آشنایی با انواع برچسب امنیتی و نحوه انتخاب آنها

کاربرد برچسب امنیتی

با وجود سودجویانی که در حال حاضر در بازار حضور دارند، یکی از دغدغه های اصلی تولید کنندگان و وارد کنندگان جعل هویت کالا می باشد. که در این بین مشاهده می شود طراحی هولوگرام و استفاده از کاربرد برچسب های امنیتی هولوگرام، به یکی از بهترین روش های جلوگیری از تقلب تبدیل شده است. دقت داشته باشید این برچسب ها دارای انواع گوناگونی هستند که هر کدام از آنها استفاده های مختص به خود را دارند.

شرکت ایران هولو انواع مختلفی از برچسب های امنیتی رایج همچون برچسب های کد امنیتی، برچسب امنیتی مواد ویژه، برچسب امنیتی تکنیک های ویژه و غیره را برای مشتریانش فراهم می کند. برخی از مشتریان ما نمی توانند برچسب امنیتی متناسب با محصول خود انتخاب کنند و نمی دانند چه نوع برچسب امنیتی می تواند تمامی نیازهای آنان را برآورده سازد. برخی از جزییات انواع مختلفی از برچسب های امنیتی را در ادامه مقاله “انواع برچسب امنیتی” با هم مرور خواهیم کرد.

تعریف برچسب امنیتی

برچسب امنیتی، برچسبی است که از آن جهت امنیت کالا و محصولات استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت افرادی که در تجارت کالاهای خطرناک هستند به طور حتم یک جا نیاز است که از برچسب امنیتی استفاده نمایید. انواع برچسب امنیتی وجود دارند و استفاده از آنها به گونه ای است که پس از استفاده از آنها امکان چسباندن آن بر روی کالاهای دیگر وجود ندارد با این حال طبیعتا این امر می تواند به مشتری کمک کند که در هنگام خرید محصول از نو یا دسته اول بودن محصول اطمینان حاصل نمایند.

از طرفی این برچسب های امنیتی به تولید کنندگان و وارد کنندگان محصولات با اصالت نیز کمک می کند که جهت کمک به مشتری محصولات خود را به راحتی از محصولات تقلبی تفکیک کنند.حال به طور کلی می توان گفت مهمترین کاربرد برچسب امنیتی در مواردی است که نیاز به پلمپ پاکت های محرمانه، دستگاه های الکتریکی، ورودی های مختلف برای سالن های برگزاری امتحانات، انواع جعبه و قطعات کامپیوتر و غیره می باشد.


کاربرد برچسب امنیتی

از کاربرد برچسب امنیتی برای مواردیست که نیاز باشد مشتری در هنگام خرید از نو و دست اول بودن کالای خریداری شده (آکبند بودن) اطمینان حاصل نماید یا زمانی که تولید کننده یا واردکننده اصلی کالا بخواهد اصالت کالا و و یا خدمات خود را برای مشتریان ( ازلحاظ اصلی بودن کالا ) تامین کرده و از سوء استفاده از موارد مشابه و تقلبی کالای خود جلوگیری کند. هم چنین مواردی وجود دارند که کاربر خواستار پلمپ شدن دوسطح یا لبه شود.

در این مورد چنانچه لیبل پس از نصب بر روی کالا کنده و یا دستکاری شود تغییر حالت داده و مشخص میشود که از محل مورد نظر باز شده است . به عنوان مثال برچسب امنیتی جهت پلمپ پاکتهای محرمانه پلمپ دستگاه های الکترونیکی – پلمپ ورودیهای مختلف مانند سالنهای برگزاری امتحانات –پلمپ انواع جعبه و قطعات کامپوترو لب تاب و …به کار می رود.

کاربرد برچسب امنیتی

انواع برچسب امنیتی

برچسب امنیتی انواع گوناگونی دارد که در زیر به بررسی چند نمونه از آن ها می پردازیم :

برچسب های قرعه کشی

از انواع برچسب امنیتی برچسبهای قرعه کشی هستند. یکی از روش های مرسوم جهت جذب مشتری و توسعه بازار محصول، ایجاد انگیزه برای مشتری با استفاده از اهداء جوائز می باشد، ولیکن دغدغه اصلی تولید کننده حصول اطمینان از اهداء جایزه به مصرف کننده می باشد.

