در آینده چه انتظاری از فن آوری هولوگرام خواهیم داشت ؟

فن آوری هولوگرام

همانطور که فن آوری همچنان در حال پیشرفت است به ما فرصتی برای کشف انواع جدید و عجیبی از برنامه نویسی / نرم افزار/ سخت افزار و سیستم ها داده می شود . هولوگرام فن آوری است که به شدت در حال رشد است اما آن دقیقا چیست ؟ هولوگرام نوعی روش عکسبرداری است که نور را از یک شی پراکنده می کند و سپس آن را به صورت سه بعدی ارائه می دهد . هولوگرام های مختلفی در طول سال ها ظاهر شده اند مثلا هولوگرام های نوع انتقال که سبب میشود تا نور به طرزی درخشنده تابانده شود از جمله هولوگرام های رنگین کمانی که در کارت های اعتباری و گواهینامه های رانندگی برای افزایش امنیت استفاده می شود .

توسعه این فن آوری در سال ۱۹۶۲ آغاز شد . زمانی که یوری دنیزویک از اتحاد جماهیر شوروی و امت لیت و جوری آپاتنیکس در دانشگاه میشیگان برنامه لیزر نوآورانه ای را طراحی کردند که بتواند اشیا را در سه بعد ضبط کند . این کار در آن زمان بر روی امولسیون های نقره ای صورت میگرفت و عکسبرداری میشد که وضوح این اشیا نسبت به هولوگرام های کنونی بی نقص نبود . اما روش های جدید در طول زمان هولوگرام ها را بهبود بخشید .

آینده فن آوری هولوگرام

آیا هولوگرام نقش موثری در زندگی دارد ؟

هولوگرام ها از کیف پولتان نیز به شما نزدیک تر هستند . بیشتر گواهی نامه های رانندگی شامل هولوگرام می شود . کارت های اعتباری نیز همین طور . از آنها برای امنیت بیشتراستفاده میشود . آنها در خانه هایمان نیز یافت میشوند . از آنها به عنوان بخشی از دی وی دی / سی دی / بلوری و بسته بندی های نرم افزاری و همچنین تقریبا در همه چیز به عنوان کالا های رسمی فروخته می شود .

اما این هولوگرام های امنیتی که موجب جعل هویت میشوند چشمگیر نیستند . وقتی که کجشان کنیم به سادگی تغییر شکل و رنگ میدهند . با این حال هولوگرام های بزرگ در مقیاس بزرگ که توسط لیزر یا در اتاق های تاریک به طرز دقیقی  ساخته می شوند فوق العاده هستند . اساسا آنها سطوح دو بعدی هستند که تصاویر سه بعدی دقیقی را از اشیاء واقعی نشان میدهند .

برای تماشای آنها دیگر نیازی به استفاده ی عینک های سه بعدی ندارید .هولوگرام ها ویژگی های شگفت انگیزی دارند . به عنوان مثال هر نیمه از آن نمای کاملی از تصویر را در بردارد و اگر قطعه ی کوچکی از آن را ببرید همان قطعه کل تصویر را شامل می شود . درک اصولی که در ورای هولوگرام وجود دارد به شما کمک میکند تا بدانید که مغزتان و امواج نور و هولوگرام با یکدیگر کار میکنند تا تصویر سه بعدی روشن و واضحی را خلق کنند .

تاثیر فن آوری هولوگرام سه بعدی در زندگی آینده ما

هولوگرام های سه بعدی در حال ورود به عرصه زندگی ما هستند. آنها جسمی هستند که در واقع وجود ندارد اما به نظر می رسد که هست که یا در هوا شناور اند و یا به گونه ای برروی سطحی ایستاده اند . این ” واقعیت افزوده ” انقلابی است که در مسیر خود قرار دارد . مایکروسافت دارای هدست هالولنز است . اپل از ای آر کی ایت استفاده میکند و گوگل هولوگرام را در ای آر کور ارائه میدهد . فن آوری ای آر کور در بازار فن آوری جاذب است و شرکت های فن آوری اطلاعات در حال رقابت هستند تا از بازار آن پیشی بگیرند . صفحه نمایش هولوگرام سه بعدی گام بعدی در محتوای دیجیتال سازگار با انسان است .

هولوگرام ها در بازاریابی

برنامه های کاربردی برای فن آوری جدید بی حد و حصر هستند . هولوگرامی که در یک اتاق ایجاد میشود نوعی ماشین مفهومی سه بعدی را نشان میدهد به طوری که گویی واقعا در آن اتاق حضور دارد . حال هولوگرام های سه بعدی برای جلسات و کنفرانس ها حائز اهمیت است ؟ باید بگوییم بله . زیرا تصاویر اشیاء و اشخاص را میتوان به هزاران مایل دورتر ارسال کرد .هولوگرام ها میتوانند به طرز چشمگیری آموزش / طراحی و تجسم را در بسیاری از مراکز تجاری و امکانات روند تولیدی را بهبود بخشند . ” تماشا کردن / بزرگ نمایی کردن و دستکاری نسخه های سه بعدی از طرح مورد نظر به طور چشمگیری فرایند طراحی را افزایش می دهند . ”

فن آوری هولوگرام در بازاریابی

حتی افراد در زمینه ی بازاریابی میتوانند هولوگرام ها را به مشتریان از طریق کمپین بازاریابی تجربی و تعامل هولوگرافی سه بعدی معرفی کنند .

