آشنایی با انواع برچسب امنیتی و کاربرد های آن

کاربرد برچسب امنیتی

برچسب امنیتی ، برچسبی است که از آن جهت امنیت کالا و محصولات استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت افرادی که در تجارت کالاهای خطرناک هستند به طور حتم یک جا نیاز است که از برچسب امنیتی استفاده نمایید. انواع برچسب امنیتی وجود دارند و استفاده از آنها به گونه ای است که پس از استفاده از آنها امکان چسباندن آن بر روی کالاهای دیگر وجود ندارد با این حال طبیعتا این امر می تواند به مشتری کمک کند که در هنگام خرید محصول از نو یا دسته اول بودن محصول اطمینان حاصل نمایند.

از کاربرد برچسب امنیتی برای مواردیست که نیاز باشد مشتری در هنگام خرید از نو و دست اول بودن کالای خریداری شده (آکبند بودن) اطمینان حاصل نماید یا زمانی که تولید کننده یا واردکننده اصلی کالا بخواهد اصالت کالا و و یا خدمات خود را برای مشتریان ( ازلحاظ اصلی بودن کالا ) تامین کرده و از سوء استفاده از موارد مشابه و تقلبی کالای خود جلوگیری کند. هم چنین مواردی وجود دارند که کاربر خواستار پلمپ شدن دوسطح یا لبه شود. در این مورد چنانچه لیبل پس از نصب بر روی کالا کنده و یا دستکاری شود تغییر حالت داده و مشخص میشود که از محل مورد نظر باز شده است . به عنوان مثال برچسب امنیتی جهت پلمپ پاکتهای محرمانه پلمپ دستگاههای الکترونیکی – پلمپ ورودیهای مختلف مانند سالنهای برگزاری امتحانات –پلمپ انواع جعبه و قطعات کامپوترو لب تاب و …به کار می رود.

کاربرد برچسب امنیتی

انواع برچسب امنیتی :

برچسب امنیتی انواع گوناگونی دارد که در زیر به بررسی چند نمونه از آن می پردازیم :

برچسبهای قرعه کشی :

از انواع برچسب امنیتی برچسبهای قرعه کشی هستند. یکی از روش های مرسوم جهت جذب مشتری و توسعه بازار محصول، ایجاد انگیزه برای مشتری با استفاده از اهداء جوائز می باشد، ولیکن دغدغه اصلی تولید کننده حصول اطمینان از اهداء جایزه به مصرف کننده می باشد. سایر روش ها نظیر قراردادن کارتهای قرعه کشی و یا کوپن جایزه در محصولات ضمن آنکه مطمئن نمی باشند، بازخورد مناسبی نیز از تاثیر اهداء جوایز در جلب مشتری را به تولید کننده نمی دهد. شرکت فراگر صنعت با استفاده از برچسبهای امنیتی این امکان را برای تولید کنندگان فراهم می کند که عبارت اند از :

  • اطلاع آماری از میزان فروش محصولات
  • اطلاع آماری از میزان فروش محصولات در مناطق جغرافیایی
  • اطمینان از حضور مصرف کننده واقعی در قرعه کشی

لزوم استفاده از برچسب های امنیتی قرعه کشی

امروزه با وجود اینکه استفاده از برچسب امنیتی در همه جا دیده می‌شود و یکی از مهمترین دلایل اعتماد مشتریان به اصل بودن کالاها و خدمات است طبیعت این برچسب ها انواع مختلفی دارند. در این بین با وجود اینکه یکی از روش‌ های مرسوم برای جذب مشتری و بازاریابی ایجاد انگیزه خرید در مشتری می باشد می توان این انگیزه را با اهدای جوایز ایجاد نمود، ولی در اینجا یکی از اصلی ترین دغدغه های تولیدکنندگان محصول این می باشد که ممکن است اعطای جایزه به مصرف کننده به درستی صورت نپذیرد.

اما در اینجا با استفاده از برچسب های قرعه کشی می توان به راحتی اطلاعات آماری از میزان فروش محصول و اطمینان کامل از حضور مصرف کننده واقعی در قرعه کشی به دست آورد. با این حال طبیعتا استفاده از این برچسب امنیتی می تواند بسیار مهم و حیاتی به شمار آیند.

کاربرد برچسب امنیتی

برچسب گارانتی محصول

از دیگر انواع برچسب امنیتی برای گارانتی محصول می باشد. دقت داشته باشید برچسب گارانتی محصول مهمترین کاربردی که دارد جلوگیری از تقلب است به گونه ای که تولیدکنندگان با استفاده از این برچسب ها موجب افزایش ضریب اطمینان تا ۱۰۰ درصد و کاهش هزینه ها به میزان قابل توجه خواهند شد. حال هر محصولی که دارای برچسب امنیتی باشد به راحتی مشتری می تواند از اصالت آن اطمینان پیدا کند و همچنین اطلاعات آماری از میزان فروش محصول به دست آورد.

از دیگر مزایای استفاده از برچسب‌ها برای مصرف کنندگان می توان به آگاهی از شروع زمان گارانتی پس از استعلام شماره توسط خریدار و اطلاعات آماری از میزان فروش محصول در موقعیت های جغرافیایی اشاره کرد زیرا طبیعتا این برچسب ها به طور کامل تمامی این موارد را به مشتری نشان می دهد. برخی از مزایای این نوع برچسب برای مصرف کننده و تولید کننده شامل موارد زیر می باشد:

  • اطمینان از اصالت محصول خریداری شده
  • شروع زمان گارانتی پس از استعلام تک شماره توسط خریدار
  • اطلاع آماری از میزان فروش محصولات
  • اطلاع آماری از میزان فروش محصولات در موقعیتهای جغرافیایی

برچسب اصالت محصول

از دیگر انواع برچسب امنیتی برچسب اصالت محصول است. وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با بکارگیری برچسب امنیتی بر روی محصولات دارویی، بهداشتی و آرایشی توانست راهکاری جهت شناسایی محصولات اصلی از تقلبی را فراهم نماید. با این روش مصرف کننده به آسانی و با ارسال یک پیامک می تواند از اصالت محصول اطمینان حاصل کند. پلمپ برچسب امنیتی که با نام Tamper Evident Lable و با نام لیبل نیز شناخته می شوند کاربردهای بسیاری در امر ایمن سازی بسته های ارسالی درب جعبه های پستی، درب جعبه بغل کامیون ها، درب خودرو ها، درب اماکن، درب اتاق های محرمانه و کلیه محل هایی که از نظر امنیتی در طبقه بندی بالاتری قرار دارند.

برچسب هاي هولوگرام

این برچسب ها در دو نوع اثرگذار و بدون اثر تولید می شوند. برچسب امنیتی از چسب های مخصوص پوشیده شده و در فضاهای باز یا سر پوشیده قابل استفاده می باشد .این لیبل ها در برابر گرما و سرما و روشهای معمول تقلب روی لیبل ها مثل گرم کردن و یا گاز فرئون بر این لیبل ها کارگر نیست و باز کردن لیبل منجر به ظاهر شدن پیغام مخفی می شود که نشان دهنده باز شدن لیبل می باشد


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.