سایر روش ها نظیر قراردادن کارتهای قرعه کشی و یا کوپن جایزه در محصولات ضمن آنکه مطمئن نمی باشند، بازخورد مناسبی نیز از تاثیر اهداء جوایز در جلب مشتری را به تولید کننده نمی دهد. شرکت فراگر صنعت با استفاده از برچسبهای امنیتی این امکان را برای تولید کنندگان فراهم می کند که عبارت اند از :

 • اطلاع آماری از میزان فروش محصولات
 • اطلاع آماری از میزان فروش محصولات در مناطق جغرافیایی
 • اطمینان از حضور مصرف کننده واقعی در قرعه کشی

لزوم استفاده از برچسب های امنیتی قرعه کشی

امروزه با وجود اینکه استفاده از برچسب امنیتی در همه جا دیده می‌شود و یکی از مهمترین دلایل اعتماد مشتریان به اصل بودن کالاها و خدمات است طبیعت این برچسب ها انواع مختلفی دارند. در این بین با وجود اینکه یکی از روش‌ های مرسوم برای جذب مشتری و بازاریابی ایجاد انگیزه خرید در مشتری می باشد می توان این انگیزه را با اهدای جوایز ایجاد نمود، ولی در اینجا یکی از اصلی ترین دغدغه های تولیدکنندگان محصول این می باشد که ممکن است اعطای جایزه به مصرف کننده به درستی صورت نپذیرد.

اما در اینجا با استفاده از برچسب های قرعه کشی می توان به راحتی اطلاعات آماری از میزان فروش محصول و اطمینان کامل از حضور مصرف کننده واقعی در قرعه کشی به دست آورد. با این حال طبیعتا استفاده از این برچسب امنیتی می تواند بسیار مهم و حیاتی به شمار آیند.

کاربرد برچسب امنیتی

برچسب گارانتی محصول

از دیگر انواع برچسب امنیتی برای گارانتی محصول می باشد. دقت داشته باشید برچسب گارانتی محصول مهمترین کاربردی که دارد جلوگیری از تقلب است به گونه ای که تولیدکنندگان با استفاده از این برچسب ها موجب افزایش ضریب اطمینان تا ۱۰۰ درصد و کاهش هزینه ها به میزان قابل توجه خواهند شد. حال هر محصولی که دارای برچسب امنیتی باشد به راحتی مشتری می تواند از اصالت آن اطمینان پیدا کند و همچنین اطلاعات آماری از میزان فروش محصول به دست آورد.

مزایای استفاده از برچسب گارانتی محصول

از دیگر مزایای استفاده از برچسب‌ها برای مصرف کنندگان می توان به آگاهی از شروع زمان گارانتی پس از استعلام شماره توسط خریدار و اطلاعات آماری از میزان فروش محصول در موقعیت های جغرافیایی اشاره کرد زیرا طبیعتا این برچسب ها به طور کامل تمامی این موارد را به مشتری نشان می دهد. برخی از مزایای این نوع برچسب برای مصرف کننده و تولید کننده شامل موارد زیر می باشد:

 • اطمینان از اصالت محصول خریداری شده
 • شروع زمان گارانتی پس از استعلام تک شماره توسط خریدار
 • اطلاع آماری از میزان فروش محصولات
 • اطلاع آماری از میزان فروش محصولات در موقعیتهای جغرافیایی

برچسب اصالت محصول

از دیگر انواع برچسب امنیتی برچسب اصالت محصول است. وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با بکارگیری برچسب امنیتی بر روی محصولات دارویی، بهداشتی و آرایشی توانست راهکاری جهت شناسایی محصولات اصلی از تقلبی را فراهم نماید. با این روش مصرف کننده به آسانی و با ارسال یک پیامک می تواند از اصالت محصول اطمینان حاصل کند.

پلمپ برچسب امنیتی که با نام Tamper Evident Lable و با نام لیبل نیز شناخته می شوند کاربردهای بسیاری در امر ایمن سازی بسته های ارسالی درب جعبه های پستی، درب جعبه بغل کامیون ها، درب خودرو ها، درب اماکن، درب اتاق های محرمانه و کلیه محل هایی که از نظر امنیتی در طبقه بندی بالاتری قرار دارند.

این برچسب ها در دو نوع اثرگذار و بدون اثر تولید می شوند. برچسب امنیتی از چسب های مخصوص پوشیده شده و در فضاهای باز یا سر پوشیده قابل استفاده می باشد .این لیبل ها در برابر گرما و سرما و روشهای معمول تقلب روی لیبل ها مثل گرم کردن و یا گاز فرئون بر این لیبل ها کارگر نیست و باز کردن لیبل منجر به ظاهر شدن پیغام مخفی می شود که نشان دهنده باز شدن لیبل می باشد.

