استفاده از هولوگرام ها در محصولات پزشکی و دارویی

فواید هولوگرام ها

تولید محصولات پرطرفدار پزشکی بهداشتی، متقلبان را بر آن داشته که اقدام به سوء استفاده از محبوبیت برندها نمایند. سازمان بهداشت جهانی با هشدار جدی در این مورد ارزش بازار محصولات تقلبی و غیر استاندارد را بیش از ۳۲ میلیارد دلار برآورد می کند.

این افراد علاوه بر محصول اصلی، بسته بندی را نیز جعل می کند و به این ترتیب جان میلیون ها انسان را به خطر می اندازند. شرکت ها اقدام به استفاده از بسته بندی محصولاتشان به عنوان یکی از راه های جلوگیری از این نوع تقلب ها نموده اند. استفاده از هولوگرام ها در محصولات پزشکی در این زمینه کمک شایانی کرده است.

اولین استفاده از هولوگرام ها در محصولات پزشکی

هولوگرام ها در محصولات پزشکی در سال ۱۹۸۹ برای اولین بار توسط شرکت Glaxo و برای محصول zantac مورد استفاده قرار گرفتند و از آن زمان تا به اکنون، تقریبا تمامی شرکت های دارویی پزشکی از این هولوگرام ها بر روی برخی از محصولات خاص در بازارهای خاص سود می برند. نوع استفاده از هولوگرام ها بسیار متنوع است و انواع گوناگونی از آنها در بازار یافت می شوند.

این برچسب های امنیتی معمولا در مکان هایی نصب می شوند که کاملا قابل رویت باشند ولی نوع طراحی آنها به گونه ای است که تقریبا غیرقابل جعل باشند برچسب های هولوگرامی اما تنها وسیله دفاعی صاحبان برندهای معتبر نیستند و در اغلب موارد ، از وسایل امنیتی دیگر نیز سود می برند. در برخی موارد و با در نظر گرفتن بازار هدف، برخی محصولات با استفاده از فویل های هولوگرام عرضه می شوند. از جمله چنین محصولاتی می توان به خمیردندان colgate Palmolive اشاره داشت. استفاده از چنین روش هایی نیازمند هزینه بالاتر است.

هولوگرام ها در محصولات پزشکی

معایب استفاده از این فویل های هولوگرامی

هر محصولی را نمی توان با استفاده از این فویل های گران قیمت عرضه کرد. این خمیردندان ، که یکی از گران قیمت ترین ها در نوع خود می باشد، colgate را بر آن داشت تا با تقبل هزینه بیشتر، جلوه بصری محصول را تا حد اعلاء افزایش داده و چشم بیننده را مجاب کند که درحال نظاره محصولی با کلاس تولید متفاوت می باشد. برای تولید این بسته بندی، colgate از شرکت API holographic خواست تا پیشنهاد خود را ارائه کند که این شرکت نیز holofoil را پیشنهاد داد.

API معتقد بود که این محصول تاب مقاومت در برابر خطوط تولید پرسرعت را نیز داراست. آنچه بیش از همه فواید هولوگرام ها را نزد برندها محبوب ساخته, بازه گسترده امکاناتی است که آنها تحت پوشش خود قرار میدهند. از جمله این امکانات می توان به حساست به اشعه ماوراء بنفش UV , قابلیت نوشتن متن های بسیار ریز Micro text , توانایی چاپ چندین عکس بر روی یکدیگر برای تضمین بیشتر کار, اشاره کرد.

بیشتر بدانید: سفارش چاپ هولوگرام

استفاده از هولوگرام ها در عرصه دارویی

هولوگرام دارای وظیفه مشخصی است. حتی ممکن است که برچسب هولوگرامی اصل باشد در حالی که بسته بندی تقلبی است. اینجاست که هنر هولوگرام مشخص شده و دست جاعلین و متقلبان قهار را رو می کند. در مواقعی جعل بسته بندی که کاملا منطبق با اصل باشد ممکن است ولی جعل هولوگرام اصل غیر ممکن است. یکی دیگر ازفواید هولوگرام ها، قابلیت پیگیری و ردیابی محصول است.

امروزه یکی از نگرانی های اصلی تولید کنندگان محصولات پزشکی بهداشتی این است که یک محصول در کجا و در چه زمانی اهمیت پیدا می کند که یک مرجع قانونی مایل باشد بداند منشاء و منبع توزیع یک محصول در کجا قرار دارد. هم اکنون در ایالات متحده استفاده از هولوگرام درجهت حفظ بیشتر حقوق مشتریان و جلوگیری از فروش محصولات تقلبی, الزامی شده و این برنامه تحت عنوان meditag در مالزی در حال انجام است.

کاربرد هولوگرام در پزشکی

کد اطلاعات برچسب هولوگرام پزشکی

در طرح هولوگرام ها در محصولات پزشکی و دارویی گسترده و وسیعی تمامی اطلاعات انواع داروها ، اعم از جدید یا قدیمی ، بایستی به صورت کد ، بر روی برچسب هولوگرامی حک شده و بر روی محصول نصب شود. این فرایند توسط یک مرکز کنترل شده و همچنین افرادی در جهت کنترل صحت این برچسب ها نیز آموزش داده خواهند شد.

از زمان شروع این طرح تعداد موارد تقلبی شناسایی شده به سرعت رو به افزایش است. چنین اقدامی دارای پیامدهای مثبت روانی برای جامعه خواهد بود چرا که اعتماد مصرف کنندگان را بیش از پیش افزایش می دهد. و آحاد جامعه از سلامت داروهای مصرفی اطمینان خواهند داشت.

بیشتر بدانید: برچسب امنیتی

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.