ساده ترین روش مشاهده تصاویر هولوگرامی

نحوه کار هولوگرام

اگر دوست دارید هولوگرام و در واقع تصاویر هولوگرامی را ببینید می توانید نگاهی به کیف پول خود بیندازید . بر روی بیشتر گواهینامه های رانندگی و کارت های اعتباری هولوگرام وجود دارد . اگر هنوز سنتان به این موارد نمی رسد می توانید نگاهی به منزل خود بیندازید . مثلا اگر بر روی بسته بندی سی دی های آموزشی نگاه کنید می توانید بخش درخشانی را مشاهده کنید که معمولا به عنوان  هولوگرام از آن یاد می شود . متاسفانه این هولوگرام ها برای بیشتر افراد زیاد جالب و شگفت انگیز نیستند . در این مقاله می خواهیم ساده ترین روش مشاهده تصاویر هولوگرامی را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

شما می توانید به هنگام حرکت دادن آنها به عقب و جلو، تغییراتی را در رنگ و شکل مشاهده کنید . اما اینها تقریبا شبیه تصاویر براقی هستند که می توان در همه جا پیدا کرد. حتی هولوگرام هایی که به صورت انبوه تولید می شود و بر روی فیلم ها و کتابها قرار میگیرد نیز بیشتر از اینکه تصاویر سه بعدی باشند ،شبیه عکسهای سبز هستند .به عبارت دیگر، هولوگرام هایی با مقیاس بزرگ که از لیزرها و یا صفحات نمایش حاصل می شود بسیار باورنکردنی هستند . آنها سطوح دو بعدی هستند که به صورت بسیار دقیق نمایش داده می شوند و به شکل سه بعدی درمی آیند .

ساخت هولوگرام

ویژگی های تصاویر هولوگرامی

اصلا نیازی نیست یک عینک سه بعدی داشته باشید تا بتوانید این تصاویر سه بعدی را مشاهده کنید . اگر از زوایای مختلف نگاهی به این هولوگرام ها بیندازید ،می توانید اشیا را از زوایای مختلف ببینید . حتی برخی از هولوگرام ها وجود دارد که زمانی که شما از کنار آنها عبور می کنید و از زوایای مختلف به آنها نگاه می کنید به صورت متحرک دیده می شوند. برخی از آنها نیز تغییر رنگ می دهند و بسته به زاویه ی دید شما ، اشیای کاملا متفاوتی را به شما نشان خواهند داد.

هولوگرام صفات تعجب آور دیگری نیز دارد . اگر یک تصویر هولوگرامی را از وسط به دو نیم تقسیم کنید، هر کدام از بخشها دارای تصویر کاملی از تصویر هولوگرافی خواهد بود . حتی اگر این قطعات برش کوچکتر باشد باز هم همین موضوع صادق است . اگر اصول حاکم بر هولوگرام را به خوبی بدانید ، درک نحوه ی عملکرد آن بسیار ساده خواهد بود . تمامی خواص هولوگرام مستقیما از فرایندی که برای ایجاد آن وجود دارد ، سرچشمه می گیرد.

بیشتر بدانید: هولوگرام طرح عمومی

ابزار مشاهده تصاویر هولوگرامی

اصلا نیازی به داشتن ابزار زیاد نیست ، کافیست موارد زیر را جهت مشاهده تصاویر هولوگرامی داشته باشید :

یک لیزر

لیزرهای قرمز معمولا لیزرهای هلیوم-نئون برای ایجاد تصاویر هولوگرافی بسیار شایع و متداول هستند . برخی از آزمایش های هولوگرافی در منزل، بر روی دیودهایی از نشانگر های لیزری قرمز تکیه دارند اما نور حاصل از لیزر انسجام کمتری داشته و بسیار ناپایدار است و همین امر نیز موجب می شود تصاویر ایجاد شده کیفیت خوبی نداشته باشد . برخی از هولوگرام ها نیز از لیزرهایی استفاده میکنند که از نورهای رنگی متفاوتی تولید می نمایند . بسته به نوع لیزر جهت مشاهده تصاویر هولوگرامی ، شما ممکن است به یک شاتر نیاز داشته باشید.

نحوه کار هولوگرام

لنز

هولوگرافی معمولا به عکاسی بدون لنز مشهور است اما گاهی به لنز نیاز دارد . برای مشاهده تصاویر هولوگرامی لنزهای دوربین نور را متمرکز می کنند در حالیکه لنزهای مورد استفاده در هولوگرافی باعث انتشار اشعه میگردند .

شکافنده پرتو

این دستگاهی است که از آینه و منشور برای تقسیم یک اشعه تابشی به دو اشعه استفاده می کند.

آینه ها

این آینه های نیز پرتوهای نو ر را در یک مکان مناسب و درست قرار میدهند. به همراه لنزها و شکافنده پرتو ، آینه ها باید کاملا تمیز باشند. هرگونه ناخالصی و کثیفی می تواند بر روی تصویر نهایی تاثیر گذار باشد.

فیلم هولوگرافی

فیلم هولوگرافی می تواند نور را در رزولوشون بسیار بالا ضبط کند . این کار برای ایجاد هولوگرام لازم وضروری است . این فیلم لایه ای از ترکیبات حساس به نور بر روی یک سطح شفاف است. تفاوت بین فیلم عکاسی با فیلم هولوگرافی این است که فیلم هولوگرافی قادر است تغییرات بسیار کوچک نور را در مسافتهای میکروسکوپی ضبط کند.

مشاهده تصاویر هولوگرامی

نصب و راه اندازی ابزار مشاهده تصاویر هولوگرامی

روشهای بسیار مختلفی برای آرایش ومرتب کردن این ابزارها در کنار یکدیگر برای مشاهده تصاویر هولوگرامی وجود دارد . ما در این مقاله سعی می کنیم بر روی نصب و راه اندازی اصولی پایبند باشیم.

  • نقطه ی لیزری در شکافنده پرتو که اشعه نوری را به دو بخش تقسیم میکند.
  • آینه ها مسیر این دو اشعه را هدایت می کند بنابراین آنها می توانند بر روی هدف مورد نظر بتابند.
  • هر کدام از پرتوها از طریق یک لنز واگرا می گذرد و تبدیل به یک نوار گسترده از نور می شود .
  • یک اشعه،اشعه شی ، از شی مورد نظر منعکس می گردد .
  • اشعه ی دیگر، اشعه ی مرجع، بدون منعکس شدن از هیچ چیزی ، به امولوسیون برخورد می کند.

داشتن یک تصویر خوب منوط به وجود یک فضای کاری مناسب است . در برخی مواقع آماده سازی این فضای کاری بسیار مشکل تر از آماده سازی تجهیزات مورد نیاز است . هر چقدر اتاق شما تاریکتر باشد تصویر حاصل نیز بهتر خواهد بود. یک گزینه خوب برای اضافه کردن کمی نور به اتاق تاریک استفاده از تاریک خانه است . هولوگرافی همچنین به فضاهایی نیاز دارد که در آن بتوان تمامی تجهیزات را به صورت ثابت نگه داشت . نباید به هنگام راه رفتن در اتاق این تجهیزات دچار لرزش گردند .


دیدگاه‌ها
  1. Mari گفت :

    سلام وقت بخیر یه سوال داشتم گواهینامه همسرم چند روز پیش تو پارک گمشد و دوروز بعد‌پیداشد ولی اون قسمت هو لو گرامشو دراورده بودن ! حالا نمیدونیم مشکلیه باید،عوضشکنه

    23 تیر 1397 - 9:37 ق.ظ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.