نحوه کار هولوگرام

نحوه کار هولوگرام

هولوگرام چگونه کار می کند؟

اگر دوست دارید نحوه کار هولوگرام و در واقع هولوگرام  واقعی را ببینید می توانید نگاهی به کیف پول خود بیندازید . بر روی بیشتر گواهینامه های رانندگی و کارتهای اعتباری هولوگرام وجود دارد . اگر هنوز سنتان به این موارد نمی رسد می توانید نگاهی به منزل خود بیندازید . مثلا اگر بر روی بسته بندی سی دی های آموزشی نگاه کنید می توانید بخش درخشانی را مشاهده کنید که معمولا به عنوان  هولوگرام از آن یاد می شود . متاسفانه این هولوگرام ها برای بیشتر افراد زیاد جالب و شگفت انگیز نیستند .

نحوه کار هولوگرام تصاویر دو بعدی

شما می توانید به هنگام حرکت دادن آنها به عقب و جلو، تغییراتی را در رنگ و شکل مشاهده کنید . اما اینها تقریبا شبیه تصاویر براقی هستند که می توان در همه جا پیدا کرد. حتی هولوگرام هایی که به صورت انبوه تولید می شود و بر روی فیلم ها و کتابها قرار میگیرد نیز بیشتر از اینکه تصاویر سه بعدی باشند ،شبیه عکسهای سبز هستند .به عبارت دیگر، هولوگرام هایی با مقیاس بزرگ که از لیزرها و یا صفحات نمایش حاصل می شود بسیار باورنکردنی هستند . آنها سطوح دو بعدی هستند که به صورت بسیار دقیق نمایش داده می شوند و به شکل سه بعدی درمی آیند .

ساخت هولوگرام

نحوه کار هولوگرام سه بعدی

اصلا نیازی نیست یک عینک سه بعدی داشته باشید تا بتوانید این تصاویر سه بعدی را مشاهده کنید . اگر از زوایای مختلف نگاهی به این هولوگرام ها بیندازید ،می توانید اشیا را از زوایای مختلف ببینید . حتی برخی از هولوگرام ها وجود دارد که زمانی که شما از کنار آنها عبور می کنید و از زوایای مختلف به آنها نگاه می کنید به صورت متحرک دیده می شوند. برخی از آنها نیز تغییر رنگ می دهند و بسته به زاویه ی دید شما ، اشیای کاملا متفاوتی را به شما نشان خواهند داد.

هولوگرام صفات تعجب آور دیگری نیز دارد . اگر یک تصویر هولوگرامی را از وسط به دو نیم تقسیم کنید، هر کدام از بخشها دارای تصویر کاملی از تصویر هولوگرافی خواهد بود . حتی اگر این قطعات برش کوچکتر باشد باز هم همین موضوع صادق است . اگر اصول حاکم بر هولوگرام را به خوبی بدانید ، درک نحوه ی عملکرد آن بسیار ساده خواهد بود . تمامی خواص هولوگرام مستقیما از فرایندی که برای ایجاد آن وجود دارد ، سرچشمه می گیرد.

نحوه کار هولوگرام

چگونگی نحوه کار هولوگرام

اصلا نیازی به داشتن ابزار زیاد نیست ، کافیست موارد زیر را داشته باشید :

یک لیزر

لیزرهای قرمز معمولا لیزرهای هلیوم-نئون برای ایجاد تصاویر هولوگرافی بسیار شایع ومتداول هستند . برخی از آزمایشهای هولوگرافی در منزل، بر روی دیودهایی از نشانگر های لیزری قرمز تکیه دارند اما نور حاصل از لیزر انسجام کمتری داشته و بسیار ناپایدار است و همین امر نیز موجب می شود تصاویر ایجاد شده کیفیت خوبی نداشته باشد . برخی از هولوگرام ها نیز از لیزرهایی استفاده میکنند که از نورهای رنگی متفاوتی تولید می نمایند . بسته به نوع لیزر ، شما ممکن است به یک شاتر نیاز داشته باشید.

لنز

هولوگرافی معمولا به عکاسی بدون لنز مشهور است اما هولوگرافی به لنز نیاز دارد . لنزهای دوربین نو را متمرکز می کنند در حالیکه لنزهای مورد استفاده در هولوگرافی باعث انتشار اشعه میگردند .

