دسته بندی هولوگرام ها

معرفی هولوگرام ها

انواع متفاوتی از هولوگرام وجود دارد و نحوه ی دسته بندی هولوگرام ها نیز متفاوت می باشد. در این مقاله تصمیم داریم شما را با چند هولوگرام مهم و رایج آشنا کنیم.

هولوگرام های بازتابی

هولوگرام های بازتابی که در آن ها تصویر کاملا نزدیک به سطح مشاهده می شود از رایج ترین نوع هولوگرام در گالری ها به شمار می آید .این هولوگرام با یک نور سفید گرم شوند روشن می شود و سپس در یک زاویه ی دید متفاوت و دور به سمت دید بیننده قرار می گیرد .بنابراین این تصویر از نور بازتاب شده از هولوگرام حاصل می گردد .

مدل های مختلف هولوگرام بازتابی

اخیرا این هولوگرام ها در رنگ ها ی متفاوت ساخته و نمایش داده می شوند و تصویر شان کاملا با شی اصلی متفاوت می باشد .اگر آینه یک شی باشد تصویر هولوگرافی حاصل از آن به صورت یک نور سفید است .اگر الماس یک شی باشد تصویر حاصل از آن درخشنده و به صورت جرقه خواهد بود. گرچه تولید انبوه هولوگرام هایی همانند تصویر یک عقاب بر روی کارت ویزا به وسیله ی یک نور بازتابی مشاهده می گردد در حقیقت این تصاویر یک هولوگرام پراکنشی هستند که با لایه از آلومینیوم در قسمت پشتی شان اندود شده اند .

دسته بندی هولوگرام های بازتابی

هولوگرام های پراکنشی

از دیگر دسته بندی هولوگرام ها ، هولوگرام های پراکنشی هستند. هولوگرام های پراکنشی معول با یک لیزر که برای ثبت شان مورد استفاده قرار می گیرد ،مشاهده می شوند.این نور مستقیما از قسمت پشتی هولوگرام تابانده می شود و به چشم بیننده می رسد .تصاویر مجازی حاصل از این هولوگرام بسیار عمیق و تیز خواهد بود .

کوچکتر شدن هولوگرام و تغییرات موجود در تصویر

برای مثال از میان یک هولوگرام کوچک که به صورت یک پنجره می باشد ،یک اتاق بزرگ با افراد بی شماری در آن مشاهده می گردد .اگر این هولوگرام به تکه های کوچکتر تقسیم شود هنوز تصویر کامل درهمان قسمت های کوچک قابل مشاهده است .بسته به موقعیت این تکه ها تصاویر متعدد از زاویه دیدهای متفاوت قابل مشاهده است .
علاوه بر این اگر اشعه ی لیزری به قسمت پشتی هولوگرام تابانده شود تصویر اصلی بر روی یک سطح نزدیک به موقعیت اصلی تصویر نمایش داده می شود.

دسته بندی هولوگرام های پراکنشی

هولوگرام رنگی فول پارالاکس

سری هولوگرام های تجاری Voxgram توسط کمپانی Holographic Optical Technology Inc در جورجیا ارائه شد که بر اساس واحد Voxel برای تصویر نگاری پزشکی، تجاری سازی بنام هولوگرام رنگی ساخته شد.

آخرین نسل Voxgram ها در هولوگرام رنگی

آخرین نسل Voxgram ها، تمام رنگی به صورت فول پارالاکس ارائه شده است که در دستگاه Voxbox قابل مشاهده هستند. تصاویر Voxbox مشابه تصاویر تلویزیونی قدیمی است ولی می توان تصویر هولوگرام را به صورت فول پارالاکس روی آن مشاهده کرد.

هولوگرام رنگی

نور دهی هولوگرامهای رنگی در Voxgram ها

بر خلاف اکثر روش هایی که برای نوردهی هولوگرام که از ۲-۳ لیزر با طول موج متفاوت استفاده می شود، Voxgram تنها از یک لیزر برای سه رنگ RGB استفاده می کند و در واقع هولوگرام هایی مجزا برای هر رنگ می سازد، ولی در زاویه ای متفاوت که در نهایت با هم ترکیب می شوند و در نور سفید رنگی خواهد شد.

روش مشاهده این تصاویر

کلید مشاهده این جلوه، قراردادن دو فیلتر بین سه هولوگرام است. این فیلتر ها طول موج نوردهی شده را به شکل مناسبی بلاک می کند و سایر نور ها را عبور می دهد. بدین ترتیب رنگ های سبز و قرمز و آبی دقیقا در جایگاه خود قرار می گیرند و یک تصویر تمام رنگی را می سازند.

هولوگرام های ترکیبی

از دیگر دسته بندی هولوگرام ها هولوگرام های ترکیبی هستنند. در میان انواع هولوگرام های انعکاسی و انتقالی، گونه های متنوعی را میتوان ساخت که به هولوگرام های ترکیبی معروف هستند.

هولوگرام های ترکیبی

هولوگرام های برجسته

در تولیدات انبوه هولوگرام ها برای استفاده های اعتباری مانند برچسپ امنیتی هولوگرام و یا هولوگرام هایی که بر روی کارت های اعتباری پول و یا گذرنامه ها با آن مواجه میشوید ، یک الگوی دو بعدی تداخل گر بر روی یک زرورق پلاستیکی نازک پرس میشود.نوع اصلی هولوگرام معمولا توسط مواد حساس به نور که عکس بردار نامیده میشود ثبت میگردد.

زمانی که کامل شد،از شیارهایی سطحی تشکیل میشود، سپس یک لایه نیکل بر روی هولوگرام گذارده و سپس کنده میشود و بصورت توفال فلزی بدست می آید.توفال های دست دوم میتوانند از توفال های اولیه تولید شوند.توفال ها بر روی یک خط کش قرار میگیرند و تحت حرارت بالا و فشار همانند میلار برجسته و فشرده میشوند. سپس به محلی متشکل از مواد مرکب وارد میشوند.هولوگرام های برجسته در واقع ترکیبی از چند نوع از هولوگرام ها هستند.

هولوگرام های ترکیبی

هولوگرام های کامل

یک هولوگرام انتقالی یا انعکاسی میتواند از تصاویر گوناگونی (معمولا شفاف) از یک شیء ساخته شوند ،که میتواند موجودی زنده باشد یا منظره ای طبیعی یا یک گرافیک کامپیوتری و یا تصویری از اشعه ی ایکس.معمولا شیء توسط دوربین دیده میشود بنابراین دوربین تصاویر مجزایی را ثبت میکند.هر یک از تصاویر در یک صفحه ی نمایشگر ال.سی.دی توسط نور لیزر درخشان شده و بعنوان پرتوافکن بر روی نوار عمودی باریکی از یک صفحه ی هولوگرافیک ثبت میشوند.

نمای بعدی نیز به صورت مشابه بر روی نواری نزدیک ثبت میشود تا جایی که تمام نماها ثبت گردند. زمانی که نماگذاری هولوگرام های ترکیبی تمام میشود.چشم راست و چپ تصاویر را از هولوگرام های باریک متفاوتی میبینند. بنابراین یک تصویر برجسته مشاهده میشود.اخیرأ دوربین های فیلم برداری برای ثبت اصلی استفاده شده اند،که به تصاویر قابلیت دستکاری توسط نرم افزار کامپیوتری را میدهند.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.