تاریخچه هولوگرافی

تاریخچه هولوگرام

این مقاله در رابطه با تاریخچه هولوگرافی و پدر هولوگرام می باشد با ما همراه باشید تا اطلاعاتی را در این خصوص در اختیارتان قرار دهیم. دنیس گابور در سال ۱۹۰۰ در بوداپست مجارستان به دنیا آمد. او به استخدام کارخانه زیمنس آلمان در آمد و لامپ کوارتز – جیوه را که امروزه در روشن سازی خیابانها از آنها استفاده می شود را تکمیل کرد. در دهه ۳۰ نظریه هولوگرافی و هولوگرام در ذهنش پدیدار شد. البته آن موقع وی برای بهبود کار میکروسکوپهای الکترونی و بهبود قدرت تفکیک آنها کار می کرد.

دنیس گابور می گوید که این اندیشه هولوگرافی ناخودآگاه از ضمیرش پدیدار شد. او اساس نظریهٔ عکس سه بعدی را در دهه ۱۹۴۰ میلادی ارائه داد، اما عکاسی سه بعدی مدت‌ها بعد از آن و پس از اختراع لیزر در آغاز دهه ۱۹۶۰، عملی گردید. نور بسیار قوی لیزر این امکان را فراهم آورد که هولوگرام‌ها یا عکس‌هایی سه بعدی با کیفیت بسیار بالا ساخته شوند. گابور به علت تحقیقات وسیعش در زمینه هولوگرافی در سال ۱۹۶۹ مدال رامفورد انجمن سلطنتی و در سال ۱۹۷۱ جایزه نوبل فیزیک را به خود اختصاص داد و در سال ۱۹۷۱ در گذشت.

تاریخچه هولوگرافی

کاربرد های هولوگرام

از دیگر مواردی که در تاریخچه هولوگرافی می توان بیان کرد کاربرد های ابتدایی آن است. از دهه ۱۹۷۰، هنرمندان و صنعتگران شروع به گرفتن هولوگرام ها به عنوان یک فرم هنری و زیبایی های دکوراسیون منازل کردند که آن منجر به موجی از نمایشگاه های عمومی و کارهای دستی سوق داده شد. کار آفرینان جذب پیشرفت و سود تضمین شده ی آن شدند و به همین دلیل به این حوزه پیوستند.

فیزیکدان، استفن بنتون از شرکت پالاروید و موسسه فناوری ماساچوست ایمان خود را بر این اساس بیان کرد (یک تصویر رضایت بخش و موثر سه بعدی ). او گفت:”این یک حدس و گمان تکنولوژیکی نیست بلکه اجتناب ناپذیری تاریخی است.” هولوگرام ها برای تصاویر مجله و تابلو های تبلیغاتی مورد استفاده قرار میگیرفتند که برای تبلیغات خوب بود. وصله های امنیتی (نوعی برنامه امنیتی برای رایانه ) هولوگرافی بر روی کارت های اعتباری و یادداشت های بانکی وجود داشت .


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.