شکافنده پرتو

این دستگاهی است که از آینه و منشور برای تقسیم یک اشعه تابشی به دو اشعه استفاده می کند.

آینه ها

این آینه های نیز پرتوهای نو ر را در یک مکان مناسب و درست قرار میدهند. به همراه لنزها و شکافنده پرتو ، اینه ها باید کاملا تمیز باشند. هرگونه ناخالصی و کثیفی می تواند بر روی تصویر نهایی تاثیر گذار باشد .

فیلم هولوگرافی

فیلم هولوگرافی می تواند نور را در رزولوشون بسیار بالا ضبط کند . این کار برای ایجاد هولوگرام لازم وضروری است . این فیلم لایه ای از ترکیبات حساس به نور بر روی یک سطح شفاف است .تفاوت بین فیلم عکاسی با فیلم هولوگرافی این است که فیلم هولوگرافی قادر است تغییرات بسیار کوچک نور را در مسافتهای میکروسکوپی ضبط کند .
روشهای بسیار مختلفی برای آرایش ومرتب کردن این ابزارها در کنار یکدیگر وجود دارد . ما در این مقاله سعی می کنیم بر روی نصب و راه اندازی اصولی پایبند باشیم.

نحوه کار هولوگرام

نصب و راه اندازی و نحوه کار هولوگرام

۱٫ نقطه ی لیزری در شکافنده پرتو که اشعه نوری را به دو بخش تقسیم میکند.
۲٫ آینه ها مسیر این دو اشعه را هدایت می کند بنابراین آنها می توانند بر روی هدف مورد نظر بتابند.
۳٫ هر کدام از پرتوها از طریق یک لنز واگرا می گذرد و تبدیل به یک نوار گسترده از نور می شود .
۴٫ یک اشعه،اشعه شی ، از شی مورد نظر منعکس می گردد .
۵٫ اشعه ی دیگر، اشعه ی مرجع، بدون منعکس شدن از هیچ چیزی ، به امولوسیون برخورد می کند.

موارد مورد نیاز فضای کاری

داشتن یک تصویر خوب منوط به وجود یک فضای کاری مناسب است . در برخی مواقع آماده سازی این فضای کاری بسیار مشکل تر از آماده سازی تجهیزات مورد نیاز است . هر چقدر اتاق شما تاریکتر باشد تصویر حاصل نیز بهتر خواهد بود . یک گزینه خوب برای اضافه کردن کمی نور به اتاق تاریک استفاده از تاریکخانه است . هولوگرافی همچنین به فضاهایی نیاز دارد که در آن بتوان تمامی تجهیزات را به صورت ثابت نگه داشت . نباید به هنگام راه رفتن در اتاق این تجهیزات دچار لرزش گردند .

آزمایشگاه های هولوگرافی

آزمایشگاه های هولوگرافی و استودیو های حرفه ای اغلب از میز مخصوص که دارای لایه پشتیبانی لانه زنبوری شکل روی پای پنوماتیک هستند ، استفاده می کنند .شما می توانید میز مخصوص خود را با استفاده از قرار دادن لوله های داخلی متورم بر روی یک میز پایین تر ایجاد کنید . اگر فضای کافی برای قرار دادن چنین میزهایی ندارید می توانید از فنجان های شن وماسه برای محکم نگه داشتن تجهیزات خود استفاده کنید اما این موارد همانند میزهای بزرگ ثابت و پایدار نخواهد بود .برای اینکه هولوگرام صافی داشته باشید باید ارتعاش موجود در هوا را نیز حذف کنید . سیستم های تهویه ی هوا می تواند هوا را به اطراف پراکنده کند .

به همین خاطر بهتر است به هنگام کار کولر و سیستم های تهویه هوا را کاملا خاموش کنید . تمامی موارد گفته شده می تواند برای عکاسان اشنا باشد . زیرا بیشتر این موارد باید در عکاسی نیز رعایت گردد .به هنگام گرفتن عکس شما باید لنزهای خود را تمیز کرده باشید و سطح نور را کنترل کنید و سپس دوربین را در یک مکان ثابت قرار دهید . این شباهت در کار به این خاطر است که ایجاد یک تصویر هولوگرافی مانند گرفتن یک تصویر در سطح میکروسکوپی و با جزییات بیشتر است.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1