آینده صنعت چاپ در سال 2023

آینده صنعت چاپ در سال 2023

در عصر حاضر بسیاری از مجلات، کتابها، روزنامه ‌ها و غیره به نسخه ‌های الکترونیکی و دیجیتالی تبدیل شده ‌اند و کمتر شاهد به چاپ رسیدن آنها هستیم. از نظر بسیاری آینده صنعت چاپ در سال ۲۰۲۳ و کمی بعدتر از آن چندان خوشبینانه به نظر نمیرسد.

اما پیشرفت های زیادی که در قسمتهای وسیعی از این صنعت شکل گرفته، نشان میدهد که پیش‌بینی فوق نادرست است. در امر تجارت صنعت چاپ هنوز هم در روشهای مختلف بازاریابی کاربرد دارد که چاپ آنلاین انواع کارت ویزیت، کاتالوگهای تبلیغاتی، بروشور، تراکتها و بسته‌ بندی نمونه‌هایی از آن به شمار می‌ آید.

در حال حاضر هنوز هم شاهد هستیم که یک محصول چاپی به خاطر ملموس بودن در مقایسه با موارد دیجیتالی دارای اثرگذاری بالاتری بوده و در جایگاه خود همچنان موفقتر عمل کرده است. به عنوان مثال کارت ویزیت برای موفقیت بیشتر در بیزینس کاربرد بسیار بالایی داشته، چرا که ملموس بودن آن در زمان تبلیغات به مخاطب تاثیرگذاری بیشتری نسبت به دیگر تبلیغات مجازی و یا زبانی دارد.

هم اکنون بیشتر از ۴۵ سال است که از صنعت چاپ میگذرد و شاهد تکامل چاپگرهای لیزری و جوهرافشان در این مدت بوده‌ ایم. در آینده نیز این صنعت با رشد بیشتر و تکامل گسترده ‌‌تری همراه خواهد بود.

آینده صنعت چاپ در سال 2023

بررسی صنعت چاپ با توجه به پیشرفت های اخیر

رشد و توسعه چاپ دیجیتال از بزرگترین مراحل رو به رشد در صنعت چاپ به شمار می ‌آید. هرچند که صنعت چاپ روند بسیار طولانی‌مدت دارد؛ اما در سالهای اخیر شاهد افزایش پیشرفت در این عرصه بوده‌ ایم. هم اکنون بیشتر از ۵۰ درصد از صنعت چاپ و بازار آن به چاپ دیجیتال اختصاص داده شده است.

بر اساس چاپ دیجیتال الگوها، تصاویر و اسناد پیش از ارسال مستقیم به دستگاه چاپگر، به شکل دیجیتالی آماده شده و بعد از انجام بررسی های لازم چاپ میگردند. به طور کلی میتوان گفت که آینده صنعت چاپ در سال ۲۰۲۳ را میتوان در چاپ دیجیتال جستجو کرد؛ چرا که بر اساس تحقیقات آزمایشی صورت گرفته در سال گذشته شاهد رشد ۳۰ درصدی در این صنعت بوده ‌ایم. از زوایای دیگر نیز میتوان متوجه رشد سریع چاپ دیجیتال شد. همانطور که در سالهای اخیر افزایش چاپ رنگی با توسعه بسیار بالای چاپ جوهرافشان همراه بوده است.

بیشتر بدانید: کاغذ ضد کپی

صنعت چاپ و پیشرفتهای میان‌مدت آن

تکنولوژی رنگ جوهرافشان سهم بسیار بالایی در رشد صنعت چاپ دارد و همچنان نیز پیش ‌بینی میشود که این پیشرفتها ادامه یابد. چرا که رنگ جوهرافشان از پیشرفتهای قابل ملاحظه ‌ای نسبت به بخش لیزر برخوردار است.

راهکارهای بهبود یافته و رو به رشد چاپ تجاری

بسیاری از متخصصان در صنعت چاپ به آینده این صنعت و تکامل هرچه بیشتر روشهای حال حاضر در چاپ تجاری مطمئن و امیدوار هستند. در عصر حاضر پیشرفتهای قابل ملاحظه‌ای در افزایش نوآوری ها در قسمت بسته ‌بندی و بازاریابی وجود دارد. بخش عمده‌ای از نوآوریهای صورت گرفته به تکمیل سطح مربوط میشوند.

همانطور که می بینیم موارد بسیاری جهت تکمیل سطوح از جمله پرداختهای براق و تغییرات لمسی با ویژگیهای تکمیلی بیشتری وجود دارد. زمانی که حرف از تکامل سطح میگردد آینده تکنولوژی چاپ نیز به سمت پیشرفت و تخصصی‌تر شدن قدم بر میدارد.

