آشنایی با چاپ امنیتی

چاپ امنیتی

امنیت هولوگرام ها

هولوگرام ها از چندین لایه تشکیل شده که دارای اختلاف رویت با در نظر گرفتن دید ناظر است. زمانیکه یک پرتو نور در زاویه مناسب بـر یک هولوگرام بتابد، یک تصویر چنـد بُعدی ظاهر میشود که تغییر زاویه نور در آن حرکت پدید می آورد. به علت امنیت هولوگرام ها در همه جا یک تفاوت ایجاد کرده اند، از امنیت نام کـالا تا جلب رضایت مشتریان در عرصه های گـوناگون انواع محصولات تولیدی، آرایشی، بهداشتی، داروئی، غذائی، پزشکی، فیلم ها، سی دی ها، قطعات یدکی وغیره مدارک دانشگاهی، اوراق بهادار، ضمانت نامه ها، بیمه نامه ها، اسناد کارت های شناسائی، گواهینامه ها، گذرنامه سخت افزار و نرم افزارهای رایانه ای محصولات فرهنگی و هنری.

تکنولوژی برتر بصری هولوگرافی با بهروری از تکنیک های لیزری و سایر ویژگی های امنیتی امکان هرگونه سوء استفاده از محصولات، نام تجاری شرکت ها، اوراق و اسناد و سایر مالکیت ها حقوقی و خصوصی را از افراد فرصت طلب گرفته است.

چاپ امنیتی

مشتریان نیز با درایت فراوان تنها محصولات دارای هولوگرام خریداری کرده و این محصولات را بعنوان محصول اصلی می شناسند که این امر علاوه بر بی حاصل کردن تلاش افراد سودجو موجبات خرید مطمئن برای خریدار و فروش بیشتر برای شرکت ها و کارخانجات را فراهم آورده است. امروزه در سراسر دنیا، هولوگرام تنها راه حل منطقی برای مقابله با پدیده جعل و تقلب شناخته می شود. از اینرو شرکت های معتبر برای جلوگیری از خسارات ناشی از جعل محصولات و نام تجاری خود،تکنولوژی منحصر به فرد هولوگرافی را مورد استفاده قرار می دهند. غیر ممکن بودن برای کپی برداری، بالا بردن ارزش نام کالا و تاثیر مثبت در فروش بیشتر محصولات به دلیل اطمینان خاطر مشتریان و بسیاری مزایای دیگر عواملی هستند که موجب رواج محصول هولوگرام گردیده اند.

ویژگی های ماشین های امنیتی

چاپ امنیتی دارای ویژگی های است که به طور خاص انجام می شود. از مهم ترین ویژگی های ماشین های امنیتی، کیفیت و رزولوشن بسیار بالا است که نمونه چاپی آن، با دستگاه های عمومی و در دسترس، قابل بازتولید، اسکن و یا کپی نباشد. برای دستیابی به این مهم کلیشه های چاپی نیز باید با همان کیفیت تهیه شوند.

تکنیک های چاپی در این صنعت، شامل افست معمولی، افست خشک، فلکسو، اسکرین، اینتالیو، ماشین های چاپ اطلاعات متغیر (چاپ سریال و کد امنیتی) هستند. هر کدام از تکنیک های چاپی، دارای مزایا و معایبی هستند که طبق نیاز در هر بخش سند طراحی شده به کار گرفته می شوند تا در نهایت سند تولید شده دارای بالا ترین ویژگی های امنیتی ممکن باشد.

چاپ امنیتی

طریقه انتخاب نوع تکنیک چاپی

انتخاب نوع تکنیک چاپی به ویژگی امنیتی طراحی شده برای سند، نوع مرکب مصرفی آن و جزئیات المان امنیتی بستگی دارد و متناسب با آن هر قسمت چاپ می شود. به همین منظور استفاده از ماشین های ترکیبی با واحد(یونیت)های متفاوت در چاپ امنیتی رایج است.

ماشین های ترکیبی قابلیت سازگاری با سفارش مشتری دارند. به این شکل که طبق نیاز و با توجه به طراحی سند امنیتی، واحد های مختلف (تکنیک ها چاپی متفاوت، ورنی های متفاوت، Embossing، UV ، الصاق برچسب ضد سرقت و یا هولوگرام، ماشین های دیجیتال چاپ اطلاعات متغیر و …) به آن اضافه یا کاسته می شود. استفاده از این ماشین ها، که به صورت in-line واحدهای مختلف را دارند، صرفه جویی در وقت و هزینه را به همراه دارد. از سویی دیگر، اتوماسیون دستگاه ها به گونه ایست که کار با آن برای اپراتور بسیار اسان است.

