آشنایی با هولوگرام هوشمند

کاربرد هولوگرام هوشمند

هولوگرام های مرسوم توسط ثبت الگوی تداخلی نوری ایجاد می شوند و به صورت گسترده به عنوان لیبل و تگ های امنیتی برای احراز هویت استفاده می شوند. این هولوگرام ها را که روی کارت های شناسایی و اعتباری و … مشاهده می کنید، روی مواد حساس به نور ثبت می شوند و در طول گذر زمان، بدون تغییر و ثابت باقی می مانند. تحقیقاتی که در دهه اخیر صورت گرفته است، نوعی هولوگرام هوشمند را معرفی کرده است که روی مواد دیگری ایجاد می شوند. موادی مثل Ashydrogelها یا Hydrogelها مواردی هستند که امروزه در این صنعت استفاده می شوند.

هولوگرام هوشمند

آشنایی با هولوگرام های هوشمند

هولوگرام های هوشمند به ما کمک خواهد کرد تا بطور یکپارچه دنیای واقعی و دنیای دیجیتالی را درهم ادغام کنیم. هولوگرافی طبی یا هولوگرافی زنده توسط “آل” وسعت یافت. به این ترتیب پزشکان می توانند درون بدن بیمار را بدون عمل جراحی توسط احیای سه بعدی با علایم انعکاسی ببینند. با تشخیص، پیشگیری، آموزش پزشکان یا علایم کاملا احساسی، هولوگرام ها ظرفیت اشعه ی فراصوت ایکس، سیتی اسکن، ام.آر.آی و تکامل را دارا هستند.

طراحان محصولات، مهندسان، مصرف کنندگان نهایی همگی می توانند در طراحی و تکامل محصولات جدید،عملا بدون هیچ شکافی با یکدیگر کار کنند. استفاده از هولوگرام هوشمند تغییرات را سرعت داده و به شرکت ها درساخت محصولات جدید با مصرف کنندگان بیشتر و ریسک پایین تر و هزینه ی اولیه کمک میکند.


واکنش های هولوگرام هوشمند

در هولوگرام های هوشمند، الگوی تداخلی در متریالی ثبت می شود که نسبت به شرایط محیطی، به صورت انقباض- انبساط و یا تغییر رنگ از خود واکنش نشان می دهد. در واقع خصوصیاتی که این نوع هولوگرام ها ایجاد می کنند، ربطی به پروسه هولوگرافی و ثبت ندارد. بلکه تمام این ویژگی ها، به علت پلیمر هوشمندی است که ثبت نوری روی آن انجام می شود.

پلیمر های هوشمندی که  برای این نوع هولوگرام ها استفاده می شوند، دارای امولسیون هالید نقره است. الگوی فریز روی اجزای نقره متالیک این امولسیون (در طیف حدود۲۰نانومتر) ثبت می شود. ضخامت این پلیمر، حدود ۵تا۱۰ مایکرون است. تعداد فریز ها با تغییرات محیطی فیزیکی، شیمیایی و یا زیستی تغییری نمی کند. بلکه به علت تغییر ضخامت ماده ثبت پلیمری(یا همان انقباض و انبساط)، طول موج و یا شدت را برای بیننده تغییر می دهد. این تغییرات برای کنترل کننده یا مصرف کننده، به صورت تغییر رنگ و یا درخشش و روشنایی نمود پیدا خواهد کرد.


تاریخچه هولوگرام هوشمند

هولوگرام های هوشمند، برای اولین بار توسط پژوهشگران دانشگاه کمبریج درسال ۲۰۰۴ ارائه شد ولی چند سالی است که محصولات این نوع هولوگرام هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد هولوگرام هوشمند

کاربرد هولوگرام های هوشمند

اولین کاربرد هولوگرام های هوشمند، به عنوان حسگری بود که می توانست آب را در سوخت هواپیما تشخیص دهد. چرا که میزان آب در مخزن سوخت هواپیما نباید بیش از ۳۰ قسمت در یک میلیون سوخت باشد. درغیر این صورت، موتور هواپیما آسیب می بیند و دچار مشکل خواهد شد.

