبل آشنا شدید، در پاسخ این سوال که به این نکته کدام روش چاپ بهتر است باید گفت که بستگی پروژه چاپ لیبل شما، حجم سفارش و بودجه شما دارد. در واقع قیمت هر لیبل که با چاپ دیجیتال تولید میشود در مقایسه با لیبل چاپ فلکسو، میتواند بسته به حجم سفارش متفاوت باشد.

به طوری که در چاپ دیجیتال، قیمت هر لیبل در طول انجام پروژه یکسان و ثابت خواهد ماند، اما در چاپ فلکسو، تمام هزینه ‌ها قبل از زمان راه‌ اندازی دستگاه و تولید پلیت چاپ در حجم بالای سفارش تقسیم و توزیع میشود. بنابراین برای تعداد سفارشات بالای هزار نسخه، چاپ فلکسو مقرون به صرفه ‌تر خواهد بود. در صورتی که قصد سفارشی سازی لیبل محصولات خود با طرح متغیر را دارید، چاپ دیجیتال به دلیل راحتی نسبی در فرآیند چاپ بهتر است.

نتیجه‌گیری

انتخاب روش چاپ لیبل دیجیتال یا چاپ فلکسو بستگی به نوع برچسب محصول مشتری دارد. روی این لیبل ها علاوه بر اطلاعات محصول و دستورالعمل‌ استفاده از آن، نام برند نیز درج و جهت عرضه آماده میشود. حال با دانستن مزایای چاپ دیجیتال لیبل نسبت به چاپ فلکسو لیبل شما باید به یک تامین کننده‌ لیبل سفارش بدهید که بتواند لیبل های با کیفیت و موثری را متناسب با نیاز بسته ‌بندی شما تولید کند.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.