شماره هولوگرام چیست؟

شماره هولوگرام

شماره هولوگرام نیز همانند شماره سریال حک شده بر روی کالا یا هر گونه محصولی، می تواند دلیلی بر تقویت ایمنی آن باشد.


شماره هولوگرام

هولوگرام ها و برچسب های هولوگرامی شاید به ظاهر تنها یک برچسب ساده باشند اما در برخی موارد، امنیت ایجاد شده به دلیل استفاده از این برچسب کوچک، می تواند بسیار بیشتر و قوی تر از مواردی باشد که ما می شناسیم.
در میان انواع هولوگرام های امنیتی، هولوگرام های دارای شماره سریال را می توان یکی از ایمن ترین آن ها نام برد.

ثبت شماره سریال کالا بر روی هولوگرام، می تواند به رد یابی آن و همچنین پیگیری سیستماتیک کالا از کارخانه تا زمان تحویل به خریدار، به دقت مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد. به همین دلیل است که بسیاری از تولید کنندگان، در هنگام درخواست چاپ هولوگرام های اختصاصی، ثبت شماره سریال کالا و محصول تولیدی خود را بر روی آن درخواست می نمایند.

برخی از این شماره ها، به وضوح قابل رویت هستند و برخی دیگر به دلیل استفاده از روش های ویژه برای چاپ آن ها، تنها با استفاده از دستگاه های مخصوص قابلیت خوانده شدن دارند. به طور کلی، انواع هولوگرام های دارای شماره سریال، بر روی کالا، اسناد و مدارک و محصولاتی مشاهده می شوند که از درجه اهمیت بالایی برخوردار بوده و ایجاد امنیت برای آن ها بسیار مهم است.

شماره هولوگرام

دلایل استفاده از شماره هولوگرام

یکی از دلایل استفاده از برچسب هولوگرام برای کالا ها، ایجاد امکان رهگیری آن کالا و افزایش میزان امنیت آن است. درج شماره سریال ثبت شده در سامانه های رهگیری و پیگیری کالا ها بر روی هولوگرام، هم برای تولید کننده و فروشنده و هم برای مشتری و خریدار، می تواند اطمینان ایجاد نماید. وجود یک شماره ثبت شده بر روی برچسب اصالت کالا، کار استعلام را برای خریداران بسیار ساده تر نموده و به ویژه در هنگام خرید کالا های اساسی و مهم، می تواند یک منبع اعتماد بابت غیر تقلبی بودن آن برای خریداران به شمار رود.

استفاده از هولوگرام های شماره دار برای اسناد و مدارک محرمانه و اداری مهم نیز بسیار پرکاربرد بوده و در هر زمان امکان پیگیری این اسناد را برای همه فراهم می آورد. این شماره ها را می توان حتی بر روی هولوگرام های آماده نیز چاپ نمود زیرا این کار با چند روش مختلف و پس از چاپ هولولگرام قابل انجام است.

روش های شماره گذاری هولوگرام

امروزه روش های مختلفی برای چاپ و حک کردن شماره سریال بر روی هولوگرام ها وجود دارد اما رایج ترین این روش ها عبارتند از:

  • روش حرارتی
  • روش لیزری
  • روش اشعه UV
  • روش inkjet

همان طور که اشاره شد، در میان انواع روش های موجود برای ثبت شماره سریال بر روی برچسب های هولوگرامی، روش های بالا از رواج بیشتری بر خوردار هستند. اما در میان این روش ها نیز، روش های حرارتی و لیزری از اهمیت و میزان امنیت بسیار بالاتری برخوردار هستند.

هر چند که استفاده از روش لیزری برای ثبت شماره بر روی هولوگرام ها از نظر امنیتی، بسیار مطمئن تر است اما خواندن شماره های ثبت شده به روش لیزری تنها با استفاده از دستگاه های مخصوص ممکن است.

به همین دلیل است که شماره های هولوگرامی چاپ شده به روش حرارتی طرفداران بیشتری دارند زیرا خواندن آن ها با چشم غیر مسلح بسیار ساده و آسان تر است. از همین رو، برای کالا هایی که از نظر حفظ امنیت در درجه اهمیت بسیار بالا تری قرار دارند، برای چاپ شماره سریال بر روی هولوگرام، از روش لیزری استفاده می شود.

روش های شماره گذاری هولوگرام
روش های شماره گذاری هولوگرام

آیا شماره هولوگرام مهم است؟

امنیت بالای هولوگرام ها به این دلیل است که هر یک از این طرح ها، اغلب با تصاویر و شماره های درخواستی از سوی تولید کننده های مختلف، طراحی و چاپ می شوند. همین اختصاصی بودن هولوگرام ها است که موجب می شود تا کپی برداری از روی آن ها تا حدود بسیار زیادی غیر ممکن شود.

شماره گذاری هولوگرام نیز بر همین اساس، یکی از مواردی است که در هولوگرام های اختصاصی مشاهده می شود.
به این ترتیب، بر روی برچسب های چاپ شده برای هر کالا، شماره سریال همان کالا بر روی برچسب هولوگرامی آن چاپ و بر روی بسته بندی آن نصب می شود.

بنابراین می توان گفت که شماره هولوگرام و شماره گذاری آن، یکی از مهمترین مراحل اختصاصی سازی آن بوده و از قوی ترین و بهترین موارد امنیتی در استفاده از این برچسب ها به شمار می رود. زیرا هر برچسب دارای شماره سریال و شماره شناسایی مخصوص به یک کالای منحصر به فرد خواهد بود که تنها یک نمونه از آن در تمام دنیا وجود دارد.

از آن جا که علاوه بر تصاویر و برخی اعداد قابل مشاهده بر روی هولوگرام، اطلاعات مخفی دیگری نیز بر روی آن ها چاپ می شود، بنابراین با اطمینان خاطر می توان گفت که این اعداد و شماره ها به هیچ عنوان قابل کپی برداری نبوده و هر کالا یا حتی اسناد و مدارک، تنها با یک شماره سریال در بازار و یا بایگانی ها وجود خواهد داشت.

به طور کلی اگر بخواهیم در مورد اهمیت استفاده از هولوگرام های شماره دار صحبت کنیم، بایید بگوییم که:
هولوگرام های شماره دار یا هولوگرام های دارای شماره سریال، به دلیل ثبت شدن در سامانه یکپارچه کد رهگیری و دارا بودن قابلیت پیگیری و رهگیری، می توانند امنیتی بسیار بالا برای کالایی ایجاد کنند که این نوع برچسب بر روی آن نصب می شود.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.