از مهم ترین و بزرگ ترین پتانسیل های بازار هولوگرام های هوشمند و حسگری، در زمینه پزشکی و دارویی است که می تواند برای تشخیص سطح گلوکز برای بیماران دیابتی بسیار مفید باشد. به طور کلی، در مانیتورینگ مواد شیمیایی- زیستی در بحث سلامت بسیار مفید است و می تواند در طیف وسیعی از امنیت و سیستم های بسته بندی هوشمند مورد استفاده قرار گیرند. برخی از مرکب های امنیتی وجود دارند که نسبت شرایط محیطی واکنش نشان می دهند ولی این مرکب ها از لحاظ امنیتی قابل مقایسه با هولوگرام ها نمی باشند و تکنولوژی بسیار ساده تری دارند که صرفا در بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد هولوگرام های هوشمند

آشنایی با نمایشگرهای هولوگرام

به‌تازگی دانشمندان موفق شده‌اند تا راهکاری منحصربه‌فرد برای ساخت نمایشگرهای هولوگرام و در واقع نمایشگرهای نوین نمایش هولوگرام یا تصاویر معلق سه بعدی ارائه کنند. هولوگرام‌ ها  یا تصاویر معلق بین زمین و هوا برای چندین سال به‌عنوان آینده نمایشگرها شناخته می‌شده‌اند ولی هنوز پیشرفت کافی در راستای رسیدن به آن‌ها محقق نشده است.

با این‌ حال دانشمندان دو مرکز بزرگ تحقیقاتی در جهان توانسته‌اند تا روشی انقلابی ارائه کنند که به کمک آن می‌توان تصاویر یاد شده را با استفاده از محلولی تشکیل شده از ذرات شیشه‌ای به نمایش درآورد. این دستاورد که توسط دانشمندان دانشگاه هاروارد و مرکز MIT ممکن شده است، می‌تواند موجب ایجاد نمایشگرهایی شود که با شکست دادن نور در یک محلول تشکیل شده از ذرات شیشه می‌توانند آن را به‌صورت سه‌بعدی به نمایش دربیاورند.

سازندگان این سیستم معتقدند که در آینده‌ای نه‌چندان دور می‌توان به کمک آن تلفن‌های همراه هوشمند را به امکان ارائه تصاویر سه‌بعدی معلق بین زمین و هوا مجهز ساخت.


کاربرد نمایشگرهای نوین هولوگرام هوشمند

یکی از کاربری‌های پیش‌بینی شده برای این طرح را می‌توان شبیه‌سازی اعضای داخلی بدن برای امور پزشکی و تحلیل‌های پیش از جراحی دانست. با این‌ وجود هنوز تا عرضه این محصول زمان بسیار زیادی باقی مانده است.

انواع هولوگرام ها در زندگی ما نقش بسیار مهمی دارند. پیشرفت سریع هولوگرام ها می تواند دنیای ما را به کل تغییر دهد و ما این رویداد را در اطراف خود می بینیم. از سرگرمی هایی مانند پوکمون، که با واقعیت ترکیب شده است درمیابیم که دنیا دارای نیروی مغناطیسی است و افراد را ترسیم می کند.

امروزه یک مادر باردار که برای یک چکاپ عادی نزد پزشک می رود، می تواند ضربان قلب نوزاد در حال رشد خود را بشنود و حتی یک تصویر انتزاعی فرا صوت از او ببیند. در آینده ی بسیار نزدیک، ترکیبی از تکنولوژی هولوگرافیک و هوش مصنوعی میتواند این تجربه را به چیزی حتی مطلوب تر تبدیل کند و بطوری که والدین میتوانند تصویری سیصد و شصت درجه از نوزاد در طول چرخه ی تکامل را ببینند.

سیاست به طور موفقیت آمیزی شروع به استفاده از این تکنولوژی جدید کرده است تا در یک زمان حضار را بطور زنده در مکان های متعدد نمایش دهد. در طول کمپین انتخاباتی اخیر فرانسه، جین لوس ملنکان، حامیان خویش را در دایجن نشان داده است در حالی که هولوگرام های وی همزمان در شش شهر فرانسوی دیگر دیده می شدند. رشته ی طب نیز بر روی مجموعه ی عظیمی در تکنولوژی سرمایه گذاری کرده است.