محصولی که درحال حاضر توسعه یافته است دیپ فریم ( قاب عمیق ) نامیده میشود . این فن آوری هولوگرافی برنامه های کاربردی را ازجمله برنامه های علمی تخیلی و هولوگرام های سه بعدی مسافتی را پشتیبانی میکند. هزینه ی آن بالغ بر ۵۰ هزار دلار است اما چون که استفاده از بازاریابی تجربی و تلوزیون رشد میکند در نتیجه رقابت نیز در حال رشد است و هزینه های کاهش میابد . همچنین توسعه دهندگان فن آوری شرکت لوکینگ گلس در حال کار بر روی یک محصول نمایش داده شده ای هستند با نام هالو پلیر که در حال حاضر دسترسی آن ۷۵۰ دلار یا سه هزار دلار نسخه ساخته شده در کامپیوتر است .

هولوپلیر هولوگرام های سه بعدی روی یک ورق شیشه ای را نشان میدهد که برای آن نیاز به عینک خاص ندارید . همانطور که مایک الگان در رابطه با هولوگرام های سه بعدی می نویسد : اشیاء هولوگرامی را با استفاده از حرکات در هوا میتوان دستکاری کرد . وقتی به راست نگاه میکنید جلوی تصویر را می بینید . اگر سر خود را به سمت راست بچرخانید طرف مقابل را می بینید . این میتواند با حرکات دست ساز طبیعی دستکاری شود . این دستکاری تظاهر به گرفتن و چرخاندن میکند و حرکات سه بعدی اشیاء ایجاد میشود و شما را به تصویر بعدی در یک مجموعه می برد .

آینده تصاویر هولوگرافی

تصاویرهولوگرافی نیز به زودی بر روی شیشه جلوی ماشین ها می آید . مثال جالبی از نمایشگاه سالانه ی کالا داریم .

آن  توسط راین وین نشان دادهد شده و نامش ناوین است . این فن آوری  مجهز به داشبرد یک پوشش اطلاعات ناوبری است نوبت به نوبه ی خود را در مسیر پیدا میکند . ناویون نیز خطرات رانندگی ها را شناسایی کرده و درشیشه ی جلوی ماشین برجسته میکند .

آنرا میتوان با حرکات دست و یا دستورات صوتی در هوا کنترل کرد . آنچه که بیشتر فن آوران انتظار دارند نمایشگر هولوگرام سه بعدی برای گوشی های هوشمند در نظر داشته باشد این است که هولوگرام را بر روی صفحه نمایش یا بالای آن طراحی میکند . شرکت های سامسونگ و ال جی چندین سال است که در حال توسعه این فن آوری هستند اما احساس می کنند که پشتیبانی هولوگرام سه بعدی برای گوشی های هوشمند هنوز ده ها سال طول میکشد .

بیشتر بدانید: هولوگرام طرح عمومی

آینده فن آوری هولوگرام در عرصه های مختلف

عموم مردم به هولوگرام علاقه مند شده اند . با این حال جزء کسب و کار اصلی به شمار می آیند . پیش بینی شده است که تا سال ۲۰۲۰ بازارنمایش  هولوگرام های واقعی حدود پنجو نیم میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت . در اینجا برخی از روش های باورنکردنی که از هولوگرام استفاده می شود را معرفی میکنیم .

نقشه برداری نظامی

داشتن هوش در زمینه ی جغرافیا برای استراتژی نظامی بسیار مهم است . این تصاویر هولوگرافی که کاملا ابعادی است برای شناسایی بهتر بهبود داده می شود . این نقشه های سه بعدی که فضای نبرد را مشخض میکنند به سربازان این اجازه را میدهد تا زمین های سه بعدی را ببینند و گوشه و اطراف را نگاه کنند تا برای ماموریت ها آموزش لازم را ببینند .

این شرکت اطلاعات تصویری کامپیوتری را دریافت می کند و آن را به یک ورق هولوگرافی تبدیل میکند . کاربران نه تنها می توانند به تصاویر سه بعدی با کیفیت را از زمین ذخیره کنند بلکه این فن آوری ساده میتواند برای ذخیره و حمل آسان باشد . این فن آوری در تخریب بلایای طبیعی و طرح عملیات نجات نظامی نیز مفید هستند .