ویژگی های چاپ امنیتی

پس از مرحله طراحی، می‌توان برخی از خصوصیات امنیتی را در بخش چاپ و عملیات تکمیلی ایجاد کرد. یکی از ویژگی های چاپ امنیتی در اسناد و مدارک، به کار بردن کاغذ و مقوای امنیتی است.

به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران ، واترمارک، حساسیت به خراشیدگی یا مواد و حلال‌های شیمیایی، نخ امنیتی و یا فیبرهای نوری از جمله آیتم‌های امنیتی است که در اوراق بهادار استفاده می‌شود. منتهی به نظر نمی‌رسد استفاده از کاغذهای امنیتی هر چند ساده برای تولیدات بسته‌بندی که طول عمر کمی دارند و در تیراژ بالا به مصرف می‌رسند، مقرون به صرفه باشد.

چاپ امنیتی

بسته بندی و استفاده از المان های امنیتی

خلق آیتم‌های امنیتی در مرحله چاپ بیشتر به کار بسته‌بندی می‌آید. در این مرحله علاوه بر استفاده از مرکب‌های امنیتی و فسفری، می‌توان با استفاده از شیوه‌های چاپی متفاوت مثل سیلک اسکرین یا چاپ برجسته ویژگی‌های انحصاری را در محصول پدید آورد.به تازگی ورنی‌هایی نیز عرضه شده است که ظاهری رنگین‌کمانی همچون هولوگرام‌ ها دارد که می‌توان به عنوان یک المان امنیتی در برخی از قسمت‌های بسته‌بندی از آن بهره برد.

برجسته‌سازی، طلاکوبی، شماره‌زنی و موارد این چنین می‌تواند به اختصاصی شدن بسته‌بندی کمک کند.
یکی از مشکلاتی که هولوگرام‌ها دارند، بازشناسی دشوار آنها توسط عموم مردم است. به همین دلیل در صورت جعل هم چه بسا روی بسته‌ها چسبانده شود، محصول تقلبی از محصول اورژینال بازشناخته نشود.

به طور کلی، معمول‌ترین آیتم امنیتی که برای بسته‌بندی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، برچسب‌های امنیتی از جمله هولوگرام است که به صورت تک بعدی و چند بعدی در سال‌های اخیر فراگیر شده است و در بسیاری از محصولات استفاده می‌شود. هولوگرام‌ها نسبت به مابقی روش‌های امنیتی قیمت مناسب‌تری دارند و تأثیر آنچنانی بر قیمت تمام شده محصول نمی‌گذارند.

چگونه برچسب هولوگرام از تقلب جلوگیری می‌کنند ؟

برچسب هولوگرام و در واقع تصاویر آن، حتی با جدیدترین روشهای کپی و اسکن رنگی قابل کپی‌برداری نمی‌باشند. دربعضی از موارد حتی می‌توان با ایجاد رمزهای نامرئی در نور عادی , هولوگرام با درجه امنیت بسیار بالا در اختیار مصرف کننده قرار داد ( Hidden Image ) .بسته به نوع چسب مورد استفاده , انتقال یا جدا کردن برچسب از محل الصاق شده مشکل و در بعضی موارد غیرممکن می‌باشد . برخلاف روشهای مختلف چاپ و تکثیر که در دنیا وجود دارد تکنولوژی هولوگرام در سطح دنیا محدود است .

برای تهیه فیلم لیزری ( تهیه MASTER ) ادوات اپتیکی در محل‌های خاص چیده می‌شوند که با کوچکترین جابجایی ادوات اپتیکی برای ثبت لیزری , تصویر نهایی دچار تغییرات ظاهری می‌شود . لذا خلق مجدد یک تصویر بدون هیچگونه تغییر نسبت به تصویر اول حتی برای تولیدکننده اصلی هولوگرام نیز غیرممکن می‌باشد . لذا تهیه تصویر مجدد که بر روی ورقه‌های نیکلی تهیه می‌شود بسیار مشکل می‌باشد و قابل کپی‌کردن نمی‌باشد .

تولید کنندگان هولوگرام می‌بایستی عضو اتحادیه بین‌المللی سازندگان هولوگرام IHMA ) International Hologram Manufacturers Association ) در لندن باشند . لذا هولوگرام‌های تولید شده توسط شرکت‌هایی که عضو این اتحادیه باشند در این اتحادیه ثبت می‌شوند که به این ترتیب جلوی هرگونه تقلب و تکثیر مجدد بدون مجوز صاحب امتیاز هولوگرام گرفته خواهد شد .


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1