با پذیرش روبه افزایش هولوگرافی پزشکی برای آموزش و تحقیقات، انتظار می رود بازار جهانی هولوگرام در سال دوهزارو بیست یک، یک و هشتاد دو میلیارد و هولوگرافی طبی در سال دوهزار و بیست و یک به تنهایی به یک میلیارد برسد.


کاربردهای اسمارت هولوگرام ها

از هولوگرام های هوشمند می توان برای آزمایش خون ، نفس ، ادرار ، بزاق یا مایع اشک در طیف وسیعی از ترکیبات مانند گلوکز ، الکل ، هورمون ها ، داروها یا باکتری ها استفاده کرد. وقتی یکی از این ترکیبات وجود داشته باشد ، رنگ هولوگرام تغییر می کند.

استفاده دیگر این هولوگرام ها در میان رانندگان است . با استفاده از این تکنولوژی دوربین های مخصوص می توانند اطلاعات را بصورت سه بعدی اندازه گرفته و مفاهیم عمیق را تشخیص دهند. همچنین دوربین ها و دستگاه ها می توانند در گرفتن چشم اندازهای مختلف از موضوعاتی که بعدها می توانند در ساخت هولوگرام ها استفاده شوند کمک کنند.

گیرنده های زیادی در دنیا که درحال گرفتن تصاویر محیطی اطراف ما هستند. اطلاعات گیرنده ها در زمان واقعی می تواند در درجه بندی عملکرد هولوگرام های هوشمند در موقعیت واقعی کمک کنند. برای مثال اگر باران یافت شد، هولوگرام بعد از دریافت آن میتواند چتر را باز کند.

وقتی هولوگرام هایی که عمق بینایی را فراهم می آورند با مدل آل ادغام می شوند ما ترکیبی فوق العاده ازدنیای واقعی و پوشش های حقیقی را داریم. این می تواند شبیه سازی ابداعی رو به افزایشی را خلق کند که می تواند در تعداد گسترده ای از موارد استفاده شود. برای مثال زمانی که یک اسکن فراصوت می تواند سطحی از اطلاعات در خصوص ضربان قلب، حالت و اندازه ی نوزاد را در رحم فراهم آورد الگوریتم ها می توانند این سیگنال ها را نزدیک به واقعیت اینکه کودک چگونه به نظر میرسد ایجاد کنند. نهایتا، وفور قدرت رو به تکامل به مبادله ی داده ها و اطلاعات فراسوی جغرافیا به هولوگرام ها در سریع رسیدن به مکان ها کمک می کند.


آینده و تکامل این هولوگرام ها

در ابتدای این تکامل، شرکت ها قادر به ساخت تجارب جدیدی از ضربه به منابع اطلاعاتی کثیر، خصوصی، عمومی و غیره هستند. برای مثال یک شرکت طراحی زیر ساخت می تواند به تصاویر کد ضربه زده و تصاویر زنده ی زیرسازی، اطلاعات هوایی از دیده بانی ماهواره ای و ساخت هولوگرام هایی که به افراد و آژانس ها در دیدن تاثیرات مختلف هوای بی اعتدال کمک می کند را ببیند. عینک های واقعی ترکیبی برای استفاده های هولوگرافی به سرعت در حال رشد هستند. گرفتن اطلاعات سه بعدی از دوربین های مخصوصی که مفاهیم عمیق را درک می کنند در دریافت اولیه موضوعات کمک می کند.

گیرنده های اطراف ما درحال گرفتن آمار و داده های محیطی اطراف ما هستند و الگوریتم ها در درک ویژگی های محیطی کمک می کنند در حالی که  تصاویر گرفته شده در منشا آن و احیای آن ها بعنوان هولوگرام های از راه دور را احیا می کند. در ابتدا نیروی بسیار و پهنای باند به آن افزوده شد این همگرایی هولوگرام ها را به واقعیتی روزمره تبدیل خواهد کرد.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.