ابزارهای کنترلی امنیتی

هولوگرام

ابزارهای کنترلی امنیتی اساسا شامل ویژگی هایی هستند که می توانند ویژگی های پنهان یا نیمه پنهان و در مواردی فوق امنیتی اسناد را آشکار سازند. در برخی موارد عملکرد ساده ای دارند ولی در مواردی دارای الگوریتم های پیچیده ای برای رمزگشایی(Decoding) تصویر دارا هستند.

ساده ترین ابزارهای کنترلی امنیتی

از ساده ترین انواع ابزار های تشخیص و ازریابی می توان به لوپ هایی با قدرت بزرگ نمایی بسیار بالا نام برد که انواع چاپ میکرونی اعم از میکروتکست (Micro Text) یا میکرو ایمیج ها (Micro Images) را آشکار می سازد. فیلتر ها نیز می توانند جزو ابزار های تشخیص دسته بندی شوند. این فیلتر ها برای تشخیص تصاویر پنهان در اسناد یا المان های Raster در هولوگرام ها کاربرد دارند و یا حتی در تصاویر لنتی کولار می توانند در سطح تجاری کاربرد داشته باشند. در تصاویر اسکرمبل (Scrambled images) نیز برای اشکار شدن تصویر باید از فیلتراستفاده کرد.


ابزارهای کنترلی امنیتی با قابلیت تابش

در سطح بالاتر، ابزارهای کنترلی امنیتی هستند که قابلیت تابش در طیف های مختلف نور را دارند. رایج ترین این طیف ها در رده ماورا بنفش (UV) و مادون قرمز(IR) قرار دارند. که برای تشخیص مرکب ها یا ورنی های UV یا IR کاربرد دارند. این ویژگی به الیاف درون کاغذ های امنیتی، نخ های امنیتی درون اسکناس ها و چک پول ها و حتی در برخی از هولوگرام ها( قسمتی از آن ها) تعمیم داده می شود که تحت یک طیف خاص از نور آشکار می شوند.

ابزار های کنترلی امنیتی

ابزارهای کنترلی امنیتی پیچیده

در ابزار های پیچیده تر، ابزارهای کنترلی امنیتی می توانند المان های Machine-Readable را بخوانند. این آیتم های شامل انواع بارکد ها، کدهای دوبعدی، تگ های RFID و NFC و در موارد فوق امنیتی، ذرات بسیار ریز نانو که به صورت منحصر به فرد کارکترایز شده اند و تقریبا غیر قابل جعل هستند را احراز هویت کنند. بدیهی است که ابزارهای کنترلی امنیتی با توجه به کارایی و میزان دقت و احراز سطح امنیتی آن، دارای هزینه های متفاوتی هستند و در دسترس همگان قرار ندارد. البته هر سند دارای تمام ویژگی های امنیتی نمی باشد و با توجه به کاربرد آن، المان های متفاوت آن انتخاب می شوند.

علاوه بر این در اسنادی که سطوح مختلف امنیتی وجود دارد، تمام کنترل کنندگان به تمام تجهیزات دسترسی ندارند و فقط برخی از تکنسین های مربوط که تعالیم لازم را گذرانده اند، می توانند به این تجهیزات دسترسی داشته باشند تا بدین ترتیب، امنیت اسناد تا بالاترین حد امکان به خطر نیفتد.


نرم افزارهای طراحی امنیتی

برای دستیابی به امنیتی ایده آل از مهم ترین و ابتدایی ترین مراحل، طراحی امنیتی است که می تواند جمع آوری المان های امنیتی مورد نظر را به همراه ویژگی های بصری ایده آل را در پیش تولید کار ارائه کند. شرکت های متفاوت نرم افزار های گرافیکی-امنیتی قدرتمندی را تولید کرده اند که با ابزار های خاص و کاربر دوست، می تواند جلوه های مورد نظر را تامین کنند.

ویژگی نرم افزارهای طراحی امنیتی

نرم افزار های طراحی امنیتی، المان های مورد نظر را در پس زمینه، حاشیه و یا به عنوان عناصر اصلی تولید می کند. از مهم ترین ویژگی های این نرم افزار ها، حفظ یک پارچگی سند طراحی شده، از لحاظ بصری و احراز هویت است.البته در کنار تمامی این ها، طراح باید دارای مهارت کافی را در استفاده و هماهنگی این ابزار ها را داشته باشد. و از آن مهم تر، قابلیت تولید المان های امنیتی را در یک سند در نظر بگیرد تا چاپ و تولید سند امنیتی، دچار مشکل و یا دشواری نشوند.

