آشنایی با هولوگرام هوشمند

کاربرد هولوگرام هوشمند

هولوگرام های مرسوم توسط ثبت الگوی تداخلی نوری ایجاد می شوند و به صورت گسترده به عنوان لیبل و تگ های امنیتی برای احراز هویت استفاده می شوند. این هولوگرام ها را که روی کارت های شناسایی و اعتباری و … مشاهده می کنید، روی مواد حساس به نور ثبت می شوند و در طول گذر زمان، بدون تغییر و ثابت باقی می مانند. تحقیقاتی که در دهه اخیر صورت گرفته است، نوعی هولوگرام هوشمند را معرفی کرده است که روی مواد دیگری ایجاد می شوند. موادی مثل Ashydrogelها یا Hydrogelها مواردی هستند که امروزه در این صنعت استفاده می شوند.

هولوگرام هوشمند

واکنش های هولوگرام هوشمند

در هولوگرام های هوشمند، الگوی تداخلی در متریالی ثبت می شود که نسبت به شرایط محیطی، به صورت انقباض- انبساط و یا تغییر رنگ از خود واکنش نشان می دهد. در واقع خصوصیاتی که این نوع هولوگرام ها ایجاد می کنند، ربطی به پروسه هولوگرافی و ثبت ندارد. بلکه تمام این ویژگی ها، به علت پلیمر هوشمندی است که ثبت نوری روی آن انجام می شود.

پلیمر های هوشمندی که  برای این نوع هولوگرام ها استفاده می شوند، دارای امولسیون هالید نقره است. الگوی فریز روی اجزای نقره متالیک این امولسیون (در طیف حدود۲۰نانومتر) ثبت می شود. ضخامت این پلیمر، حدود ۵تا۱۰ مایکرون است. تعداد فریز ها با تغییرات محیطی فیزیکی، شیمیایی و یا زیستی تغییری نمی کند. بلکه به علت تغییر ضخامت ماده ثبت پلیمری(یا همان انقباض و انبساط)، طول موج و یا شدت را برای بیننده تغییر می دهد. این تغییرات برای کنترل کننده یا مصرف کننده، به صورت تغییر رنگ و یا درخشش و روشنایی نمود پیدا خواهد کرد.


تاریخچه هولوگرام هوشمند

هولوگرام های هوشمند، برای اولین بار توسط پژوهشگران دانشگاه کمبریج درسال ۲۰۰۴ ارائه شد ولی چند سالی است که محصولات این نوع هولوگرام هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد هولوگرام هوشمند

کاربرد هولوگرام های هوشمند

اولین کاربرد هولوگرام های هوشمند، به عنوان حسگری بود که می توانست آب را در سوخت هواپیما تشخیص دهد. چرا که میزان آب در مخزن سوخت هواپیما نباید بیش از ۳۰ قسمت در یک میلیون سوخت باشد. درغیر این صورت، موتور هواپیما آسیب می بیند و دچار مشکل خواهد شد.

از مهم ترین و بزرگ ترین پتانسیل های بازار هولوگرام های هوشمند و حسگری، در زمینه پزشکی و دارویی است که می تواند برای تشخیص سطح گلوکز برای بیماران دیابتی بسیار مفید باشد. به طور کلی، در مانیتورینگ مواد شیمیایی- زیستی در بحث سلامت بسیار مفید است و می تواند در طیف وسیعی از امنیت و سیستم های بسته بندی هوشمند مورد استفاده قرار گیرند. برخی از مرکب های امنیتی وجود دارند که نسبت شرایط محیطی واکنش نشان می دهند ولی این مرکب ها از لحاظ امنیتی قابل مقایسه با هولوگرام ها نمی باشند و تکنولوژی بسیار ساده تری دارند که صرفا در بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد هولوگرام های هوشمند

آشنایی با نمایشگرهای هولوگرام

به‌تازگی دانشمندان موفق شده‌اند تا راهکاری منحصربه‌فرد برای ساخت نمایشگرهای هولوگرام و در واقع نمایشگرهای نوین نمایش هولوگرام یا تصاویر معلق سه بعدی ارائه کنند. هولوگرام‌ ها  یا تصاویر معلق بین زمین و هوا برای چندین سال به‌عنوان آینده نمایشگرها شناخته می‌شده‌اند ولی هنوز پیشرفت کافی در راستای رسیدن به آن‌ها محقق نشده است.

با این‌ حال دانشمندان دو مرکز بزرگ تحقیقاتی در جهان توانسته‌اند تا روشی انقلابی ارائه کنند که به کمک آن می‌توان تصاویر یاد شده را با استفاده از محلولی تشکیل شده از ذرات شیشه‌ای به نمایش درآورد. این دستاورد که توسط دانشمندان دانشگاه هاروارد و مرکز MIT ممکن شده است، می‌تواند موجب ایجاد نمایشگرهایی شود که با شکست دادن نور در یک محلول تشکیل شده از ذرات شیشه می‌توانند آن را به‌صورت سه‌بعدی به نمایش دربیاورند.

سازندگان این سیستم معتقدند که در آینده‌ای نه‌چندان دور می‌توان به کمک آن تلفن‌های همراه هوشمند را به امکان ارائه تصاویر سه‌بعدی معلق بین زمین و هوا مجهز ساخت.


کاربرد نمایشگرهای نوین هولوگرام هوشمند

یکی از کاربری‌های پیش‌بینی شده برای این طرح را می‌توان شبیه‌سازی اعضای داخلی بدن برای امور پزشکی و تحلیل‌های پیش از جراحی دانست. با این‌ وجود هنوز تا عرضه این محصول زمان بسیار زیادی باقی مانده است.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.