کاربرد برچسب اصالت محصول

یکی از کاربرد های برچسب های امنیتی تایید اصالت محصول است. با وجود اینکه گفته شد برچسب های امنیتی دارای کاربردهای متعددی هستند، باید گفت برای هر کدام از محصولات و خدمات نوع خاصی از این برچسب ها مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا برای محصولات دارویی، بهداشتی و آرایشی جهت شناسایی محصولات اصلی از تقلبی وزارت بهداشت و درمان از برچسب های امنیتی استفاده می شود که به برچسب اصالت محصول معروف است.

این برچسب ها به گونه ای است که مصرف کننده به آسانی و با ارسال تنها یک پیامک می توانند از اصل بودن محصول اطمینان حاصل نماید. توجه داشته باشید برچسب اصالت محصول که لیبل نیز شناخته می شود کاربردهای بسیار زیادی دارد به گونه ای که می توان از این برچسب ها جهت بسته های ارسالی، درب جعبه های پستی، درب جعبه بغل کامیون ها، درب خودروها، درب اتاق های محرمانه، درب اماکن و به طور کلی تمامی محل هایی که نیاز به امنیت بالایی دارند استفاده نمود.

انواع برچسب امنیتی

برچسب امنیتی خرد شونده

لازم است بدانید این برچسب در دو نوع اثرگذار و بدون اثر تولید می شود. این لیبل ها در برابر گرما و سرما مقاوم هستند به طوری که گرم کردن یا گاز فریون بر روی لیبل ها کارگر نمی باشد و با وجود اینکه برای برچسب های امنیتی از چسب های مخصوص استفاده شده، در فضاهای باز یا سرپوشیده قابل استفاده است و طبیعتا به راحتی می‌توان از آن در شرایط مختلف استفاده نمود.

همچنین باید بدانید از این برچسب ها می‌ توان به صورت عمومی و اختصاصی استفاده کرد مثلا برای پلمپ درب یک خودرو حتما باید از نوع برچسب استفاده کرد که بعد از رفع ضرورت رنگ خودرو به واسطه اثرات باقی‌ مانده آسیب نبیند و یا برای پلمپ کردن پکیج یک موبایل تنها می توان از برچسب گچی خردشونده استفاده نمود.

بیشتر بدانید: هولوگرام چیست؟

انتخاب برچسب امنیتی

برچسب های امنیتی هولوگرام که در حال حاضر در زندگی روزمره بسیار مورد استفاده قرار می گیرد در سازه های متغیر نوری طبقه بندی شده به طوری که دارای فرآیند پیچیده‌ای در تولید می باشد. این برچسب ها به گونه ای تولید شده که باز تولید آن توسط دستگاه های چاپی امکان پذیر نمی باشد چرا که دارای ماهیت نوری هستند و با چرخش آن رفتار الگوی برچسب عوض می شود.

همچنین از این برچسب ها نمی توان توسط دستگاه هایی مثل اسکنر و فتوکپی رونوشت تهیه نمود. لازم است بدانید با نصب برچسب های امنیتی هولوگرام روی هر محصول یا سندی به خوبی شناسایی شده به طوری که افراد عادی نیز می‌توانند آن را تشخیص دهند.

برچسب کد امنیتی( کدهای QR، عدد امنیتی)

مشتریان می توانند صحت و اعتبار محصولات خریداری شده را از طریق سیستم مرکزی و با ارسال پیام کوتاه، تماس تلفنی یا مراجعه به وب سایت بررسی کنند. انجام اینکار بسیار راحت، سریع و آسان است و اجرای آن پیچیدگی زیادی ندارد. بیشتر مشتریان صرف نظر از سنی که دارند می توانند با استفاده از برچسب کد امنیتی اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

برچسب امنیتی مواد ویژه

مواد ویژه شامل مواد شکننده، مواد کاغذی ایمنی، مواد فیلم؛ مواد نقره ای سبک،مواد ADB و غیره است. این مورد را می توان برای تولید برچسب های امنیتی ضد جعل و تقلب مورد استفاده قرار داد.

برچسب امنیتی تکنیک های ویژه

تکنیک های ویژه شامل جوهرهای مخصوص، جوهرهای تغییر یافته با دما، جوهرهای متغیر نوری، قرمز بی رنگ( سبز بی رنگ و غیره) و سایر جوهرهای امنیتی ویژه است. علاوه بر مواردی که ذکر شد، متن های مینیاتوری، فناوری خط تقسیم، فناوری شکسته و سایر موارد برای مشتریان بسیار محبوب است.

