معرفی انواع تبلیغات چاپی

انواع تبلیغات چاپی

از پر اهمیت‌ ترین حوزه‌ های فعالیت متخصصین گرافیک، طراحی و تهیه قالب‌ بندی‌ هایی جهت تبلیغات چاپی می‌ باشد. طراحی تبلیغات به منظور معرفی و بازاریابی خدمات و محصولات انواع کسب و کارها از طریق شیوه‌ های متفاوتی انجام می‌ شود که چاپ و تکثیر آگهی‌ های تبلیغات، یکی از این روش‌ ها به شمار می‌ رود.

کاربردهای تبلیغات چاپی

تبلیغات چاپی بسته به اینکه جهت بازاریابی و یا برای معرفی و اطلاع‌رسانی انجام شوند، به دو دسته تقسیم بندی می‌ شوند. تبلیغات چاپ شده مطبوعات و یا تبلیغات چاپ شده غیر مطبوعاتی از انواع آنها هستند. به آن دسته از تبلیغاتی که جهت چاپ در مجلات، فصل نامه‌ ها و روزنامه‌ ها طراحی و ساخته می‌شوند، تبلیغات چاپی مطبوعاتی می‌ گویند.

این در صورتی است که چاپ تبلیغات در کاتالوگ، پوستر، بنر، بروشور و تراکت در دسته تبلیغات چاپی غیر مطبوعاتی قرار می‌ گیرند. تبلیغات چاپی دارای قوانین و اصول مشخصی است. در صورتی که این نکات به درستی رعایت نشوند، فروش مناسبی را برای کسب و کارها نخواهد داشت. البته که آگهی‌ های چاپی می‌ توانند دارای اهداف مختلفی نظیر معرفی محصولات، فروش مستقیم کالا و یا معرفی شرکت نیز باشند. در این مقاله به معرفی انواع تبلیغات چاپی پرداخته می‌ شود.

انواع تبلیغات چاپی
تبلیغات چاپی

انواع تبلیغات چاپی

1.پوسترتبلیغاتی

پوسترها، ترکیبی از هنر گرافیک و تبلیغات هستند. این دو هنر در تهیه پوسترها در کنار هم و به صورت موازی حرکت به کار گرفته می‌ شوند و یکدیگر را تکمیل می‌ نمایند. پوسترها، طرح‌ های گرافیکی می‌ باشند که جهت تبلیغات، ساخته می‌ شوند. در حقیقت، پوسترها جهت اطلاع رسانی مطالب، رویدادها و موضوعات ویژه‌ ای در مکان و زمان مشخصی استفاده می‌ شوند. اثر پوسترها به طور معمول ناماندگار و گذرا می‌ باشد.

چرا که پوستر‌ها، نوعی از تبلیغات مناسبتی به شمار می‌ روند که دارای تاریخ انقضا هستند. اغلب مخاطبین پوسترها، مردم عام می‌ باشند. هر پوستر می‌تواند جمع گسترده‌ ای از افراد را مخاطب خود قرار بدهد. ایده طراحی و ساخت پوستر از تصورات طراحان فعال در این زمینه آغاز خواهد شد که در نهایت، با ساختن تصاویر، رنگ‌ها، خطوط و فرم‌ ها ادامه پیدا خواهد نمود.

 پوستر تبلیغات چاپی
پوسترهای تبلیغاتی

2.بنرتبلیغاتی

بنر از جمله محصولات چاپی ارزان‌ قیمت، تاثیر گذار در تبلیغات و بسیار متداول محسوب می‌ شود که وظیفه اصلی و مهم آن انتقال پیام‌ های تبلیغاتی و مناسبتی می‌ باشد. در طراحی و تهیه بنر‌ها، طراحی گرافیک و شعارهای تبلیغاتی بیشتر از کلمات به کار رفته در آن، جلب توجه می‌ نمایند. به همین جهت است که طراحی‌ های جذاب و موثر در بنر‌های تبلیغاتی از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار می‌ باشد.

معمولا بنر و پوسترهای تبلیغاتی شباهت بسیاری به یکدیگر دارند. اما اولین نکته‌ ای که این دو روش تبلیغاتی را از یکدیگر متمایز می‌ کند، سایز و ابعاد بنر تبلیغاتی می‌ باشد. ابعاد پوسترها نهایتا در A۲ چاپ شوند. این در صورتی است که طول بارها گاها تا چندین متر نیز می‌ رسد. به طور معمول بنرها بر حسب جنس به کار گرفته شده در ساخت آنها، به دسته‌ های بنرهای اتیلن یا PVC، پلاستیکی، مش، فابریک، پارچه‌ ای، کاغذی و یا وینیل تقسیم بندی می‌ گردند.

