آشنایی با تگ RFID

تگ RFID

یک تگ در ساده ترین شکل خود، شامل دو جزء است. یک آنتن برای انتقال و دریافت سیگنال‌ها و یک چیپ RFID ( یا یک مدار یک‌پارچه) که هویت و اطلاعات دیگر تگ را ذخیره می‌کند. انتخاب تگ RFID از مهم ترین قسمت های یک سیستم موفق RFID است. امروزه صدها تگ مختلف در بازار موجود است که می توانند بسیار عالی و دقیق باشند ولی انتخاب اشتباه برای کاربری شما دردسر ساز خواهد بود. مثلا تگ های پایه فلزی به طور خاص برای قرائت از روی سطوح متالیک طراحی شده اند. در حالی که Wet Inlay RFID و لیبل های RFID روی سطوح متالیک قابل خواندن و بازیابی نیستند.

از انواع خاص دیگر می توان از تگ های شیشه خودرو ها، تگ های رخت‌شوی‌خانه ها برای تگ کردن لباس ها و پارچه ها و یا تگ های Timing-Race (زمان‌بندی مسابقات) هستند که به علت انعطاف پذیر بودن تگ های  Wet Inlay نسبت به تگ های مرسوم از آن در این زمینه استفاده می شود.

تگ rfid

هزینه برچسب‌های هولوگرام  RFID

هزینه برچسب‌های هولوگرام تگ RFID در چند سال اخیر به طور قابل توجهی کاهش یافته است. از این رو می‌تواند یکی از گزینه‌ها برای ایمن کردن بسته‌بندی‌ها باشد.آشکارساز دست‌خوردگی Temper evident یکی دیگر از ویژگی‌های امنیتی است که جزو خانواده هولوگرام های امنیتی قرار می‌گیرد. این نوارها که بیشتر برای بستن (سیل کردن) درب بسته‌ها به کار می‌روند، پس از الصاق، دیگر جدا نمی‌شوند و در صورت جدا کردن، اثر باطل شد (Viod)، یا باز شد (Opened) را از خود به جای می‌گذارند. با کدگذاری و شماره سریال بر روی این نوارها می‌توان امنیت آنها را دوچندان کرد.

نوارهای آشکارساز دست‌خوردگی Temper evident یک راه‌حل مقرون به صرفه و ساده برای ایمن کردن بسته‌بندی‌ها به شمار می‌رود.لیبل‌های Temper evident با همان خصوصیات امنیتی، طیف وسیعی از بسته‌بندی‌‌ها را پوشش می‌دهد. بسته‌بندی‌های کاغذی و مقوایی، شیشه، فلز و … بسترهای مناسبی برای لیبل‌های Temper evident هستند. این لیبل‌ها پس از چسبانده شدن روی محصول، دیگر جدا نمی‌شوند و در صورت جدا شدن علاوه بر جای گذاشتن اثر باطل شد (Void)، بار دیگر قابل استفاده نخواهند بود.

بیشتر بدانید: برچسب امنیتی

نکات اولیه برای انتخاب تگ RFID مناسب

  • در نظر گرفتن سطح الصاق تگ RFID ( پلاستیک، فلز، چوب…)
  • محاسبه محدوده قرائت و بازیابی مورد نیاز
  • محدودیت های اندازه تگ RFID (طول/عرض/ارتفاع)
  • ملاحظات محیطی و آب و هوایی (در نظر گرفتن حداکثر میزان حرارت، سرما، رطوبت، فشار و…)
  • اطلاع از نحوه ی الصاق (چسب/ اپوکسی/ پرچ و پیچ/ کابل و…)

کلید موفقیت هر سیستم تگ RFID آزمایش و تست دقیق و کامل است. آزمایش ها باید طبق شرایط نهایی و همان ویژگی ها صورت گیرد.انواع تگ های تگ RFID ) HF/UHFو یا NFC) می تواند برای هر مشتری به طور خاص و سفارشی(Customized) طراحی و تولید شود. هزینه هر تگ به حجم و ظرفیت و کارایی آن تگ دارد و با توجه به تیراژ متفاوت است.

ذخیره سازی اطلاعات

تفاوت تگ RFID و NFC چیست؟

RFID کوتاه شده‌ی Radio Frequency Identification است و NFC مخفف Near Field Communication می باشد. آنتن های RFID دارای فرکانس های متفاوتی است در حالی که NFC دارای یک فرکانس خاص می باشد. این فرکانس با یکی از انواع RFID برابر است. در واقع NFC زیر مجموعه RFID است که به علت ویژگی هایی که دارد، به طور خاص کاربرد بسیاری پیدا کرده است. RFID روشی یونیک برای شناسایی و تشخیص اطلاعات با استفاده از امواج رادیویی است. در حداقل شرایط، سیستم شامل  یک تگ، قرائت‌گر و یک آنتن است. قرائت گر سیگنال پرسش را به تگ و آنتن همراهش می فرستد و تگ با اطلاعات یونیک خود آن را پاسخ می دهد.

تفاوت RFID و NFC چیست

تگ های RFID به صورت فعال (Active) و غیرفعال (passive) وجود دارند. تگ های فعال با توان منبع درونی خود کار می کنند و توانایی پوشش تا ۱۰۰ متر رادارد. این برد مسافتی بالا در این تگ ها برای بسیاری از مقاصد صنعتی و مالیاتی و قانونی ایده آل است. تگ های RFID غیرفعال منبع قدرت داخلی ندارند و توان خود را از انرژی الکترومغناطیسی منتقل شده از قرائت‌گر می گیرد. امواج رادیویی باید به اندازه کافی قوی باشند تا توان تگ را تامین کنند. تگ های RFID دارای محدوده مسافتی نزدیک ۲۵متر هستند. به طور کلی RFID های غیرفعال دارای سه محدوده فرکانسی است:

  •         Low Frequency (LF)= 125-134KHz
  •         High Frequency (HF)= 13.56 MHz
  •         Ultra High Frequency (UHF)= 856-960 MHz
بیشتر بدانید: برچسب ضد سرقت

ویژگی های تکنولوژی NFC

ابزار های  NFC در فرکانس تگ های HF  یعنی ۱۳٫۵۶مگاهرتز اجرا می شوند. استاندارد ها و پروتکل های فرمت NFC برپایه استانداردهای RFID است. از مهم ترین ویژگی های NFC  برد مسافتی کم آن است که متناسب با کاربردهای قرائت نزدیک می باشند. هم چنین به علت کوتاهی فاصله ی ارتباطی، مناسب اجرای عملکرد های امنیتی و اختصاصی است. این فاصله کم تر از چند سانتی متر است که به همین علت گزینه محبوبی برای ارتباطات و انتقال داده بین ابزارهای کاربردی اشخاص، مثل تلفن های هوشمند است.

 تکنولوژی NFC

 هم چنین قابلیت هم زمانی عملکرد تگ و قرائت گر را دارد که این ویژگی خاص آن را به روشی ایده آل برای پرداخت های غیرتماسی تبدیل کرده است. کاربرد آن در تلفن های هوشمند نیز به علت وجود همین ویژگی است که می توان با برخورد دو موبایل به یک‌دیگر اطلاعات را جابه‌جا  کرد و به اشتراک گذاشت. اخیرا در تبلیغات نیز از آن ها به شکل گسترده استفاده می شود به این شکل که تبلیغ در قالب یک پوستر هوشمند ارائه می شود و شخص با تماس تلفن همراه خود با قسمتی از آن پوستر که مشخص شده است، اطلاعات آن را دریافت خواهد کرد.

بیشتر بدانید: هولوگرام سه بعدی

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.