مقایسه نمایشگر هولوگرام و هولوگرافیک

نمايشگر هولوگرام

آنچه در مقاله “مقایسه نمایشگر هولوگرام و هولوگرافیک” می خوانید :

نمایشگر هولوگرام ، یک جذابیت عمده آن نوع هولوگرام بود این بود که ویدئو را به صورت معلق در هوا نمایش می‌داد، نمایش تصویر روی هوا کاری ناممکن به نظر می‌رسد، اما شرکتی پیدا شده است که نمایشگرهایی ویژه‌ای به نام Leia Display System درست کرده است. بخش اصلی دستگاه قسمتی است که هوا را به صورت مه به صورت تیغه‌ای می‌پراکند.

در حال حاضر این شرکت یک مدل با صفحه نمایش ۶۵ در ۶۵ سانتیمتر و یک مدل ۳ در ۲٫۵ متر درست کرده است.

البته ژاپنی ها هم بیکار نبوده اند و نسلی پیشرفته تر را ساخته اند. Aerial 3D که از لیزر برای تحریک نیتروژن و اکسیژن موجود در هوا استفاده میکند، تصاویر سه بعدی طبیعی را بدون نیاز به نمایشگر در وسط هوا نمایش میدهد. Burton،کمپانی ژاپنی تولید کننده این محصول ادعا میکند Aerial 3D اولین تکنولوژی ۳D میباشد که اجسام سه بعدی را بدون نیاز به هیچ نمایشگری در فضا نمایش میدهد، این سیستم برای تولید اجسام سه بعدی از پرتوهای نور که با تابش از زیر پلاسمای اتم های اکسیژن و نیتروژن را تحریک میکند، استفاده می نماید.

در حال حاضر میتوان در ۱۰ الی ۱۵ فریم در ثانیه، ۵۰,۰۰۰ نقطه از نور ر درهر ثانیه ایجاد کرد،Burton در حال توسعه این محصول برای ایجاد تصاویر در ۲۴ الی ۳۰ فریم در ثانیه میباشد. نتیجه نهایی کار Aerial 3D تولید اجسام و تصاویر سه بعدی در نمایی نزدیک به ۳۶۰ درجه میباشد.

نمايشگر هولوگرام

ویژگی های نمایشگر هولوگرام

دو ویژگی جالب نمایشگر هولوگرام ، یکی وضوح قابل توجه تصاویر است و دیگری امکان تعامل با این تصاویر. به این صورت که افراد می‌توانند از خلال تصویر گذر کنند، آن را لمس کنند و این تداخلشان با تصاویر، باعث ایجاد فرایندهای تعاملی هم بشود.در حال حاضر این شرکت یک مدل با صفحه نمایش ۶۵ در ۶۵ سانتیمتر و یک مدل ۳ در ۲٫۵ متر درست کرده است.البته ژاپنی ها هم بیکار نبوده اند و نسلی پیشرفته تر را ساخته اند. Aerial 3D که از لیزر برای تحریک نیتروژن و اکسیژن موجود در هوا استفاده میکند، تصاویر سه بعدی طبیعی را بدون نیاز به نمایشگر در وسط هوا نمایش میدهد.

Burton، کمپانی ژاپنی تولید کننده این محصول ادعا میکند Aerial 3D اولین تکنولوژی ۳D میباشد که اجسام سه بعدی را بدون نیاز به هیچ نمایشگری در فضا نمایش میدهد، این سیستم برای تولید اجسام سه بعدی از پرتوهای نور که با تابش از زیر پلاسمای اتم های اکسیژن و نیتروژن را تحریک میکند، استفاده می نماید. در حال حاضر میتوان در ۱۰ الی ۱۵ فریم در ثانیه، ۵۰,۰۰۰ نقطه از نور ر درهر ثانیه ایجاد کرد،Burton در حال توسعه این محصول برای ایجاد تصاویر در ۲۴ الی ۳۰ فریم در ثانیه میباشد. نتیجه نهایی کار Aerial 3D تولید اجسام و تصاویر سه بعدی در نمایی نزدیک به ۳۶۰ درجه میباشد.

ویژگی های نمایشگر هولوگرام

نمایشگر هولوگرافیک

به گفته­ ی محققان، نمایشگر هولوگرافیک بزرگ و قابل تهیه ممکن است به زودی امکان­پذیر باشد که این می­تواند توسعه ­ی عینک­ های سه ­بعدی رایگان تلویزیون­ ها سریع­تر کند. او اضافه کرد، راز توسعه ­ی چنین نمایشگرهای ویدئوی هولوگرافیک می­تواند استفاده از امواج صوتی برای کنترل روشی باشد که یک کریستال به میزان کمی خم شود.

هولوگرامها یک نوع خاص از عکس دو­بعدی هستند که وقتی روشن می­شوند، توهم یک تصویر سه ­­بعدی را ایجاد می­کنند. پیکسل­ هایی که هر هولوگرام را می­سازند، نور تابیده شده به خود را به شکلی بسیار خاص پخش می­کنند و باعث می­شوند که این امواج نوری با یکدیگر در تعامل باشند تا یک تصویر دارای عمق را تولید کنند.

