هولوگرام کارت شناسایی

هولوگرام و شناسنامه‌های جدید

هولوگرام کارت شناسایی، شناسنامه‌های جدید که در اندازه و شکل شبیه «گذرنامه» است، بر اساس گروه سنی زیر ۱۵ سال و بالای ۱۵ سال به دو رنگ سبز و قرمز صادر می‌شود. شناسنامه‌های جدید از نظر اطلاعات مندرج تفاوتی با شناسنامه‌های قبلی ندارند و تنها فضایی برای ثبت کد ملی دارد که پیش از این در شناسنامه‌های قبلی نبود. امکان جعل شناسنامه‌های جدید به دلیل قابلیت‌های امنیتی مانند هولوگرام که دارد، نزدیک به صفر است.

ارتقای ضریب ایمنی و امنیتی شناسنامه‌ها و درج مشخصات سجلی و هویتی افراد بصورت ماشینی را از ویژگی‌های شناسنامه‌های جدید می باشد. وجود هولوگرام کارت شناسایی در صفحه اول شناسنامه‌های رایانه‌ای از دیگر ویژگی‌های این شناسنامه‌هاست. استفاده از کاغذهای مخصوص و حساس به مواد شیمیایی، استفاده از نخ امنیتی سه رنگ و نیز درج شماره مسلسل و سری شناسنامه در تمام صفحات بصورت پرفراژ را از دیگر ویژگی‌های شناسنامه‌های جدید عنوان کرد.

هولوگرام کارت شناسایی

هولوگرام کارت شناسایی

برچسب های هولوگرامی که  قابل انطباق با خواست و نیاز مشتری و التزام سند مورد نظر می باشد هم از لحاظ طراحی و هم از نحوه الصاق باید منطقی باشد. کارت های شناسایی از این قاعده مستثنی نیستند و نحوه ی اعمال آن متفاوت است. جنس کارت های شناسایی عموما از PVC و یا PC  (هولوگرام کارت پی وی سی) هستند که بهترین راه حل برای این سبک از اسناد هویتی و شناسایی، استفاده از لمینیت شفاف است. علاوه بر تمام این ها می توان از جلوه های امنیتی یو وی نیز استفاده کرد.

نمونه ای از این سبک امنیتی هولوگرام در ویدئو زیر قابل مشاهده است.


ویژگی های امنیتی کارت های شناسایی

هولوگرام

هولوگرام روی کارت های شناسایی را می توان به صورت هولوگرام های معمولی به صورت قطعه و یا حتی نواری در عرض یا طول کارت به کار برد. ولی بهترین گزینه برای امنیت کارت های شناسایی، استفاده از هولوگرام شفاف سرتاسر کارت است که توسط دستگاه، روی کارت لمینیت می شود.

ویژگی های امنیتی کارت های شناسایی

پس زمینه های امنیتی

استفاده از الگو های خاص و دقیق مثل گیلوش ها، طرح های سفارشی می تواند امکان تحریف را به شدت کاهش می دهد. می توان برای چاپ این الگو ها و خطوط ظریف و دقیق از چاپ رنگین کمانی نیز استفاده کرد که نه تنها از نظر طرح، بلکه  از لحاظ رنگی امنیت تضمین شود. عکس پرتره شناسایی فرد نیز در این زمینه ادغام و یک پارچه می شود. که ترکیبی یک دست را در زمینه کارت ارائه می دهد.

ساختار سطحی

اجرای طرح های تزئینی و دکوراتیو و نمادین به عنوان گرافیک کارت، چاپ های میکرونی که شامل حروف و متون و نقوش بسیار ریز هستند، از جمله طرح های سطحی کارت ها هستند.

مرکب های امنیتی

برای چاپ اطلاعات می توان از مرکب های گوناگون امنیتی با ویژگی های خاص استفاده کرد. رایج ترین این مرکب ها برای هولوگرام کارت شناسایی ، مرکب های UV و IR و حساس به حرارت هستند که در بحث های پیشین به آن ها نیز پرداخته شده است.

مرکب های امنیتی

ساختار قابل لمس

حکاکی لیزر روی کارت در واقع، اطلاعات را روی متریال کارت می سوزاند و اطلاعات را به صورت دائم ثبت می کند. اطلاعات لیزری را می توان در یک ناحیه در زوایای مختلف روی کارت ثبت کرد تا با چرخش کارت، اطلاعات آن زاویه نمایان شوند. در این حالت امکان تحریف به شدت کاهش می یابد چرا که در صورت دستکاری هر بخش، در زاویه دیگر، اطلاعات تخریب خواهد شد. این اطلاعات می توانند تاریخ، امضا، عکس، شماره سریال و یا هر اطلاعات متغیر دیگری باشد.

بیشتر بدانید: کاغذ ضد کپی

برخی از اطلاعات می توانندبه صورت برجسته (Embossed) روی کارت اجرا شوند و یا این که توسط لیزر روی متریال کارت حکاکی شوند که در هر دو حالت می توان توسط لمس کردن آن ها را تشخیص داد. از طرفی تحریف و دستکاری اطلاعات را کاهش می دهند و تایید و احراز هویت به صورت بصری و لمسی را بسیار آسان می کنند.

حکاکی لیزری چندتایی(Multiple)

بارکد ها

استفاده از بارکد های یک بعدی و بیش تر  بارکد های دو بعدی امری بسیار طبیعی است، چرا که علاوه بر قابلیت رمزگذاری مقدار بالایی داده و اطلاعات، قابلیت خوانش آسان توسط قرائت گر های مخصوص و حتی اپلیکیشن های موبایل های هوشمند را دارد.

هولوگرام و شناسنامه‌های جدید

استفاده از میکروپروسسور و یا حافظه

این قطعات دیجیتال که درون بخشی از کارت قرار می گیرند می توانند بخش هوشمند کارت را پشتیبانی می کنند. که مفصلا به آن پرداخته  شده است.دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.