منظور از سند در این بحث، هر گونه سطحی است که اهمیت مالی و یا اعتباری داشته باشد، می باشد. برای مثال، اسناد بانکی، اوراق بورس، اوراق بهادار و … دارای اهمیت مالی هستند ولی کارت های شناسایی، پاسپورت ها، ویزا و … دارای اهمیت اعتباری و هویتی هستند.هولوگرام نیز از این قاعده مستثنی نیست. برچسب هولوگرام به عنوان عنصری امنیتی هویتی و اعتباری است، در طراحی خود دارای ویژگی های امنیتی بسیاری است که در سطوح مختلف امنیتی (آشکار، پنهان و نیمه پنهان) قابل طراحی و تولید است.

ابزار های کنترلی امنیتی

ویژگی های عناصر امنیتی تولید شده توسط نرم افزار های گرافیکی امنیتی

  • طرح های منحصر به فرد و گیلوش ها
  • انواع المان های میکرونی (ریز نوشته و ریز نقش)
  • تصاویر مخفی
  • تصاویر پنهان
  • تصاویر سی- ترو
  • پانتوگراف ها
  • واتر مارک

الگوی هولوگرافیک برای جلوگیری از جعل

هولوسیل

هولوسیل یک لیبل پشت چسبدار با جلوه های هولوگرافیک سفارشی و الگوی کلیدی امنیتی با کاربردی انعطاف پذیر است. لیبل های چسبدار حرارتی هولوسیل را می توان در مکانهایی که امکان جعل یا فک بسته بندی وجود دارد الصاق نمود. حساسیت به دستکاری ظاهری، جلوه مشکی رنگ خاص و کدهای رمزی منحصر بفرد هولوگرافیک گنجانده شده در آن این لیبل را در سطح فوق امنیتی برای حفاظت از محصولات بسته بندی شده به ویژه بسته بندی های دارویی والکترونیکی مقوایی قرار داده است.

استفاده از سیستم های اتوماتیک تایید و کنترل طیف رنگی مشکی و کدهای رمزی نیز رهگیری و اصالت این لیبل را آسان می سازند. تولید هولوسیل بصورت شفاف (Transparent) و نصب آن بوسیله دست یا ماشین نیز امکان پذیر است. امکان جداسازی لیبل هولوسیل از محل الصاق بدلیل ساختار شکننده وحساس به فشار و دستکاری آن میسر نمی باشد.

بیشتر بدانید: چاپ هولوگرام

هولوکپ

هولوکپ یک کلاهک مسدود کننده حفاظتی است که از طریق القاء الکتریکی هولوگرافیک ایجاد شده و نقش ایمنی قابل توجهی را بر روی ظروف پلیمری ایفا می کند. هولوکپ متشکل از لایه های متفاوتی است که در مقابل حرارت مقاوم بوده و مستقیماً بر روی ظروف پلیمری بکمک حرارت قرار می گیرد. این سازه اغلب بر درب بطریهای الصاق می شود که محتویات داخلی آنها نیاز به عایق بندی یا نوعی پلمپ خاص دارند. این فیلم چند لایه هولوگرافیک با هدف بالا بردن سطح ایمنی ظروف به شرکتهای داروسازی کمک می کند تا شیوه موثری را برای جلوگیری از جعل و تقلب در اختیار داشته باشند.

ابزارهای کنترلی امنیتی

هولواسلیو

هولواسلیو یک غلاف فیلمی هولوگرافیک است که در اثر حرارت جمع شده و یا همانند نواری هولوگرافیک بر گلوی بطریها ثابت ومنجر به پلمپ درب به بدنه بطری می شود. هولواسلیو دارای خصوصیات حفاظتی آشکار و پنهان هولوگرافیک است. هولواسلیو بصورت یک نوارباریک لمینیت شده بر فیلم شرینک (شیارمانند) ویا بصورت فیلم شرینک هولوگرافیک کامل تولید می گردد. موارد استفاده این سازه اغلب برای شرکتهای داروسازی توصیه می شود.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.