بیشتر بدانید: برچسب امنیتی

ذخیره سازی اطلاعات

جامعه هر روز مقدارزیادی از اطلات را ذخیره میکند . ظرفیت ذخیره سازی دیجیتال هر ساله افزایش میابد . رایانه های شخصی ما صد ها گیگابایت اطلاعات از جمله عکس و فیلم های خانوادگی و اسناد را ذخیره میکنند . حال تصور کنید که دیسک ذخیره سازی این اطلاعات خراب شود می بینید که تلفات ناشی از آن غیر قابل تصور است . اگرچه هولوگرام ها تصاویر شگفت انگیزی را ایجاد می کنند اما آنها تنها بایستی یک شئ بصری را ضبط کرده و ارائه دهند . آنها قادر به ثبت و ضبط مقدار بسیاری از ازاطلاعات خالص هستند همچنین توانایی ذخیره اطلاعات نامناسب را دارند .

سیستم نمونه ی اولیه فعلی صفحات جداگانه ۴٫۴ مگابایت اطلاعات را بر روی یک دی وی دی  مثل دیسک  ذخیره میکنند . آن ها یک فرم منحصر به فرد از امنیت را در درازمدت ارائه می دهند .  مثلا اگر شما یک هولوگرام نوری از یک صفحه اطلاعات را ایجاد کرده و سپس آن را در هم بشکنید آن وقت می توانید از هر قطعه شکسته شده هولوگرام را بازسازی کنید .

این امر سبب می شود که ذخیره سازی اطلاعات هولوگرافی بسیار قابل اعتماد باشد . بر خلاف دی وی دی ها و سی دی ها که اطلاعات را بر روی سطح دیسک ذخیره میکنند هولوگرام ها داده ها را در سه بعد ذخیره می کنند . این صفحات می توانند در فضای ذخیره سازی هم پوشانی داشته باشند .

پزشکی

هولوگرام درحال راه اندازی انقلابی درزمینه ی پزشکی است . آن میتواند ابزاری برای تجسم اطلاعات بیماری ها در آموزشی که دانشجویان و جراحان می بینند باشد . سیستم های کنونی مانند تصویر برداری رزونانس مغناطیسی ( ام آر آی ) و اسکن های اولتراسوند اطلاعات پیچیده ای را با استفاده از فن آوری پیشرفته تصویر سازی تولید میکنند . این فن آوری دارای قابلیت تولید کامل هولوگرام های کامپیوتری سه بعدی است .

با استفاده از این تصاویر سه بعدی برای نمایش و آموزش دیگر نیازی به دیدن عینک های مخصوص و سایر تجهیزات بینایی نیست . دانش آموزان و پزشکان می توانند به سادگی و بدون مانع در تصاویر سه بعدی اندام های بسیار پیچیده و سیستم های بدن مثل مغز / قلب / کبد / ریه / اعصاب و ماهیچه ها را تماشا کنند .

کاربرد هولوگرام در پزشکی

هنر

زمانی که روند هولوگرافی عملی شد هنرمندان شروع به آزمایش با آن کردند . هنرمندان زیادی در دنیا وجود دارند که با استفاده از هولوگرام آثار و فضای سه بعدی زیادی را ایجاد کردند  و شروع به ساخت تصاویر و فیلم های سه بعدی و نور پردازی کردند . اخیرا در مرکز لندن نمایشگاهی برای هولوگرام های خلاقانه تاسیس شده است که گروه های بین المللی منتخب از جزیره والی نیویورک و هنرمندانی از کانادا / ایتالیا / ایالات متحده و انگلیس انتخاب شدند تا هنر های رسانه ای از هولوگرافی را در سانتا فه نیومکزیکو در تابستان اجرا کنند .

امنیت

از آنجا که هولوگرام ها پیچیده و دشوار می باشند همین امر سبب شده تا آن ها به عنوان یک مزیت باورنکردنی در امنیت تجاری قرار بگیرند . اگر کارت اعتباری دارید هولوگرام دارید . یک مستطیل کوچک نقره ای کبوتر مانند بر روی کارت اعتباری شما یک هولوگرام انتقال نور سفید است که نورپردازی میکند . اگر کارت را چپ  و راست کنید تصویر کبوتر سه بعدی میشود و اگر بالا پایین کنید رنگش تغییر می کند. این هولوگرام ها برای ساخت فوق العاده دشوار هستند .

در زمینه بانکی نیز از هولوگرام استفاده شده است . در انگلستان  بر روی اسکناس های ۵ پوندی تصویری از بیگ بن را با استفاده از هولوگرام ساخته اند که اگر اسکانس را جابه جا کنید مجموعه ای از رنگ ها برایتان ظاهر می شود هم چنین در قسمت بالای اسکناس تصویری سه بعدی از تاج گذاری به صورت شناور وجود دارد .

نتیجه گیری

هولوگرام یک پدیده ی علمی تخیلی بود اما اکنون در تئاترهایی که می رویم میتوانیم نمایش های آن را ببینیم . با این حال کاربرد عملی آن در صنعت فیلم را پشت سر گذاشتیم و در زندگی ما نوعی ویژگی عادی تلقی می شود . ما فقط نظاره گر آغاز بهره وری از هولوگرام ها هستیم و به عنوان نوآوران و توسعه دهندگان همچنان به پیشرفت فن آوری ادامه میدهیم . آنها حتما تبدیل به بخش بزرگ تری از جامعه ما خواهند شد .  


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.