در یک کلام، همه برچسب های امنیتی دارای مزایای خاص خود هستند اما در حال حاضر برچسب کد امنیتی نیروی برق برای مشتریان بسیار محبوب است زیرا تاثیر بهتری نسبت به سایر روش ها دارد و بیش از ۸۰ درصد شرکت ها از این برچسب امنیتی برای خود استفاده می کنند.

این نوع برچسب ها منحصر به فرد، پردازش و به کار گیری آسان و دستاورد پایینی دارند. اگر دوست دارید در مورد برچسب های امنیتی اطلاعات بیشتری به دست آورید یا برچسب امنیتی مناسبی برای خود انتخاب نمایید، می توانید از بخش تماس با ما، اطلاعات تماس را دریافت کنید و با متخصصان شرکت مشورت نمایید. فروشندگان و سایر کارمندان بخش ارتباط با مشتری تمامی تلاش خود را برای کمک به مشتریان انجام می دهند.

بیشتر بدانید: هولوگرافی

برچسب امنیتی هولوگرام های تجاری

در هریک از هولوگرام های تجاری رنگی از مهر مختص به آن استفاده می شود. برای ایمنی بیش تر هولوگرام نام همان شرکت ثبت گردیده تا از تخلفات بعدی جلوگیری به عمل آید.

امکان جعل و رونوشت هولوگرام های رنگی وجود ندارد مگرمجوز رونوشت آن صادر گردد. در صورت هر برای برداشتن هولوگرام یا چسباندن مجدد آن بر روی محصول به صورت خودکار برای امنیت بیش تر آن تصویر متلاشی می شود.

در هولوگرام های پلی استر از موادی استفاده می شود که پس از برداشت الگوی نقطه ای بر جای می ماند و طراحی این نوع برچسب های تجاری مقرون به صرفه می باشد و در واقع ایمنی هولوگرام ها در وهله ی اول دارای اهمیت هستند. برای امنیت بیش تر هولوگرام های طرح تجاری ثبت می گردد تا مشخص گردد این طرح تنها متعلق به شرکتتان می باشد.

آشنایی با انواع هولوگرام های تجاری

 • هولوگرام های ساده و رنگی
 • هولوگرام های نقره ای ساده
 • هولوگرام های شفاف ساده
 • هولوگرام های چاپی تجاری
 • هولوگرام های سفارشی
انتخاب هولوگرام امنیتی

برچسب های امنیتی چند لایه

برچسب های چند لایه برای محافظت بیش تر هولوگرام ها در برابر مواد شیمیایی (الکل، گازییل و سایر مواد)و فرسودگی استفاده می شود. هولوگرام های چند لایه برای موارد زیر پیشنهاد می گردد:

 • کارت های اعتباری
 • بلیط های تفریحی (پارک های آبی،سواحل و تفرجگاه های هوایی)
 • ابزارهای جیبی(تلفن های همراه، تبلت و…)
 • برچسب های ابزارهای جانبی
 • برچسب های تجاری بسته به سفارش مشتریان نیز ساخته می شود.

طرح های امنیتی پنهان

البته باید بدانید هولوگرام دارای طراحی المان های امنیتی پنهان نیز است که توسط ابزارهای خاص قابل خواندن می باشد با این حال در صورتی که نیاز باشد تا قسمتی از متن تنها در شرایط خاص خوانده شود می توان از این نوع هولوگرام استفاده نمود.

نکته بسیار مهمی که در مورد برچسب های امنیتی هولوگرام وجود دارد این است که امکان طراحی و تولید آن طبق خواسته مشتری وجود دارد به گونه ای که طبیعتا امنیتی که برای برچسب های پلمپ وجود دارد به طور حتم بسیار بیشتر از برچسب های اسناد مسافرتی و یا اسناد بانکی می باشد و البته در مواقعی از هولوگرام ها در محصولات کم ارزش استفاده می شود که این نوع برچسب ها را ساده تر و با طرح عمومی هستند و طبیعتا هزینه آن نیز بسیار کم می‌باشد.

که در این بین باید دقت داشته باشید اگر نیاز به امنیت برای شما بسیار مهم است بهتر است از هولوگرام های اختصاصی استفاده نمایید. با این وجود به طور کلی می توان این برچسب ها را در سه دسته تجاری، سطح امنیتی و سطح فوق امنیتی دسته بندی نمود.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.