در آینده نیز انتظار تداوم این امر وجود داشته چرا که به دنبال این هستیم که چاپ تجاری را با بخش جلب توجه بیشتری از سمت کاربران نهایی سوق دهیم. همچنین میتوان انتظار داشت که در آینده از متریالها و سطوح بیشتری جهت انعطاف ‌پذیری بالاتر در تکنولوژی چاپ به کار برده شود.

در پیش ‌بینی های خود نسبت به آینده صنعت چاپ در سال ۲۰۲۳ به این واقعیت توجه داشته باشید که در گذشته نایلون در صنعت چاپ وجود نداشت در صورتیکه در حال حاضر شاهد استفاده و پذیرش آن هستیم.

افقی که برای آینده تکنولوژی چاپ در نظر گرفته شده است بر اتوماتیک ‌سازی کل روند چاپ متمرکز است. در حال حاضر گزینه‌ هایی از جمله تغذیه اتوماتیک اسناد و همچنین دوبلکس کردن خودکار در دستگاههای چاپگر بیش از گذشته مطرح گردیده است. به طوریکه ماژولهای اختیاری بیشتری نیز جهت همکاری و بهره ‌وری بالا ارائه میگردند.

راهکارهای بهبود یافته و رو به رشد چاپ تجاری

بهینه‌سازی انرژی‌ها و سازگاری هرچه بیشتر با محیط زیست در صنعت چاپ

همگام با پیشرفت تکنولوژی چاپ امروزه شاهد تولید کارتریج های بازیافتی نیز هستیم. این امر بر سلامت محیط زیست و بهینه ‌سازی هرچه بیشتر انرژی تاثیر‌گذار است. در حال حاضر کار اصلی در بسیاری از شرکتها به بازیافت کارتریج اختصاص دارد.

بر همین اساس در کارتریجهای تولید شده تونر خشک نشده و به همین خاطر میتوان نسبت به نگهداری آنها تا زمان های طولانی اقدام کرد. با توجه به اینکه تونر و کارتریج مهندسی شده در نظر گرفته شده ‌اند میزان انرژی مصرفی توسط چاپگرها نیز کمتر خواهد بود.

چاپ سه بعدی گام جدیدی در صنعت چاپ

در چند سال گذشته شاهد چاپ به صورت دو بعدی بودیم و همیشه مقوا، کاغذ، پارچه، برچسب، فلز و پلاستیک چاپ میگردید. همه چیز در صنعت چاپ به صورت دو بعدی بود. اما در سالهای اخیر چاپ دو بعدی تبدیل به چاپ سه بعدی شده و همین امر باعث ارائه کاربردهای جدیدی از این صنعت گردیده و انتظار میرود آینده صنعت چاپ در سال ۲۰۲۳ با پیشرفتهای بیشتری در این زمینه همراه باشد.

پرینت سه بعدی نوعی از چاپ است که به شکل سه بعدی صورت میگیرد. بر همین اساس هیچ جوهر، تونر و یا بستری وجود ندارد. به عبارت دیگر میتوان گفت که پرینت سه بعدی با استفاده از چاپ به ایجاد محصولات میپردازد. در واقع چاپگرهای سه بعدی به جای استفاده از تونر و یا جوهر، بوسیله مواد دیگری این کار را انجام داده و مثل یک چاپگر معمولی آنها را در کنار هم میگذارند. اما تفاوتی که در این روش وجود دارد این است که لایه‌ها را روی یکدیگر قرار داده تا به ضخامت مناسب رسیده و تبدیل به یک شی شود. در انتها شاهد تصویر دیجیتالی از یک مورد فیزیکی هستیم که میتواند تبدیل به یک شی واقعی گردد.

در حال حاضر در بسیاری از صنایع از پرینت سه بعدی جهت ایجاد اشیا مختلفی از اقلام اساسی گرفته تا پروتز بهره میگیرند. اما هنوز هم جای پیشرفتهای بسیاری جهت پرینتهای سه بعدی وجود دارد تا تبدیل به گزینه‌ ای سریع و ارزان قیمت شوند.

جمع بندی آینده صنعت چاپ در سال ۲۰۲۳

با توجه به مواردی که به آنها اشاره کردیم آینده صنعت چاپ در سال ۲۰۲۳ بسیار روشن و رو به پیشرفت خواهد بود. برخلاف پیش‌ بینی های برخی افراد صنعت چاپ در تجارت و بازاریابی حرف اول را میزند. چاپ دیجیتال از مهمترین قدمهایی است که در صنعت چاپ شاهد آن بوده‌ایم.

در سالهای اخیر بسیاری از پرینتهای سه بعدی جایگزین پرینتهای دو بعدی گردیده‌اند. در آینده‌ ای نه چندان دور نیز تکنولوژی چاپ با تحولهای اساسی تری همراه خواهد بود.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.