بیشتر بدانید: هولوگرام دو بعدی

روش ایجاد نمایشگر هولوگرافیک 

یک راه بالقوه برای ایجاد یک ویدئوی هولوگرافیک متحرک به جای یک هولوگرام ایستا ممکن است نمایشگرها را با پیکسل­ هایی که می­توانند نور را خم می­کنند را تغییر دهد، درگیر و همراه کند ولی این پیکسل­ ها باید حتماً اندازه ­ای نزدیک به اندازه ­ی امواج نوری که آنها را خم می­کنند داشته باشند و در حال حاضر راه آسان یا ارزانی برای ساخت چنین پیکسل­ هایی وجود ندارد.

تکنیک دیگر از امواج صوتی مهندسی شده و دقیق شده برای فشردن و کش دادن یک ماده­ ی شفاف استفاده می­کند و درجه ­ای که نور را خم می­کند و یا نمای انکسار(index of refraction)آن را تغییر می­دهد. این استراتژی که مدل­ سازی صوتی نوری(acousto-optic modulation)نام دارد می­تواند یک نمایش گری ایجاد کند که روش پراکنده شدن نور را در طول زمان تغییر می­دهد و به طور بالقوه ویدئوهای هولوگرافیک تولید کند

ولی، یک نمونه­ ی اولیه(prototype)که از این روش استفاده می­کند به کریستال­ های یک ماده­ ی شفاف گران­ قیمت به نام tellurium dioxide اتکا کرد و نتوانست تصاویری با رزولوشن مناسب برای تلویزیون­ ها تولید کند. “نمونه­ ی اولیه از بعضی از بزرگ­ترین کریستال­ های تلاریوم دی ­اکسید استفاده کرد که این قطعه ۲۵۰۰۰ دلار قیمت داشت”(Daniel Smalley،دستیار نویسنده و مهندس برق و هنرهای رسانه ­ای و محقق در Brigham Young University in Provo, Utah) حالا دانشمندان در حال توسعه ­ی نمایشگرهای هولوگرافیک با استفاده از کریستال­های شایع ­تر و بسیار ارزان­تر هستند که می­توانند ویدئوهایی با رزولوشن بالا تولید کنند.

روش ایجاد ویدئوی هولوگرافیک

نمایشگر ویدئوی هولوگرافیک از چه ماده ای ساخته می شوند؟

پایه و اساس نمایشگرهای هولوگرافیک ، کریستال lithium niobate است،ماده ­ای که اغلب در گوشی ­های تلفن همراه و شبکه ­های ارتباط از راه دور استفاده می­شود. در زیر سطح هر کریستال، محققان یک کانال میکروسکوپیک یا راهنمای موج تعبیه می­کنند که به عنوان یک تونل برای نور عمل می­کند. یک الکترود فلزی هم روی هر راهنمای موج گذاشته می­شود.

“ما می­توانیم از تکنیک­ های ساخت پایه­ ای که از صنعت نیمه ­رسانا قرض گرفته ­ایم برای ساخت این گونه دستگاه ­ها استفاده کنیم. این کار هزینه­ ها را چندین برابر کاهش می­دهد. به صورت امیدوارانه، این به این معنی است که ما می­توانیم برای اولین بار نمایشگرهای هولوگرافیک بزرگ بسازیم. کریستال­ ها پیزوالکتریک هستند، به این معنی که وقتی یک جریان الکتریکی به آنها اعمال شود،آنها امواج صوتی تولید می­کنند که مانند امواج آب در سطح خود حرکت می­کنند. این امواج صوتی می­توانند شکل کریستال­ ها را تغییر دهند و در نتیجه می­توانند نمای انکسار آنها را تغییر دهند و نتیجتاً هر موج نور در داخل آنها می­تواند حرکت کند.

نمایشگر ویدئوی هولوگرافیک

قابلیت های نمایشگر ویدئوی هولوگرافیک

یک نمایشگر هولوگرافیک می­تواند بسیاری از این راهنماهای امواج را در کنار یکدیگر دسته­ بندی کند. هر راهنمای موج فقط چند میکرون عرض دارد و فقط می­توانند چند میکرون از فضا را پر کنند برای مقایسه، میانگین عرض موی انسان ۱۰۰ میکرون است.

محققان پیشنهاد می­کنند که آنها می­توانند یک دستگاهی تولید کنند که ۵۰ میلیارد پیکسل در ثانیه را نمایش دهد.این دستگاه می­تواند تصاویرسه بعدی با همان رزولوشن و نرخ فریم که تلویزیون ­های استاندارد تولید می­کنند،ایجاد کنند. حالاچالش توسعه ­ی یک کامپیوتر به اندازه ­ی کافی قدرتمند است که بتواند همه ­ی دیتاهای مورد نیاز برای تولید این ویدئوهای هولوگرافیک را فراهم کند.

 قابلیت های نمایشگر ویدئوی هولوگرافیک

روش تولید تصویر هولوگرافیک

برای تولید یک تصویر هولوگرافیک ،لیزرهای سه ­رنگ(قرمز،سبز و آبی )به درون هر راهنمای موج تابانده می­شود. فرکانس ­های امواج صوتی گذرنده از هر کریستال تعیین می­کند که کدام رنگ­ها عبور کنند و کدام رنگ­ها فیلتر شده­ اند. امواج نوری که از راهنمای موج بیرون می ­آیند بعداً با یکدیگر تعامل می­کنند تا یک تصویر هولوگرافیک تولید کنند.

نمایش هولوگرام

مقاله زیر را حتما بخوانید:


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.