مقایسه آیتم های امنیتی و هزینه های آن

مقایسه هزینه آیتم های امنیتی

پیش تر در رابطه با ایجاد امنیت برچسب هولوگرام ها و روش های تضمین اصالت اسناد و مدارک و حفاظت از برند، مقالات متعدد را ارائه کردیم. در مقاله “آیتم های امنیتی” قصد داریم به مقایسه این المان ها و یا ایتم ها با یک دیگر بپردازیم. بدیهی است که میزان ایجاد امنیت یک آیتم بالاتر باشد، تولید و ملزومات آن نیز پرهزینه تر خواهد بود. در این جا به ترتیب از کم هزینه ترین تا پرهزینه ترین آیتم ها و تکنولوژی های امنیتی را معرفی خواهیم کرد.


بررسی هزینه های هولوگرام به عنوان آیتم های امنیتی

هولوگرام ها  نیز انواع مختلفی دارند و با توجه به نوع طراحی و آیتم های امنیتی تعبیه شده در آن از قبیل میکرو تکست (ریز نوشته)، المان پنهان، گیلوش ها و طرح های اختصاصی و منحصر به فرد میتواند به خوبی امنیت سند یا یک کالا را تامین کند. طبیعی است که با این ویژگی ها، پروسه تولید آن و میزان حافظت آن از جعل، نسبت به کاغذ ها و مرکب های امنیتی دارای هزینه بیشتری می باشد.

در صورت احتیاج به امنیت بالاتر، می توان هولوگرام را تلفیق با سایر المان های امنیتی نیز استفاده کرد. المان هایی مثل UV، شماره سریال، انواع کد ها و حتی تکنولوژی NFC نیز قابل تلفیق هستند. در طبقه خود هولوگرام  ها، هولوگرام های گرم (هات استمپ) هزینه بیشتری نسبت به هولوگرام های سرد (لیبل) و معمولی دارند. و قاعدتا امنیت بیشتری را ایجاد می کنند.

هزینه آیتم های امنیتی

هزینه های جلوه های فلورسنت و UV

در ابتدایی ترین سطح جلوه های فلورسنت و UV هستند که جزو المان های امنیتی پنهان دسته بندی می شوند و تحت تابش نور UV آشکار می شوند. این جلوه ها می توانند در مرکب ها، ورنی ها، الیاف کاغذ ها، قسمتی از هولوگرام ایجاد شوند.


هزینه های مرکب های امنیتی

پس از UV می توان به انواع مرکب های امنیتی اشاره کرد. مرکب هایی با ویژگی های خاص و حساسیت های متنوع، مثل حساس به دما، طیف های نوری مشخص، حساس به دما یا خراش و … هستند. برخی در زوایای مختلف جلوه ها و رنگ های متفاوت از خود نشان می دهند. در رده های بالاتر بارکدها و کد های دو بعدی هستند که قابلیت ذخیره سازی اطلاعات را دارند. صرف نظر از بخش سخت افزاری آن(قرائت گر – Reader) این روش واقعا از نظر هزینه ای مناسب است.

بیشتر بدانید: هولوگرام چیست؟

هزینه های بارکدها و کد های دو بعدی

از دیگر هزینه آیتم های امنیتی هزینه های بارکد های دو بعدی است. در رده های بالاتر بارکدها و کد های دو بعدی هستند که قابلیت ذخیره سازی اطلاعات را دارند. صرف نظر از بخش سخت افزاری آن(قرائت گر – Reader) این روش واقعا از نظر هزینه ای مناسب است.


هزینه های امنیتی و انواع کاغذ های ضد کپی 

کاغذ های امنیتی نیز که شامل انواع کاغذ های ضدکپی حساس به مواد شیمیایی هستند و یا الیاف خاص با ویژگی های خاص دارند که یا در ماشین کاغذ سازی در خمیر کاغذ و  یا در بخش نهایی و پرداخت کاغذ ایجاد می شوند. هر کدام از این ویژگی ها به نحوی جعل یا تحریف در کاغذ را آشکار می سازند. استفاده عمده این کاغذ ها، در اسناد و مدارک می باشد که هزینه قابل توجهی نیز ندارد.

آیتم های امنیتی

هزینه های انواع تگ ها، تکنولوژی NFC و RFID

انواع تگ ها، تکنولوژی NFC و RFID  ها با فاصله ای بیشتر از نظر هزینه از سایرین، در رده ای به مراتب بالاتر قرار دارند و ویژگی های قابل توجهی دارند که پیشتر در مطالب دیگر سایت منتشر شده است. در این رده، تکنولوژی NFC به علت ویژگی تماس(touching) ، برای برقراری ارتباط، دارای امنیت خیلی بیشتری می باشد. با تمامی این تفاسیر استفاده هرکدام از آیتم ها وابسته به کاربرد سند یا محصول و طول عمر مفید آن است.

در بسیاری از موارد، تنها یک المان کافی نیست و باید چند آیتم را ترکیب کرد تا به بهترین عملکرد و بازدهی در حفظ اصالت اسناد و مدارک و یا حفاظت از برند دست یافت. مثلا در یک سند استفاده هم زمان از کاغذ و مرکب امنیتی به همراه یک قطعه هولوگرام (ترجیحا گرم) پیشنهادی معقول و منطقی است و برای حفاظت از برند، هولوگرام های خاص پلمپ و استفاده از شماره سریال، انواع کد ها و حتی NFC و RFID کمک بسیاری می کند.


دیدگاه‌ها
  1. علی شریفی گفت :

    به مقدار کم میشود کاغذ ضد کپی خریداری کرد

    9 شهریور 1397 - 7:13 ب.ظ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.