بنر تبلیغات چاپی
بنرهای تبلیغاتی

3.بروشورهای تبلیغاتی

بروشورها، مجموعه‌ ای از اطلاعات خاص و جزئی می‌باشند که شامل خصوصیات و فواید محصولات، عملکردهای احتمالی آنها، هزینه آنها، تنوع رنگی محصولات و نحوه مصرف آنها می‌ باشد. در حقیقت اطلاعاتی در بروشورها درج می‌ شود که برای استفاده مصرف‌کنندگان مفید می‌ باشد تا بتواند انتخاب بهتری را داشته باشند. چاپ به طور معمول هزینه بالایی ندارد و بنا بر سلایق افراد و در اندازه‌ های دلخواه چاپ خواهند شد.

از آنجایی که در اختیار مصرف‌کنندگان زیادی قرار می‌ گیرد، تیراژ بالایی را نیز خواهد داشت. وزن کاغذ آنها بر اساس سلسله سفارش‌دهندگان صورت می‌ گیرد اما به طور کلی کاغذ‌هایی با گرم پایین برای چاپ مورد استفاده قرار می‌ گیرند. انتخاب کاغذهای با گرم پایین، هزینه ساخت بروشورها را پایین نگه می‌ دارد و همچنین خواندن آنها را برای مصرف‌کنندگان آسان‌تر می‌ سازد.

بروشور تبلیغات چاپی
بروشورهای تبلیغاتی

4.تراکت تبلیغاتی

تراکت‌ ها، روش مستقیم تبلیغات برای دیده شدن به شمار می‌ روند. این برگه‌ ها که در ابعاد کوچک طراحی می‌ شوند، به طور معمول به صورت گسترده در سطح شهر و یا حتی محله منتشر می‌گردند. در نتیجه انتشار تراکت‌ها، در مدت زمان محدودی اطلاع رسانی محصولات شما صورت می‌گیرد. به جهت آنکه تیراژ تراکت‌ها بالاست، در کاغذهای نازک، چاپ یک رو و با هزینه پایین استفاده می‌شوند.

پر اهمیت‌ترین عامل جهت تبلیغات با انتشار تراکت، توجه به بازدهی است که برای فروش محصولات و خدمات شما بسیار مهم می‌ باشد. برای تبلیغات موثر از این طریق، می‌ بایست تراکتی طراحی شود که بالاترین بازدهی را برای کسب و کار شما داشته باشد.

به جهت آنکه بازدهی تراکت‌ ها افزایش پیدا کند، باید طراحی آن جذاب و چشمیگر باشد و از چاپ باکیفیت و با رنگ بندی مناسب باشد. طراحی‌ های منحصر به فرد در کنار استفاده از رنگ‌ های متنوع می‌تواند میزان بازدهی تبلیغات شما را دوچندان نماید.
شما می‌ توانید از شرکت‌ هایی که در زمینه طراحی و چاپ تراکت فعال هستند، نیز کمک بگیرید. در این صورت کار شما با کمترین خطا با تیراژ بالا صورت می‌ گیرد. گاها از پرداخت هزینه‌های اضافی نیز جلوگیری می‌ گردد.

تراکت یکی دیگر از  تبلیغات چاپی
تراکت های تبلیغاتی

5.کاتالوگ تبلیغاتی

کاتالوگ به معنی مجموعه‌ ای از خدمات و یا محصولات جمع آوری شده است که توسط شرکت و یا موسسات با در نظر گرفتن تمامی جزئیات و اطلاعات لازم برای فروشندگان و یا واسطه فروش آن خدمات و یا کالا ارائه می‌ گردد. در حقیقت، کاتالوگ‌ ها برای آن دسته از افرادی تهیه می‌ شوند که به عنوان رابط میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان فعالیت می‌ کنند.

طراحی چاپ کاتالوگ‌ ها به طور کلی کمی گران می‌ باشد. به همین جهت است که برای تعداد محدود و مورد نیاز، برای خریداران و عرضه‌ کنندگانی که به شکل عمده فعالیت می‌ نمایند، ساخته می‌ شوند. در چاپ آن‌ ها از کاغذهای ضخیم بهره گرفته می‌ شود و فاکتورهایی نظیر اندازه، تعداد برگ‌ ها و سایز آن‌ ها بسته به سلیقه و نیاز مشتریان می‌ تواند متغیر باشد.

کاتالوگ تبلیغات چاپی
کاتالوگ های تبلیغاتی

سفارش هولوگرام با طرح های اختصاصی در ایران هولو !


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.